Danske Årsarter 2007

Danske Årsarter 2007

Kjeld Bjarne Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Kjeld Bjarne Nielsens kryds

Dette er Kjeld Bjarne Nielsens Danske Årsarter 2007

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2007-11-24 Sæby Tissø
3 Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2007-01-01 Helsinge
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2007-05-19 Margrethekog
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2007-01-12 Vassingerød
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2007-04-14 Gilbjerg
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2007-01-01 Strødam engsø
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2007-10-18 vest Stadil
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2007-11-24 Strids Mølle
15 Blisgås (Anser albifrons)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2007-01-01 Strødam engsø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2007-02-24 Annisse nord
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2007-01-01 Bendstrup
21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2007-01-14 Gilleleje
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2007-05-08 klydesøen
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2007-03-22 Favrholm
29 X Knarand (Mareca strepera) 2007-01-01 Strødam engsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2007-01-22 Favrholm
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2007-01-01 Strødam engsø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2007-01-27 Ølsemagle
34 X Krikand (Anas crecca) 2007-01-22 Favrholm
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2007-01-22 Favrholm
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2007-01-06 H C Ørsted parken
41 X Bjergand (Aythya marila) 2007-01-27 Ølsemagle
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2007-01-01 Melby strand
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2007-01-13 Melby
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2007-01-01 Melby Strand
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2007-01-14 Gilleleje
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2007-01-01 Melby Strand
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2007-01-14 Strødam engsø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2007-01-01 Strødam engsø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2007-01-13 Melby
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2007-05-08 Klydesøen
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2007-05-06 Annisse Nord
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2007-01-06 Nørreport
77 X Huldue (Columba oenas) 2007-03-03 Gilbjerg
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2007-01-01 Helsinge
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2007-01-21 Græsted
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2007-05-14 Holløse
84 X Engsnarre (Crex crex) 2007-05-20 Søborg sø
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2007-06-05 Arresø
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2007-04-22 Pibemølle
90 X Blishøne (Fulica atra) 2007-01-01 Pibemølle golf
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2007-03-24 Gilbjerg
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2007-01-27 Ølsemagle
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2007-03-10 Helsinge Golf
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2007-01-14 Strødam Engsø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2007-10-21 Melby Strand
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2007-02-18 melby
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2007-05-19 Magrethekog
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2007-01-06 Solbjerg engsø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2007-03-20 Lyngevej
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2007-05-19 Margrethekog
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2007-03-10 gilbjerg
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2007-05-07 Favrholm
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2007-04-15 Gilbjerg
120 X Storspove (Numenius arquata) 2007-03-25 Melby
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2007-05-19 Margrethekog
122 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2007-05-19 Margrethekog
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2007-05-19 Margrethekog
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2007-05-08 Klydesøen
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2007-05-19 Margrethekog
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2007-05-19 Margrethekog
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2007-05-07 Favrholm
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2007-08-01 Melby
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2007-01-27 Ølsemagle
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2007-10-15 Hvide Sande
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 Dværgryle (Calidris minuta)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2007-04-21 Kildeportvej
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2007-01-22 Favrholm
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2007-09-20 Helsingør
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2007-04-29 Ramløse søkrog
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2007-08-09 Bygholm vejle
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2007-01-27 Ølsemagle
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2007-05-07 Kollerød
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2007-08-09 Bygholm Vejle
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2007-04-27 Kollerød lergrav
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2007-01-14 Gilleleje
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2007-01-01 Bendstrup
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2007-02-03 melby
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-29 Esbjerg Fiskerihavn
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2007-01-01 Bendstrup
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2007-01-01 Melby Strand
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2007-12-29 Havneby Rømø
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2007-01-01 Bendstrup
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2007-04-22 Gilleleje
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2007-04-28 Gilbjerg
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2007-04-14 Gilbjerg
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2007-05-08 KLydesøen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2007-04-29 Arresø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2007-04-14 Gilbjerg
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2007-05-19 Magisterkog
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2007-01-21 Gilleleje Havn
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2007-04-14 Gilbjerg
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2007-01-21 Gilleleje Havn
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2007-02-03 melby
208 X Alk (Alca torda) 2007-01-14 Gilleleje
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2007-06-02 Kikhavn
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2007-02-03 melby
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2007-01-14 Gilleleje
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2007-02-03 melby
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2007-04-30 Bendstrup
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2007-01-14 Gilleleje
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2007-01-01 Melby strand
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2007-08-09 Bygholm
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2007-03-08 Pølebro
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2007-01-01 Pibe Mølle
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2007-05-08 Klydesøen
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2007-04-14 Gilbjerg
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2007-06-01 Annisse Nord
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2007-11-24 Lille Aamose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2007-01-13 Hillerød V
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2007-01-14 Strødam
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2007-04-14 Gilbjerg
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2007-01-01 Strødam Engsø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2007-03-10 gilbjerg
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2007-02-05 Alsønderup
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2007-01-05 Lynge
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2007-01-01 Hillerød motorvejen
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2007-01-20 Annisse Nord
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2007-01-22 Bagsværd
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2007-04-07 kastrup
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2007-09-08 Strødam
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2007-01-21 Harager hegn
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2007-03-10 gilbjerg
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2007-01-01 Hillerød Motorvejen
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2007-04-28 Gilbjerg
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2007-05-12 Strødam engsø
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2007-03-10 strødam engsø
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2007-05-06 Gilbjerg
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-17 Skallingen
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2007-01-20 Gribskov
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2007-01-21 Haragerhegn
318 X Husskade (Pica pica) 2007-01-01 Helsinge
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2007-01-01 Bendstrup
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2007-01-01 Hillerød
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2007-04-28 Gilbjerg
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2007-01-01 Hillerød
325 X Ravn (Corvus corax) 2007-02-05 Solbjerg engsø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2007-01-07 Liseleje
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2007-01-07 Liseleje plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2007-10-14 Nr Lyngvig
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2007-01-21 Møllekrogen
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2007-01-01 Helsinge
332 X Musvit (Parus major) 2007-01-01 Helsinge
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2007-05-08 Klydesøen
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2007-03-11 tisvilde hegn
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2007-01-27 Ølsemagle
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2007-04-14 Gilbjerg
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2007-04-14 Gilbjerg
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2007-05-06 Gilbjerg
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2007-01-21 Møllekrogen
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2007-04-30 v /Ramløse Å
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2007-10-14 Nr Lyngvig
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2007-04-15 Gilbjerg
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2007-01-21 Harager Hegn
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2007-05-18 Holløse
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2007-05-18 Holløse
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2007-06-26 Vallø
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2007-04-29 Ramløse søkrog
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2007-05-19 Rudbøl
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2007-05-18 Gilbjerg
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2007-05-14 Holløse
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2007-06-18 Langstrup
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2007-04-14 Gilbjerg
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2007-05-17 Gribskov
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2007-04-15 Gilbjerg
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2007-05-06 Gilbjerg
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2007-06-12 Gribskov
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2007-01-20 Gribskov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2007-01-13 Annisse Nord
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2007-01-21 Harager Hegn
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2007-01-21 Harager Hegn
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2007-01-27 Ølsemagle
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2007-04-15 Gilbjerg
404 X Solsort (Turdus merula) 2007-01-01 Helsinge
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-29 Universitetsparken kbh
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2007-01-01 Strødam engsø
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2007-01-01 Strødam Engsø
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2007-01-21 Harager hegn
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2007-03-03 Gilbjerg
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2007-05-18 Gilbjerg
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2007-01-01 Solbjerg engsø
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2007-05-19 Rudbøl
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2007-05-13 Strødam engsø
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2007-04-28 Harager Hegn
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2007-08-09 Agger tange
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2007-05-06 st. Gribsø
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2007-05-05 Melby
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2007-04-21 Melby overdrev
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2007-04-15 Gilbjerg
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2007-12-09 Solbjerg Engsø
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2007-01-13 Bendstrup
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2007-01-01 Helsinge
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2007-03-15 Annisse Nord
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2007-05-06 Gilbjerg
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2007-03-24 Gilbjerg
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2007-03-22 Favrholm
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2007-03-10 gilbjerg
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2007-04-14 Gilbjerg
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2007-09-08 Strødam
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2007-03-04 Liseleje
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2007-01-01 Helsinge
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2007-01-21 Stengehus
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2007-03-10 gilbjerg
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2007-01-01 Helsinge
467 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-09 Agger tange
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2007-01-01 Helsinge
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2007-01-27 Ølsemagle
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2007-03-24 Gilbjerg
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2007-01-01 Melby Strand
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2007-05-19 Frøslev
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2007-10-27 Melby
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2007-02-05 Dronningens bøge
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2007-01-14 Pøleå
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2007-01-01 Helsinge
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2007-01-21 Gilleleje Havn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2007-03-15 lyngevej
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2007-01-27 Solbjerg Engsø
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2007-05-06 Gilbjerg
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2007-03-10 gilbjerg
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer