Danske Årsarter 2009

Danske Årsarter 2009

Kjeld Bjarne Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Kjeld Bjarne Nielsens kryds

Dette er Kjeld Bjarne Nielsens Danske Årsarter 2009

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2009-05-21 Ballum
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2009-01-02
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2009-05-02 Nyord
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2009-01-02 Høbjerg
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2009-01-31 Kongemosen
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2009-01-01
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2009-01-10 Gorslev
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2009-01-31 Borreby mose
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2009-01-01 Asserbo strand
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2009-03-20 Solbjergsengsø
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2009-01-01 Solbjerg engsø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2009-04-26 Gilbjerg
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2009-01-10 Køge Nordstrand
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2009-05-02 Gødstrup
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2009-04-11 Møllekrogen
29 X Knarand (Mareca strepera) 2009-01-31 Borreby mose
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2009-01-10 Ølsemagle
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2009-01-01
33 X Spidsand (Anas acuta) 2009-01-10 Ølsemagle
34 X Krikand (Anas crecca) 2009-01-01
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2009-01-31 Borreby mose
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2009-01-10 Ølsemagle
41 X Bjergand (Aythya marila) 2009-01-10 Køge havn
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2009-01-01
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2009-01-04 Asserbo str.
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2009-01-01 Asserbo Strand
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2009-01-01 Asserbo Strand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2009-02-28 Gilbjerg
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2009-01-01 Asserbo Strand
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2009-01-02 Pølebro
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2009-01-02 Pølebro
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2009-01-02 Gilleleje
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2009-05-08 Gilbjerg
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2009-05-02 Gødstrup
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2009-01-01 KBH
77 X Huldue (Columba oenas) 2009-01-31 Borreby mose
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2009-01-01
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2009-05-21 Grøngård
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2009-01-01
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2009-01-02 Pølebro
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2009-01-10 Rødvig havn
90 X Blishøne (Fulica atra) 2009-01-02
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2009-03-14 Melby
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2009-01-10 Ølsemagle
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2009-01-04 Asserbo str.
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2009-01-04 Asserbo str.
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2009-05-02 Gødstrup
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2009-02-27 SolbjergEngsøe
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2009-05-02 Nyord
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2009-02-22 Strødam engsø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2009-03-10 Nøddebohuse
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2009-05-21 Sneum
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2009-03-14 Melby
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2009-04-10 Solbjerg engsø
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2009-05-21 Farup-Jested enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2009-04-25 Melby Strand
120 X Storspove (Numenius arquata) 2009-01-10 Køge Nordstrand
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2009-05-21 Sneum
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2009-05-02 Nyord
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2009-05-21 Sneum
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2009-05-21 Sneum
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2009-05-07
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2009-05-21 VidåSlusen
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2009-05-21 VidåSlusen
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2009-07-27 Melby Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2009-01-10 Ølsemagle
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2009-01-05 Hundested Havn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2009-08-02 Ølsemagle
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2009-02-14 Annisse Nord
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2009-03-22 Solbjergengsø
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2009-04-29 Hillerød
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2009-03-28 Gilbjerg
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2009-01-10 Ølsemagle
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2009-05-02 Tranemosen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2009-08-02 Ølsemagle
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2009-05-02 Tranemosen
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2009-02-08 Melby Strand
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2009-01-01
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2009-01-01
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2009-01-01
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2009-01-09 Hundested havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2009-01-01
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2009-09-27 Gilleleje Havn
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2009-01-10 Rødvig havn
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2009-05-09 Gilbjerg
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2009-08-02 Ølsemagle
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2009-03-28 Gilbjerg
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2009-05-02 Tissø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2009-05-02 Tissø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2009-04-10 Gilbjerg
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2009-05-21 Sneum Engsø
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2009-05-21 Margrethekog
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2009-10-04 Gilleleje
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2009-09-06 Gilleleje
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2009-06-13 Gillleleje
208 X Alk (Alca torda) 2009-09-26 Melby Strand
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2009-03-04 Spodsbjerg
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2009-11-07 Melby Strand
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2009-02-16 Gilleleje havn
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2009-04-18 Gilbjerg
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2009-04-26 Gilbjerg
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2009-10-04 Gilleleje
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2009-03-14 Gilbjerg
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2009-01-01
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2009-05-23 Klydesøen
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2009-01-01
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2009-01-04 Ellemosen
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2009-06-07 Hegnede Møn
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2009-04-05 Gilbjerg
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2009-05-17 Asserbo
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2009-01-03
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2009-01-31 Borreby mose
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2009-04-01 Annisse Nord
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2009-01-08 Meløse
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2009-04-26 Hellebæk
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2009-01-10 St. Tårnby
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2009-01-01 Solbjerg engsø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2009-01-01 Annisse nord
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2009-01-01 Hillerød motorvej
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2009-01-06 Annisse Nord
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2009-02-10 Annisse Nord
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2009-01-10 Ølsemagle
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2009-04-16 Værløse Golf
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2009-01-17 Bækkebro
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2009-04-10 Gribskov
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2009-01-01 Asserbo
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2009-03-15 Gribskov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2009-05-17 Asserbo
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2009-01-01
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2009-09-19 Hovvig
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2009-04-07 Gilbjerg
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2009-04-26 Hellebæk
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2009-01-31 Sevedø
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2009-05-30 Gilbjerg
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2009-02-08 Solbjergengsø
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2009-05-21 Blåvand mose
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2009-01-04
318 X Husskade (Pica pica) 2009-01-01
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2009-01-01
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2009-01-01
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2009-01-25 Hornbæk
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2009-01-01
325 X Ravn (Corvus corax) 2009-01-04 Gribskov
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2009-02-08 Unomedical Hundested
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2009-01-01
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2009-10-11 Rømø
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2009-01-01
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2009-01-01
332 X Musvit (Parus major) 2009-01-01
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2009-01-02 Pølebro
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2009-03-14 Gilbjerg
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2009-02-22 Strødam engsø
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2009-10-14 Rømø
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2009-04-07 Gilbjerg
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2009-04-07 Gilbjerg
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2009-04-07 Gilbjerg
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2009-02-13 Annisse Nord
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2009-04-26 Gilbjerg
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2009-04-12 Gilbjerg
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2009-03-28 Gilbjerg
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2009-06-07 Møns Klint
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2009-06-07 Gurre sø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2009-05-21 Sneum
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2009-05-10 Strødam
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2009-05-23 KLydesøen
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2009-05-16 Gilbjerg
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2009-05-13 Strødam
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2009-06-21 Gribskov
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2009-05-12 Holløse
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2009-04-18 Annisse Nord
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2009-05-09 Nakkehoved
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2009-04-26 Gilbjerg
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2009-05-08 Gilbjerg
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2009-01-03
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2009-01-02 Pølebro
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2009-01-18 Gribskov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2009-01-24 Valby Hegn
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2009-04-26 Lille Dyrehave
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2009-01-16 Kikhavn
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2009-04-13 Gilbjerg
404 X Solsort (Turdus merula) 2009-01-01
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2009-01-25 Nivå
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) Pølebro
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2009-01-10 Ølsemagle
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2009-03-15 Gribskov
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2009-03-04 Spodsbjerg
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2009-05-16 Gilbjerg
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2009-01-01
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2009-05-10 Strødam
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2009-05-09 Nakkehoved
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2009-04-19 Harager Hegn
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2009-05-30 Stenholtsvang
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2009-03-22 Gilleleje Havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2009-05-02 Annisse Nord
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2009-04-26 Gilbjerg
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2009-04-21 Melby
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2009-04-13 Gilbjerg
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2009-01-01 Solbjerg engsø
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2009-01-02
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2009-01-01
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2009-04-12 Spodsbjerg
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2009-03-14 Gilbjerg
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2009-05-02 Nyord
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2009-01-21 Solbjerg engsø
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2009-01-25 Hornbæk
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2009-01-10 Køge Nordstrand
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2009-03-10 Gilbjerg
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2009-01-25 Hornbæk
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2009-01-05 Hundested Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2009-01-01
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2009-01-04
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2009-01-17 Pøleå
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2009-01-02 Annisse Nord
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2009-05-21 Blåvand
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2009-01-01
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2009-01-01
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2009-03-14 Gilbjerg
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2009-01-02 Annisse Nord
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2009-03-08 Annisse Nord
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2009-02-28 Gilbjerg
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2009-01-31 Kongemosen
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2009-01-31 Borreby mose
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2009-01-24 Annisse nord
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2009-03-28 Gilbjerg
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2009-03-14 Gilbjerg
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2009-01-31 Borreby mose
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2009-01-10 Køge Nordstrand
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2009-01-10 Ølsemagle
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer