Danske Årsarter 2007

Danske Årsarter 2007

Andreas Kristian Pedersen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Andreas Kristian Pedersens kryds

Dette er Andreas Kristian Pedersens Danske Årsarter 2007

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2007-09-16 sødringholm
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) Sødringholm
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) Havneby, Rømø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) Gedser odde
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2007-01-21 Øby
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2007-10-15 Gedser odde
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) Tofte sø
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Vorup Enge
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) Vorup Enge
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) Vorup Enge
29 X Knarand (Mareca strepera) 2007-08-12 Sødringholm
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta) Eskeplet/boelsrev/tangen
34 X Krikand (Anas crecca) Vorup Enge
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2007-11-03 Egå engsø
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2007-11-11 Stubbe sø Ebeltoft
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila) Gallohaven
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2007-09-22 Husby klit
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) Århus havn
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2007-04-15 Gjerrild N.strand
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Stubbe sø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) Vorup Enge
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Gjerrild N.strand
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) Vorup Enge
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) Vorup Enge
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2007-05-10 Hasle, Århus
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-20 Bække
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) Vorup Enge
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2007-05-12 Nær Gjerlev
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2007-05-19 Skagen, grenen
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Fussingø
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2007-11-17 Glenstrup sø
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Brabrand Sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) Rømødæmningen
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) Rømø
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Sønderstrand, Rømø
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Glatved Strand
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Vorup Enge
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2007-08-06 Sønderstrand, Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) Sødringholm
120 X Storspove (Numenius arquata) 2007-08-02 Sødringholm
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Rømø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Mellempoldene
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) Rømødæmningen
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) Sønderstrand, Rømø
126 X Brushane (Calidris pugnax) Rømø
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Sønderstrand, Rømø
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2007-04-15 Gjerrild N.strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2007-08-02 Sødringholm
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2007-04-15 Gjerrild N.strand
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) Lakolk klitsø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) Rosenholm
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2007-10-28 Væth Enge
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2007-01-02 Vorup Enge
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2007-08-12 Sødringholm
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2007-09-22 Thorsminde Havn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) Vorup Enge
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) Rømø
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) Lakolk klitsø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) Lakolk klitsø
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) Lakolk klitsø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2007-08-26 Skagen, grenen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2007-09-08 Blåvands Huk
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2007-04-29 Vorup Enge
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-29 Esbjerg Havn
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2007-11-03 Århus Havn
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2007-04-15 Gjerrild N.strand
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2007-12-29 Havneby-Rømø
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Rømø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) Rømødæmningen
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2007-06-02 Skagen, grenen
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2007-08-26 Skagen, grenen
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2007-05-17 Skagen, grenen
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2007-05-18 Skagen, grenen
208 X Alk (Alca torda) 2007-09-22 Thorsminde Havn
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2007-04-05 Gjerrild N.strand
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2007-05-19 Skagen, grenen
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2007-05-18 Skagen, grenen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2007-05-19 Skagen, grenen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2007-05-19 Skagen, grenen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2007-05-17 Skagen, grenen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2007-08-26 Skagen, grenen
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2007-05-19 Skagen, grenen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2007-05-18 Skagen, grenen
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) Bjerregrav Mose
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2007-05-17 Skagen, grenen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2007-03-11 Hyllested Skovgård
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) Valnøddevej
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) Reservatet-Skagen
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Vorup Enge
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2007-05-18 Skagen, grenen
268 X Rød Glente (Milvus milvus) Gjerrild N.strand
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) Tofte sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2007-05-19 Skagen, grenen
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba) Nær Kolding
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2007-06-02 Kongerslev
278 X Natugle (Strix aluco) Fussingø Gods
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2007-10-19 Skagen-Ellekrattet
283 X Skovhornugle (Asio otus) Rømø
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2007-01-02 Vorup Enge
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2007-05-15 Gjerrild N.strand
297 X Grønspætte (Picus viridis) Sødringholm
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2007-08-25 Sødringholm strand
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2007-05-19 Skagen, grenen
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2007-05-19 Skagen, grenen
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) Vorup Enge
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2007-05-17 Skagen, grenen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2007-05-19 Skagen, grenen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone) Hyllested Skovgård
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax) Fussingø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) Valnøddevej
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) Rødding
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2007-04-29 Vorup Enge
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) Vorup Enge
335 X Hedelærke (Lullula arborea) Sødringholm
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) Skagen, grenen
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2007-05-10 Brabrand Sø
346 Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Bjerregrav Mose
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) Kolind
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) Mørke kær
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) Vorup Enge
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2007-04-23 Brabrand Sø
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) Bjerregrav Mose
380 X Havesanger (Sylvia borin) Bjerregrav Mose
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2007-05-18 Skagen, grenen
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2007-05-17 Skagen,grenen
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) Fussingø
395 X Træløber (Certhia familiaris) Fussingø
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Fussingø
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2007-04-15 Gjerrild N.strand
404 X Solsort (Turdus merula) 2007-01-01 Valnøddevej
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) Mariager
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) Rosenholm
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Rømø
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) Vorup Enge
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2007-06-09 Fussingø
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Rømø
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2007-12-29 Fovrfelt-bækkens udløb
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) Oust mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2007-01-01 Valnøddevej
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2007-05-18 Skagen, grenen
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2007-05-19 Skagen, grenen
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2007-01-30 Brabrand sø
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2007-03-11 Fornæs (Norddjurs)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) Gedser odde
471 X Tornirisk (Linaria cannabina)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2007-06-02 Skagen, grenen
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2007-06-02 Skagen, grenen
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Valnøddevej
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2007-05-18 Skagen,grenen
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) Rødding
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer