Danske Årsarter 2009

Danske Årsarter 2009

Jørgen Ballegaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Ballegaards kryds

Dette er Jørgen Ballegaards Danske Årsarter 2009

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2009-03-13 Skrødstrup
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2009-01-02 Amstrup
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2009-04-16 Bøvling Fjord
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2009-07-24 Bøllingsø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2009-01-02 Alrø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2009-01-02 Alrø
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2009-03-05 Vest Stadil Fjord
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2009-04-16 Vest Stadil Fjord (rossicus)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2009-03-05 Vest Stadil Fjord
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2009-01-02 Alrø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2009-03-06 Løve
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2009-01-02 Alrø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2009-04-22 Bølling Sø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2009-01-02 Alrø
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2009-04-16 Tim Enge
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2009-03-05 Vest stadil Fjord
29 X Knarand (Mareca strepera) 2009-03-05 Skjern Vester Enge
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2009-01-02 Alrø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2009-01-01 Bryrup
33 X Spidsand (Anas acuta) 2009-03-05 Vest Stadil Fjord
34 X Krikand (Anas crecca) 2009-02-17 Klostermølle
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2009-02-09 Mossø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2009-01-04 Salten Langsø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2009-03-05 Lønborggård Enge
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2009-01-02 Alrø
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2009-05-13 Skagen
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2009-01-10 Søndervig
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2009-01-04 Salten Langsø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2009-01-08 Klostermølle
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2009-01-02 alrø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2009-01-02 Alrø
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2009-06-01 Hjøllund Pl.
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2009-05-13 Skagen
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2009-05-03 Salten Langsø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2009-04-29 Nim
77 X Huldue (Columba oenas) 2009-02-28 Løvenholt, Salten
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2009-01-01 Bryrup
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2009-01-01 Bryrup
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2009-01-08 Klostermølle
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2009-02-10 Emborg Bro
90 X Blishøne (Fulica atra) 2009-01-05 Salten Langsø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2009-03-24 Vrads Sande
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2009-01-08 Klostermølle
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2009-03-13 Sem sø
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2009-01-04 Salten Langsø
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2009-04-16 Vest Stadil Fjord
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2009-01-02 Alrø
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2009-04-16 Tim Enge
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2009-02-27 Bryrup
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2009-03-05 Værnenge
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2009-06-15 Husby Klit
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2009-03-05 Hvide Sande
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2009-05-16 Sletkær grusgrav
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2009-05-14 Skagen
120 X Storspove (Numenius arquata) 2009-01-02 Alrø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2009-04-16 Fjand Ø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2009-04-16 Bøvling Fjord
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2009-07-29 Husby Klit
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2009-07-29 Husby Klit
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2009-04-16 Bøvling Fjord
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2009-07-29 Vest Stadil Fjord
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2009-07-29 Vest Stadil Fjord
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2009-04-16 Thorsminde
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2009-03-05 Værnenge
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2009-09-08 Hvide Sande
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2009-02-12 Højkol Skov
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2009-03-27 Ansø Enge
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2009-08-23 Skjern Enge
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2009-04-30 Klostermølle
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2009-01-08 Salten Å
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2009-01-02 Alrø
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2009-05-16 Sletkær grusgrav
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2009-06-18 Sletkær
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2009-04-16 Vest Stadil Fjord
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2009-05-13 Skagen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2009-01-02 Alrø
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2009-05-13 Skagen
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2009-01-02 Alrø
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2009-01-02 Alrø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2009-01-02 Alrø
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2009-04-16 Husby Klit
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2009-08-23 Skjern Enge
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2009-04-16 Husby Klit
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2009-05-13 Skagen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2009-06-26 Skanderborg Sø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2009-04-16 Husby Klit
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2009-07-29 Vest Stadil Fjord
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2009-06-15 Vest Stadil Fjord
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2009-05-14 Skagen
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2009-05-13 Skagen
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2009-10-07 Nr. Lyngvig
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2009-10-06 Husby Klit
208 X Alk (Alca torda) 2009-10-06 Husby Klit
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2009-05-12 Skagen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2009-01-10 Søndervig
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2009-05-13 Skagen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2009-05-13 Skagen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2009-10-07 Nr. Lyngvig
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2009-05-13 Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2009-03-05 Hvide Sande
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2009-01-02 Alrø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2009-03-05 Skjern Vester Enge
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2009-03-05 Veswt Stadil Fjord
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2009-01-01 Bryrup
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2009-11-25 Hampen Sø
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2009-10-07 Vest Stadil Fjord
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2009-04-08 Ansø Enge
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2009-05-13 Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2009-01-02 Bryrup
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2009-01-19 Salten Langsø
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2009-04-16 Vest Stadil Fjord
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2009-01-09 Mattrup Å
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2009-04-18 Bryrup
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2009-05-13 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2009-01-04 Salten langsø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2009-01-20 Løvenholt mark, Salten
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2009-01-01 Bryrup
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2009-03-23 Kongsø Plantage
278 X Natugle (Strix aluco) 2009-01-13 Palsgaard Skov
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2009-01-01 Bryrup
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2009-01-04 Bryrup
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2009-01-21 Højkol Skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2009-03-13 Hald Hovedgård
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2009-01-02 Alrø
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2009-05-13 Skagen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2009-05-14 Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2009-04-16 Bøvling Klit
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2009-06-01 Vrads Sande
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2009-01-04 Klosterkær
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2009-01-01 Bryrup
318 X Husskade (Pica pica) 2009-01-01 Bryrup
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2009-01-02 Horsens
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2009-01-02 Alrø
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2009-01-02 Åkjær
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2009-01-01 Bryrup
325 X Ravn (Corvus corax) 2009-01-02 Alrø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2009-01-02 Alrø
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2009-01-06 Bryrup
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2009-01-14 Bryrup
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2009-01-01 Bryrup
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2009-01-01 Bryrup
332 X Musvit (Parus major) 2009-01-01 Bryrup
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2009-06-15 Vedersø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2009-03-15 Hastrup Plantage
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2009-01-21 Løvenholt mark, Salten
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2009-10-06 Stadilø
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2009-04-16 Tim Enge
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2009-04-16 Tim Enge
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2009-04-29 Nim
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2009-01-04 Klostermølle
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2009-05-13 Skagen
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2009-04-12 Ansø Enge
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2009-03-20 Bryrup
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2009-06-21 Uldum Kær
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2009-04-30 Torup Sø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2009-06-04 Nimdrup bæk
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2009-06-26 Fårbjerg, Skanderborg
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2009-04-09 Bryrup
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2009-05-19 Bryrup
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2009-04-21 Bryrup
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2009-05-12 Skagen
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2009-01-14 Additnæs
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2009-01-01 Bryrup
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2009-01-01 B ryrup
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2009-01-04 Klostermølle
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2009-03-13 Hald Hovedgård
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2009-02-10 Gl. Ry
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2009-05-14 Skagen
404 X Solsort (Turdus merula) 2009-01-01 Bryrup
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2009-01-01 Bryrup
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2009-03-27 Højkol Skov
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2009-03-10 Bryrup
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2009-01-05 Løndalsnæsset
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2009-05-13 Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2009-01-05 Løndalsnæsset
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2009-05-19 Kloster4kær
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2009-05-13 Skagen
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2009-10-07 Torsminde
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2009-04-23 Velling Skov
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2009-04-21 Mattrup ådal
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2009-03-24 Vrads Sande
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2009-04-16 Vest Stadil Fjord
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2009-01-08 Lystrup Å
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2009-01-09 Vinding
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2009-01-01 Bryrup
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2009-03-15 Hastrup Plantage
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2009-04-16 Bøvling Fjord (flavissima)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2009-02-12 Katrinedal
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2009-03-08 Klostermølle
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2009-01-02 Alrø
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2009-04-23 Velling Skov
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2009-02-20 Klostermølle
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2009-03-05 Hvide Sande
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2009-01-01 Bryrup
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2009-01-01 Bryrup
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2009-01-06 Bryrup
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2009-01-01 Bryrup
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2009-01-04 Bryrup
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2009-01-09 Slagballe
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2009-03-05 Vest Stadil Fjord
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2009-04-12 Ansø Enge
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2009-03-05 Nymindegab
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2009-03-05 Vest Stadil Fjord
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2009-01-01 Bryrup
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2009-03-05 Husby Klit
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2009-03-05 Vest Stadil Fjord
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2009-01-09 Slagballe
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2009-06-04 Krejbjergvej 15, Nr. Snede
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2009-03-05 Værnenge
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer