Danske Årsarter 2007

Danske Årsarter 2007

Jørn Vinther Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jørn Vinther Sørensens kryds

Dette er Jørn Vinther Sørensens Danske Årsarter 2007

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2007-03-02 Skjern Enge
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2007-05-20 Kokær ved Haderslev (punkttælling)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2007-01-01 Haderslev Dyrehave
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2007-01-03 Tåsinge
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2007-01-03 Siø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2007-01-19 Kammerslusen
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2007-01-01 Hindemade
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2007-01-19 Kammerslusen
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2007-01-13 Hejlsminde Nor
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2007-01-19 Kammerslusen
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2007-01-01 Haderslev Dyrehave
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2007-01-19 Kammerslusen
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2007-01-03 Siø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2007-01-13 Ejsbøl Sø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2007-01-01 Hindemade
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2007-08-06 Sneum Engsø
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2007-04-28 Slivsø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2007-03-07 Siø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2007-02-03 Ribe Østerå
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2007-01-04 Oldenor
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2007-01-01 Haderslev
33 X Spidsand (Anas acuta) 2007-01-19 Kammerslusen
34 X Krikand (Anas crecca) 2007-01-01 Hindemade
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2007-01-01 Hindemade
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2007-01-01 Hindemade
41 X Bjergand (Aythya marila) 2007-01-13 Hejlsminde Nor
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2007-01-06 Halk Nor
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2007-01-21 Blåvand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2007-01-06 Halk Nor
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2007-01-16 Bankel Nor
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2007-01-02 Vejle Havn
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2007-01-04 Oldenor
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2007-01-01 Hindemade
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2007-01-03 Tåsinge
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2007-05-02 Over Haderslev
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2007-05-12 Hindemade
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2007-01-02 Vejle Havn
77 X Huldue (Columba oenas) 2007-03-18 Tørning Mølle
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2007-01-01 Haderslev
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2007-05-28 Frøslev Plantage
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-14 Bække
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2007-01-01 Haderslev
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2007-05-09 Grenen
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2007-01-02 Vejle Havn
90 X Blishøne (Fulica atra) 2007-01-01 Haderslev Dam
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2007-03-25 Haveobs
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2007-01-02 Vejle Fjord
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2007-03-10 Halk Nor
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2007-01-01 Hindemade
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2007-04-01 Halk Nor
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2007-04-01 Slivsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2007-01-06 Halk Nor
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2007-03-25 Bankel Nor
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2007-01-07 Ejsbøl Sø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2007-01-04 Mellem Christiansfeld og Haderslev
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2007-04-25 Sneum Enge
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2007-02-27 Hejlsminde
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2007-04-10 Hindemade
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2007-05-06 Haveobs (overflyvende)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2007-01-03 Siø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2007-05-13 Halk Nor
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2007-01-21 Blåvand
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2007-07-29 Blåvand
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2007-04-25 Sneum Enge
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2007-07-27 Kalø slotsruin
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2007-05-13 Slivsø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2007-01-20 Blåvand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2007-01-06 Halk Nor
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2007-01-21 Blåvand
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-05 Grenen
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2007-09-05 Grenen
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2007-01-06 Halk Nor
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2007-04-25 Sneum Enge
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2007-05-18 Egå Engsø
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2007-03-28 Kastvrå ved Haderslev
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2007-01-06 Halk Nor
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2007-04-28 Hoptrup Enge
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2007-04-25 Sneum Enge
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2007-04-25 Sneum Enge
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2007-01-20 Blåvand
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2007-01-01 Haderslev
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2007-01-20 Blåvand
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-28 Esbjerg Fiskerihavn
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2007-01-01 Haderslev
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2007-01-01 Haderslev Dam
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2007-03-13 Gråsten
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2007-12-30 Havneby, Rømø
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2007-01-02 Fredericia-Vejle motorvej
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2007-03-15 Nord for Haderslev
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2007-03-27 Fiskeholm, Fyn
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2007-07-23 Blåvand
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2007-04-10 Hindemade
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2007-04-28 Bankel Nor
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2007-08-19 Slivsø
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2007-09-15 Overfarten Snaptun-Endelave
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2007-07-23 Blåvand
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2007-09-15 Overfarten Snaptun-Endelave
205 X Søkonge (Alle alle) 2007-02-05 Vejle Havn
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2007-01-21 Blåvand
208 X Alk (Alca torda) 2007-02-08 Galsklint
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2007-01-21 Blåvand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2007-03-11 Halk Nor
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2007-05-09 Grenen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2007-07-23 Blåvand
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2007-05-09 Grenen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2007-01-01 Haderslev Dam
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2007-03-02 Høje Sande, Ringkøbing Fjord
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2007-01-01 Haderslev Dam
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2007-08-31 Hindemade
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2007-05-13 Over haven
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2007-01-03 Øst for Middelfart
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2007-09-05 Mellem Ålbæk og Hirtshals
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2007-04-14 Årøsund
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2007-01-18 Mellem Christiansfeld og Haderslev
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2007-05-13 Halk
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2007-03-15 Syd for Kolding
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2007-05-21 Nord for Haderslev
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2007-01-16 Starup ved Haderslev
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2007-02-18 Ballum Sluse
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2007-01-01 Haderslev Dyrehave
274 X Slørugle (Tyto alba) 2007-05-03 Yngleplads nær Haderslev
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2007-06-19 Vilstrup Skov ved Slivsø
278 X Natugle (Strix aluco) 2007-01-07 Haderslev Vesterskov
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2007-01-19 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2007-06-19 Diernæs Made
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2007-01-04 Oldenor
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2007-01-13 Haderslev Dyrehave
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2007-03-25 Haderslev Dyrehave
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2007-01-02 Tørring
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2007-01-19 Kammerslusen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2007-05-27 Sletterhage, Helgenæs
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2007-01-19 Kammerslusen
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2007-05-12 Pamhule Skov
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2007-03-05 Frøslev Plantage
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2007-01-05 Ved Silkeborg
318 X Husskade (Pica pica) 2007-01-01 Haderslev
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2007-01-02 Give
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2007-01-01 Haderslev
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2007-01-03 Siø
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2007-01-01 Haderslev Dyrehave
325 X Ravn (Corvus corax) 2007-01-01 Hindemade
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2007-01-16 Halk Nor
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2007-01-13 Pamhule Skov
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2007-01-22 Ry
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2007-01-06 Haderslev Vesterskov
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2007-01-01 Haderslev Dyrehave
332 X Musvit (Parus major) 2007-01-01 Haderslev
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2007-08-07 Haderslev Fjord
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2007-01-19 Kammerslusen
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2007-05-27 Hejlsminde Strand
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2007-04-17 Slivsø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2007-04-10 Hindemade
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2007-04-17 Slivsø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2007-01-27 Haderslev Dam
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2007-05-16 Nord for Fåborg
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2007-10-14 Mandø
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2007-04-14 Haderslev Dyrehave
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2007-03-24 Haderslev Vesterskov
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2007-06-30 Vallø Slotspark
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2007-05-12 Hindemade
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2007-05-12 Hindemade
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2007-05-12 Hindemade
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2007-06-02 Slivsøen
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2007-07-09 Haderslev Vesterskov
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2007-06-19 Slivsø
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2007-01-27 Haveobs
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2007-05-12 Pamhule Skov
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2007-04-17 Padborg
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2007-04-28 Slivsø
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2007-05-28 Frøslev Plantage
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2007-01-01 Christiansdal
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2007-01-01 Hindemade
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2007-01-01 Christiansdal
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2007-03-04 Hindemade
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2007-01-27 Haderslev Dyrehave
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2007-01-02 Give
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2007-01-01 Haderslev
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-02-01 Universitetsparken
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2007-01-04 Augustenborg, Als
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2007-01-01 Haderslev Dyrehave
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2007-01-27 Damende ved Haderslev
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2007-02-18 Rømø
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2007-04-28 Haderslev Vesterskov
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2007-01-01 Christiansdal
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2007-05-12 Hindemade
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2007-04-29 Christiansdal
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2007-04-17 Padborg
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2007-04-27 Frederikshåb Plantage
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2007-05-13 Halk Nor
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2007-04-17 Frøslev Mose
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2007-04-25 Sneum Enge
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2007-01-07 Tørning Mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2007-01-01 Haderslev
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2007-01-06 Halk By
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2007-02-08 Vejle
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2007-04-25 Sneum Enge
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2007-01-06 Haderslev Vesterskov
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2007-03-05 Broderup, Tinglev
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2007-01-01 Hindemade
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2007-04-17 Frøslev Mose
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2007-01-06 Halk Nor
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2007-01-01 Haderslev
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2007-02-17 Haderslev Østerskov
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2007-01-14 Bække
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2007-01-16 Bankel Nor
467 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Thyborøn Havn
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2007-05-27 Sletterhage, Helgenæs
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2007-01-05 Ved Silkeborg
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2007-01-19 Kammerslusen
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2007-03-11 Halk Nor
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2007-01-28 Haderslev
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2007-03-20 Odense
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2007-01-07 Haderslev
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2007-04-23 Haderslev
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2007-01-01 Haderslev Dyrehave
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2007-03-10 Halk Nor
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2007-02-18 Toftlund
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2007-01-01 Haderslev Dyrehave
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2007-10-20 Rømø
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2007-02-06 Hindemade
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer