Danske Årsarter 2008

Danske Årsarter 2008

Jørgen Ballegaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørgen Ballegaards kryds

Dette er Jørgen Ballegaards Danske Årsarter 2008

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2008-06-01 Søndervig
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2008-06-01 Vest Stadil Fjord
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2008-01-03
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2008-02-25 Esbjerg
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2008-02-13 Skjern Enge
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2008-02-13 Skjern Enge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2008-01-03
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2008-02-13 Skjern Enge
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2008-02-02
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2008-01-02
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2008-02-13 Skjern Enge
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2008-01-01
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2008-03-06 Bøllingsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2008-02-02
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2008-04-16 Vest Stadil Fjord
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2008-02-13 Skjern Enge
29 X Knarand (Mareca strepera) 2008-02-12 Uldum Kær
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2008-01-03
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2008-01-02
33 X Spidsand (Anas acuta) 2008-01-03
34 X Krikand (Anas crecca) 2008-01-03
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2008-02-01
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2008-02-13 Skjern Enge
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2008-01-03
41 X Bjergand (Aythya marila) 2008-11-01 Lillebælt
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2008-02-02
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2008-10-05 Nr. Lyngvig
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2008-04-06 Bjørnsknude
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2008-02-21 Thorsminde
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2008-01-02
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2008-01-17
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2008-01-02
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2008-02-02
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2008-06-05 St. Hjøllund Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2008-05-12 Bryrup
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2008-05-08 Bryrup
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2008-02-25 Esbjerg
77 X Huldue (Columba oenas) 2008-01-16
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2008-01-03
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2008-01-01
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2008-01-02
84 X Engsnarre (Crex crex) 2008-06-25 Elløv Enge
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2008-03-03 Ringkøbing
90 X Blishøne (Fulica atra) 2008-01-14
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2008-05-06 Skagen
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2008-01-02
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2008-02-21 Veststadil Fjord
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2008-01-02
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2008-04-13 Mossø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2008-01-03
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2008-04-22 Sprogø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2008-01-20
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2008-02-02
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2008-08-13 Glombak vejle
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2008-02-25 Esbjerg
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2008-04-21 Grædstrup
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2008-02-02
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2008-01-03
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2008-07-23 Skjern Enge
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2008-01-03
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2008-02-02
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2008-06-21 Bøllingsø
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2008-07-23 Skjern Enge
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2008-02-21 Thorsminde
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2008-01-03
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2008-10-07 Hvide Sande
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2008-07-23 Skjern Enge
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2008-04-13 Lystrupminde, Bryrup
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2008-03-23 Klosterkær
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2008-10-28 Hvide Sande
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2008-05-15 Bryrup Langsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2008-06-01 Tim Enge
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2008-01-03
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2008-07-11 Galtkær
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2008-07-11 Galtkær
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2008-07-11 Galtkær
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2008-08-26 Husby Klit
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2008-01-03
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2008-02-13 Skern Enge
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2008-01-03 Esbjerg Havn
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2008-10-08 Nr. Lyngvig
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2008-01-01
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2008-01-02
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2008-01-02
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2008-04-03 Stigsholm Sø
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2008-07-23 Skjern Enge
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2008-04-06 Bjørnsknude
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2008-05-07 Skagen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2008-07-22 Bryrup Langsø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2008-04-24 Knudshoved
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2008-06-01 Vest Stadil Fjord
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2008-08-26 Husby Klit
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2008-05-05 Skagen
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2008-05-06 Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2008-08-26 Husby Klit
208 X Alk (Alca torda) 2008-08-29 Bjørnsknude
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2008-05-06 Skagen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2008-02-21 Thorsminde
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2008-10-09 Nr. Lyngvig
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2008-10-05 Nr. Lyngvig
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2008-05-06 Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2008-03-04 Husby Klit
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2008-02-25 Esbjerg Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2008-01-02
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2008-07-23 Skjern Enge
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2008-03-04 Veststadil Fjord
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2008-01-02
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2008-02-13 Skjern Enge
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2008-08-26 Vest Stadil Fjord
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2008-04-01 Stigsholm Sø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2008-06-01 Ringkøbing
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2008-05-06 Skagen
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2008-05-06 Skagen
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2008-05-06 Skagen
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2008-01-20
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2008-02-14 Kongsø Hede
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2008-04-16 Ringkøbing
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2008-01-03
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2008-04-08 Bryrup
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2008-01-02
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2008-02-25 Sneum Enge
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2008-01-02
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2008-03-27 Midtjylland
278 X Natugle (Strix aluco) 2008-01-03
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2008-06-17 Slagballe Plantage
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2008-02-01
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2008-05-17 Vrads Sande
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2008-01-20
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2008-01-17
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2008-02-09
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2008-01-01
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2008-06-01 Vest Stadil Fjord
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2008-04-15 Vinding
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2008-05-07 Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2008-02-07
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2008-05-17 Vrads Sande
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2008-01-02
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2008-01-01
318 X Husskade (Pica pica) 2008-01-01
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2008-01-02
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2008-01-02
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2008-01-03
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2008-01-01
325 X Ravn (Corvus corax) 2008-01-02
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2008-01-22
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2008-01-01
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2008-01-17
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2008-01-01
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2008-01-01
332 X Musvit (Parus major) 2008-01-01
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2008-04-16 Stadil Fjord
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2008-03-27 Vrads Sande
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2008-02-02
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2008-02-13 Skjern Enge
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2008-04-21 Grædstrup
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2008-04-11 Velling Skov Dambrug
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2008-05-04 Bryrup
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2008-02-20 Klostermølle
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2008-06-16 Velling Skov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2008-10-07 Søndervig
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2008-04-16 Vest Stadil Fjord
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2008-03-19 v. Rørbæk Sø
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2008-05-30 Brabrand Sø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2008-05-30 Brabrand Sø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2008-06-26 Kalø Gods
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2008-05-13 Stigsholm Sø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2008-06-14 Amstrup Enge
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2008-06-25 Elløv Enge
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2008-06-30 Skarresø
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2008-04-13 Bryrup
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2008-05-10 Lystrupminde
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2008-04-22 Bryrup
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2008-05-03 Bøllingsø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2008-05-12 Løndal Skov
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2008-01-14
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2008-01-02
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2008-01-01
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2008-02-12 Gammelstrup
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2008-03-19 Klostermølle
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2008-01-03
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2008-05-06 Skagen
404 X Solsort (Turdus merula) 2008-01-01
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2008-01-02
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2008-03-22 Klostermølle
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2008-03-15 Bryrup
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2008-01-16
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2008-06-15 Klostermølle
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2008-01-18
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2008-04-16 Rindum Enge
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2008-05-08 Klosterkær
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2008-05-10 Lystruphave
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2008-10-05 Nr. Lyngvig
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2008-10-09 Hvide Sande
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2008-05-01 Bryrup
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2008-05-06 Skagen
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2008-02-25 Esbjerg
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2008-05-06 Skagen
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2008-01-03
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2008-01-05
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2008-01-01
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2008-03-07 Brudesø
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2008-07-23 Skjern Enge
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2008-01-03 Esbjerg Havn
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2008-03-16 Klostermølle
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2008-01-03
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2008-04-21 Nedenskov
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2008-12-09 Tim Enge
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2008-02-02
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2008-01-01
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2008-01-01
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2008-01-02
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2008-01-01
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2008-01-01
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2008-03-16 Salten Mark
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2008-02-12 Løvenholt mark, Salten
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2008-03-02 Bryrup
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2008-04-11 Vrads Sande
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2008-01-02
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2008-01-03
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2008-01-17
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2008-02-13 Skjern Enge
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2008-02-13 Skjern Enge
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2008-02-09
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2008-01-16
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2008-03-05 Veststadil Fjord
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer