Danske Årsarter 2008

Danske Årsarter 2008

Niels Bomholt


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Niels Bomholts kryds

Dette er Niels Bomholts Danske Årsarter 2008

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2008-03-23 Snoghøj
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2008-01-05 Ulbølle
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2008-01-06 Ristinge Hale
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2008-01-12 Nakkebølle Indd.
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2008-03-25 Tryggelev Nor
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2008-01-01 Stige
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2008-04-08 Vejlen Tåsinge
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2008-01-22 Noret Tåsinge
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2008-01-06 Siø
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2008-01-01 Odense Kanal
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2008-02-10 Gesinge Tåsinge
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2008-01-01 Stige
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2008-04-20 Hvidkilde Sø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2008-01-19 Monnet
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2008-04-08 Noret Tåsinge
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2008-01-06 Tryggelev Nor
29 X Knarand (Mareca strepera) 2008-01-05 Nakkebølle Inddæmning
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2008-01-06 Siø
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2008-01-05 Brændegård Sø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2008-01-06 Tryggelev Nor
34 X Krikand (Anas crecca) 2008-01-05 Brændegård Sø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2008-04-20 Hvidkilde Sø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2008-01-06 Tryggelev Nor
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2008-10-04 astrup engsø
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2008-01-05 Nakkebølle Inddæmning
41 X Bjergand (Aythya marila) 2008-01-06 Tryggelev Nor
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2008-01-07 hav v Tryggelev Nor
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2008-02-05 Flyvesandet
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2008-01-06 Hav v Tryggelev Nor
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2008-01-06 Hav v Tryggelev Nor
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2008-01-08 Arreskov Sø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2008-01-06 Tryggelev Nor
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2008-01-06 Siø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2008-01-13 søren bilds strand
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2008-09-21 Gulstav Langeland
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2008-05-11 Svanninge Bakker
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2008-05-10 Nakkebølle inddæmning
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2008-03-25 siøbro
77 X Huldue (Columba oenas) 2008-04-15 Sandholt
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2008-01-01 Stige
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2008-01-01 Stige
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2008-05-10 Nakkebølle Inddæmning
84 X Engsnarre (Crex crex) 2008-05-22 Holmegård Mose
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-06-06 Gulstav mose
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2008-02-16 Odense Å udløb
90 X Blishøne (Fulica atra) 2008-01-06 Tryggelev Nor
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2008-06-07 Nakkebølle Inddæmning
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2008-01-01 Odense Kanal
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2008-01-22 Gulstav
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2008-01-12 Nakkebølle Indd
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2008-03-30 Arreskov Sø
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2008-03-30 Arreskov Sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2008-01-02 Esbjerg Havn
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2008-04-12 Astrup Engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2008-01-19 Siø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2008-02-12 Bøjden Nor
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2008-04-12 Rømø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2008-03-21 Bøjden nor
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2008-04-22 brændegård sø
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2008-04-12 Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2008-04-27 Knudshoved
120 X Storspove (Numenius arquata) 2008-01-19 Siø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2008-01-02 Esbjerg
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2008-04-08 Noret Tåsinge
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2008-04-13 Rømø
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2008-04-12 Rømø
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2008-02-19 Maden Helnæs
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2008-07-08 Keldsnor
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2008-07-08 Keldsnor
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2008-07-19 Tryggelev Nor
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2008-08-05 Fyns Hoved
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2008-01-02 Esbjerg
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2008-02-26 Knudshoved
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2008-07-08 Nørreballe Nor
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2008-01-05 Brændegård Sø
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2008-02-10 Monnet
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2008-09-14 Salme Nor
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2008-04-22 brændegård sø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2008-04-18 Kværndrup
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2008-01-02 Esbjerg
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2008-07-06 Ølund
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2008-05-06 Midskov
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2008-04-12 Rømø
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2008-03-15 Rødkilde Enge
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2008-02-16 Fyns hoved
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2008-01-01 Odense Kanal
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2008-02-01 faaborg
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2008-01-02 Esbjerg Havn
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2008-04-15 Fiskholm
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2008-01-02 Esbjerg Havn
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2008-01-02 Esbjerg Havn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2008-01-01 Odense Kanal
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2008-09-09 Bagenkop Havn
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2008-09-14 Bagenkop Havn
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2008-05-06 Nordskov
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2008-04-08 Siø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2008-04-27 Knudshoved
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2008-04-22 Nakkebølle Inddæmning
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2008-04-15 Helnæs Dæmning
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2008-06-07 Nakkebølle inddæmning
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2008-08-05 Fyns Hoved
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2008-04-15 Helnæs Fyr
208 X Alk (Alca torda) 2008-04-15 Helnæs Fyr
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2008-02-16 Fyns hoved
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2008-04-15 Helnæs Fyr
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2008-07-29 Gulstav Mose
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2008-05-04 Fakkebjerg
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2008-03-02 Esbjerg Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2008-01-01 odense Kanal
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2008-06-24 Ølundgård
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2008-01-06 Tryggelev Nor
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2008-01-05 Brændegård Sø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2008-09-16 Helnæs Hale
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2008-07-06 Ølund
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2008-04-18 Hveringe
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2008-05-11 Svanninge Bakker
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2008-01-01 Stige
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2008-01-08 Arreskov Sø
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2008-04-06 Hjulby Sø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2008-01-02 Nybølle
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2008-08-31 Dovns
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2008-03-21 Sandholt
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2008-01-08 Arreskov Sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2008-01-12 Nakkebølle Indd.
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2008-05-04 Fakkebjerg
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2008-01-01 Stige
274 X Slørugle (Tyto alba) 2008-06-20 Fyns Amt
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2008-05-20 Skovsgård
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2008-10-05 føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2008-02-16 Bogø Kolonihaver
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2008-02-19 Maden Helnæs
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2008-01-15 Nakkebølle Indd.
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2008-04-27 Skabohuse
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2008-01-08 Arreskov Sø
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2008-02-12 Svanninge Bakker
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2008-01-05 Brændegård Sø
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2008-04-12 Rømø
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2008-05-04 Fakkebjerg
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2008-01-22 Monnet Tåsinge
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2008-04-15 Helnæs Made
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2008-05-11 Svanninge Bakker
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2008-06-10 Fakkemosen Langeland
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2008-01-05 Brændegård Sø
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2008-05-20 Hjortholm
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2008-01-08 Arreskov Sø
318 X Husskade (Pica pica) 2008-01-01 Stige
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2008-09-09 Gulstav
320 X Allike (Coloeus monedula) 2008-01-06 Siø
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2008-01-01 Stige
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2008-01-02 Esbjerg
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2008-01-01 stige
325 X Ravn (Corvus corax) 2008-01-05 Brændegård Sø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2008-01-06 Nordenbro
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2008-02-05 Flyvesandet
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2008-01-13 ulbølle
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2008-01-05 Ulbølle
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2008-04-12 Draved Skov
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2008-01-01 Stige
332 X Musvit (Parus major) 2008-01-01 Stige
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2008-04-08 vejlen Tåsinge
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2008-10-07 Dovns Klint
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2008-01-19 Siø
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2008-04-12 Rømø
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2008-04-20 Nørreballe Nor
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2008-04-13 Ballum Sluse
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2008-04-27 Ulbølle
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2008-01-08 Arreskov Sø
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2008-04-20 Hvidkilde
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2008-03-29 Onsebanke
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2008-08-30 Gulstav
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2008-05-06 Åmosen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2008-05-15 Hov Nordstrand
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2008-05-15 Hov Nordstrand
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2008-06-17 Sollerup
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2008-07-01 fredmose
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2008-04-17 Ulbølle
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2008-05-04 Sædballe Fredmose
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2008-04-20 Gulstav
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2008-05-04 Fakkebjerg
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2008-03-20 Nørreskoven Tåsinge
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2008-01-05 Brahetrolleborg
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2008-01-01 Stige
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2008-01-08 Arreskov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2008-01-13 skjoldemose
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2008-01-08 Arreskov Sø
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2008-01-08 Bredholt
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2008-04-13 Rømø
404 X Solsort (Turdus merula) 2008-01-01 Stige
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2008-01-01 Stige
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2008-01-01 Stige
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2008-01-22 Vestegnen
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2008-04-13 Linnet Skov
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2008-05-11 Nørresø
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2008-01-06 Ulbølle
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2008-05-13 Halen Helnæs
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2008-05-03 Skjoldemose
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2008-04-13 Rømø
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2008-04-27 Knudshoved
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2008-05-04 Sædballe Fredmose
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2008-01-06 Tryggelev Nor
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2008-04-13 Rømø
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2008-01-05 Silke å
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2008-01-03 Ulbølle
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2008-01-03 Ulbølle
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2008-01-05 Ulbølle
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2008-05-04 Fakkebjerg
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2008-01-02 Esbjerg Havn
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2008-03-21 Bøjden Nor
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2008-01-13 søren bilds strand
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2008-04-26 Bølling Sø
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2008-01-19 Spodsbjerg Havn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2008-01-19 Spodsbjerg Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2008-01-01 Stige
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2008-01-05 Brændegård Sø
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2008-01-05 Brændegård Sø
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2008-01-09 Ulbølle
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2008-06-05 Gulstav Mose
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2008-01-01 Stige
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2008-02-05 Flyvesandet
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2008-01-12 Nakkebølle Indd.
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2008-03-18 enemærket Holstenshus
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2008-04-26 Bølling Sø
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2008-03-24 Sibirien
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2008-01-05 Brahetrolleborg
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2008-04-27 Knudshoved Færgehavn
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2008-01-08 Arreskov Sø
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2008-03-02 Esbjerg Havn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2008-03-23 Galten
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2008-01-05 Brændegård Sø
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2008-03-04 Nakkebølle Inddæmning
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer