Danske Årsarter 2010

Danske Årsarter 2010

Niels Bomholt


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Niels Bomholts kryds

Dette er Niels Bomholts Danske Årsarter 2010

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2010-01-10 Arreskov
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2010-01-05 Ristinge
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2010-01-12 Skrøbelev
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2010-01-31 Ristinge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2010-01-01 Nakkebølle Indd.
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2010-04-18 Skjern Enge
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2010-01-05 Vesteregnen
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2010-01-03 Åmosen
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2010-01-01 Nakkebølle Indd.
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2010-02-23 Gesinge
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2010-01-01 Nakkebølle Indd.
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2010-04-18 Skjern Enge
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2010-01-01 Lille Svelmø
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2010-09-21 Rømø
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2010-04-04 Nørresø v Tønder
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2010-03-21 Nakkebølle Indd.
29 X Knarand (Mareca strepera) 2010-03-16 Lille Svelmø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2010-01-05 Ristinge
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2010-01-01 Nakkebølle Indd.
33 X Spidsand (Anas acuta) 2010-01-01 Lille Svelmø
34 X Krikand (Anas crecca) 2010-01-05 Ristinge Hale
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2010-04-13 Hvidkilde Sø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2010-01-01 v Skålholm
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2010-01-01 ved Skålholm
41 X Bjergand (Aythya marila) 2010-01-05 Dovns Klint
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2010-01-05 Ristinge Hale
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2010-02-07 Torø
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2010-01-05 Dovns Klint
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2010-01-05 Dovns Klint
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2010-01-01 ved Skålholm
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2010-02-09 Dyreborg
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2010-01-01 Nakkebølle Indd.
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2010-01-01 ved Skålholm
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2010-05-01 Åmosen Ollerup
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2010-04-30 nakkebølle Indd.
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2010-03-13 sandholt
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2010-01-01 Ulbølle
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2010-01-01 Ulbølle
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2010-01-10 Sandholt
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2010-01-03 Vitinge Å
90 X Blishøne (Fulica atra) 2010-01-01 Hundstrup Å
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2010-04-25 Løkkeby Enge
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2010-01-01 Hundstrup Å
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2010-03-23 Sundet Faaborg
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2010-01-26 Nyborg Fjord
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2010-10-05 Tryggelev Nor
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2010-03-23 Sundet Faaborg
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2010-01-05 Ristinge Hale
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2010-03-23 Bøjden Nor
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2010-03-02 Maden Helnæs
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2010-03-02 Maden Helnæs
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2010-05-04 Saltvandssøen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2010-03-02 Maden Helnæs
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2010-04-25 Vejlen Tåsinge
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2010-05-04 Jedsted Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2010-04-25 Hov Langeland
120 X Storspove (Numenius arquata) 2010-01-05 Lunkebugten
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2010-04-18 Skjern Enge
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2010-05-04 Jedsted Enge
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2010-01-26 Knudshoved
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2010-07-27 Bøjden Nor
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2010-03-02 Maden Helnæs
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2010-08-14 Bøjden Nor
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2010-07-13 Maden Helnæs
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2010-05-04 Nørresø v. Tønder
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2010-08-25 Blåvand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2010-01-01 Lille Svelmø
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2010-01-26 Knudshoved færgehavn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2010-07-27 Bøjden Nor
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2010-01-05 Gulstav
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2010-09-21 Rømø
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2010-01-16 Nakkebølle Inddæmning
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2010-04-25 Hov Langeland
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2010-04-18 Skjern Enge
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2010-01-01 Lille Svelmø
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2010-04-25 Noret Tåsinge
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2010-05-05 Kammerslusen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2010-04-20 Nordskov Enge
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2010-08-25 Blåvand
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2010-01-01 Nakkebølle Indd.
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2010-05-09 Nørreballe Nor
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2010-05-16 Fjællebroen
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2010-01-01 Nakkebølle Indd.
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2010-01-05 Ristinge
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-16 Brabrand Sø
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2010-01-01 Nakkebølle Indd.
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2010-01-12 Spodsbjerg Havn
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2010-04-18 Skjern Enge
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2010-04-20 Fyns Hoved
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2010-05-18 Hov Nordstrand
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2010-04-30 Nakkebølle Indd.
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2010-04-20 Fyns Hoved
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2010-05-04 Nørresø v Tønder
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2010-08-25 Blåvand
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2010-08-25 Blåvand
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2010-04-20 Fyns Hoved
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2010-03-07 Flyvesandet
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2010-04-27 sønderhjørne
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2010-08-25 Blåvand
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2010-08-25 Blåvand
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2010-08-25 Blåvand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2010-01-05 Ristinge Hale
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2010-04-18 Skjern Enge
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2010-01-26 Odense Å
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2010-01-01 Nakkebølle Indd.
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2010-05-04 Nørresø v Tønder
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2010-05-11 Fyns Hoved
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2010-05-29 Snarup Haver
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2010-07-18 Høstemak Skov
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2010-01-03 Åmosen
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2010-03-13 Onsebakken
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2010-03-21 Nakkebølle Indd.
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2010-01-01 Svelmø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2010-05-04 Ny Frederikskog
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2010-03-16 Sandholt
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2010-06-08 Gulstav
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2010-02-23 Ud for Vejlen Tåsinge
271 Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2010-01-01 Ulbølle
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2010-01-01 Syltemade Ådal
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2010-01-26 Odense
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2010-03-07 Nr. Nærå strand
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2010-01-01 Nakkebølle Indd.
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2010-04-20 Fyns Hoved
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2010-01-01 Nakkebølle skov
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2010-03-02 Svanninge Bakker
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2010-01-01 Nakkebølle Indd.
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2010-04-25 Tranekær
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2010-04-30 nakkebølle Indd.
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2010-03-13 Sørup
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2010-05-11 Fyns Hoved
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2010-01-24 Fiskerup Skov
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2010-01-10 fiskerup skov
318 X Husskade (Pica pica) 2010-01-01 Syltemade Ådal
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2010-01-03 Vantinge
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2010-01-01 Nakkebølle Indd.
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2010-01-05 Ristinge Havn
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2010-01-01 Nakkebølle Indd.
325 X Ravn (Corvus corax) 2010-01-10 Fiskerup skov
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2010-02-13 Ulbølle
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2010-01-24 Ulbølle
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2010-01-06 Ulbølle
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2010-01-01 Nakkebølle Skov
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2010-01-01 Nakkebølle Skov
332 X Musvit (Parus major) 2010-01-01 Nakkebølle Indd.
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2010-06-08 Langeland
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2010-10-26 Tryggelev Nor
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2010-10-12 Dovns Klint
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2010-01-24 Tåsinge
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2010-04-16 Arreskov Sø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2010-04-16 Arreskov Sø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2010-04-30 Nakkebølle Indd.
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2010-01-03 Åmosen
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2010-05-03 Klostermølle
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2010-04-16 Arreskov Sø
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2010-04-06 Syltemade Ådal
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2010-05-04 Nørresø v. Tønder
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2010-04-30 Nakkebølle indd.
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2010-05-18 Hov Nordstrand
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2010-05-18 Stengade
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2010-05-15 Nakkebølle Inddæmning
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2010-06-08 Gulstav Mose
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2010-04-16 Arreskov Sø
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2010-05-11 Nordskov Enge
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2010-04-20 Søren Bilds Strand Ulbølle
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2010-04-30 Nakkebølle Indd.
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2010-01-01 Syltemade Ådal
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2010-01-01 Syltemade Å
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2010-01-01 Nakkebølle Skove
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2010-01-10 Fiskerup skov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2010-01-01 Nakkebølle Skov
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2010-02-16 Brabrand Sø
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2010-04-24 Karlsmosen
404 X Solsort (Turdus merula) 2010-01-01 Ulbølle
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2010-01-01 Ulbølle
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2010-01-01 Ulbølle
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2010-01-31 Gulstav
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2010-01-05 Gulstav
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2010-05-04 Ubjerg
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2010-01-01 Nakkebølle Indd.
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2010-04-18 Skjern Enge
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2010-05-15 Nakkebølle Inddæmning
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2010-04-25 Hov Langeland
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2010-04-05 Hundstrup
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2010-04-27 bøjden
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2010-04-25 Hov Nordstrand
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2010-01-26 Knudshoved
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2010-04-20 Fyns hoved
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-03 Saltbækvig
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2010-01-03 Syltemade Å
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2010-01-01 Ulbølle
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2010-01-01 Ulbølle
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2010-01-26 Knudshoved
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2010-04-20 Fyns Hoved
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2010-05-14 Lystrup Å
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2010-03-13 Noret Tåsinge
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2010-03-16 Sandholt
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2010-05-04 Sølsted Mose
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2010-01-12 Spodsbjerg Havn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2010-01-05 Bagenkop Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2010-01-01 Nakkebølle Indd.
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2010-01-03 Åmosen
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2010-03-14 sibirien
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2010-01-24 Fiskerup skov
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2010-05-18 Hov Nordstrand
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2010-01-05 Ristinge
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2010-01-24 Tåsinge
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2010-04-06 Syltemade Ådal
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2010-02-07 Ulbølle
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2010-04-16 Arreskov Sø
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2010-01-01 Nakkebølle Skove
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2010-01-01 Nakkebølle Indd.
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2010-01-03 Åmosen
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2010-01-24 Tåsinge
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2010-03-07 Agernæs
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2010-01-01 Nakkebølle Indd.
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2010-05-11 Fyns Hoved
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2010-01-01 Syltemade Å
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-18 Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer