Danske Årsarter 2007

Danske Årsarter 2007

Simon Vikstrøm


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Simon Vikstrøms kryds

Dette er Simon Vikstrøms Danske Årsarter 2007

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2007-02-06 Havlykke
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2007-05-07 Elkenøre Strand
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2007-01-02
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2007-02-19 Vester Kippinge Mader
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2007-01-29 Søholt
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2007-01-16
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2007-01-04
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2007-01-03
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2007-01-03
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2007-01-03
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2007-01-02
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2007-04-12 Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2007-01-01
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2007-01-13
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2007-01-01
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2007-01-28 Højskolen Marielyst
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2007-01-17
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2007-03-19 Bøtø Nor
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2007-01-03
29 X Knarand (Mareca strepera) 2007-01-12
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2007-01-03
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2007-01-01
33 X Spidsand (Anas acuta) 2007-01-02
34 X Krikand (Anas crecca) 2007-01-03
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2007-03-14 Maribo Søndersø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2007-01-02
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2007-03-25 Nielstrup Sø
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2007-01-02
41 X Bjergand (Aythya marila) 2007-02-17 Gedser Marina
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2007-01-03
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2007-03-05 Bøtø Strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2007-01-02
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2007-01-01
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2007-01-29 Maribo
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2007-01-02
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2007-01-02
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2007-05-07 Vordingborg
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2007-05-01 Bøtø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2007-01-02
77 X Huldue (Columba oenas) 2007-01-17
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2007-01-01
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2007-01-02
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2007-03-15 Borremose
84 X Engsnarre (Crex crex) 2007-05-23 Holmegårds Mose
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-22 Veddelen, Møn
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2007-07-21 Nyord
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2007-01-02
90 X Blishøne (Fulica atra) 2007-01-02
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2007-03-05 Bøtø Nor
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2007-01-02
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2007-01-03
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2007-01-03
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2007-01-16 Marielyst
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2007-03-25 Nielstrup Sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2007-01-17
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2007-03-06 Bøtø Nor
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2007-01-02
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2007-01-16
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2007-05-21 Vester Kipping
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2007-02-26 Vester Kippinge
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2007-04-13 Bøtø
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2007-04-19 Elkenøre Strand
120 X Storspove (Numenius arquata) 2007-01-21 Bøtø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2007-05-21 Vester Kippinge
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2007-08-09 Lidsø, Lolland
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2007-06-02 Gedser Odde
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2007-07-25 Havlykke
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2007-03-14 Maribo Søndersø
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2007-07-25 Havlykke
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2007-05-11 Bøtø Nor
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2007-01-01
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2007-02-26 Vester Kippinge
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2007-01-29 Rødby Havn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2007-09-11 Havløkke
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2007-05-15 Borremose
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2007-03-27 Bøtø
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2007-05-07 Havlykke
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2007-04-19 Havlykke, Falster
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2007-02-10 Munkholmbroen
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2007-04-27 Bøtø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2007-05-11 Bøtø Nor
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2007-04-13 Bøtø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2007-05-26 Hirtshals Havn
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2007-01-01
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2007-01-02
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2007-04-29 Holmesø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2007-01-01
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2007-01-02
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2007-05-27 Skagen Havn
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2007-01-01
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2007-09-04 Gedser Odde (Guldborgsund)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2007-04-14 Marielyst Strand
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2007-04-26 Ørensundsbroen
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2007-03-12 Havlykke
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2007-05-07 Sydvestpynten
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2007-04-28 Ramsøen
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2007-04-30 Gedser Odde
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2007-06-07 Bøtø Nor
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2007-08-16 Gedser Odde
201 Storkjove (Stercorarius skua)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2007-05-06 Elkenøre Strand
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2007-10-05 Blåvand
208 X Alk (Alca torda) 2007-10-05 Blåvand
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2007-03-20 Bøtøskoven, kysten ud for
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2007-03-05 Bøtø Strand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2007-05-26 Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2007-05-02 Bøtø Nor
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2007-05-26 Skagen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2007-01-01
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2007-03-15 Borremose
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2007-01-05
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2007-04-15 Bøtø Nor
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2007-05-22 Elkenøre
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2007-05-13 Farum
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2007-01-01
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2007-02-07 Bøtø
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2007-03-30 Bøtø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2007-01-03
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2007-03-11 Marielyst
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2007-04-17 Elkenøre Strand
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2007-01-29 Røgbølle Sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2007-01-02
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2007-03-02 Elkenøre Strand
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2007-01-26 Førstjernevej
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2007-04-21 Idestrup (Guldborgsund)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2007-03-18 Mølleåen, Rådvad
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2007-08-19 Havlykke (Guldborgsund)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2007-01-05
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 Sortspætte (Dryocopus martius)
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2007-01-01
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2007-04-28 Bøtø
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2007-05-13 Elkenøre Strand
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2007-10-06 Skallingen
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2007-03-02 Bøtø Nor
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2007-05-18 Havlykke
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2007-10-06 Fil Sø
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2007-04-30 Gedser Odde
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2007-01-05
318 X Husskade (Pica pica) 2007-01-01
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2007-01-01
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2007-01-01
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2007-01-02
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2007-01-01
325 X Ravn (Corvus corax) 2007-01-15 Mark mellem Vennerslund og Ønslev
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2007-01-02
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2007-01-02
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2007-05-27 Batteriskoven
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2007-01-05
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2007-10-04 Vejen Mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2007-01-02
332 X Musvit (Parus major) 2007-01-02
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2007-03-06 Kroghage, Gedser
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2007-01-22
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2007-10-06 Fil Sø
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2007-04-15 Bøtø Nor
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2007-04-11 Marielyst, Falster
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2007-04-22 Bøtø
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2007-04-28 Bøtø
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2007-10-05 Blåvand
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2007-12-31 Gedser Odde (Guldborgsund)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2007-04-16 Marielyst
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2007-03-14 Marielyst, Dansk Folkeferie
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2007-04-29 Barup Sø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2007-05-07 Grønjordssøen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2007-05-20 Maglebrænde Sø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2007-05-14 Marielyst
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2007-10-04 Elkenøre
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2007-05-23 Bøtø Nor
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2007-04-12 Bøtø
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2007-05-07 Sydvestpynten
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2007-04-17 Elkenøre Strand
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2007-04-27 Elkenøre Strand
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2007-03-15 Borremose
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2007-01-08
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2007-01-02
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2007-01-03
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2007-01-22
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2007-01-10
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2007-04-12 Bøtø
404 X Solsort (Turdus merula) 2007-01-01
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-02-11 Universitetsaften
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2007-01-02
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2007-01-02
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2007-03-10 Elkenøre Strand
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2007-02-01 Korselitse Hovedskov
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2007-05-17 Marielyst Strand
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2007-01-02
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2007-05-06 Elkenøre Strand
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2007-04-29 Nærum
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2007-03-28 Vigsnæs
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2007-04-17 Sildestrup Strand
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2007-04-28 Bøtø
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2007-10-06 Grønningen, Blåvand
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2007-04-15 Falsters dige
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2007-01-15 Tingsted Å, Bangsebro Skov
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2007-01-02
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2007-01-01
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2007-03-01 Elkenøre Strand
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2007-04-27 Bøtø
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2007-04-01 Elkenøre Strand
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2007-03-10 Bøtø
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2007-01-22
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2007-04-15 Falster dige
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2007-09-03 Gedser Odde
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2007-01-29 Rødby Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2007-01-02
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2007-01-05
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2007-04-03 Fuglsang Have
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2007-05-23 Birkemose
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2007-01-02
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2007-01-29 Majbølle
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2007-03-26 Marielyst
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2007-01-02
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2007-01-02
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2007-10-20 Tisvilde Hegn
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2007-06-28 Marielyst
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2007-01-05
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2007-04-22 Marielyst
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2007-01-02
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2007-01-27 Farø
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2007-01-03
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2007-01-01
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2007-10-05 Blåvand
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2007-03-08 Dybsø Fjord
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer