Danske Årsarter 2007

Danske Årsarter 2007

Erik Groth-andersen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Erik Groth-andersens kryds

Dette er Erik Groth-andersens Danske Årsarter 2007

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2007-06-09 Fakse
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2007-06-11 Ll. Lyngby
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2007-01-25 Søholt, Lolland
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2007-01-24 Nivåbugten
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2007-02-01 Søholt
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2007-01-24 SJÆLSØ
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2007-01-25 Søholt, Lolland
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2007-01-12 Hellebæk
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2007-02-12 Nordjylland
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2007-01-25 Søholt, Lolland
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2007-01-25 Søholt, Lolland
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2007-01-02 Gurre Sø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2007-02-13 Syd for Ribe
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2007-01-05 Langstrup
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2007-06-19 Gurre Sø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2007-01-12 Gilbjerg
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2007-04-15 Holløse
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2007-01-25 Søndersø
29 X Knarand (Mareca strepera) 2007-01-10 Gurre Sø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2007-01-25 Søholt, Lolland
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2007-01-02 Helsingør
33 X Spidsand (Anas acuta) 2007-01-14 Ribe
34 X Krikand (Anas crecca) 2007-02-13 Tipperne
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2007-02-01 Søndersø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2007-01-24 SJÆLSØ
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2007-08-25 Majbølle Nor
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2007-01-02 Gurre Sø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2007-02-01 Søndersø
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2007-01-01 Helsingør
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2007-01-12 Gilbjerg
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2007-01-02 Hellebæk
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2007-01-12 Gilbjerg
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2007-01-02 Gurre Sø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2007-01-25 Søholt, Lolland
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2007-01-02 Gurre Sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2007-01-12 Gilbjerg
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2007-02-01 Søndersø
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2007-05-18 Langstrup
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2007-05-04 Hellebæk
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2007-01-06 Gentofte
77 X Huldue (Columba oenas) 2007-03-14 Nivå Golf
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2007-01-01 Helsingør
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-14 Bække
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2007-01-14 Bække
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2007-01-24 SJÆLSØ
84 X Engsnarre (Crex crex) 2007-05-16 Søborg sø
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-16 Ulvshale
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2007-07-16 Ulvshale
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2007-01-26 Set fra køkkenet Lundegade
90 X Blishøne (Fulica atra) 2007-01-02 Gurre Sø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2007-03-13 Nivå Golf
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2007-01-01 Helsingør
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2007-01-07 Nivå Golf
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2007-01-02 Gurre Sø
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2007-02-15 Melby
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2007-04-09 Alsønderup
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2007-02-13 Rømø
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2007-06-09 Maderne
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2007-01-06 Nivå Golf
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2007-06-11 Holløse
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2007-07-29 Gilbjerg
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2007-03-02 Kastrup
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2007-06-09 Favrholm
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2007-06-23 Lakolk
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2007-06-23 Sønderjylland
120 X Storspove (Numenius arquata) 2007-01-14 Ribe
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2007-04-17 Nivåbugten
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2007-06-23 Lakolk
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2007-07-08 Gilbjerg
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2007-07-07 Sneum
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2007-05-15 Holløse
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2007-07-07 Lakolk
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2007-07-07 Lakolk
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2007-06-23 Lakolk
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2007-06-23 Lakolk
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2007-02-01 Rødby Havn
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-12 Skagen, Grenen
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2007-08-19 Staunings Ø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2007-07-07 Lakolk
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2007-02-20 Kongelunden
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2007-01-24 Nivåbugten
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2007-01-04 Nivå Golf
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2007-09-20 Vig mellem Kronborg og nordhavn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2007-04-17 Nivåbugten
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2007-04-15 Holløse
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2007-01-14 Ribe
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2007-05-15 Holløse
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2007-06-08 Nivåbugten
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2007-05-14 Holløse
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2007-01-12 Gilbjerg
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2007-01-01 Helsingør
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2007-07-31 Gilbjerghoved
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-28 Esbjerg Havn
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2007-01-02 Gurre
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2007-01-01 Helsingør Havn
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2007-01-27 Gilleleje Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2007-02-13 Hvide Sande
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2007-01-01 Helsingør
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2007-10-27 Hundested Havn
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2007-04-09 Gilbjerghoved
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2007-04-14 Gilbjerg
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2007-06-09 Maderne
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2007-06-09 Gødstrup
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2007-04-14 Gilbjerg
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2007-08-11 Staunings Ø
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2007-01-12 Gilbjerg
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2007-07-29 Gilbjerg
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2007-09-04 Gilbjerghoved
205 X Søkonge (Alle alle) 2007-01-27 Gilleleje Havn
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2007-01-02 Hellebæk
208 X Alk (Alca torda) 2007-01-12 Gilbjerg
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2007-01-12 Gilbjerg
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2007-09-16 Kronborg
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2007-01-12 Gilbjerg
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2007-02-03 Nivå Havn
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2007-01-12 Gilbjerg
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2007-09-16 Kronborg
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2007-09-15 Gilbjerghoved
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2007-07-29 Gilbjerg
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2007-01-02 Hellebæk
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2007-01-02 Helsingør
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2007-07-07 Lakolk
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2007-01-25 Søndersø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2007-01-05 Langstrup
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2007-06-09 Klydesøen, Amager
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2007-04-13 Hellebæk
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2007-05-29 Nivå Golf
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2007-02-13 Rømø
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2007-01-06 Niverød
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2007-01-24 Tokkerup Hegn
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2007-03-30 Hellebæk
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2007-01-03 Nivå Golf
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2007-06-23 Margrethe Kog
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2007-03-05 Hellebæk
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2007-01-25 Søholt, Lolland
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2007-01-05 Langstrup
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2007-01-02 Gurre
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2007-01-24 Tokkerup Hegn
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2007-06-23 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2007-03-31 Gilbjerghoved
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2007-02-18 Nivå Havn
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2007-01-25 Søholt, Lolland
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2007-01-02 Gurre
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2007-02-15 Asserbo Plantage
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2007-01-05 Nivå Golf
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2007-04-09 Gilbjerghoved
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2007-05-27 Gilbjerghoved
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2007-01-16 Nivåbugten
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2007-03-24 Rusland
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2007-05-14 Holløse
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-17 Skallingen
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2007-01-02 Hellebæk
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2007-01-10 Gurre
318 X Husskade (Pica pica) 2007-01-01 Helsingør
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2007-01-02 Helsingør
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2007-01-03 Nivå Golf
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2007-01-25 Søholt, Lolland
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2007-01-02 Gurre
325 X Ravn (Corvus corax) 2007-01-03 Nivå Golf
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2007-01-24 Maglemosen
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2007-01-02 Gurre
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2007-06-23 Vester Vedsted
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2007-01-02 Gurre
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2007-07-07 Tinglev Mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2007-01-02 Gurre
332 X Musvit (Parus major) 2007-01-02 Gurre
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2007-02-20 Klydesøen
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2007-03-25 Hellebæk
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2007-02-01 Søholt
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2007-02-12 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2007-10-14 Lakolk
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2007-04-14 Gilbjerg
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2007-04-13 Hellebæk
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2007-05-07 Nivå Golf
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2007-01-07 Nivå Golf
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2007-05-16 Grib Skov
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2007-10-14 Mandø
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2007-10-13 Blåvand, nordre mose
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2007-04-16 Hellebæk
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2007-03-11 Helsingør Havn
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2007-05-14 Holløse
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2007-05-20 Busemarke Mose
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2007-05-14 Holløse
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2007-05-16 Nivå Golf
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2007-05-21 Busemarke Mose
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2007-05-14 Holløse
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2007-06-17 Langstrup
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2007-06-09 Varpelev
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2007-02-20 Sydvestpynten
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2007-05-18 Langstrup
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2007-04-15 Gilbjerg
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2007-05-11 Nivåbugten
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2007-01-07 Nivå Golf
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2007-01-04 Nivå Golf
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2007-01-02 Gurre
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2007-02-11 Hastrup sø
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2007-02-18 Utterslev Mose
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2007-01-24 Langstrup
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2007-04-14 Hellebæk
404 X Solsort (Turdus merula) 2007-01-05 Nivå Golf
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-29 Zoologisk Museum
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2007-01-05 Nivå Golf
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2007-01-12 Hellebæk
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2007-03-16 Grib Skov
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2007-03-10 Nygård
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2007-05-26 Korshage, Rørvig
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2007-01-01 Lundegade
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2007-05-09 Nivå Golf
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2007-05-04 Gurre Sø
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2007-02-18 Stubben
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2007-05-04 Hellebæk
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2007-05-11 Hellebæk
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2007-04-22 Melby
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2007-10-17 Mosen, Blåvand
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2007-04-15 Holløse
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2007-10-27 Dybesø, Rørvig
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2007-01-06 Raadvad
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2007-01-14 Bække
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2007-01-05 Nivå Golf
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2007-03-08 Gilbjerghoved
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2007-05-14 Holløse
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2007-02-05 Nivåbugten
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2007-03-08 Hellebæk
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris) 2007-08-19 Staunings Ø
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2007-02-10 Helsingør Havn
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2007-04-15 Gilbjerghoved
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2007-10-01 Stubben, del II
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2007-11-30 Køge Sydstrand
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2007-01-01 Helsingør
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2007-01-02 Gurre
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2007-01-02 Gurre
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2007-01-24 Maglemosen
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2007-01-05 Nivå Golf
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2007-02-23 Espely 19, Rødovre
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2007-01-02 Helsingør
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2007-03-16 Nivå Golf
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2007-03-14 Nivå Golf
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2007-01-27 Gilleleje Havn
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2007-06-23 Draved
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2007-10-23 Melby Overdrev
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2007-02-11 Hastrup Plantage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2007-01-25 Søholt, Lolland
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2007-06-09 Feddet
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2007-01-02 Gurre
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2007-01-01 Helsingør
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2007-02-12 Hirtshals
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2007-01-05 Nivå Golf
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2007-01-24 Nivåbugten
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer