Danske Årsarter 2010

Danske Årsarter 2010

Andreas Kristian Pedersen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Andreas Kristian Pedersens kryds

Dette er Andreas Kristian Pedersens Danske Årsarter 2010

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2010-01-03 Svejstrup
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2010-01-03 Fårup
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2010-02-14 Grenå havn
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2010-01-02 Vorup Enge
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2010-05-22 Kroghage, Gedser
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2010-01-02 Vorup Enge
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2010-10-19 P.J Manøsvej Rømø
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2010-05-04 Lille vildmose
15 Blisgås (Anser albifrons)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2010-01-03 Fussingø sø
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2010-01-02 Hornbæk Enge
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2010-04-25 Vorup Enge, østenden
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2010-02-14 Bønnerup Havn
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2010-03-29 Hornbæk Enge
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2010-05-09 Lille vildmose
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2010-03-29 Hornbæk Enge
29 X Knarand (Mareca strepera) 2010-02-06 Vorup Enge
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2010-01-02 Vorup Enge
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2010-01-02 Vorup Enge
33 X Spidsand (Anas acuta) 2010-10-16 Rømø dæmningen
34 X Krikand (Anas crecca) 2010-01-02 Vorup Enge
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2010-01-03 Fussingø sø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2010-01-02 Vorup Enge
41 X Bjergand (Aythya marila) 2010-02-14 Bønnerup Havn
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2010-02-14 Bønnerup Havn
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2010-10-17 Blåvands huk
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2010-02-14 Bønnerup Havn
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2010-02-14 Bønnerup Havn
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2010-04-02 Gjerrild Nordstrand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2010-01-02 Vorup Enge
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2010-02-06 Vorup Enge
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2010-01-02 Vorup Enge
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2010-02-14 Grenå Havn
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2010-05-04 E45
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2010-05-10 Vorup Enge
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2010-02-14 Århus Havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2010-03-13 Sødringholm skov
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2010-01-02 Gudenåparken
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2010-01-02 Vorup Enge
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2010-02-16 Brabrand sø, øst enden.
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2010-01-02 Vorup Enge
90 X Blishøne (Fulica atra) 2010-01-02 Vorup Enge
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2010-05-14 Skagen, grenen
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2010-01-02 Vorup Enge
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2010-04-02 Gjerrild Nordstrand
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2010-01-24 Fussingø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2010-01-03 Fussingø sø
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2010-05-27 Hornbæk Enge
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2010-02-14 Bønnerup Havn
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2010-03-13 Bjerre
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2010-05-09 Lille vildmose
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2010-07-21 Mellempoldene
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2010-04-02 Gjerrild Nordstrand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2010-04-25 Vorup Enge, østenden
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2010-05-14 Skagen, grenen
120 X Storspove (Numenius arquata) 2010-02-14 Bønnerup havn
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2010-07-18 Mellempoldene, Randers fjord
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2010-10-16 Rømø dæmningen
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2010-05-14 Skagen, grenen
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2010-07-18 Mellempoldene, Randers fjord
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2010-05-31 Hornbæk Enge
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2010-07-21 Mellempoldene
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2010-05-27 Hornbæk Enge
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2010-02-14 Polderev
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2010-02-14 Bønnerup Havn
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2010-02-14 Grenå Havn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2010-07-18 Mellempoldene, Randers fjord
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2010-05-04 Lille vildmose
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2010-02-16 Brabrand sø
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2010-05-15 Skagen, grenen
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2010-04-02 Gjerrild Nordstrand
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2010-02-14 Bønnerup Havn
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2010-05-13 Skagen, grenen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2010-07-21 Sødringholm strand
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2010-04-20 Vorup Enge
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2010-05-16 Skagen, grenen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2010-01-02 Vorup Enge
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2010-05-15 Skagen, grenen
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2010-01-02 Vorup Enge
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2010-01-02 Vorup Enge
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-16 Brabrand sø, øst enden.
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2010-01-02 Randers by
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2010-10-02 Blåvand
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2010-02-20 Århus havn, Pier 1.
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2010-04-02 Gjerrild Nordstrand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2010-05-16 Skagen, grenen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2010-05-13 Skagen, grenen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2010-05-13 Skagen, grenen
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2010-05-14 Skagen, grenen
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2010-05-13 Skagen, grenen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2010-05-14 Skagen, grenen
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2010-04-02 Sangstrup klint
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2010-02-14 Grenå havn
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2010-05-13 Skagen, grenen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2010-05-15 Skagen, grenen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2010-05-14 Skagen, grenen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2010-04-02 Gjerrild Nordstrand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2010-01-02 Vorup Enge
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2010-02-16 Brabrand sø, øst enden.
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2010-01-02 Gudenåparken
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2010-05-14 Skagen, grenen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2010-05-23 Gedser Odde
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2010-05-09 Lille vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2010-01-03 Fårup
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2010-02-14 Emmedsbo Plantage
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2010-04-02 Allingåbro
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2010-10-18 Jordhulevej, Rømø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2010-06-06 Hornbæk Enge
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2010-04-02 Gjerrild Nordstrand
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2010-02-14 Bønnerup Havn
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2010-05-15 Skagen, grenen
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2010-01-02 Hornbæk Enge
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2010-05-04
278 X Natugle (Strix aluco) 2010-05-22 Gedser Odde
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2010-03-17 Helsted
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2010-01-02 Vorup Enge
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2010-01-03 Ålum
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2010-01-02 Fussingø
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2010-03-13 Sødringholm skov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2010-01-02 Vorup Enge
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2010-05-13 Skagen, grenen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2010-05-14 Skagen, grenen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2010-03-12 Hornbæk Enge
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2010-05-13 Parkeringspladsen nær ellekrattet
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2010-01-03 Øby, løvskal
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2010-01-23 Dyrby krat
318 X Husskade (Pica pica) 2010-01-02 Gudenåparken
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2010-01-02 Over fussing
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2010-01-02 Over fussing
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2010-03-26 Paderup syd for randers
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2010-01-02 Randers by
325 X Ravn (Corvus corax) 2010-01-03 Fussingø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2010-02-14 Knee
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2010-01-24 Fussingø
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2010-03-13 Sødringholm skov
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) Fussingø
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2010-09-25 Frøslev
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2010-01-02 Randers by
332 X Musvit (Parus major) 2010-01-02 Randers by
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2010-04-25 Vorup Enge, østenden
334 Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2010-05-15 Skagen, grenen
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2010-03-03 Randers by
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2010-05-16 Hirtshals
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2010-05-04 Lille vildmose
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2010-04-19 Vorup Enge, østenden
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2010-04-20 Vorup Enge
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2010-05-13 Ellekrattet
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2010-10-17 P.J Manøsvej Rømø
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2010-04-25 Vorup Enge, østenden
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2010-03-29 Gudenåparken
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2010-05-15 Skagen, grenen
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2010-05-10 Vorup Enge
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2010-05-10 Vorup Enge
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2010-05-22 Gedser Odde
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2010-05-20 Hornbæk Enge
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2010-07-14 Tebbestrup kær
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2010-03-29 Gudenåparken
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2010-05-20 Gudenåparken
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2010-10-19 Rømø golfbane
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2010-05-15 Skagen, grenen
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2010-05-13 Skagen, grenen
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2010-01-02 Fussingø
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2010-01-02 Vorup Enge
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2010-01-02 Gudenåparken
395 X Træløber (Certhia familiaris) Fussingø
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2010-12-10 Universitetsparken
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2010-02-16 Brabrand sø
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2010-05-13 Skagen, grenen
404 X Solsort (Turdus merula) 2010-01-02 Randers by
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2010-01-02 Fussingø
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2010-01-02 Oust mølle
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2010-04-02 Gjerrild Nordstrand
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2010-02-14 Glesborg
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2010-05-13 Ellekrattet
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2010-01-03 Bjerregrav mose
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2010-04-19 Vorup Enge, østenden
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2010-05-20 Gudenåparken
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2010-05-13 Ellekrattet
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2010-05-23 Kroghage, Gedser
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2010-05-13 Flagbakken
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2010-05-14 Skagen, grenen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Hvidbjerg strand
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2010-05-14 Skagen, grenen
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2010-01-02 Oust mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2010-01-03 Øby, løvskal
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2010-01-02 Randers by
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2010-05-13 Skagen, grenen
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2010-01-23 Dyrby krat
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2010-03-18 Helsted
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2010-01-02 Vorup Enge
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2010-05-09 Lille vildmose
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2010-02-06 Hornbæk Enge
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2010-02-14 Grenå Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2010-01-02 Randers by
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2010-01-05 Randers by
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2010-03-13 Sødringholm skov
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Helsted
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2010-05-22 Gedser Odde
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2010-01-02 Randers by
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2010-04-02 Gjerrild Nordstrand
471 X Tornirisk (Linaria cannabina)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Randers by
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2010-05-13 Skagen, grenen
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Randers Statsskole
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2010-04-06 Hornbæk enge
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2010-05-23 Gedser Odde
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2010-01-02 Hornbæk Enge
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2010-10-02 Blåvand
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2010-05-16 E45
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2010-03-13 Bjerre
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2010-02-16 Brabrand sø
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-12 Mølleparken, skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer