Danske Årsarter 2007

Danske Årsarter 2007

Ole Brauer


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ole Brauers kryds

Dette er Ole Brauers Danske Årsarter 2007

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2007-06-14 Rødvig
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2007-06-09 Lille Lyngby
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2007-04-02 Vig
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2007-05-18 Rømø
6 Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2007-02-17 Alsønderup engsø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2007-04-05 Bygholm Vejle
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2007-01-07 Strødam engsø
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2007-04-03 Bygholm Vejle
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 Blisgås (Anser albifrons)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2007-01-04 Hillerød
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2007-01-07 Strødam engsø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2007-08-21 Damhusengen
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2007-02-10 Kobæk strand
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2007-04-15 Årslev engsø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2007-04-02 Ulvedybet
29 X Knarand (Mareca strepera) 2007-01-07 Strødam engsø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2007-02-03 Favrholm voldgrav
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2007-01-07 Strødam engsø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2007-04-02 Ulvedybet
34 X Krikand (Anas crecca) 2007-02-03 Favrholm voldgrav
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2007-02-03 Favrholm voldgrav
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2007-01-27 Gilleleje havn
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2007-01-27 Gilleleje
46 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2007-04-15 Rørvig-Hundested
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2007-04-13 Melby overdrev/strand
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2007-04-29 Møllekrog!
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2007-01-21 Lille Gribsø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2007-02-17 Alsønderup engsø
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2007-01-07 Strødam engsø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2007-01-27 Gilleleje havn
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2007-05-20 Rømø Nørreland
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2007-05-05 Amager Fælled
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2007-01-24 Nordhavn st.
77 X Huldue (Columba oenas) 2007-05-28 Gribskov
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2007-01-01 Fredensborgvej
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2007-01-02 Nødebo
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 X Engsnarre (Crex crex) 2007-05-27 Søborg sø
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2007-03-08 Frederiksborg slot
90 X Blishøne (Fulica atra) 2007-01-07 Strødam engsø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 Trane (Grus grus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2007-03-28 Gribskov
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2007-03-08 Favrholm
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2007-01-07 Strødam engsø
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2007-02-10 Kobæk strand
101 * Stylteløber (Himantopus himantopus)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2007-04-02 Ulvedybet
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2007-02-17 Strødamområdet
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2007-05-17 Juvre Dige
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2007-04-09 Kollerød lergrav
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2007-04-09 Favrholm voldgrav
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2007-05-19 Lakolk Strand
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2007-07-29 Tornen, Fyns hoved
120 X Storspove (Numenius arquata) 2007-04-02 Limfjorden ved Ulvedybet
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2007-08-03 Tornen, Fyns Hoved
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2007-04-05 Bygholm Vejle
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2007-05-18 Havnebyen, Rømø
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2007-05-18 Rømø-dæmningen
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2007-04-05 Bygholm Vejle
127 Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2007-05-12 Favrholm voldgrav
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2007-05-18 Lakolk strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2007-05-17 Juvre dige
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2007-07-31 Tornen, Fyns Hoved
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2007-03-27 Gribskov
144 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2007-04-12 Odderdamsenge
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2007-04-22 Favrholm voldgrav
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2007-04-13 Ellemosen ved oldtidsvejen
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2007-02-10 Kobæk strand
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2007-05-04 Kollerød lergrav
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2007-08-03 Tornen, Fyns Hoved
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2007-05-17 Juvre forland
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2007-04-03 Bulbjerg
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2007-01-01 Nødebo
171 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2007-02-03 Favrholm voldgrav
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2007-01-07 Strødam engsø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2007-01-27 Gilleleje havn
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 Sildemåge (Larus fuscus)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2007-07-26 Strødam engsøg
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2007-06-14 Rødvig
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2007-05-19 Lakolk Strand
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2007-07-22 Maribo Søndersø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2007-04-15 Rørvig-Hundested
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2007-01-27 Gilleleje havn
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2007-09-09 Gilbjerg
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2007-10-18 gilbjerg
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2007-10-18 Gilbjerg
208 X Alk (Alca torda) 2007-10-13 Gilbjerg
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2007-07-31 Romsø
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2007-10-13 Gilbjerg
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2007-09-09 Gilbjerg
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2007-10-18 Gilbjerg
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2007-01-01 Nødebo
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2007-04-03 Kogleaks
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2007-01-07 Strødam engsø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 Sølvhejre (Ardea alba)
246 Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2007-04-15 Årslev engsø
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2007-02-09 Hillerød
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2007-01-21 Nødebo Holt
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2007-04-03 Kogleaks
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2007-01-07 Strødam engsø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 Hedehøg (Circus pygargus)
268 Rød Glente (Milvus milvus)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2007-08-12 Solbjerg engsø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2007-04-03 Ulvedybet
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2007-01-21 Nødebo holt
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2007-09-04 Nødebo
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2007-02-13 Føvling
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 Skovhornugle (Asio otus)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2007-10-19 Gurre Å
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2007-01-07 Gribskov
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2007-01-07 Gribskov
297 Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2007-01-07 Sophienborg
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 Dværgfalk (Falco columbarius)
304 Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2007-05-05 Pinseskoven
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2007-03-28 Gribskov
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2007-01-07 Nødebo
318 X Husskade (Pica pica) 2007-01-01 Nødebo
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2007-01-01 Nødebo
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2007-01-05 Hillerød Station
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2007-05-18 Havnebyen, Rømø
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2007-01-01 Nødebo
325 X Ravn (Corvus corax) 2007-02-17 Alsønderup enge
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2007-03-14 Nødebo
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2007-01-01 Nødebo
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2007-07-29 Langø, Hindsholm
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2007-01-02 Nødebo
332 X Musvit (Parus major) 2007-01-01 Nødebo
333 Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2007-05-05 Sydtårnet, Vestamager
335 Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2007-03-23 Nordhavnstippen
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2007-04-15 Årslev engsø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2007-04-15 Årslev engsø
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2007-04-27 Nødebo
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2007-02-22 Nødebo
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2007-04-28 Gilbjerg
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2007-04-19 Nødebo
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2007-03-31 Nødebo syd
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2007-06-30 Vallø
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2007-05-05 Grønjordsøen
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2007-05-27 Søborg sø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2007-05-19 Rømø Nørreland
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2007-05-27 Søborg sø
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2007-06-20 Vejenbrød
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2007-04-15 Årslev engsø
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2007-05-10 Fredensborg slotspark
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2007-04-26 Tisvilde
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2007-05-05 Amager Fælled
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2007-03-10 Gribskov
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2007-01-01 Nødebo
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2007-03-08 Frederiksborg slotspark
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2007-01-28 Nødebo
396 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2007-03-15 Nødebo
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2007-01-01 Nødebo
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-02-05 Universitetsparken, Kbh
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2007-01-27 Gillelejevejen
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2007-04-12 Odderdamsenge
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2007-03-10 Gribskov
411 Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2007-01-01 Nødebo
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2007-05-27 Søborg sø
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2007-04-28 Gilbjerg
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2007-04-15 Århus havn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2007-04-28 Gilbjerg
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2007-05-05 Kanalvej, Vestamager
430 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2007-04-12 Nordhavnstippen
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2007-02-25 Esrum Møllegård
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2007-01-01 Nødebo
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2007-01-01 Nødebo
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2007-01-21 Nødebo
449 Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2007-04-02 Lammefjordsdæmningen
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2007-03-23 Nordhavnstippen
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2007-04-28 Gilbjerg
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2007-01-27 Gilleleje havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2007-01-02 Nødebo
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2007-02-24 Nødebo
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2007-04-12 Odderdamsenge
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2007-01-13 Nødebo
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2007-01-01 Nødebo
470 Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2007-04-28 Gilbjerg
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2007-01-27 Gilleleje havn
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2007-05-20 Rømø Nørreland
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2007-10-27 Stængehus
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2007-01-07 Gribskov
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2007-04-14 Beder
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2007-01-19 Nødebo
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2007-05-17 Juvre enge
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2007-03-12 Gribskov
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2007-04-02 Ulvedybet
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer