Danske Årsarter 2009

Danske Årsarter 2009

Jørn Vinther Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørn Vinther Sørensens kryds

Dette er Jørn Vinther Sørensens Danske Årsarter 2009

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2009-03-31 Øst for Korsør set fra toget
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2009-01-05 Teglholdt Skov
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2009-03-08 Rømødæmningen
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2009-03-08 Rømødæmningen
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2009-01-05 Hindemade
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2009-03-10 Hindemade
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2009-01-01 Haderslev Vesterskov
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2009-01-05 Teglholdt Skov
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2009-03-10 Motorvejen ved Aabenraa
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2009-01-24 Halk Nor
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2009-04-06 Tåsinge Vejle
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2009-04-26 hINDEMADE
29 X Knarand (Mareca strepera) 2009-03-27 Hindemade
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2009-01-24 Halk Nor
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2009-01-02 Haderslev Havn
33 X Spidsand (Anas acuta) 2009-03-14 Sneum Engsø
34 X Krikand (Anas crecca) 2009-01-10 Haderslev Havn
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2009-01-03 Haderslev Havn
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2009-01-03 Haderslev Havn
41 X Bjergand (Aythya marila) 2009-12-26 Flovt strand
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2009-01-24 Halk Nor
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2009-03-07 Halk Nor
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2009-10-12 Blåvand
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-12 Hav og strand ved Blåvand og Hvidbjerg (Varde)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2009-01-24 Halk Nor
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2009-10-12 Blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2009-01-24 Halk Nor
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2009-01-05 Hindemade
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2009-02-15 Haderslev Havn
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2009-01-05 Hindemade
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2009-03-07 Halk Nor
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2009-05-05 Haderslev
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2009-04-29 Haderslev Vesterskov
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2009-01-03 Haderslev Havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2009-03-29 Tørning Mølle
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2009-01-01 Kongevej Haderslev
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2009-01-01 Haven
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2009-03-29 Hindemade
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2009-01-24 Haderslev Havn
90 X Blishøne (Fulica atra) 2009-01-02 Haderslev Havn
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2009-03-09 Frøslev Mose
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2009-01-02 Haderslev Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2009-03-07 Halk Nor
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2009-01-10 Haderslev Havn
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2009-10-16 Halk Nor
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2009-05-15 Føns Vang
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2009-03-07 Halk Nor
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2009-03-14 Sneum Engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2009-03-05 Vingsted
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2009-03-07 Halk nor
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2009-05-07 Margrethekog
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2009-03-07 Halk Nor
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2009-04-06 Tåsinge Vejle
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2009-07-23 Halk Nor
120 X Storspove (Numenius arquata) 2009-01-24 Halk Nor
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2009-05-07 Margrethekog
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2009-04-06 Tåsinge Vejle
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2009-05-07 Margrethekog
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2009-05-07 Margrethekog
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2009-04-06 Tåsinge Vejle
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2009-05-07 Margrethekog
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2009-05-11 Ejsbøl Sø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2009-05-08 Skagen
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2009-03-07 Halk Nor
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2009-10-05 Halk Nor
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2009-10-16 Skjern Enge
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2009-01-05 Christiansdal
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2009-02-01 Hindemade
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2009-08-25 Astrup Engsø
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2009-04-26 Hindemade
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2009-04-24 Hindemade
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2009-03-07 Halk Nor
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2009-05-05 Hoptrup Enge
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2009-04-16 Astrup Enge
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2009-04-24 Hindemade
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2009-05-09 Skagen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2009-10-06 Sneum Enge
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2009-01-01 Haven
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2009-04-19 Hindemade
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2009-04-10 Haderslev Dam
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2009-01-01 Haveobs
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2009-01-24 Haderslev Havn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2009-01-03 Haderslev Havn
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2009-03-08 Rømø
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2009-05-08 Skagen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2009-04-11 Haderslev Dam
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2009-04-26 Halk Nor
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2009-05-11 Slivsøen
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2009-09-05 Hindemade
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2009-05-09 Skagen
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2009-07-24 Blåvand
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2009-09-06 Halk Nor
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2009-03-08 Rømø
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2009-05-09 Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2009-07-24 Blåvand
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2009-05-08 Skagen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2009-01-02 Haderslev Havn
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2009-07-27 Kammerslusen
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2009-04-16 Rømø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2009-01-02 Haderslev Kongevej
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2009-04-16 Rømø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2009-05-14 Hindemade
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2009-05-09 Skagen
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2009-04-14 Lille Vildmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2009-01-06 Ribe
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2009-05-09 Skagen
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2009-04-05 Haderslev Dam
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2009-01-20 Rangstrup
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2009-08-25 Ballum Enge
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2009-05-07 Møgeltønder
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2009-03-11 Nord for Christiansfeld
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2009-05-10 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2009-02-13 Hindemade
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2009-05-08 Skagen
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2009-01-01 Haderslev
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2009-04-13 Agger Tange
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2009-01-04 Haderslev Østerskov
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2009-03-14 Sneum Engsø
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2009-01-05 Hindemade
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2009-01-01 Haderslev
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2009-03-30 Pamhule Skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2009-02-01 Haderslev Dyrehave
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2009-01-02 Haderslev
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2009-05-08 Skagen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2009-09-01 Odense
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2009-11-07 Halk Nor
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2009-05-18 Frøslev Mose
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2009-01-03 Haderslev Vesterskov
318 X Husskade (Pica pica) 2009-01-01 Haven
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2009-01-03 Haderslev
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2009-01-02 Haderslev
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2009-01-11 Haderslev
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2009-01-01 Haveobs
325 X Ravn (Corvus corax) 2009-01-05 Teglholdt Skov
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2009-01-14 Skagen by
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2009-02-28 Haven
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2009-06-02 Haderslev Vesterskov
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2009-01-05 Christiansdal
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2009-01-01 Haveobs
332 X Musvit (Parus major) 2009-01-01 Haven
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2009-04-06 Tåsinge Vejle
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2009-03-09 Frøslev Plantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2009-02-21 Haderslev
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2009-10-12 Blåvand
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2009-04-06 Hindemade
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2009-04-06 Hindemade
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2009-04-19 Hindemade
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2009-01-01 Haderslev Vesterskov
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2009-04-14 Lille Vildmose
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2009-03-26 Haderslev Dam
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2009-05-07 Margrethekog
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2009-05-11 Slivsøen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2009-05-11 Haderslev Vesterskov
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2009-05-22 Skydeterrænnet ved Haderslev Vesterskov
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2009-05-11 Slivsøen
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2009-05-22 Hindemade. Fundet af Egon Iversen
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2009-04-11 Haderslev Dam
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2009-05-11 Haderslev Vesterskov (skydeterræn)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2009-04-23 Haveobs
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2009-05-02 Haderslev Vesterskov
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2009-01-01 Haderslev Vesterskov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2009-01-01 Haderslev
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2009-01-01 Haderslev Vesterskov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2009-01-31 Starup
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2009-02-01 Pamhule Skov
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2009-01-31 Haderslev
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2009-04-16 Rømø
404 X Solsort (Turdus merula) 2009-01-01 Haveobs
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2009-01-01 Haderslev
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2009-01-01 Haderslev
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2009-03-14 Haderslev Vesterskov
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2009-03-04 Haderslev Vesterskov
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2009-05-23 Pamhule Skov
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2009-01-04 Haderslev Østerskov
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2009-05-13 Hindemade
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2009-04-30 Christiansdal
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2009-04-16 Toftlund
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2009-04-24 Sønderskov
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2009-05-02 Haderslev Vesterskov (militært område)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2009-03-09 Frøslev Mose
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2009-05-02 Haderslev Vesterskov
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2009-01-05 Tørning Mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2009-01-01 Haderslev
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2009-01-01 Haderslev
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2009-01-14 Skagen Camping
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2009-05-07 Margrethekog
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2009-01-24 Haderslev Havn
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2009-03-07 Halk Nor
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2009-03-08 Rømødæmningen
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2009-04-14 Skagen
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2009-09-24 Rømø
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2009-01-01 Kongevej Haderslev
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2009-02-15 Haveobs
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2009-01-24 Havens Foderbrædt
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2009-01-02 Haveobs
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2009-01-01 Haveobs
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2009-12-26 Flovt strand
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2009-03-28 Halk Nor
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2009-01-30 Kerteminde
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2009-04-10 Haveobs
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2009-04-14 Skagen
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2009-01-21 Toftlund
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2009-02-01 Haderslev Dyrehave
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2009-03-08 Rømø
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2009-01-21 Toftlund
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2009-01-01 Haderslev
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2009-06-05 Nr. Snede
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2009-03-10 Hindemade
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer