Danske Årsarter 2009

Danske Årsarter 2009

Ralph Qwinten


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ralph Qwintens kryds

Dette er Ralph Qwintens Danske Årsarter 2009

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2009-04-12 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2009-03-15 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2009-02-08 Agger Tange (Thisted)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2009-01-04 Rorup Mose (Halsnæs)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2009-04-03 Gedser Odde (Guldborgsund)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2009-01-05 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2009-02-14 Haurvig Pold (Ringkøbing-Skjern)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2009-10-24 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2009-12-26 Sølager Strandeng (Halsnæs)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2009-01-01 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2009-10-30 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2009-01-02 Kongens Lyngby (Lyngby-Taarbæk)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2009-02-08 Agger Tange (Thisted)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2009-04-10 Kofoeds Enge, del 1 af Kongelundsstranden (Dragør)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2009-03-13 Majbølle Nor (Guldborgsund)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2009-01-09 Avedøre Holme (Hvidovre)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2009-01-09 Avedøre Holme (Hvidovre)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2009-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2009-02-10 Agger Tange, store nordlige lagune (Thisted)
34 X Krikand (Anas crecca) 2009-01-09 Avedøre Holme (Hvidovre)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2009-10-25 Røgbølle Sø (Lolland)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2009-01-12 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2009-01-04 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2009-04-11 Gedser By, Havn og Lystbådehavn (Guldborgsund)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2009-01-04 Lynæs Havn (Halsnæs)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2009-11-21 Hyllekrog (Lolland)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2009-01-04 Hundested Havn (Halsnæs)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2009-04-03 Gedser By, Havn og Lystbådehavn (Guldborgsund)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2009-01-01 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2009-02-11 Ove Sø (Thisted)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2009-01-04 Lynæs Havn (Halsnæs)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2009-02-07 Draget ved Skibstedfjord (Thisted)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2009-05-05 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2009-05-01 Eremitagesletten (Lyngby-Taarbæk)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2009-01-12 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
77 X Huldue (Columba oenas) 2009-01-21 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2009-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2009-02-08 Agger By (Thisted)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2009-02-07 Agger By (Thisted)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2009-03-23 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2009-01-06 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2009-03-13 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2009-01-05 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2009-02-11 Ove Sø (Thisted)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2009-01-05 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2009-01-03 Lynæs Havn (Halsnæs)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2009-03-13 Majbølle Nor (Guldborgsund)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2009-02-24 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2009-03-15 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2009-02-08 Agger Tange (Thisted)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2009-03-13 Majbølle (Guldborgsund)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2009-04-26 Saltø Å, enge ved, v. f. Saltø Skov, n.f. landevej (Næstved)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2009-07-18 Lild Strand (Thisted)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2009-02-08 Agger Tange (Thisted)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2009-07-24 Han Vejle (Thisted)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2009-07-05 Majbølle Nor (Guldborgsund)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2009-02-08 Agger Tange (Thisted)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2009-07-23 Bygholm Vejle, Midtsø (Jammerbugt)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2009-04-13 Saltø Å, enge ved, v. f. Saltø Skov, n.f. landevej (Næstved)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2009-07-21 Bygholm Vejle, Vestsø (Thisted)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2009-01-25 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2009-01-03 Lynæs Havn (Halsnæs)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2009-01-04 Hundested Havn (Halsnæs)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2009-07-21 Bygholm Vejle, Vestsø (Thisted)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2009-03-17 Kongens Lyngby (Lyngby-Taarbæk)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2009-01-08 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2009-02-09 Ørum Sø (Thisted)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2009-04-26 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2009-04-13 Saltø Å, enge ved, v. f. Saltø Skov, n.f. landevej (Næstved)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2009-01-03 Lynæs Havn (Halsnæs)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2009-04-26 Saltø Å, enge ved, v. f. Saltø Skov, n.f. landevej (Næstved)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2009-05-09 Majbølle Nor (Guldborgsund)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2009-05-09 Majbølle Nor (Guldborgsund)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2009-07-19 Lild Strand (Thisted)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2009-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2009-04-13 Hyllekrog (Lolland)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2009-01-01 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2009-01-04 Lynæs Havn (Halsnæs)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2009-01-04 Lynæs Havn (Halsnæs)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2009-07-22 Flommaens Bakke (Thisted)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2009-04-13 Hyllekrog (Lolland)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2009-04-26 Kristiansholm Plantage (Næstved)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2009-05-11 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2009-04-11 Hirbosøerne (Lolland)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2009-07-19 Han Vejle (Thisted)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2009-08-04 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2009-01-09 Avedøre Holme (Hvidovre)
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2009-02-10 Agger By (Thisted)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2009-04-13 Hyllekrog (Lolland)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2009-02-11 Grønbakke (Thisted)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2009-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2009-07-20 Selbjerg Vejle (Thisted)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2009-04-10 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2009-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2009-03-15 Søholt Gods (Lolland)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2009-04-27 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2009-05-08 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2009-01-07 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2009-02-07 Agger By (Thisted)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2009-04-10 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2009-02-09 Ørum Sø (Thisted)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2009-03-04 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2009-03-15 Hyllekrog (Lolland)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2009-01-16 Ganløse (Egedal)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2009-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2009-01-03 Lynæs Havn (Halsnæs)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2009-04-26 Kristiansholm Plantage (Næstved)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2009-04-17 Værløse Golfklub (Furesø)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2009-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2009-04-09 Hellebæk området (Helsingør)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2009-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2009-01-08 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2009-01-04 Lynæs Havn (Halsnæs)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2009-08-07 Hirbosøerne (Lolland)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2009-08-30 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2009-02-12 Agger Tange, småsøer i sydende (Thisted)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2009-05-24 Kystvejsområdet (Tårnby)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2009-03-21 Vaserne (Rudersdal)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2009-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
318 X Husskade (Pica pica) 2009-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2009-01-06 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2009-01-07 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2009-02-13 Krik (Thisted)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2009-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
325 X Ravn (Corvus corax) 2009-03-01 Eremitagesletten (Lyngby-Taarbæk)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2009-01-05 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2009-02-09 Lodbjerg Fyr (Thisted)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2009-02-09 Lodbjerg Klitplantage (Thisted)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2009-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2009-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
332 X Musvit (Parus major) 2009-01-05 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2009-02-13 Ørum Sø (Thisted)
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2009-02-09 Lodbjerg Klitplantage (Thisted)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2009-04-26 Kristiansholm Plantage (Næstved)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2009-04-12 Hyldtofte Østersøbad (Lolland)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2009-04-10 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2009-02-15 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2009-05-01 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2009-04-10 Pinseskoven, Kalvebod Fælled (Tårnby)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2009-03-29 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2009-07-24 Kogleaks (Thisted)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2009-05-08 Hirbosøerne (Lolland)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2009-06-06 Barmhjertigheden (Stevns)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2009-05-26 Avedøre Holme (Hvidovre)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2009-05-08 Hirbosøerne (Lolland)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2009-04-11 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2009-05-15 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2009-04-26 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2009-04-29 Avedøre Holme (Hvidovre)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2009-02-09 Lodbjerg Klitplantage (Thisted)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2009-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2009-01-01 Spurveskjulskoven (Lyngby-Taarbæk)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2009-01-27 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2009-05-01 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2009-02-07 Draget ved Skibstedfjord (Thisted)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2009-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2009-01-18 Nivå (Fredensborg)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2009-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2009-02-16 Sophienholm (Lyngby-Taarbæk)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2009-03-15 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2009-03-19 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2009-07-05 Hejrede Sø (Guldborgsund)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2009-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2009-05-17 Kristiansholm Plantage (Næstved)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2009-05-01 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2009-10-24 Hyllekrog (Lolland)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2009-01-28 Avedøre Holme (Hvidovre)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2009-04-18 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2009-05-04 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2009-04-03 Gedser By, Havn og Lystbådehavn (Guldborgsund)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2009-01-05 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2009-01-05 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2009-03-16 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2009-04-13 Saltø Å, enge ved, v. f. Saltø Skov, n.f. landevej (Næstved)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2009-09-29 Lynæs Havn (Halsnæs)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2009-03-15 Søholt Gods (Lolland)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2009-02-07 Agger By (Thisted)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2009-07-04 Saksfjed Inddæmning (Lolland)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2009-01-04 Hundested Havn (Halsnæs)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2009-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2009-03-26 Sorgenfri (Lyngby-Taarbæk)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2009-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2009-02-28 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2009-06-06 Stevns Fyr (Stevns)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2009-01-02 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2009-10-24 Hyllekrog (Lolland)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2009-04-03 Gedser By, Havn og Lystbådehavn (Guldborgsund)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2009-03-21 Vaserne (Rudersdal)
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2009-02-09 Lodbjerg Klitplantage (Thisted)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2009-01-18 Nivå (Fredensborg)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2009-01-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2009-02-10 Agger Tange (Thisted)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2009-02-07 Randrup (Thisted)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2009-01-21 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2009-03-13 Majbølle (Guldborgsund)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer