Danske Årsarter 2009

Danske Årsarter 2009

Niels Bomholt


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Niels Bomholts kryds

Dette er Niels Bomholts Danske Årsarter 2009

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2009-04-09 Astrup Engsø
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2009-01-01
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2009-01-20 Ristinge
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2009-07-14 Gulstav Mose
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2009-01-20 Tåsinge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2009-01-20 Tåsinge
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2009-04-10 Rømø Dæmning
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2009-02-01 Nakkebølle Inddæmning
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2009-01-20 Tåsinge
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2009-01-01 Sollerup
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2009-01-20 Ristinge
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2009-01-01 Arreskov Sø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2009-03-15 Nakkebølle Inddæmning
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2009-01-20 Ristinge
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2009-04-18 Nakkebølle Inddæmning
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2009-04-07 Gulstav Mose
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2009-01-01 Arreskov Sø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2009-01-06 Bøjden
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2009-01-06 Bøjden
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2009-01-01 brændegård sø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2009-01-20 Ristinge
34 X Krikand (Anas crecca) 2009-01-01 brændegård sø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2009-04-21 Hvidkilde Sø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2009-01-01 Arreskov Sø
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2009-01-01 Arreskov sø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2009-01-06 Bøjden
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2009-01-20 v. Tryggelev
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2009-01-03 Flyvesandet
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2009-01-27 ved Helnæs
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2009-01-01 Arreskov sø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2009-01-01 Arreskov Sø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2009-01-01 Arreskov Sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2009-01-06 Bøjden
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2009-05-29 Valdemar slot
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2009-05-10 Jelling
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2009-05-02 Nakkebølle Inddæmning
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2009-03-31 Nakkebølle Inddæmning
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2009-01-01 Brændegård sø
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2009-01-01 Ulbølle
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2009-04-07 Tryggelev Nor
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2009-02-15 Brobyværk
90 X Blishøne (Fulica atra) 2009-01-04 Nakkebølle Fjord
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2009-04-07 Nørreballe Nor
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2009-01-01 Arreskov sø
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2009-01-27 Ved Helnæs
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2009-01-01 arreskov sø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2009-08-09 Keldsnor
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2009-03-31 Nakkebølle Inddæmning
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2009-01-20 Ristinge
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2009-06-09 Firtalsstrand
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2009-03-24 Vejlen
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2009-02-01 Nakkebølle Inddæmning
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2009-03-29 Maden Helnæes
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2009-04-10 Magretekog
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2009-03-29 Maden Helnæs
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2009-04-18 Nakkebølle Indd.
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2009-04-10 Rømø Strand
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2009-05-10 Skjern Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2009-04-10 Ballum Sluse
120 X Storspove (Numenius arquata) 2009-01-20 Ristinge
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2009-04-12 Agger Tange
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2009-04-09 Ballum Enge
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2009-03-31 Lille Svelmø
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2009-01-20 Ristinge
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2009-03-29 Maden helnæs
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2009-08-09 Keldsnor
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2009-06-09 Ølund
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2009-05-12 Nakkebølle Indd.
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2009-05-10 Blåvand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2009-01-06 Bøjden
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2009-02-17 Knudshoved
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2009-04-10 Rømø strand
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2009-05-02 Åmosen
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2009-01-04 Nakkebølle Inddæmning
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2009-04-21 Arreskov Sø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2009-04-14 Korshavn
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2009-01-06 Bøjden
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2009-04-26 Karlsmosen
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2009-04-09 Astrup Engsø
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2009-03-31 Nakkebølle inddæmning
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2009-01-06 Bøjden
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2009-04-07 Nørreballe nor
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2009-04-19 Fiskeholm
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2009-01-01 Sollerup
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2009-01-01 Arreskov sø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2009-01-01 Arreskov Sø
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2009-08-25 Bagenkop Havn
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2009-04-12 Agger Tange
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2009-09-01 Nørreballe Nor
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2009-03-29 Helnæs
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2009-05-10 Blåvand
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2009-04-21 Arreskov Sø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2009-04-14 Fyns Hoved
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2009-05-16 Nørreballe Nor
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2009-05-16 Nørreballe nor
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2009-07-25 Blåvandshuk
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2009-04-14 Fyns Hoved
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2009-04-07 Dovns Klint
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2009-05-10 Blåvand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2009-01-01 Arreskov Sø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2009-05-10 Skjern Enge
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2009-04-21 Arreskov Sø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2009-01-01 Sollerup
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2009-05-21 Maden Helnæs
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2009-08-09 Keldsnor
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2009-04-07 Gulstav
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2009-05-17 Nekselø
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2009-01-04 Fiskerup Skov
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2009-02-01 brændegård sø
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2009-03-29 Pilegårdsskoven
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2009-01-04 Nakkebølle Inddæmning
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2009-03-10 Arreskov
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2009-05-19 dovns Klint
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2009-01-01 Brændegård sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2009-02-02 Nakkebølle Inddæmning
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2009-01-01 Brændegård sø
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2009-04-12 Agger Tange
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2009-04-13 Ulbølle
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2009-01-03
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2009-11-29 Ballum Forland
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2009-08-02 Nakkebølle Indd.
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2009-05-10 Blåvand mosen
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2009-01-01 Sollerup
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2009-04-28 Hov Nordstrand
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2009-01-01 Sollerup
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2009-09-01 Dovns Klint
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2009-04-27 Skjoldemose
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2009-05-17 Nekselø
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2009-02-08 Monnet
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2009-05-21 Halen Helnæs
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2009-03-08 Fiskerup skov
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2009-05-29 Langeland
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2009-01-08 Syltemade Ådal
318 X Husskade (Pica pica) 2009-01-01 Ulbølle
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2009-01-01 Sollerup
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2009-01-01 Sollerup
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2009-01-06 bøjden nor
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2009-01-01 Brændegård sø
325 X Ravn (Corvus corax) 2009-01-01 Brændegård sø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2009-01-01 Sollerup
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2009-01-10 Ulbølle
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2009-01-22 Ulbølle
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2009-01-01 Sollerup
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2009-01-01 Ulbølle
332 X Musvit (Parus major) 2009-01-01 ulbølle
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2009-01-20 Tryggelev Nor
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2009-02-07 Bøjden Nor
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2009-02-17 Knudshoved
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2009-03-07 Nørreballe Nor
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2009-04-07 Nørreballe nor
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2009-04-21 Arreskov
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2009-01-18 Fiskerup Skov
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2009-05-12 Nakkebølle
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2009-04-10 Rømø
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2009-03-29 Pilegårsskoven
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2009-05-10 Skjern Enge
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2009-05-03 Brændegård Sø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2009-05-12 Klise Nor
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2009-05-17 Nekselø
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2009-04-10 Rømø
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2009-05-09 Skjoldemose Skove
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2009-04-15 Korshavn
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2009-04-28 Hov Nordstrand
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2009-01-03 Ulbølle
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2009-01-01 Sollerup
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2009-01-03 Flyvesandet
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2009-01-18 Fiskerup Skov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2009-01-08 Syltemade ådal
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2009-03-10 Sollerup
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2009-04-10 Juvre Rømø
404 X Solsort (Turdus merula) 2009-01-01 Ulbølle
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2009-01-04 Nakkebølle Inddæmning
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2009-01-04 Strandhuse
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2009-01-20 Vesteregn
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2009-03-17 Hågerup
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2009-05-17 Nekselø
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2009-01-01 Sollerup
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2009-04-09 Astrup Engsø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2009-05-11 Ulbølle
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2009-05-19 Gulstav
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2009-04-10 Ballum Sluse
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2009-04-12 Svanninge bakker
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2009-05-10 Blåvand
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2009-05-10 Blåvand
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2009-04-10 Juvre Rømø
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2009-01-06 Hundstrup Å
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2009-01-01 Ulbølle
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2009-01-01 Ulbølle
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2009-01-01 Ulbølle
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2009-04-14 Fyns Hoved
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2009-09-20 Dovns Klint
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2009-03-10 Arreskov Slot
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2009-02-15 Brahetrolleborg
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2009-04-14 Fyns Hoved
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2009-02-17 Knudshoved
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2009-02-17 Knudshoved
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2009-01-01 Ulbølle
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2009-01-18 Ulbølle
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2009-02-03 Skjoldemose
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2009-01-01 Sollrup
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2009-05-19 Gulstav
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2009-01-01 Sollerup
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2009-01-20 Ristinge
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2009-03-29 Maden Helnæs
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2009-01-01 Sollerup
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2009-04-21 Arreskov Sø
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2009-04-28 Hov
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2009-01-11 Hvidkilde
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2009-01-11 Hvidkilde
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2009-11-28 Ballum Enge
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2009-04-10 Ballum Slusekro
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2009-01-01 Sollerup
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2009-01-04 Nakkebølle Inddæmning
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer