Danske Årsarter 2010

Danske Årsarter 2010

Karl Erik Kristensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Karl Erik Kristensens kryds

Dette er Karl Erik Kristensens Danske Årsarter 2010

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2010-01-02 Houvig
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2010-07-31 Vest Stadil Fjord
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2010-01-08 Thorsminde
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2010-03-27 Vest Stadil Fjord
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2010-01-08 Harboøre Tange
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2010-02-27 Vest Stadil Fjord
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser) 2010-01-03 Damsø
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2010-01-03 Velling
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2010-01-18 Husby klit
14 X Blisgås (Anser albifrons) 2010-02-27 Vest Stadil Fjord
15 Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor) 2010-01-01 Hvide Sande havn
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2010-02-05 Lyne, Knudevej
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2010-01-03 Borris hede
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2010-03-21 Tim Enge
21 X Gravand (Tadorna tadorna) 2010-01-23 Felsted Kog
22 Rustand (Tadorna ferruginea)
23 * Mandarinand (Aix galericulata)
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 2010-04-11 VesT Stadil Fjord
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata) 2010-03-19 Skjern enge
28 X Knarand (Mareca strepera) 2010-03-19 Skjern enge
29 X Pibeand (Mareca penelope) 2010-01-03 Damsø enge
30 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
31 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2010-01-01 Hvide Sande havn
32 X Spidsand (Anas acuta) 2010-02-20 Tim engsø
33 X Krikand (Anas crecca) 2010-01-03 Albæk bro
34 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 * Rødhovedet And (Netta rufina)
36 X Taffeland (Aythya ferina) 2010-01-08 Thorsminde
37 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
38 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
39 X Troldand (Aythya fuligula) 2010-01-08 Thorsminde
40 X Bjergand (Aythya marila) 2010-01-01 Hvide Sande havn
41 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2010-01-01 Hvide Sande havn
45 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2010-09-14 Nr. Lyngvig
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra) 2010-01-01 Hvide Sande
50 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
51 X Havlit (Clangula hyemalis) 2010-05-15 Grenen
52 X Hvinand (Bucephala clangula) 2010-01-01 Hvide Sande havn
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2010-01-08 Vestas-stien
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2010-01-01 Hvide Sande havn
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2010-01-01 Hvide Sande havn
56 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2010-06-02 Hoverdal plantage
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus) 2010-05-14 Grenen
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus) 2010-05-03 Stadilø
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia) 2010-01-31 Ringkøbing
76 X Huldue (Columba oenas) 2010-01-22 Nysogn, Holmsland
77 X Ringdue (Columba palumbus) 2010-01-01 Holmsland klit
78 Turteldue (Streptopelia turtur)
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2010-01-01 Holmsland Klit
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2010-02-16 Århus å
83 Engsnarre (Crex crex)
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
86 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2010-01-13 Vestas-stien
89 X Blishøne (Fulica atra)
90 * Prærietrane (Antigone canadensis)
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2010-01-26 Hestholm Slyngen
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2010-01-01 Hvide Sande havn
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2010-04-11 Tim enge
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2010-01-01 Hvide Sande havn
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2010-01-02 Hvide Sande Havn
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2010-04-05 Vesterenge - Skjern enge
98 * Triel (Burhinus oedicnemus)
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2010-01-08 Nissum Bredning
100 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2010-04-05 Høje Sande - Vandområde
102 X Vibe (Vanellus vanellus) 2010-02-27 Vest Stadil Fjord
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2010-02-27 Vest Stadil Fjord
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2010-08-03 Tipperne
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2010-02-27 Vest Stadil Fjord
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2010-04-25 No grusgrav
111 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2010-05-03 Vest Stadil Fjord
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2010-05-06 Tim enge
117 X Storspove (Numenius arquata) 2010-01-08 Nissum Bredning
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2010-01-08 Nissum Bredning
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2010-04-03 Værnengene
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 2010-01-08 Thorsminde
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2010-07-25 Harboøre Tange
123 X Brushane (Calidris pugnax) 2010-04-11 Tim enge
124 Kærløber (Calidris falcinellus)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2010-07-25 Harboøre Tange
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2010-08-08 Harboøre Tange
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 2010-01-01 Hvide Sande havn
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2010-01-08 Thorsminde
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2010-01-08 Thorsminde
133 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 2010-08-08 Harboøre Tange
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
137 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2010-02-05 Ringkøbing, SEP´s have
141 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2010-01-01 Hvide Sande
144 * Terekklire (Xenus cinereus)
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 Odinshane (Phalaropus lobatus)
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2010-09-17 Hvide Sande havn
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2010-04-24 Skjern enge
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2010-01-09 Alkær Lukke, Ringkjøbing
151 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
152 X Rødben (Tringa totanus) 2010-01-08 Thorsminde
153 * Damklire (Tringa stagnatilis)
154 X Tinksmed (Tringa glareola) 2010-05-15 Grenen
155 X Sortklire (Tringa erythropus) 2010-04-15 Værnsande
156 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2010-04-15 Værnsande
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 X Ride (Rissa tridactyla) 2010-05-15 Grenen
163 * Ismåge (Pagophila eburnea)
164 Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2010-01-01 Hvide Sande havn
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2010-04-25 Bækbygård strand
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus) 2010-01-01 Hvide Sande havn
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus) 2010-01-01 Hvide Sande havn
178 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-16 Brabrand Sø
179 Gråmåge (Larus hyperboreus)
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2010-03-07 Thorsminde
181 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2010-01-01 Hvide Sande havn
182 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
183 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus) 2010-03-22 Vestas-stien
186 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2010-05-28 Hestholm Nord
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2010-05-15 Grenen
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2010-05-03 Bøvling Fjord
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2010-04-24 Hestholm
194 X Havterne (Sterna paradisaea)
195 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2010-07-31 Vest Stadil Fjord
197 X Sortterne (Chlidonias niger) 2010-05-18 Kogleaks
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2010-05-15 Grenen
199 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2010-05-16 Grenen
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2010-09-18 Nr. Lyngvig
202 Søkonge (Alle alle)
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge) 2010-05-16 Grenen
205 Alk (Alca torda)
206 X Tejst (Cepphus grylle) 2010-05-13 Skagen havn
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2010-01-01 Hvide Sande havn
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2010-05-16 Grenen
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 X Islom (Gavia immer) 2010-05-15 Grenen
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2010-05-14 Grenen
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2010-09-15 Nr. Lyngvig
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 2010-01-08 Thorsminde
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2010-01-02 Hvide Sande havn
232 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2010-03-19 Skjern enge
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2010-01-31 Ves Stadil Fjord
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
237 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
238 * Tophejre (Ardeola ralloides)
239 * Kohejre (Bubulcus ibis)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2010-01-01 Holmsland klit
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2010-07-27 Tim engsø
243 Silkehejre (Egretta garzetta)
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2010-04-05 Præstholm -Skjern enge
246 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 Hvepsevåge (Pernis apivorus)
249 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2010-05-29 Harrild hede
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2010-01-05 Haven
259 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2010-03-06 Hoverdal Plantage
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2010-03-24 Vest stadil Fjord
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2010-01-03 Damsø
262 * Steppehøg (Circus macrourus)
263 X Hedehøg (Circus pygargus) 2010-05-16 Grenen
264 X Rød Glente (Milvus milvus) 2010-04-10 Flagbakken
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2010-04-10 Hulsig Hede
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2010-01-03 Hestholm
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2010-01-02 Vest Stadil Fjord
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo) 2010-01-01 Holmslands klit
270 Slørugle (Tyto alba)
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 * Sneugle (Bubo scandiacus)
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2010-02-09 Ringkøbing`s kommune
274 Natugle (Strix aluco)
275 * Høgeugle (Surnia ulula)
276 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
277 Kirkeugle (Athene noctua)
278 * Perleugle (Aegolius funereus)
279 X Skovhornugle (Asio otus) 2010-01-26 Ringkøbing
280 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2010-02-09 Ringkøbing
281 Hærfugl (Upupa epops)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis) 2010-03-21 Vest Stadil Fjord - Nordmarker
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 Biæder (Merops apiaster)
286 Vendehals (Jynx torquilla)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
289 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2010-01-03 Borris hede
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 Sortspætte (Dryocopus martius)
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2010-03-20 Dejbjerg plantage
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2010-01-03 Halby
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2010-03-19 Skjern enge
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2010-07-04 Borris Hede
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2010-05-18 Bygholm Vejle
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2010-01-22 Hvide Sande
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2010-05-13 Borris hede
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2010-01-03 Borris hede
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2010-01-03 Borris hede
314 X Husskade (Pica pica) 2010-01-03 Borris hede
315 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula) 2010-01-08 Thyborøn
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus)
319 X Sortkrage (Corvus corone) 2010-01-01 Hvide Sande havn
320 X Gråkrage (Corvus cornix) 2010-01-01 Hvide Sande havn
321 X Ravn (Corvus corax) 2010-01-03 Borris hede
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2010-02-16 Brabrand
323 X Sortmejse (Periparus ater) 2010-02-27 Vest Stadil Fjord
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2010-05-13 Borris hede
325 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2010-01-03 Borris hede
326 Fyrremejse (Poecile montanus)
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2010-01-05 Haven
328 X Musvit (Parus major)
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2010-04-24 Ringkøbing`s kommune
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2010-03-21 Vest Stadil Fjord
331 X Hedelærke (Lullula arborea) 2010-03-24 Hoverdal plantage
332 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2010-01-03 Velling
333 Toplærke (Galerida cristata)
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2010-01-08 Fjaltring
335 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2010-07-25 Harboøre Tange
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia) 2010-04-25 No grusgrav
338 X Landsvale (Hirundo rustica) 2010-04-19 Skjern enge
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum) 2010-04-24 Skjern enge
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 Halemejse (Aegithalos caudatus)
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2010-05-14 Grenen
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
347 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2010-04-17 Skjern enge
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2010-04-14 Husby klitplantage
353 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2010-04-27 Skænken sø
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2010-06-02 Tim enge
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2010-06-02 Tim enge
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 X * Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2010-06-08 Blåvand, fyrhaven
368 X Gulbug (Hippolais icterina) 2010-06-08 Blåvand
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2010-06-02 Tim enge
372 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2010-06-16 Skænken sø, Skjern enge
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla) 2010-04-22 Haven
376 X Havesanger (Sylvia borin) 2010-06-02 Ringkøbing - haven
377 * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2010-05-08 Ringkøbing
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis) 2010-05-13 Borris hede
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
388 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2010-01-03 Halby
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2010-01-03 Halby
390 X Spætmejse (Sitta europaea) 2010-01-25 Clasonsborg
391 X Træløber (Certhia familiaris) 2010-01-25 Høgildgård plantage
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2010-03-24 Husby klitplantage
393 * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris) Holmland klit
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2010-05-15 Grenen
400 X Solsort (Turdus merula) Vest Stadil Fjord
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris) 2010-01-04 Ringkjøbing
405 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2010-01-03 Halby
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2010-01-08 Thyborøn
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2010-01-03 Hedebyvej
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2010-05-14 Grenen
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2010-01-03 Borris Hede
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2010-04-24 Skænken sø
414 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2010-05-02 Ravnstrup sø
415 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2010-07-20 Øsløs
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2010-05-06 Vest Stadil Fjord
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 Bynkefugl (Saxicola rubetra)
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2010-01-03 Borris hede
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2010-03-25 Skjern enge
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2010-02-08 Stryget, Holstebro
437 X Gråspurv (Passer domesticus)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus) 2010-01-05 Haven
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
443 X Jernspurv (Prunella modularis) 2010-04-14 Ringkøbing
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2010-04-15 Nordladen -Værnengene
445 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2010-05-15 Grenen
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2010-03-18 Vest stadil fjord
448 * Storpiber (Anthus richardi)
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis) 2010-03-21 Vest Stadil Fjord
452 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2010-05-13 Borris hede
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2010-01-01 Hvide Sande havn
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2010-01-03 Halby
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2010-01-05 Haven
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2010-03-21 Hoverdal Plantage
460 * Krognæb (Pinicola enucleator)
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2010-01-03 Borris hede
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2010-06-08 Blåvand, fyrhaven
464 X Grønirisk (Chloris chloris) 2010-01-05 Haven
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2010-12-02 Skjern enge
466 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2010-04-17 Skjern enge
467 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2010-03-21 Hoverdal Plantage
469 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2010-01-03 Borris hede
472 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis) 2010-01-17 Alkjær lukke, Rinkjøbing
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 2010-05-15 Grenen
475 X Grønsisken (Spinus spinus) 2010-01-17 Alkjær lukke, Rinkjøbing
476 Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2010-01-02 Hvide Sande havn
478 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2010-01-02 Vest Stadil Fjord
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2010-01-02 Vest Stadil Fjord
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2010-01-23 Tim enge
492 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-06 Skørpimg
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer