Danske Årsarter 2007

Danske Årsarter 2007

Morten Heegaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Morten Heegaards kryds

Dette er Morten Heegaards Danske Årsarter 2007

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2007-06-04 Lille Vildmose
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2007-06-03 Sylviastien, Grenen
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2007-01-01 Damhussøen
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2007-01-01 Damhussøen
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2007-01-06 Pilet, Saksfjed Inddæmning, Lolland
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2007-01-01 Damhussøen
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2007-07-21 Kammerslusen
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2007-08-08 Borreby Mose
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
29 X Knarand (Mareca strepera) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2007-01-01 Damhussøen
33 X Spidsand (Anas acuta) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
34 X Krikand (Anas crecca) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2007-01-01 Damhussøen
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2007-01-01 Damhussøen
41 X Bjergand (Aythya marila) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2007-01-06 Saksfjed Inddæmning, Lolland
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2007-06-01 Sylviastien, Grenen
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2007-04-01 Øresund v. Kronborg
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2007-10-14 Grenen, Skagen
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2007-01-01 Damhussøen
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2007-01-01 Damhussøen
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2007-01-02 Schweizerdalssøen, Rødovre
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2007-01-06 Lundehøje Havn, Lolland
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2007-05-27 Hov Vig
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2007-05-05 Aborrebjerget
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2007-05-04 Vaserne
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2007-01-01 Damhussøen
77 X Huldue (Columba oenas) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2007-01-01 Grøndalslund
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2007-07-21 Grøngård, Tønder
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-14 Bække ved Vejen
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2007-01-01 Damhussøen
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2007-04-04 Hejresøen
84 X Engsnarre (Crex crex) 2007-06-09 Tyggevælde
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Veddelen, Ulfshale, Møn
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2007-07-15 Veddelen, Ulfshale, Møn
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2007-01-01 Damhussøen
90 X Blishøne (Fulica atra) 2007-01-01 Damhussøen
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2007-03-24 Nivå Bugt
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2007-01-06 Rødby Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2007-03-24 Nivå-søerne
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2007-01-01 Damhussøen
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2007-09-27 Tanghjørnet, Vestamager
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2007-07-22 Sneum Engsø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2007-02-17 Jyllinge Havn
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2007-01-06 Majbølle Nor
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2007-03-25 Saltholm
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2007-06-03 Sylviastien, Grenen
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2007-03-25 Saltholm
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2007-08-08 Køge Sydstrand
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2007-07-22 Rømø Sønderstrand
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2007-06-01 Sylviastien, Grenen
120 X Storspove (Numenius arquata) 2007-03-25 Saltholm
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2007-07-18 Præstø Fed
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2007-03-25 Saltholm
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2007-05-20 Saltholm
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2007-07-18 Præstø Fed
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2007-07-18 Præstø Fed
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2007-07-18 Præstø Fed
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2007-06-02 Nordstrand, Grenen
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2007-03-25 Saltholm
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2007-01-06 Rødby Havn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2007-07-18 Præstø Fed
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2007-04-04 Pinseskoven
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2007-10-14 Grenen, Skagen
145 X Tredækker (Gallinago media) 2007-06-01 Sylviastien, Grenen
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2007-03-25 Saltholm
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2007-05-14 houens Odde
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2007-06-09 Tyggevælde
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2007-02-17 Jyllinge Havn
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2007-05-05 Slambassinerne, Stege
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2007-06-04 Sylviastien, Grenen
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2007-05-05 Nyord
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2007-06-01 Sylviastien, Grenen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2007-09-04 Gilleleje
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2007-01-01 Rødovre
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2007-01-06 Rødby Havn
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-28 Esbjerg Havn
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2007-01-01 Rødovre
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2007-01-01 Damhussøen
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2007-01-01 Rødovre
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2007-02-18 Damhussøen
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2007-03-06 Damhussøen ved Iskiosken
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2007-06-01 Sylviastien, Grenen
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2007-05-20 Saltholm
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2007-05-14 Houens Odde
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2007-05-20 Saltholm
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2007-05-17 Utterslev Mose
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2007-06-02 Sylviastien, Grenen
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2007-06-01 Sylviastien, Grenen
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2007-06-01 Sylviastien, Grenen
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2007-09-04 Gilleleje
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2007-06-01 Sylviastien, Grenen
208 X Alk (Alca torda) 2007-06-02 Sylviastien, Grenen
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2007-06-01 Sylviastien, Grenen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2007-06-01 Sylviastien, Grenen
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2007-06-01 Sylviastien, Grenen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2007-06-01 Sylviastien, Grenen
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2007-11-10 Kikhavn
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2007-09-04 Gundsømagle
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2007-06-01 Sylviastien, Grenen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2007-08-05 Saltholm
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2007-04-04 Hejresøen
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2007-01-01 Damhussøen
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2007-05-05 Nyord
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) Sylviastien, Grenen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2007-05-04 Vaserne
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2007-06-04 Lille VIldmose
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2007-01-07 Grøndalslund
262 Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2007-03-25 Kastrup Fiskerihavn
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2007-09-22 Mandehoved, Stevns
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2007-06-04 Sylviastien, Grenen
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
274 X Slørugle (Tyto alba) 2007-07-25 Livø
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2007-06-04 Kongerslev
278 X Natugle (Strix aluco) 2007-04-04 Pinseskoven
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2007-10-16 Kammerslusen
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2007-06-04 Sylviastien, Grenen
291 X * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2007-10-14 Reservatet ved champignonerne, Skagen
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2007-05-04 Vaserne
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2007-10-27 Tisvilde Hegn
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2007-05-20 Saltholm
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2007-05-05 Aborrebjerget
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2007-01-06 Majbølle Nor
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2007-03-25 Saltholm
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2007-05-05 Bødkermosen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2007-10-27 Tisvilde Hegn
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2007-01-05 Grøndalslund Kirkegård
318 X Husskade (Pica pica) 2007-01-01 Grøndalslund
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2007-01-01 Damhussøen
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2007-01-02 Grøndalslund
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2007-01-14 Bække ved Vejen
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2007-01-02 Grøndalslund
325 X Ravn (Corvus corax) 2007-03-12 Kirkemarken v. f. Haarby, Fyn
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2007-01-03 Grødalslund
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2007-01-14 Bække ved Vejen
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2007-10-14 Skagen
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2007-07-21 Emmerlev Klev
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2007-01-01 Damhussøen
332 X Musvit (Parus major) 2007-01-01 Grøndalslund
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2007-05-27 Hov Vig
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2007-10-13 Blåvand
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2007-02-17 Veddelev Havn
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2007-06-30 Kbh. Sydhavn
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2007-06-01 Sandormesporet, Grenen
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2007-05-05 Slambassinerne, Stege
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2007-04-14 Roskilde Havn
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2007-05-05 Stege
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2007-03-12 Skovkrogen v. Haarby, Fyn
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2007-05-25 Korshage
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2007-10-13 Blåvand
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2007-10-13 Blåvand
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2007-05-01 Kiosken ved Damhussøen
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2007-03-12 Skovkrogen v. Haarby, Fyn
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2007-05-25 Korshage
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2007-05-27 Nakke ved Hov Vig
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2007-06-24 Vallø Slotspark
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2007-05-05 Bødkermosen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2007-05-27 Langesømosen, Korshage
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2007-05-20 Saltholm
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2007-05-20 Saltholm
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2007-05-28 Hammer Enge ved Hove Å
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2007-06-09 Tyggevælde
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2007-05-02 Fælledparken - inden Lyngby-massakren
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2007-05-04 Vaserne
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2007-04-21 Grøndalslund Kirkegård, Rødovre
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2007-05-05 Jydelejet
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2007-01-01 Grøndalslund
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2007-01-01 Damhussøen
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2007-10-13 Blåvand
404 X Solsort (Turdus merula) 2007-01-01 Grøndalslund
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-02-03 Universitetsparken, Kbh.
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2007-01-03 Grødalslund
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2007-01-01 Grøndalslund
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2007-01-14 Bække ved Vejen
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2007-05-05 Jydelejet
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2007-07-21 Rudbøl Kog
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2007-05-05 Jydelejet
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2007-05-26 Dybsø, Rørvig
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2007-05-05 Ermelunde
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2007-05-05 Jydelejet
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2007-05-05 Nyord
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2007-10-16 Nedermosen, Blåvand (inkl. maurus)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2007-05-05 Jydelejet
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2007-10-27 Rørvig, Kattegatsiden ved Dybsø
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2007-03-04 Raadvad
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2007-01-01 Grøndalslund
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2007-01-01 Grøndalslund
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2007-03-29 Amalievej 20, Frederiksberg
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2007-05-05 Slambassinerne, Stege
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2007-06-03 Sylviastien, Grenen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2007-06-01 Sylviastien, Grenen
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2007-03-12 Kirkemarken v. f. Haarby, Fyn
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2007-01-14 Bække ved Vejen
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2007-06-01 Sylviastien, Grenen
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2007-11-04 Ølsemagle Revle
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2007-01-06 Rødby Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2007-01-03 Grøndalsslund
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2007-02-24 Espely 19, Rødovre
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2007-01-14 Bække ved Vejen
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2007-01-14 Bække ved Vejen
467 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Agger Tange Færgeleje
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2007-02-24 Espely 19, Rødovre
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2007-01-01 Grøndalslund
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2007-01-06 Saksfjed Inddæmning
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2007-05-05 Jydelejet
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2007-01-05 Grøndalslund
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2007-06-01 Sylviastien, Grenen
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2007-01-05 Grøndalslund
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2007-10-14 Skagen
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2007-06-03 Sylviastien, Grenen
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2007-01-08 Damhusengen
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2007-06-03 Sylviastien, Grenen
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2007-01-01 Grøndalslund
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2007-10-15 Mandø
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2007-10-14 Grenen, Skagen
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2007-05-05 Møn
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2007-01-06 Søndersø, Lolland
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2007-06-01 Sylviastien, Grenen
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2007-01-06 Majbølle Nor
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer