Danske Årsarter 2008

Danske Årsarter 2008

Ralph Qwinten


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ralph Qwintens kryds

Dette er Ralph Qwintens Danske Årsarter 2008

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2008-04-05 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2008-02-10 Del VII Nordl. del (afd. 4411-4419), Kalvebod Fæll (Tårnby)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2008-05-30 Sorgenfri (Lyngby-Taarbæk)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2008-02-10 Del VII Nordl. del (afd. 4411-4419), Kalvebod Fæll (Tårnby)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2008-02-10 Del VII Nordl. del (afd. 4411-4419), Kalvebod Fæll (Tårnby)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2008-02-08 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 Blisgås (Anser albifrons)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2008-02-09 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2008-10-25 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2008-11-22 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2008-02-09 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2008-03-31 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2008-04-06 Hyllekrog (Lolland)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2008-09-06 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2008-02-11 Ladegårdsmarken (Lyngby-Taarbæk)
33 Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca) 2008-02-14 Nekselø agerland (Kalundborg)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2008-04-18 Hejrede Sø (Guldborgsund)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2008-02-10 Del VII Nordl. del (afd. 4411-4419), Kalvebod Fæll (Tårnby)
41 X Bjergand (Aythya marila) 2008-09-28 Hejrede Sø (Guldborgsund)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2008-02-14 Nekselø agerland (Kalundborg)
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2008-12-20 Asserbo Strand (Melby Strand) (Halsnæs)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2008-04-17 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2008-05-10 Bredfjed Sommerhusområde (Lolland)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2008-02-08 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2008-02-10 Del VII Nordl. del (afd. 4411-4419), Kalvebod Fæll (Tårnby)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2008-02-08 Store Hulsø (Lyngby-Taarbæk)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2008-02-11 Furesøen inkl. Kalvene (Furesø)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2008-05-10 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2008-04-30 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2008-04-07 Eremitagesletten (Lyngby-Taarbæk)
77 X Huldue (Columba oenas) 2008-04-08 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2008-02-09 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2008-04-05 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2008-04-14 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2008-03-18 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2008-02-11 Ladegårdsmarken (Lyngby-Taarbæk)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2008-09-24 Peberholm (Tårnby) (Tårnby)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2008-04-02 Eremitagesletten (Lyngby-Taarbæk)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2008-03-12 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2008-02-13 Lyngby Sø & Åmosen (Lyngby-Taarbæk)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2008-04-15 Del V Sydmøllevej vest, Kalvebod Fælled (Tårnby)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2008-05-10 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2008-03-31 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2008-09-28 Majbølle Nor (Guldborgsund)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2008-10-04 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2008-04-15 Del VI Sydmøllevej øst, Kalvebod Fælled (Tårnby)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2008-06-30 Majbølle Nor (Guldborgsund)
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2008-05-07 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2008-02-14 Nekselø agerland (Kalundborg)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2008-07-14 Eremitagesletten (Lyngby-Taarbæk)
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2008-09-06 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2008-06-24 Del V Sydmøllevej vest, Kalvebod Fælled (Tårnby)
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2008-04-06 Hyllekrog (Lolland)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2008-09-28 Majbølle Nor (Guldborgsund)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2008-03-31 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2008-05-02 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2008-04-10 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2008-04-15 Del VI Sydmøllevej øst, Kalvebod Fælled (Tårnby)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2008-05-25 Saltø Å, enge ved, v. f. Saltø Skov, n.f. landevej (Næstved)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2008-06-24 Del IV Klydesø, nye vandflade, Kalvebod Fælled (Tårnby)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2008-06-25 Del VI Sydmøllevej øst, Kalvebod Fælled (Tårnby)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2008-03-19 Lyngby Sø & Åmosen (Lyngby-Taarbæk)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2008-08-21 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2008-04-05 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2008-02-14 Nekselø agerland (Kalundborg)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2008-04-05 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2008-04-17 Gilleleje Havn (Gribskov)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2008-08-28 Ølsemagle Revle (Køge)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2008-04-04 Bagsværd Sø (Gladsaxe)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2008-05-04 Kristiansholm Plantage (Næstved)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2008-05-04 Kristiansholm Plantage (Næstved)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2008-05-18 Kristiansholm Plantage (Næstved)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2008-05-07 Eremitagesletten (Lyngby-Taarbæk)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 Lomvie (Uria aalge)
208 Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2008-04-17 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2008-04-09 Eremitagesletten (Lyngby-Taarbæk)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2008-02-08 Bagsværd Sø (Gladsaxe)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2008-07-13 Sophienholm (Lyngby-Taarbæk)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2008-02-08 Store Hulsø (Lyngby-Taarbæk)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2008-11-11 Store Hulsø (Lyngby-Taarbæk)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2008-04-06 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2008-08-21 Furesøen eksl. Kalvene (Rudersdal)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2008-02-10 Del VII Nordl. del (afd. 4411-4419), Kalvebod Fæll (Tårnby)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2008-03-05 Store Hulsø (Lyngby-Taarbæk)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2008-04-18 Hejrede Sø (Guldborgsund)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2008-12-28 Koklapperne, Kalvebod Fælled (Tårnby)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2008-03-11 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2008-04-18 Hejrede Sø (Guldborgsund)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2008-02-20 Ladegårdsmarken (Lyngby-Taarbæk)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2008-02-10 Del VII Nordl. del (afd. 4411-4419), Kalvebod Fæll (Tårnby)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2008-02-09 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2008-03-18 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2008-02-08 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2008-02-08 Store Hulsø (Lyngby-Taarbæk)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2008-02-14 Vejrhøj skov (Odsherred)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2008-04-17 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2008-09-27 Saksfjed - Fugleværnsfondens Område (Lolland)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2008-12-29 Enø Overdrev (Næstved)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2008-06-16 Eremitagesletten (Lyngby-Taarbæk)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2008-08-20 Eremitagesletten (Lyngby-Taarbæk)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2008-02-11 Store Hulsø (Lyngby-Taarbæk)
318 X Husskade (Pica pica) 2008-02-10 Del VII Nordl. del (afd. 4411-4419), Kalvebod Fæll (Tårnby)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2008-10-04 Nødebo (Hillerød)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2008-02-13 Lyngby Sø & Åmosen (Lyngby-Taarbæk)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2008-02-14 Vejrhøj skov (Odsherred)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2008-04-05 Hyldtofte Østersøbad (Lolland)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2008-02-10 Del VII Nordl. del (afd. 4411-4419), Kalvebod Fæll (Tårnby)
325 X Ravn (Corvus corax) 2008-04-07 Stampeskov og Chr. IXs Hegn (Lyngby-Taarbæk)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2008-03-23 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2008-06-18 Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2008-02-13 Lyngby Sø & Åmosen (Lyngby-Taarbæk)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2008-02-13 Lyngby Sø & Åmosen (Lyngby-Taarbæk)
332 X Musvit (Parus major) 2008-02-13 Lyngby Sø & Åmosen (Lyngby-Taarbæk)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2008-06-25 Store Høj Sø, Kalvebod Fælled (København)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2008-06-24 Del IV Klydesø, nye vandflade, Kalvebod Fælled (Tårnby)
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2008-02-10 Del VII Nordl. del (afd. 4411-4419), Kalvebod Fæll (Tårnby)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2008-05-04 Kristiansholm Plantage (Næstved)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2008-04-18 Hejrede Sø (Guldborgsund)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2008-04-18 Hejrede Sø (Guldborgsund)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2008-03-19 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2008-04-14 Stampeskov og Chr. IXs Hegn (Lyngby-Taarbæk)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2008-04-06 Mindeparken på Lolland (Lolland)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2008-03-18 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2008-05-08 Virum (Lyngby-Taarbæk)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2008-05-10 Lidsø - Tjørnebjerg (Lolland)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2008-05-18 Kristiansholm Plantage (Næstved)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2008-04-16 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2008-05-04 Kristiansholm Plantage (Næstved)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2008-04-25 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2008-04-29 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2008-04-15 Pinseskoven, Kalvebod Fælled (Tårnby)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2008-02-13 Lyngby Sø & Åmosen (Lyngby-Taarbæk)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2008-02-11 Ladegårdsmarken (Lyngby-Taarbæk)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2008-02-13 Lyngby Sø & Åmosen (Lyngby-Taarbæk)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2008-04-21 Eremitagesletten (Lyngby-Taarbæk)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2008-03-09 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2008-02-08 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2008-02-10 Del VII Nordl. del (afd. 4411-4419), Kalvebod Fæll (Tårnby)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2008-03-18 Lyngby Åmose (Lyngby-Taarbæk)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2008-03-10 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2008-04-05 Byhave (Lolland)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2008-05-26 Eremitagesletten (Lyngby-Taarbæk)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2008-02-10 Del VII Nordl. del (afd. 4411-4419), Kalvebod Fæll (Tårnby)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2008-05-10 Røgbølle Sø (Lolland)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2008-05-03 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2008-06-05 Hundested Havn (Halsnæs)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2008-04-27 Eremitagesletten (Lyngby-Taarbæk)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2008-05-06 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2008-05-04 Kristiansholm Plantage (Næstved)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2008-03-09 Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2008-03-09 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2008-03-01 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2008-03-08 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2008-05-06 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2008-10-10 Kristiansholm Plantage (Næstved)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2008-03-17 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2008-04-05 Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2008-04-27 Eremitagesletten (Lyngby-Taarbæk)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2008-11-15 Hornbæk Havn (Helsingør)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2008-02-13 Lyngby Sø & Åmosen (Lyngby-Taarbæk)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2008-04-18 Hejrede Sø (Guldborgsund)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2008-04-03 Frederiksdal Skov (Storskov) (Lyngby-Taarbæk)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2008-02-08 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2008-02-12 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2008-12-19 Ørestad Syd (København)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2008-05-04 Kristiansholm Plantage (Næstved)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2008-12-29 Enø Overdrev (Næstved)
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2008-09-22 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2008-04-15 Pinseskoven, Kalvebod Fælled (Tårnby)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2008-02-13 Lyngby Sø & Åmosen (Lyngby-Taarbæk)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2008-12-07 Hyllekrog (Lolland)
483 Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2008-03-09 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2008-04-05 Hirbosøerne (Lolland)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer