Danske Årsarter 2008

Danske Årsarter 2008

Simon Vikstrøm


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Simon Vikstrøms kryds

Dette er Simon Vikstrøms Danske Årsarter 2008

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2008-01-17
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2008-01-01 Bøtø Nor
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2008-01-01 Bøtø Nor
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2008-01-01 Bøtø Nor
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2008-01-01 Bøtø
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2008-01-01 Bøtø Nor
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2008-01-01 Bøtø Nor
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2008-01-01 Elkenøre Strand
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2008-01-01 Gedser Odde
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2008-01-15 Bøtø
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2008-01-01 Elkenøre Strand
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2008-04-27 Herlev
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2008-01-09 Vester Kippinge, Falster
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2008-05-10 Lidsø, Lolland
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2008-02-29 Bøtø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2008-01-11 Maribo Søndersø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2008-01-01 Bøtø Nor
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2008-01-01 Hasselø Nor
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2008-01-01 Frisenfeldt vandhul
33 X Spidsand (Anas acuta) 2008-01-01 Bøtø Nor
34 X Krikand (Anas crecca) 2008-01-01 Fiskebæk Sø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2008-01-11 Røgbølle Sø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2008-01-01 Gedser Marina
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2008-01-01 Gedser Marina
41 X Bjergand (Aythya marila) 2008-01-01 Kroghage, Gedser
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2008-01-01 Gedser Odde
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2008-05-14 Ålbæk Strand, Møn
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2008-01-01 Gedser Odde
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2008-01-04 Elkenøre Strand
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2008-01-01 Gedser Odde
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2008-01-11 Maribo Nørresø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2008-01-01 Bøtø Nor
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2008-01-01 Kroghage, Gedser
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2008-06-04 Nørresø, Maribo
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2008-05-30 Skagen
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2008-05-09 Nykøbing F.
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2008-05-06 Ulvshale
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2008-01-01 Fiskebæk Sø
77 X Huldue (Columba oenas) 2008-02-28 Marielyst
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2008-01-01 Elkenøre Strand
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2008-05-30 Skagen
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2008-01-01 Marrebæk
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2008-02-28 Bøtø
84 X Engsnarre (Crex crex) 2008-06-08 Råbylille Strand
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-06-08 Gåsesøen, Ulvshale
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2008-08-06 Bøtø Nor
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2008-01-07 Nykøbing F
90 X Blishøne (Fulica atra) 2008-01-01 Guldborgsund Bredning
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2008-03-10 Idestrup
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2008-01-01
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2008-01-02 Sildestrup Strand
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2008-01-01 Gedser Odde
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2008-01-01 Havlykke
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2008-04-24 Kysten ud for Bøtøgård
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2008-02-19 Elkenøre Strand
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2008-03-28 Bøtø Nor
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2008-02-27 Hjemme
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2008-05-20 Kalø Grå
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2008-04-27 Bjørup Grusgrav
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2008-04-21 Vester Kippinge
120 X Storspove (Numenius arquata) 2008-01-07 Vester Kippinge
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2008-05-06 Vester Kippinge
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2008-05-07 Nyord
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2008-08-24 Havlykke
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2008-08-24 Havløkke
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2008-05-02 Bøtø Nor
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2008-08-31 Bøtø
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2008-05-15 Bøtø Nor
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2008-01-04 Elkenøre Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2008-01-04 Elkenøre Strand
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2008-09-04 Bøtø Nor
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2008-05-02 Borremose
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2008-10-17 Nyeng
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2008-01-03 Hasselø, naturstien
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2008-05-25 Præstø Fed
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2008-08-08 Bøtø Nor
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2008-05-03 Ulslev Strand
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2008-04-01 Bøtø Nor
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2008-01-09 Vester Kippinge, Falster
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2008-04-28 Bøtø Nor
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2008-04-28 Bøtø Nor
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2008-04-20 Bøtø Nor
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2008-01-19 Rude Strand
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2008-01-01 Elkenøre Strand
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2008-01-06 Elkenøre Strand
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2008-04-03 Elkenøre Strand
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2008-01-01 Elkenøre Strand
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2008-01-01 Havlykke
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2008-05-30 Skagen
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2008-01-01 Elkenøre Strand
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2008-03-30 Elkenøre Strand
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2008-10-20 Blåvand
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2008-05-11 Elkenøre Strand
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2008-05-20 Vigsnæs
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2008-04-26 Maribo Søndersø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2008-04-19 Holbæk Fjord
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2008-05-10 Maribo Søndersø
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2008-04-30 Bøtø Nor
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2008-10-20 Blåvand
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2008-05-30 Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2008-10-18 Blåvand
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2008-06-01 Skagen
208 X Alk (Alca torda) 2008-05-30 Skagen
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2008-05-30 Skagen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2008-01-01 Gedser Odde
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2008-04-16 Marielyst Strand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2008-10-18 Blåvand
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2008-04-24 Gedser Odde
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2008-05-30 Skagen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2008-01-01 Rødsand
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2008-03-25 Bøtø Nor
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2008-01-01 Bøtø Nor
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2008-04-07 Bøtø Nor
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2008-04-13 Elkenøre Strand
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2008-05-09 Holbæk
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2008-06-01 Skagen
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2008-01-01 Bøtø
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2008-05-23 Bøtø Nor
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2008-03-25 Bøtø Nor
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2008-01-05 Bøtø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2008-05-31 Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2008-01-01 Bøtø Nor
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2008-01-11 Maribo Søndersø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2008-01-03 Sdr. Ørslev, Falster
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2008-01-01 Elkenøre Strand
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2008-02-08 Elkenøre Strand
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2008-11-09 Gedser Odde
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2008-01-12 Bagsværd
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2008-05-09 Havlykke
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2008-03-30 Mølleåen ved Stampedam
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2008-01-01 Bøtø Nor
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2008-01-01 Havlykke
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2008-05-30 Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2008-04-06 Ramsøen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2008-05-11 Gedser Station
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2008-02-25 Bjørup
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2008-05-06 Barup Sø
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2008-10-14 Gedser Odde
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2008-05-12 Gedser Fuglestation
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2008-01-03 Bangsebo Skov
318 X Husskade (Pica pica) 2008-01-06 Marielyst
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2008-09-13 Marielyst
320 X Allike (Coloeus monedula) 2008-01-01 Elkenøre Strand
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2008-01-01 Elkenøre Strand
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2008-01-01 Birkemose, Falster
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2008-01-01 Elkenøre Strand
325 X Ravn (Corvus corax) 2008-02-08 Bønnet, Falster
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2008-01-01 Birkemose
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2008-01-02 Sildestrup Strand
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2008-05-30 Skagen
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2008-01-07 Kohaveskov
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2008-01-01 Væggerløse
332 X Musvit (Parus major) 2008-01-01 Gedser Odde
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2008-01-12 Utterslev Mose
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2008-03-14 Marielyst Strand
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2008-01-07 Klodskov
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2008-05-30 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2008-10-18 Fiil sø
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2008-04-25 Havlykke
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2008-04-15 Bøtø Nor
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2008-04-21 Bøtø Nor
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2008-01-11 Hejrede Sø
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2008-05-07 Marielyst
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2008-01-01 Gedser Fuglestation
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2008-04-17 Marielyst
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2008-03-27 Bøtø Plantage
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2008-05-06 Barup Sø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2008-05-07 Jordbassinner, Stege
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2008-05-20 Kalø Grå
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2008-05-11 Kroghage
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 X * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2008-10-17 Blåvand
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2008-05-06 Havlykke
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2008-05-06 Barup Sø
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2008-02-23 Gentofte
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2008-05-03 Ulslev Strand
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2008-04-21 Kroghage
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2008-05-01 Sildestrup Strand
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2008-03-16 Elkenøre Strand
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2008-02-02 Stouby Strand
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2008-01-01 Væggeløse
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2008-01-07 Klodskov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2008-01-08 Jomfruens Ege
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2008-01-13 Barup Sø
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2008-05-30 Skagen
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2008-01-16 Borreby Mose
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2008-04-25 Bøtø
404 X Solsort (Turdus merula) 2008-01-01 Elkenøre Strand
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) Vester Kippinge
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2008-01-15 Bøtø
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2008-03-05 Elkenøre Strand
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2008-04-04 Gedser
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2008-05-11 Fiskebæk Skov
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2008-01-01 Gedser Odde
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2008-05-10 Maribo Søndersø
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2008-05-31 Skagen
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2008-05-01 Marielyst
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2008-05-27 Havlykke
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2008-04-04 Gedser
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2008-04-23 Marielyst
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2008-04-30 Hejrede Sø
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2008-10-17 Blåvand
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2008-04-24 Bøtø Nor
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2008-01-07 Bangsebro Skov
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2008-01-02 Sildestrup Strand
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2008-01-01 Elkenøre Strand
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2008-01-12 Utterslev Mose
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2008-04-24 Gedser Odde
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2008-05-31 Skagen
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2008-03-11 Elkenøre Strand
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2008-10-24 Marielyst Strandpark
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2008-04-23 Marielyst
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2008-01-16 Sevedø Strand
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2008-01-02 Sildestrup Strand
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2008-01-09 Kalø, Lolland
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2008-01-08 Corselitse Have
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2008-01-03 Bangsebo Skov
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2008-05-19 Elkenøre Strand
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2008-01-01 Elkenøre Strand
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2008-01-01 Gedser Odde
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2008-04-03 Havlykke
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2008-05-10 Lidsø, Lolland
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2008-07-06 Elkenøre Strand
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2008-05-05 Bøtø Plantage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2008-01-06 Elkenøre Strand
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2008-04-23 Marielyst
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2008-01-01 Bøtø Nor
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2008-10-18 Blåvand
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2008-01-17 Idestrup
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2008-01-01 Elkenøre Strand
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2008-03-20 Bøtø Nor
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer