Danske Årsarter 2010

Danske Årsarter 2010

Jørgen Madsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Madsens kryds

Dette er Jørgen Madsens Danske Årsarter 2010

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2010-02-28 Bøstofte (Ringsted)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2010-01-02 Humleore (Ringsted)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2010-09-13 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2010-02-26 Stenstrup Lyng (Odsherred)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2010-06-27 Stenstrup Lyng (Odsherred)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2010-01-09 Haraldsted Sø (Ringsted)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 Blisgås (Anser albifrons)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2010-01-13 Høm Mølle (Ringsted)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2010-01-09 Haraldsted Sø (Ringsted)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2010-05-28 Torpet Mose (Ringsted)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2010-02-07 Vasebro enge (Slagelse)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2010-04-01 Tamosen (Sorø)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2010-04-14 Tamosen (Sorø)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2010-01-13 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2010-01-03 Sejerø - samlet (Kalundborg)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2010-02-07 Vasebro enge (Slagelse)
34 X Krikand (Anas crecca) 2010-04-14 Tamosen (Sorø)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2010-01-05 Haraldsted Sø (Ringsted)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2010-01-05 Haraldsted Sø (Ringsted)
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2010-02-26 Korshage (Odsherred)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2010-01-03 Sejerø - samlet (Kalundborg)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2010-01-03 Sejerø - samlet (Kalundborg)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2010-01-03 Sejerø - samlet (Kalundborg)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2010-01-13 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2010-01-13 Haraldsted Sø (Ringsted)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2010-03-21 Ølsemagle Revle (Køge)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2010-05-17 Haraldsted Sø (Ringsted)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2010-05-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2010-01-09 Haraldsted Sø (Ringsted)
77 X Huldue (Columba oenas) 2010-05-18 Tamosen (Sorø)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2010-01-02 Bøstofte (Ringsted)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2010-01-02 Bøstofte (Ringsted)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2010-01-13 Høm Mølle (Ringsted)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2010-01-05 Haraldsted Sø (Ringsted)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2010-03-24 Ringsted (Ringsted)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2010-01-13 Høm Mølle (Ringsted)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2010-04-01 Tamosen (Sorø)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2010-02-07 Skælskør Nor (Slagelse)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2010-01-23 Korevlerne (Odsherred)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2010-03-21 Ølsemagle Revle (Køge)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2010-03-02 Marup Mose (Holbæk)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2010-07-27 Borreby Mose (Slagelse)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2010-08-07 Korevlerne (Odsherred)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2010-03-15 Korevlerne (Odsherred)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2010-07-27 Borreby Mose (Slagelse)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2010-01-23 Korevlerne (Odsherred)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2010-07-27 Lejodde (Slagelse)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2010-08-07 Korevlerne (Odsherred)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2010-09-09 Korevlerne (Odsherred)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2010-08-07 Korevlerne (Odsherred)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2010-04-26 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2010-08-31 Korevlerne (Odsherred)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2010-08-17 Korevlerne (Odsherred)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2010-01-23 Korevlerne (Odsherred)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2010-08-31 Korevlerne (Odsherred)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2010-04-16 Kværkeby Mose (Ringsted)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2010-09-22 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2010-04-30 Haraldsted Sø (Ringsted)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2010-08-03 Skjoldenæsholm Engsø (Ringsted)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2010-03-15 Korevlerne (Odsherred)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2010-05-02 Korshage (Odsherred)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2010-08-03 Skjoldenæsholm Engsø (Ringsted)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2010-04-09 Korshage (Odsherred)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2010-01-13 Haraldsted Sø (Ringsted)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2010-08-16 Korshage (Odsherred)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2010-01-02 Bøstofte (Ringsted)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2010-02-07 Skælskør Nor (Slagelse)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2010-01-03 Sejerø - samlet (Kalundborg)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2010-06-02 Korshage (Odsherred)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2010-07-27 Lejodde (Slagelse)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2010-06-03 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2010-04-25 Korevlerne (Odsherred)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2010-09-03 Køge Sydstrand (Køge)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2010-08-16 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2010-08-06 Korshage (Odsherred)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2010-03-26 Korshage (Odsherred)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2010-01-05 Haraldsted Sø (Ringsted)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2010-01-02 Humleore (Ringsted)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2010-04-01 Tamosen (Sorø)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2010-05-17 Ravnstrup Sø og Knoldeng (Næstved)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2010-01-05 Haraldsted Sø (Ringsted)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2010-01-19 Tivoli-Søen (Haraldsted sø V) (Ringsted)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2010-04-01 Tamosen (Sorø)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2010-02-07 Vasebro enge (Slagelse)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2010-06-26 Stenstrup Lyng (Odsherred)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2010-01-13 Haraldsted Sø (Ringsted)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2010-01-13 Høm Mølle (Ringsted)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2010-01-02 Humleore (Ringsted)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2010-03-12 Stenstrup Lyng (Odsherred)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2010-04-25 Korevlerne (Odsherred)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2010-10-30 Haraldsted Sø (Ringsted)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2010-01-09 Haraldsted Sø (Ringsted)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2010-06-02 Korshage (Odsherred)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2010-01-09 Haraldsted Sø (Ringsted)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2010-09-22 Korshage (Odsherred)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2010-01-05 Haraldsted Sø (Ringsted)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2010-06-23 Korevlerne (Odsherred)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2010-03-26 Korshage (Odsherred)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2010-01-02 Humleore (Ringsted)
318 X Husskade (Pica pica) 2010-01-02 Bøstofte (Ringsted)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2010-01-02 Bøstofte (Ringsted)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2010-01-02 Bøstofte (Ringsted)
323 Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2010-01-09 Haraldsted Sø (Ringsted)
325 X Ravn (Corvus corax) 2010-01-06 Store Bøgeskov (Ringsted)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2010-03-02 Ringsted (Ringsted)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2010-01-23 Stenstrup Lyng (Odsherred)
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2010-02-21 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2010-01-02 Humleore (Ringsted)
332 X Musvit (Parus major) 2010-01-02 Bøstofte (Ringsted)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2010-02-26 Korshage (Odsherred)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2010-06-09 Fyns Hoved (Kerteminde)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2010-04-25 Korevlerne (Odsherred)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2010-04-30 Haraldsted Sø (Ringsted)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2010-01-06 Haraldsted Skov, Vrangeskov og Valsømagle Skov (Ringsted)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2010-05-02 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2010-04-13 Haraldsted Sø (Ringsted)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2010-03-30 Korevlerne (Odsherred)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2010-05-10 Ravnstrup Skov v. Herlufmagle (Næstved)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2010-05-02 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2010-05-26 Haraldsted Sø (Ringsted)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2010-06-09 Fyns Hoved (Kerteminde)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2010-04-25 Stenstrup Lyng (Odsherred)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2010-05-26 Haraldsted Sø (Ringsted)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2010-05-18 Tamosen (Sorø)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2010-05-02 Korshage (Odsherred)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2010-03-11 Stenstrup Lyng (Odsherred)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2010-01-05 Haraldsted Sø (Ringsted)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2010-01-02 Humleore (Ringsted)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2010-01-02 Humleore (Ringsted)
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2010-03-03 Tamosen (Sorø)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2010-01-02 Bøstofte (Ringsted)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2010-01-05 Haraldsted Sø (Ringsted)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2010-01-03 Stenstrup Lyng (Odsherred)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2010-03-28 Stenstrup Lyng (Odsherred)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2010-03-15 Nørrevang, Rørvig (Odsherred)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2010-05-02 Korshage (Odsherred)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2010-01-02 Bøstofte (Ringsted)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2010-05-09 Kværkeby Mose (Ringsted)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2010-05-07 Haraldsted Skov, Vrangeskov og Valsømagle Skov (Ringsted)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2010-05-03 Korevlerne (Odsherred)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2010-05-18 Tamosen (Sorø)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2010-03-26 Korshage (Odsherred)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2010-01-13 Høm Mølle (Ringsted)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2010-01-02 Bøstofte (Ringsted)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2010-01-02 Bøstofte (Ringsted)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2010-03-28 Stenstrup Lyng (Odsherred)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2010-04-26 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2010-10-11 Haraldsted Sø (Ringsted)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2010-03-26 Korshage (Odsherred)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2010-01-26 Ringsted å nord for motorvejen (Ringsted)
457 Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2010-01-02 Bøstofte (Ringsted)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2010-01-02 Humleore (Ringsted)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2010-11-20 Ringsted (Ringsted)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2010-01-23 Stenstrup Lyng (Odsherred)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2010-01-02 Bøstofte (Ringsted)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2010-01-23 Korevlerne (Odsherred)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2010-03-26 Korshage (Odsherred)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2010-01-23 Stenstrup Lyng (Odsherred)
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2010-01-02 Humleore (Ringsted)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2010-05-17 Ravnstrup Sø og Knoldeng (Næstved)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2010-01-23 Stenstrup Lyng (Odsherred)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2010-03-21 Ølsemagle Revle (Køge)
483 Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2010-01-09 Haraldsted Sø (Ringsted)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2010-03-23 Haraldsted Sø (Ringsted)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer