Danske Årsarter 2009

Danske Årsarter 2009

Ole Brauer


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ole Brauers kryds

Dette er Ole Brauers Danske Årsarter 2009

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2009-05-09 Ballum
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2009-01-05 Strødam engsø-området
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2009-05-08 Ballum Forland
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2009-01-02 Esrum sø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2009-02-08 Strødam engsø
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2009-01-02 Sophienborg
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2009-04-08 Kraptårnet
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 Blisgås (Anser albifrons)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2009-01-02 Esrum sø
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2009-01-02 Nødebo
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2009-04-26 Gilbjerg
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2009-03-15 Borreby Mose
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2009-03-15 Borreby mose
29 X Knarand (Mareca strepera) 2009-03-15 Borreby mose
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2009-02-08 Alsønderup enge
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2009-01-02 Nødebo
33 X Spidsand (Anas acuta) 2009-04-08 Kogleaks
34 X Krikand (Anas crecca) 2009-03-15 Borreby mose
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2009-06-06 Klydesøen
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2009-01-25 Klydesøen
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2009-10-14 Ejlemade sø
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2009-01-03 Esrum sø
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2009-01-04 Nivå tange
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2009-02-15 Asserbo strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2009-02-15 Asserbo strand
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2009-01-02 Esrum sø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2009-04-08 Bygholm Vejle
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2009-02-08 Alsønderup enge
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2009-02-15 Asserbo strand
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2009-05-31 Gilbjerg
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2009-05-08 Vesterende-Ballum
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2009-01-03 Nødebo
77 X Huldue (Columba oenas) 2009-04-12 Favrholm
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2009-01-01 Nødebo
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2009-01-02 Nødebo
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2009-01-05 Strødam - Pøle å
84 X Engsnarre (Crex crex) 2009-06-26 Nødebo
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2009-04-12 Holløse Bredning
90 X Blishøne (Fulica atra) 2009-01-02 Nødebo
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2009-03-13 Hillerød
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2009-01-04 Nivå havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2009-04-13 Holløse bredning
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2009-02-15 Roskilde fjord v Frværk
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2009-02-15 Lynæs
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2009-03-15 Borreby mose
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2009-03-15 Borreby mose
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2009-04-08 Bygholm Vejle
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2009-05-08 Ballum kyst
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2009-04-09 Ejstrup Strand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2009-04-12 Favrholm
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2009-07-15 Melby Overdrev
120 X Storspove (Numenius arquata) 2009-04-06 Limfjorden ved Ulvedybet
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2009-05-09 Ballum sluse
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2009-03-15 Boreby mose
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2009-05-09 Ballum kyst
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2009-05-09 Ballum kyst
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2009-04-08 Kraptårnet
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2009-07-18 Langø, Fyn
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2009-05-10 Favrholm
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2009-04-09 Ejstrup Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2009-04-06 Ulvedybet
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2009-08-02 Ølsemagle Revle
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2009-05-02 Odderdams enge
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2009-10-18 Solbjerg Engsø
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2009-04-06 Ulvedybet
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2009-04-28 Favrholm
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2009-04-19 Gribskov
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2009-02-15 Lynæs havn
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2009-05-10 Favrholm
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2009-05-08 Ballum sluse
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2009-05-08 Ballum sluse
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2009-04-08 Bulbjerg
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2009-01-02 Nødebo
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2009-01-02 Nødebo
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2009-01-02 Esrum sø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2009-02-15 Hundested havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2009-01-04 Nivå tange
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2009-04-08 Bulbjerg
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2009-08-02 Staunings Ø
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2009-05-31 Gilbjerg
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2009-07-19 Fyns Hoved
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2009-08-02 Ølsemagle Revle
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2009-05-08 Ballum sluse
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2009-10-04 Børstrup Hage
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2009-10-04 Børstrup Hage
208 X Alk (Alca torda) 2009-10-04 Børstrup Hage
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2009-04-13 Spodsbjerg
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2009-10-04 Børstrup Hage
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2009-09-27 Gilbjerg
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2009-01-02 Esrum sø
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2009-04-08 Bygholm Vejle
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2009-04-08 Han Vejle-skjulet
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2009-01-03 Esrum sø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2009-09-13 Alsønderup Engsø
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2009-04-13 Gilbjerg
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2009-08-02 Strødam
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2009-02-15 Sølager
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2009-08-02 Strødam
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2009-04-06 Vorup Enge
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2009-04-08 Ulvedybet
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2009-05-07 Ballum
268 Rød Glente (Milvus milvus)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2009-01-03 Esrum sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2009-01-04 Nivå tange
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2009-01-04 Vejenbrød
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2009-02-20 Nødebo
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2009-01-25 Herlev
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2009-01-04 Esrum å
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2009-01-01 Nødebo
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2009-02-21 Gribskov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2009-04-04 Kolding Skov/Marienlundskoven
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2009-01-04 Nivå
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2009-05-31 Gilbjerg
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2009-04-06 Bjerget, Ulvedybet
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2009-05-31 Gilbjerg
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2009-01-05 Strødam engsø
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2009-01-04 Nivå
318 X Husskade (Pica pica) 2009-01-01 Nødebo
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2009-01-25 Kongelunden
320 X Allike (Coloeus monedula) 2009-01-01 Nødebo
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2009-01-01 Nødebo
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2009-05-08 Vesterende Ballum
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2009-01-01 Nødebo
325 X Ravn (Corvus corax) 2009-01-01 Gribskov
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2009-03-11 Nødebo
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2009-01-03 Nødebo
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2009-01-04 Esrum å
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2009-01-02 Nødebo
332 X Musvit (Parus major) 2009-01-01 Nødebo
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2009-04-08 Han Vejle-skjulet
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2009-03-29 Melby Overdrev
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2009-03-14 Kobæk Strand
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2009-04-07 Hirtshals
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2009-06-07 Eskildsø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2009-04-18 Sophienborg
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2009-05-08 Ballum-diget
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2009-01-17 Gribskov
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2009-04-26 Gilbjerg
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2009-04-12 Nødebo
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2009-03-29 Asserbo Plantage
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2009-05-08 Vesterende Ballum
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2009-05-09 Vesterende Ballum
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2009-05-09 Husum Enge (Ballum)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2009-05-31 Gilbjerg
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2009-05-08 Vesterende Ballum
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2009-06-22 Stenholts indelukke/Odderdamsenge
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2009-04-19 Gribskov
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2009-05-31 Gilbjerg
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2009-04-25 Nødebo
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2009-05-08 Vesterende Ballum
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2009-01-01 Gribskov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2009-01-01 Gribskov
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2009-01-02 Nødebo holt
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2009-05-30 Stenholt Vang
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2009-03-14 Slagelse
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2009-01-01 Nødebo
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2009-01-04 Nivå
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2009-01-04 Niverød
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2009-03-24 Gribskov
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2009-03-16 Gribskov
411 Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2009-05-31 Gilbjerg
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2009-01-02 Nødebo
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2009-05-09 Ballum nær slusen
418 Nattergal (Luscinia luscinia)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2009-04-26 Gilbjerg
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2009-05-30 Stenholts vang
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2009-04-13 Nær Holløse bredning
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2009-04-26 Gilbjerg
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2009-07-15 Melby Overdrev
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2009-04-26 Gilbjerg
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2009-10-18 Solbjerg Engsø
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2009-01-01 Nødebo
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2009-01-01 Nødebo
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2009-03-29 Nødebo
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2009-05-08 Ballum sluse
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2009-09-27 Gilleleje havn
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2009-03-15 Kobæk strand
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2009-04-13 Spodsbjerg
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2009-04-26 Gilbjerg
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2009-02-15 Hundested havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2009-01-01 Nødebo
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2009-04-08 Gjøl
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2009-01-05 Strødam engsø
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2009-01-03 Nødebo
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2009-05-31 Gilbjerg
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2009-01-03 Nødebo
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2009-11-15 Melby Overdrev
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2009-05-08 Vesterende Ballum
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2009-02-21 Gribskov
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2009-11-15 Melby Overdrev (P-pladsen)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2009-05-31 Gilbjerg
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2009-04-07 Gjøl
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2009-01-02 Nødebo holt
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2009-05-08 Vesterende Ballum
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2009-03-15 Kobæk strand
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2009-03-15 Borreby mose
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer