Danske Årsarter 2007

Danske Årsarter 2007

Per Poulsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Per Poulsens kryds

Dette er Per Poulsens Danske Årsarter 2007

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2007-01-07 Nr.Farup enge
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2007-05-31 Vilslev enge
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2007-01-03 Guldager
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2007-01-05 Låningsvejen Mandø
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2007-03-26 Klæggraven nord for Kammerslusen
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2007-01-22 Ribe
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2007-01-05 Nr.Farup enge
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2007-01-05 Nr.Farup enge
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Nr.Farup enge
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2007-01-05 Nr.Farup enge
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2007-06-17 Sneum Engsø
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2007-02-18 Ballum Sluse (Tønder)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2007-01-03 Billum Enge
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2007-01-05 Nr.Farup enge
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2007-01-05 Nr.Farup enge
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2007-05-10 Årslev engsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2007-01-05 Låningsvejen Mandø
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2007-08-07 Sneum Engsø
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2007-04-12 Sneum Engsø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2007-01-21 Vilslev enge
29 X Knarand (Mareca strepera) 2007-01-21 Vilslev enge
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2007-01-05 Klæggraven nord for Kammerslusen
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2007-01-03 Guldager Mølledam
33 X Spidsand (Anas acuta) 2007-01-05 Nr.Farup enge
34 X Krikand (Anas crecca) 2007-01-19 Sneum Engsø
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2007-01-19 Sneum Engsø
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2007-04-07 Nielstrup Sø
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2007-01-05 Mandø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2007-02-28 Klæggraven nord for Kammerslusen
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2007-01-02 Fourfeldtbækkens udløb
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2007-09-17 Vejers Strand
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2007-01-06 Hvidbjerg Strand
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2007-11-13 Sneum Engsø
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2007-01-02 Esbjerg Havn nord
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2007-02-03 Damhussøen, København
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2007-01-03 Guldager Mølledam
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2007-01-06 Ho Bugt
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2007-06-17 Marbæk Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2007-05-10 Årslev engsø
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2007-05-07 Vilslev enge
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2007-01-03 Billum Enge
77 X Huldue (Columba oenas) 2007-05-18 Grønningen Blåvand
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2007-01-03 Guldager
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-15 Bække by, Vejen
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2007-01-07 Jedsted by
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2007-03-13 Mandø
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2007-01-03 Guldager Mølledam
90 X Blishøne (Fulica atra) 2007-01-03 Kokspang
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2007-04-28 Mandø
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2007-01-02 Fourfeldtbækkens udløb
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2007-02-06 Nivå
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2007-01-03 Damhussøen, København
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2007-05-01 Skjern enge
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2007-01-02 Fourfeldtbækkens udløb
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2007-03-16 Sneum Engsø
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2007-01-03 Guldager
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2007-01-03 Billum Enge
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2007-01-05 Mandø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2007-02-28 Esbjerg Havn nord
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2007-08-03 Sneum forland
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2007-04-25 Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2007-05-07 Hillerup enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2007-04-23 Låningsvejen Mandø
120 X Storspove (Numenius arquata) 2007-01-03 Guldager
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2007-01-02 Fourfeldtbækkens udløb
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2007-03-13 Mandø
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2007-01-02 Fourfeldtbækkens udløb
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2007-01-05 Låningsvejen Mandø
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2007-02-28 Vilslev enge
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2007-05-20 Sneum forland
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2007-05-28 Sneum forland
131 Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2007-01-12 Vejers Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2007-01-05 Mandø
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2007-01-05 Låningsvejen Mandø
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-02 Grenen Skagen
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2007-05-20 Sneum forland
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2007-01-12 Bordrup
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2007-10-27 Esbjerg Havn nord
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2007-01-27 Vilslev enge
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2007-05-28 Sneum Engsø
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2007-08-19 Rickelsbüller Kog (Tyskland) (Tønder)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2007-08-17 Sneum forland
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2007-04-23 Sneum Engsø
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2007-05-18 Egå Engsø
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2007-04-28 Mandø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2007-01-02 Fourfeldtbækkens udløb
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2007-05-18 Lille Vildmose
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2007-04-25 Rømø
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2007-01-05 Låningsvejen Mandø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2007-01-02 Esbjerg Havn nord
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2007-08-29 Sneum Engsø
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2007-01-02 Fourfeldtbækkens udløb
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2007-01-05 St. Darum
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-27 Esbjerg Havn nord
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2007-03-16 Sneum Engsø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2007-01-02 Fourfeldtbækkens udløb
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2007-01-05 Mandø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2007-01-06 Grønningen Blåvand
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2007-12-29 Havneby Rømø
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2007-01-02 Fourfeldtbækkens udløb
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2007-10-28 Fourfeldtbækkens udløb
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2007-03-04 Kokspang gruagrav
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2007-06-03 Klydesøen Kbh.
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2007-04-29 Blåvand
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2007-04-29 Fourfeldtbækkens udløb
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2007-04-23 Mandø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2007-04-28 Mandø
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2007-05-20 Sneum Engsø
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2007-05-22 Sneum Engsø
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2007-01-12 Grønningen Blåvand
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2007-09-05 Sneum forland
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2007-05-18 Grenen Skagen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2007-11-07 Blåvandshuk
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2007-02-24 Esbjerg Havn nord
208 X Alk (Alca torda) 2007-01-11 Esbjerg Havn nord
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2007-05-18 Frederikshavn
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2007-03-16 Klæggraven nord for Kammerslusen
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2007-09-11 Vejers Strand
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2007-05-17 Grenen Skagen
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2007-05-17 Grenen Skagen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2007-09-30 Blåvandshuk
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2007-09-25 Bække by, Vejen
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2007-08-22 Sneum Enge
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2007-05-17 Grenen Skagen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2007-05-18 Grenen Skagen
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2007-01-02 Esbjerg Havn nord
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2007-05-01 Skjern enge
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2007-04-25 Rømø
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2007-01-03 Billum Enge
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2007-06-03 Klydesøen Kbh.
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2007-09-05 Klæggraven nord for Kammerslusen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2007-05-17 Grenen Skagen
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2007-02-13 Rimmevejs markerne på Rømø
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2007-01-05 Nr.Farup enge
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2007-03-04 Hofmanns Plantage
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2007-03-27 Mandø
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2007-01-03 Billum Enge
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2007-05-18 Grenen Skagen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2007-10-05 Ho Plantage
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2007-04-15 Sneum Engsø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2007-01-05 Mandø
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2007-01-02 Fourfeldt Enge
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2007-05-18 Kongerslev
278 X Natugle (Strix aluco) 2007-12-09 Sorgenfri kirkegård
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2007-01-24 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2007-01-04 Esbjerg by og forstæder
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2007-02-18 Klæggraven nord for Kammerslusen
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2007-01-03 Guldager Mølledam
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 X * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2007-10-18 Skagen
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2007-02-15 Høgsbro Plantage
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2007-02-03 Damhussøen, København
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2007-03-28 Draved Skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2007-03-08 Esbjerg skovene
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2007-01-03 Kokspang
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2007-03-13 Mandø
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2007-05-17 Flagbakken Skagen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2007-01-21 Vilslev enge
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) mosen i Blåvand
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-15 Skallingen
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2007-09-28 Grønningen Blåvand
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2007-01-03 Guldager
318 X Husskade (Pica pica) 2007-01-02 Fourfeldt Enge
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2007-01-02 Fourfeldtbækkens udløb
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2007-01-03 Guldager
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2007-01-02 Fourfeldtbækkens udløb
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2007-01-02 Fourfeldtbækkens udløb
325 X Ravn (Corvus corax) 2007-02-18 Billum Enge
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2007-01-13 Bække by , Vejen
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2007-03-31 Nørholm skov
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2007-03-08 Esbjerg skovene
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2007-01-03 Guldager
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2007-02-15 Høgsbro Plantage
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2007-01-03 Guldager
332 X Musvit (Parus major) 2007-01-03 Guldager
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2007-04-10 Vilslev enge
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2007-01-27 Jedsted enge
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2007-05-17 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2007-03-13 Mandø
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2007-04-15 Sneum Engsø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2007-04-14 på min matrikel
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2007-04-29 Blåvand
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2007-05-10 Årslev engsø
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2007-03-04 Guldager Mølledam
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2007-10-05 Blåvand by
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2007-10-10 Lyngvig fyr
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2007-04-23 Mandø
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2007-03-24 Esbjerg skovene
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2007-04-25 Rømø
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2007-06-30 Vallø Slotspark
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2007-05-17 Nedre mose Skagen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2007-05-31 Sneum Enge
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2007-05-17 Grenen Skagen
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2007-06-06 Vilslev enge
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2007-02-13 på min matrikel
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2007-05-07 Novrup grusgrav
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2007-04-23 Sneum Engsø
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2007-04-29 Blåvand
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2007-01-24 Bække by, Vejen
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2007-01-05 Klæggraven nord for Kammerslusen
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2007-02-28 Jedsted Mølle
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2007-02-28 Jedsted Mølle
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2007-03-19 Jedsted Mølle
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2007-01-19 Vilslev enge
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2007-04-23 Mandø
404 X Solsort (Turdus merula) 2007-01-03 Esbjerg by og forstæder
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-31 Universitetsparken, København
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2007-01-03 Guldager
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2007-01-22 Ribe
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2007-03-04 Hofmanns Plantage
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2007-01-05 Sdr. Farup
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2007-05-17 Batteriskoven Skagen
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2007-01-19 Vilslev enge
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2007-04-01 Tjæreborg enge
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2007-06-17 Esbjerg by og forstæder
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2007-04-29 Blåvand
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2007-05-11 Blåvand
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2007-04-03 Fourfeldtbækkens udløb
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2007-04-23 Mandø
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2007-04-25 Astrup enge
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2007-01-16 Fourfeldtbækkens udløb
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2007-10-15 Blåvands Huk (Varde)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2007-04-15 Fourfeldtbækkens udløb
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2007-12-09 Raadvad Mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2007-01-24 Bække by , Vejen
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2007-01-03 Kokspang
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2007-02-20 på min matrikel
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2007-04-23 Mandø
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2007-01-22 Ribe
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2007-03-16 Vilslev enge
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2007-01-05 Klæggraven nord for Kammerslusen
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2007-05-03 Hofmanns Plantage
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2007-12-31 Ribe Østerå
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2007-03-19 Jedsted enge
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2007-01-02 Fourfeldtbækkens udløb
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2007-03-26 Tradsborg Plantage
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2007-01-24 Bække by , Vejen
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2007-01-24 Bække by , Vejen
467 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Agger Tange
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2007-05-27 Blåvand
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2007-01-03 Guldager
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2007-11-02 Mandø
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2007-03-13 Mandø
472 Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2007-03-26 Tradsborg Plantage
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2007-05-25 varde
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2007-04-25 Rømø
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2007-05-18 Grenen Skagen
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2007-01-20 Bække by , Vejen
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2007-11-02 Låningsvejen Mandø
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2007-01-27 Jedsted enge
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2007-01-03 Kokspang
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2007-01-03 Guldager
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2007-10-05 Ho Plantage
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2007-02-18 Billum Enge
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer