Danske Årsarter 2007

Danske Årsarter 2007

Niels Bomholt


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Niels Bomholts kryds

Dette er Niels Bomholts Danske Årsarter 2007

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2007-03-25 Ballum Enge
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2007-06-19 Vilsted Enge
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2007-01-02 Nakkebølle
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2007-02-13 Søren Bilds Strand
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2007-02-18 Maden Helnæs
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2007-01-07 Keldsnor
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2007-01-01 Tamosen
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2007-03-24 Ny Frederikskog
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 2007-01-07 Siø
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2007-02-06 Arreskov Sø
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2007-01-01 Tamosen
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2007-02-20 Barager Næbbe
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2007-01-01 Tamosen
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2007-05-13 Årslev Engsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2007-01-07 Lunkebugten
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2007-04-24 Nørreballe nor
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2007-01-07 Tryggelev Nor
29 X Knarand (Mareca strepera) 2007-01-07 Gulstav Mose
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2007-01-01 Tamosen
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2007-01-01 Tamosen
33 X Spidsand (Anas acuta) 2007-02-20 Barager næbbe
34 X Krikand (Anas crecca) 2007-01-02 Nakkebølle Indd.
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2007-06-13 sundet Fåborg
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2007-01-02 Nakkebølle Indd.
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2007-04-01 Nielstrup Sø
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2007-01-01 Tamosen
41 X Bjergand (Aythya marila) 2007-01-02 Nakkebølle Indd.
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2007-01-02 Dyreborg
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2007-04-24 hav v. Tryggelev Nor
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2007-01-30 Nivå
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2007-01-07 Dovns Klint
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2007-01-02 Nakkebølle Indd.
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2007-01-01 Tamosen
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2007-01-02 Brændegård Sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2007-01-02 Nakkebølle Fjord
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2007-05-12 Nakkebølle Inddæmning
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2007-04-29 Gulstav
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 2007-01-02 Nakkebølle Indd.
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2007-01-01 Tamosen
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-28 Bække
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2007-01-02 Ulbølle
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2007-01-11 Nakkebølle Inddæmning
90 X Blishøne (Fulica atra) 2007-01-01 Tamosen
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2007-03-27 Tryggelev Nor
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2007-01-02 Nakkebølle Fjord
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2007-01-02 Nakkebølle Indd.
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2007-01-02 Nakkebølle Indd.
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2007-04-01 Nielstrup Sø
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2007-02-13 Søren Bilds Stand
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2007-03-18 Vejlen Tåsinge
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2007-01-02 Nakkebølle Indd.
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2007-01-07 Siø
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2007-05-22 Fyns hoved
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2007-02-20 Barager Næbbe
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2007-04-14 sandholt
112 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2007-04-24 Tryggelev Nor
120 X Storspove (Numenius arquata) 2007-02-13 Søren Bilds Strand
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2007-03-13 skålholm
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2007-03-25 Ballum Enge
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2007-03-13 Skålholm
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2007-05-22 Fyns Hoved
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2007-04-22 maden helnæs
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2007-05-28 vidåslusen
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2007-08-14 Keldsnor
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2007-05-06 Nakkebølle Inddæmning
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2007-09-02 Hanstholm Havn
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2007-02-18 Halen Helnæs
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2007-02-08 Knudshoved Færgehavn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2007-05-15 Nakkebølle Inddæmning
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2007-03-10 Rødkilde
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2007-01-01 Tamosen
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2007-05-13 Årslev Engsø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2007-04-12 Sibirien
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2007-02-18 Halen Helnæs
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2007-05-01 enge v Brahetrolleborg
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2007-04-22 Maden Helnæs
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2007-01-02 Nakkebølle Indd.
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2007-01-30 Gilleleje
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2007-09-18 Fyns hoved
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2007-01-01 Tamosen
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2007-01-07 Dovns Klint
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2007-04-09 Fiskerholm
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2007-01-01 Tamosen
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2007-01-02 Nakkebølle Indd.
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2007-01-01 Tamosen
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2007-04-15 Fyns Hoved
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2007-04-09 Agernæs
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2007-05-22 Fyns Hoved
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2007-04-24 Nørreballe Nor
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2007-04-15 Fyns Hoved
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2007-09-01 Lund Fjord
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2007-05-12 Nakkebølle Inddæmning
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2007-01-30 Gilleleje havn
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2007-09-18 Fyns Hoved
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2007-01-30 Gilleleje Havn
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2007-09-02 Hanstholm
208 X Alk (Alca torda) 2007-04-17 Sønder Hjørne
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2007-05-22 Mejlø
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2007-01-30 Gilleleje
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2007-01-30 Nivå Havn
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2007-01-30 Gilleleje
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2007-03-24 Rudbøl
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2007-01-30 Gilleleje
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2007-01-01 Tamosen
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2007-09-01 Bygholm Vejle
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2007-06-12 Gulstav
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2007-01-01 Tamosen
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2007-04-15 Årslev
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2007-05-22 Fyns Hoved
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2007-01-02 Dyreborg
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2007-03-06 Skjoldemose
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2007-03-24 Ny Frederikskog
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2007-02-18 Maden Helnæs
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2007-05-28 rudbøl kog
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2007-03-20 Fyn
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2007-04-25 Dovns Klint
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2007-02-06 Arreskov Sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2007-01-01 Tamosen
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2007-01-01 Tamosen
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2007-04-29 Sundet Fåborg
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2007-06-19 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2007-10-14 Mandø
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2007-01-01 Tamosen
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2007-08-21 Arreskov Sø
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2007-01-01 Sorø
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2007-03-24 Draved Skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2007-02-06 Svanninge Bakker
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2007-01-02 Brændegård Sø
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2007-09-16 Store Egholm
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2007-05-27 Langeland
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2007-12-31 Monnet Tåsinge
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2007-03-24 Ballum Sluse
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2007-05-17 Svanninge Bakker
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 skallingen
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2007-01-30 Nivå
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2007-05-27 Konabbe Skov
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2007-02-06 Arreskov Sø
318 X Husskade (Pica pica) 2007-01-02 Dyreborg
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2007-01-02 Nakkebølle
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2007-01-01 Sorø
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2007-02-20 Barager Næbbe
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2007-01-01 tamosen
325 X Ravn (Corvus corax) 2007-01-02 Brændegård Sø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2007-01-02 Nakkebølle Indd.
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2007-01-02 Nakkebølle Indd.
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2007-01-02 Nakkebølle Skov
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2007-01-01 Sorø
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2007-03-25 Frøslev Plantage
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2007-01-01 Sorø
332 X Musvit (Parus major) 2007-01-01 Sorø
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2007-03-27 Tryggelev Nor
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2007-02-18 Maden Helnæs
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2007-10-14 Rejsby Forland
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2007-04-24 Dovns Klint
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2007-03-24 Ballum Sluse
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2007-04-15 Fyns hoved
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2007-05-13 Årslev Engsø
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2007-01-07 Gulstav
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2007-10-14 Mandø
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2007-10-14 Mandø By
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2007-04-14 Sandholt
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2007-03-20 Egeskov v. Lyndelse
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2007-05-28 margretekog
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2007-04-29 Sundet Fåborg
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2007-05-17 Søren Bilds Strand
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2007-05-19 Ulbølle
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2007-05-13 Brabrand Sø
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2007-04-22 Ulbølle
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2007-05-13 Brabrand Sø
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2007-04-17 Sønder Hjørne
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2007-04-29 Gulstav
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2007-01-02 Nakkebølle Skov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2007-01-02 Nakkebølle Indd.
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2007-01-01 Susserup Skov
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2007-01-01 Susserup Skov
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2007-02-03 Nakkebølle
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2007-01-28 Brahetrolleborg
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2007-04-15 Fyns Hoved
404 X Solsort (Turdus merula) 2007-01-01 Sorø
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-30 zoologisk museum Kbhn.
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2007-01-02 Ulbølle
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2007-02-06 Arreskov Sø
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2007-01-02 Nakkebølle Indd.
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2007-02-20 Barager Næbbe
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2007-05-08 Tranekær
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2007-01-07 Tryggelev Nor
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2007-05-28 rudbøl kog
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2007-05-06 Åmosen
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2007-05-06 Ravnholt
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2007-03-25 Ballum Kro
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2007-04-24 Gulstav
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2007-09-01 Bygholm Vejle
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2007-04-15 Fyns hoved
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2007-01-30 syltemade Å
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2007-01-02 Ulbølle
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2007-01-01 Sorø
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2007-01-24 Ulbølle
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2007-04-24 Dovns Klint
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2007-01-02 Nakkebølle Indd.
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2007-03-11 Skabohuse
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2007-02-03 Nakkebølle
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2007-05-06 Ravnholt
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2007-02-20 Spodsbjerg Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2007-01-01 Sorø
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2007-01-02 Nakkebølle Skov
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2007-02-03 Ulbølle
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2007-01-02 Ulbølle
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2007-01-02 Nakkebølle Indd.
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2007-12-31 Monnet Tåsinge
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2007-03-25 Ballum Kro
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2007-01-02 Ulbølle
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2007-03-25 Ballum Sluse
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2007-10-02 Dovns klint
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2007-01-02 Nakkebølle Indd.
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2007-01-02 Nakkebølle Indd.
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2007-03-25 Ballum Sluse
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2007-03-24 Ballum Kro
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2007-01-02 Nakkebølle Indd.
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2007-10-22 Landsende Rømø
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2007-02-13 Søren bilds Strand
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer