Danske Årsarter 2009

Danske Årsarter 2009

Jørgen Madsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Madsens kryds

Dette er Jørgen Madsens Danske Årsarter 2009

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2009-04-30 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2009-02-08 Haraldsted Sø (Ringsted)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2009-05-15 Stenstrup Lyng (Odsherred)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2009-01-31 Haraldsted Sø (Ringsted)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2009-04-04 Omø samlet (Slagelse)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2009-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 Blisgås (Anser albifrons)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2009-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2009-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2009-02-07 Kværkeby Mose (Ringsted)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2009-08-01 Hallenslev mose (Kalundborg)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2009-04-04 Omø samlet (Slagelse)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2009-02-01 Tamosen (Sorø)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2009-01-25 Tamosen (Sorø)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2009-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2009-04-04 Omø samlet (Slagelse)
34 X Krikand (Anas crecca) 2009-03-01 Sanddobberne (Odsherred)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2009-02-01 Tamosen (Sorø)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2009-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2009-04-04 Omø samlet (Slagelse)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2009-02-27 Stenstrup Lyng (Odsherred)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 Sortand (Melanitta nigra)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2009-03-21 Feddet (Faxe)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2009-01-17 Haraldsted Sø (Ringsted)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2009-01-25 Tamosen (Sorø)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2009-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2009-03-02 Stenstrup Lyng (Odsherred)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2009-05-17 Korshage (Odsherred)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2009-05-14 Haraldsted Sø (Ringsted)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2009-11-27 Torpet Mose (Ringsted)
77 X Huldue (Columba oenas) 2009-08-01 Kobæk Sø (Slagelse)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2009-01-24 Ringsted (Ringsted)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2009-01-24 Ringsted (Ringsted)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2009-08-01 Hallenslev mose (Kalundborg)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2009-08-19 Lammefjorden øst, syd (Holbæk)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2009-01-17 Haraldsted Sø (Ringsted)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2009-03-20 Haraldsted Sø (Ringsted)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2009-01-25 Høm Mølle (Ringsted)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2009-03-15 Kværkeby Mose (Ringsted)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2009-03-20 Haraldsted Sø (Ringsted)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2009-12-29 Gyrstinge Sø (Ringsted)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2009-03-01 Sanddobberne (Odsherred)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2009-04-04 Omø samlet (Slagelse)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2009-02-22 Kværkeby Mose (Ringsted)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2009-04-04 Omø samlet (Slagelse)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2009-08-01 Flasken incl. enge (Kalundborg)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2009-04-04 Omø samlet (Slagelse)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2009-06-02 Haraldsted Sø (Ringsted)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2009-03-01 Sanddobberne (Odsherred)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2009-08-01 Flasken incl. enge (Kalundborg)
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2009-08-02 Alleshave Bugt (Kalundborg)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2009-08-01 Borreby Mose (Slagelse)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2009-08-02 Alleshave Bugt (Kalundborg)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2009-08-02 Alleshave Bugt (Kalundborg)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2009-08-01 Borreby Mose (Slagelse)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2009-09-10 Skagen-området (Frederikshavn)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2009-03-01 Sanddobberne (Odsherred)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2009-08-01 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2009-01-31 Haraldsted Sø (Ringsted)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2009-07-07 Gyrstinge Sø (Ringsted)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2009-04-07 Korevlerne (Odsherred)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2009-04-04 Omø samlet (Slagelse)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2009-08-01 Borreby Mose (Slagelse)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2009-04-30 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2009-08-01 Borreby Mose (Slagelse)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2009-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2009-01-17 Haraldsted Sø (Ringsted)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2009-02-08 Haraldsted Sø (Ringsted)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2009-01-17 Haraldsted Sø (Ringsted)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2009-08-01 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2009-08-01 Flasken incl. enge (Kalundborg)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2009-04-30 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2009-04-30 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2009-08-02 Alleshave Bugt (Kalundborg)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2009-05-17 Korshage (Odsherred)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2009-01-11 Store Bøgeskov (Ringsted)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2009-04-04 Omø samlet (Slagelse)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2009-01-25 Høm Mølle (Ringsted)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2009-09-01 Stigsnæs Færgehavn (Slagelse)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2009-08-26 Haraldsted Sø (Ringsted)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2009-01-11 Store Bøgeskov (Ringsted)
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2009-04-04 Omø samlet (Slagelse)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2009-01-17 Haraldsted Sø (Ringsted)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2009-01-31 Haraldsted Sø (Ringsted)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2009-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2009-01-17 Haraldsted Sø (Ringsted)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2009-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2009-08-10 Stenstrup Lyng (Odsherred)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2009-07-07 Haraldsted Sø (Ringsted)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2009-01-31 Haraldsted Sø (Ringsted)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2009-01-31 Haraldsted Sø (Ringsted)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2009-05-17 Korshage (Odsherred)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2009-01-25 Tamosen (Sorø)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2009-03-03 Stenstrup Lyng (Odsherred)
318 X Husskade (Pica pica) 2009-01-17 Haraldsted Sø (Ringsted)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2009-01-17 Ringsted (Ringsted)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2009-01-17 Haraldsted Sø (Ringsted)
323 Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2009-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
325 Ravn (Corvus corax)
326 Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2009-02-27 Stenstrup Lyng (Odsherred)
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2009-01-31 Haraldsted Sø (Ringsted)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2009-01-11 Store Bøgeskov (Ringsted)
332 X Musvit (Parus major) 2009-01-11 Store Bøgeskov (Ringsted)
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2009-09-11 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2009-04-07 Nørrevang, Rørvig (Odsherred)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2009-03-01 Sanddobberne (Odsherred)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2009-06-05 Skælskør Kommune (Slagelse)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2009-04-11 Sonnerup Skov, Odsherred (Odsherred)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2009-04-14 Torpet Mose (Ringsted)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2009-01-18 Store Bøgeskov (Ringsted)
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2009-04-30 Stenstrup Lyng (Odsherred)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2009-04-04 Omø samlet (Slagelse)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2009-06-22 Haraldsted Sø (Ringsted)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2009-05-17 Korshage (Odsherred)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2009-05-17 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2009-05-17 Korshage (Odsherred)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2009-04-26 Stenstrup Lyng (Odsherred)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2009-05-17 Korshage (Odsherred)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2009-04-26 Stenstrup Lyng (Odsherred)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2009-05-17 Korshage (Odsherred)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2009-01-11 Store Bøgeskov (Ringsted)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2009-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2009-01-11 Store Bøgeskov (Ringsted)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2009-01-18 Store Bøgeskov (Ringsted)
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2009-03-07 Bøstofte (Ringsted)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2009-01-04 Gyrstinge Sø (Ringsted)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2009-01-17 Ringsted (Ringsted)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2009-03-15 Kværkeby Mose (Ringsted)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2009-03-29 Stenstrup Lyng (Odsherred)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2009-04-07 Korevlerne (Odsherred)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2009-05-17 Korshage (Odsherred)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2009-01-17 Haraldsted Sø (Ringsted)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2009-05-17 Korshage (Odsherred)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2009-08-23 Klint Sø (Odsherred)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2009-07-19 Gniben, Sjællands Odde (Odsherred)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2009-05-17 Korshage (Odsherred)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2009-04-04 Omø samlet (Slagelse)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2009-11-15 Høm Mølle (Ringsted)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2009-01-24 Ringsted (Ringsted)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2009-01-17 Haraldsted Sø (Ringsted)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2009-04-04 Omø samlet (Slagelse)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2009-04-30 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2009-11-15 Høm Mølle (Ringsted)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2009-03-21 Feddet (Faxe)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2009-04-04 Omø samlet (Slagelse)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2009-05-17 Korshage (Odsherred)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2009-01-29 Ringsted (Ringsted)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2009-03-07 Kværkeby Mose (Ringsted)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2009-03-07 Kværkeby Mose (Ringsted)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2009-01-17 Haraldsted Sø (Ringsted)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2009-01-17 Haraldsted Sø (Ringsted)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2009-03-21 Feddet (Faxe)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2009-04-04 Omø samlet (Slagelse)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2009-03-02 Stenstrup Lyng (Odsherred)
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2009-09-01 Stigsnæs Færgehavn (Slagelse)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2009-01-24 Ringsted (Ringsted)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2009-03-01 Stenstrup Lyng (Odsherred)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2009-12-12 Korevlerne (Odsherred)
483 Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2009-01-11 Store Bøgeskov (Ringsted)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2009-04-04 Omø samlet (Slagelse)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer