Danske Årsarter 2010

Danske Årsarter 2010

Lise Hammer


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Lise Hammers kryds

Dette er Lise Hammers Danske Årsarter 2010

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2010-05-19 Ramsømagle
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2010-07-12 Udbyneder
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2010-02-21 Falster
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2010-10-31 Nordhavnsstubben
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2010-04-25 Klydesøreservatet
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2010-04-10 Klydesøreservatet
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2010-02-14 Farø
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2010-05-01 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2010-08-02 Strødam Engsø
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2010-05-01 Utterslev Mose
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2010-10-16 Bøtø
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2010-04-10 Klydesøreservatet
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2010-02-14 Farø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2010-10-16 Gedser Odde
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2010-08-01 Borreby Mose
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2010-06-14 Ishøj strand
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2010-04-03 Klydesøen
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2010-05-31 Klydesøreservatet
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2010-04-13 Klydesøreservatet
29 X Knarand (Mareca strepera) 2010-04-24 Klydesøreservatet
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2010-04-03 Klydesøen
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2010-02-15 Sømosen
33 X Spidsand (Anas acuta) 2010-04-03 Klydesøen
34 X Krikand (Anas crecca) 2010-04-03 Klydesøen
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2010-07-18 Maribo Søndersø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2010-04-03 Klydesøen
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2010-03-27 Kirke Værløse
41 X Bjergand (Aythya marila) 2010-10-16 Gedser Odde
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2010-01-22 Storebælt
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2010-09-19 Børstrup Hage
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2010-05-14 Asserbo Strand
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2010-03-27 Nydam, Gladsaxe
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2010-12-12 Kalvebodløbet
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2010-03-27 Bagsværd sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2010-02-28 Storebælt
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2010-06-06 Asserbo Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2010-04-30 Klydesøreservatet
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2010-05-05 Østerøsø, Knudshoved
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2010-01-01 Søborg
77 X Huldue (Columba oenas) 2010-06-09 Gurre Sø
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2010-01-01 Smør- og Fedtmosen
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2010-01-05 Søborg
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2010-02-15 Sømosen
84 X Engsnarre (Crex crex) 2010-06-24 Teestrup, Faxe
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2010-04-12 Råmosen, Ballerup
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2010-02-15 Sømosen
90 X Blishøne (Fulica atra) 2010-03-07 Frederiksdal
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2010-05-02 Hellebæk Avlsgård
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2010-04-03 Hejresøen
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2010-04-03 Hejresøen
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2010-03-27 Bagsværd sø
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2010-06-09 Gurre Sø
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2010-08-01 Borreby Mose
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2010-03-06 Sprogø
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2010-04-24 Klydesøreservatet
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2010-03-15 Vestskoven
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2010-04-24 Klydesøreservatet
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2010-05-29 Klydesøreservatet
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2010-05-05 Østerøsø, Knudshoved
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2010-04-10 Klydesøreservatet
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2010-07-04 Klydesøreservatet
120 X Storspove (Numenius arquata) 2010-04-25 Klydesøreservatet
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2010-07-13 Grenen
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2010-07-04 Klydesøreservatet
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2010-07-27 Jerup Strand
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2010-04-24 Klydesøreservatet
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2010-07-10 Nivå Strandenge
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2010-05-17 Smør- og Fedtmosen
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2010-07-27 Jerup Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2010-07-04 Klydesøreservatet
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2010-07-16 Klydesøreservatet
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2010-07-16 Klydesøreservatet
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2010-06-06 Asserbo Plantage
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2010-07-14 Lille Vildmose, Grønvej
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2010-06-24 Ishøj Strandeng
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2010-10-04 Vallensbæk Havn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2010-05-05 Østerøsø, Knudshoved
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2010-04-05 Smør- og Fedtmosen
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2010-04-03 Klydesøen
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2010-04-30 Klydesøreservatet
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2010-04-25 Klydesøreservatet
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2010-04-24 Klydesøreservatet
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2010-07-13 Hirtshals Havn
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2010-09-18 Børstrup Hage
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2010-01-05 Søborg
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2010-10-04 Vallensbæk Havn
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2010-04-25 Holmesø, Avedøre
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2010-01-22 Storebælt
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2010-05-05 Østerøsø, Knudshoved
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2010-01-05 Søborg
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2010-02-28 Storebælt
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2010-05-29 Klydesøreservatet
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2010-04-04 Østerøsø, Knudshoved
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2010-04-24 Klydesøreservatet
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2010-05-05 Østerøsø, Knudshoved
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2010-04-24 Klydesøreservatet
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2010-09-19 Børstrup Hage
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2010-09-19 Børstrup Hage
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2010-09-19 Børstrup Hage
208 X Alk (Alca torda) 2010-11-07 Kronborg
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2010-07-14 Grenen
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2010-07-14 Grenen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2010-09-19 Børstrup Hage
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2010-09-19 Børstrup Hage
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2010-06-21 gundsølille
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2010-07-13 Grenen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2010-01-22 Storebælt
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2010-06-20 Hegnede Bugt, Møn
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2010-04-13 Hejresøen
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2010-01-10 Smør- og Fedtmosen
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2010-04-24 Klydesøreservatet
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2010-05-29 Klydesøreservatet
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2010-07-14 Høstemark
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2010-03-27 Frederiksdal
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2010-01-01 Smør- og Fedtmosen
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2010-04-13 Hejresøen
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2010-04-03 Klydesøen
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2010-04-27 Egelundparken, Albertslund
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2010-07-17 Gundslevmagle
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2010-06-16 Pøleå, Arresø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2010-02-20 Rønnede
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2010-01-01 Smør- og Fedtmosen
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2010-04-12 Kongelunden
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2010-06-21 Fedtmosen
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2010-06-25 Holmegårds Mose
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2010-07-10 Nivå Lergrave
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2010-03-25 Smør- og Fedtmosen
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2010-03-07 Frederiksdal
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2010-03-27 Frederiksdal
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2010-01-10 Smør- og Fedtmosen
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2010-09-06 Mandehoved
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2010-10-16 Bøtø
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2010-04-03 Klydesøen
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2010-06-20 Jydelejet
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2010-04-10 Vestamager
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2010-01-23 Smør- og Fedtmosen
318 X Husskade (Pica pica) 2010-01-01 Smør- og Fedtmosen
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2010-01-01 Smør- og Fedtmosen
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2010-01-01 Smør- og Fedtmosen
323 Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2010-01-01 Smør- og Fedtmosen
325 X Ravn (Corvus corax) 2010-02-28 Fredericia
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2010-03-17 Sømosen
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2010-06-19 Kongelunden
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2010-07-13 Bunken Klitplantage
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2010-01-10 Smør- og Fedtmosen
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2010-01-05 Søborg
332 X Musvit (Parus major) 2010-01-01 Smør- og Fedtmosen
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2010-04-03 Klydesøreservatet
335 X Hedelærke (Lullula arborea) Smør- og Fedtmosen
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2010-03-06 Køge Å
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2010-07-13 Hirtshals Havn
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2010-05-05 Østerøsø, Knudshoved
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2010-04-24 Hejresøen
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2010-04-30 Klydesøreservatet
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2010-02-14 Smør- og Fedtmosen
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2010-06-20 Klinteskoven
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2010-04-24 Kongelunden
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2010-03-27 Frederiksdal
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2010-05-22 Maglemosen, Rudersdal
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2010-04-25 Klydesøreservatet
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2010-06-12 Vindbyholt
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2010-05-02 Smør- og Fedtmosen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2010-05-17 Smør- og Fedtmosen
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2010-05-23 Gilberg Hoved
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2010-05-19 Vestamager
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2010-05-22 Søborg Sø, Gribskov
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2010-06-10 Faxe Ladeplads
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2010-04-26 Smør- og Fedtmosen
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2010-05-15 Smør- og Fedtmosen
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2010-05-15 Smør- og Fedtmosen
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2010-05-02 Smør- og Fedtmosen
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2010-04-10 Kongelunden
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2010-04-05 Smør- og Fedtmosen
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2010-01-10 Smør- og Fedtmosen
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2010-05-18 Søndersø
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2010-01-23 Smør- og Fedtmosen
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2010-12-14 Smør- og Fedtmosen
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2010-03-11 Smør- og Fedtmosen
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2010-05-08 Nordre Klapper, Vestamager
404 X Solsort (Turdus merula) 2010-01-01 Smør- og Fedtmosen
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2010-01-01 Smør- og Fedtmosen
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2010-01-10 Smør- og Fedtmosen
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2010-03-27 Mølleåen, Bastrup - Farum sø
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2010-05-14 Asserbo Plantage
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2010-05-11 Smør- og Fedtmosen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2010-02-14 Smør- og Fedtmosen
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2010-05-02 Smør- og Fedtmosen
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2010-05-12 Smør- og Fedtmosen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2010-05-10 Klydesøreservatet
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2010-05-13 Smør- og Fedtmosen
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2010-05-10 Smør- og Fedtmosen
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2010-05-05 Østerøsø, Knudshoved
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Store Vrøj
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2010-03-27 Mølleåen, Bastrup - Farum sø
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2010-01-05 Søborg
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2010-02-07 Smør- og Fedtmosen
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2010-04-29 Smør- og Fedtmosen
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2010-04-30 Klydesøreservatet
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2010-07-14 Skillingebro Naturcenter
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2010-03-27 Frederiksdal
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2010-04-05 Smør- og Fedtmosen
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2010-05-10 Smør- og Fedtmosen
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2010-01-23 Smør- og Fedtmosen
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2010-01-23 Smør- og Fedtmosen
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2010-10-04 Smør- og Fedtmosen
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2010-01-26 Smør- og Fedtmosen
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2010-01-25 Smør- og Fedtmosen
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2010-10-10 Nordhavnsstubben
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2010-05-19 Ramsømagle
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2010-12-31 Kronborg
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2010-07-17 Gedser Odde
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2010-12-31 Kronborg
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2010-07-28 Grenen
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2010-01-10 Smør- og Fedtmosen
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2010-02-07 Smør- og Fedtmosen
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2010-10-17 Nordhavnsstubben
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2010-12-31 Helsingør lystbådehavn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2010-07-05 Gundsømagle
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2010-04-28 Porsemosen
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2010-03-16 Smør- og Fedtmosen
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-12 Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer