Danske Arter - Kronologisk

Carsten Lyhr Hansen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2024
288 2024-01-23 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Klostermølle
2023
287 2023-12-18 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Hanstholm Havn
286 2023-10-20 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) tipperne
285 2023-05-24 Silkehejre (Egretta garzetta) Skjern Å
284 2023-04-04 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Gludsted plantage
2022
283 2022-12-07 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Klostermølle
282 2022-05-20 Fyrremejse (Poecile montanus) lyby strand, skive
2021
281 2021-10-20 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Mandø
280 2021-03-31 Blåhals (Luscinia svecica) Uldum Kær
279 2021-02-13 Lille Flagspætte (Dryobates minor) klostermølle
278 2021-02-13 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) klostermølle
2020
277 2020-12-05 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Borre Knob
276 2020-10-27 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Hjelm Dyb
275 2020-10-16 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) golfbanen v skallingen
274 2020-10-16 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) blåvand
273 2020-07-26 Rovterne (Hydroprogne caspia) Tryggelev Nor
2019
272 2019-10-18 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) ballum sluse
2018
271 2018-03-12 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Søndersø
2017
270 2017-05-14 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) skjern enge
269 2017-05-14 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Lungvig fyr
2016
268 2016-06-26 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Vesterrisvej
267 2016-06-15 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
2013
266 2013-12-28 * Ismåge (Pagophila eburnea) Hanstholm havn
265 2013-12-28 * Sneugle (Bubo scandiacus) Hanstedreservatet
2012
264 2012-11-06 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Årslev engsø
263 2012-10-19 * Høgesanger (Curruca nisoria) Rømø
262 2012-10-17 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) filsø
261 2012-05-18 * Stylteløber (Himantopus himantopus) nagbøl
260 2012-02-01 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) universitetsparken, Århus
259 2012-02-01 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) universitetsparken, Århus
2010
258 2010-10-22 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Blåvand, sabinebunkeren
2008
257 2008-10-16 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Blåvand, Hvidbjerg, sdr. digevej
256 2008-10-14 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Blåvand, ved fyret
255 2008-10-14 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Blåvand bunkeren
254 2008-10-14 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Blåvand, aktivitetscenteret
253 2008-10-13 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Blåvand fuglestation, fanget
252 2008-10-13 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Nyeng, skallingen
251 2008-10-13 Hedelærke (Lullula arborea) Blåvand, fyret
250 2008-08-25 Biæder (Merops apiaster) Rosenvold
249 2008-06-29 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Kalø gods
248 2008-05-22 Savisanger (Locustella luscinioides) Lodentot, Nørrestrand
247 2008-05-03 Sort Glente (Milvus migrans) Skagen, ellekrattet
246 2008-05-03 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Skagen, Ellekrattet
245 2008-03-24 Sortspætte (Dryocopus martius) Hastrup Sø
2007
244 2007-11-08 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Egå Engsø ved udløb
243 2007-10-16 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Skallingen
242 2007-10-15 Lapværling (Calcarius lapponicus) mandø
241 2007-10-14 Sølvhejre (Ardea alba) Rejsby forland v.slusen
240 2007-10-14 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Rejsby forland v slusen
239 2007-08-07 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Agger Tange, færgeleje
238 2007-05-24 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Årslev Engså, vestende
237 2007-05-19 Pirol (Oriolus oriolus) Skagen
236 2007-05-18 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Egå Engsø ved udløbet
235 2007-05-10 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Årslev engsø
234 2007-01-16 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Bække
2006
233 2006-10-22 * Rødhovedet And (Netta rufina) Skanderborg Lillesø
232 2006-10-21 Sandløber (Calidris alba) Blåvandshug
231 2006-10-18 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Ballum enge, den skagne vej
230 2006-08-11 Skægmejse (Panurus biarmicus) Han Vejle ved skjulet
229 2006-08-02 * Skadegøg (Clamator glandarius) Birke Pøl, Als
228 2006-08-02 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Sneum Engsø
227 2006-07-22 * Triel (Burhinus oedicnemus) Skivholme Kirke
226 2006-07-22 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Årslev Engså
225 2006-07-09 Græshoppesanger (Locustella naevia) Råhede
224 2006-07-09 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Sneum Engsø (1cy, 2stk)
223 2006-05-27 * Sort Stork (Ciconia nigra) Skagen, Reservatet
222 2006-05-26 Natravn (Caprimulgus europaeus) Skagen (hørt)
221 2006-05-26 * Steppehøg (Circus macrourus) Skagen, grenen
220 2006-05-26 Storkjove (Stercorarius skua) Skagen Grenen
219 2006-04-22 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) vejlby skov
218 2006-03-19 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Blåvand ved ishuset
217 2006-03-19 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Blåvand ved ishuset
216 2006-03-16 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Nærum gadekær (1 kryds med nyt skop)
215 2006-02-15 Klippedue (Columba livia) Århus, Østhavnen
214 2006-02-15 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Århus, Østhavnen
213 2006-02-15 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Århus, Østhavnen
212 2006-01-18 Havørn (Haliaeetus albicilla) Skanderborg Sø, Ringkloster
211 2006-01-02 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Bygholm, stryget
2005
210 2005-11-17 Isfugl (Alcedo atthis) Årslev Engsø, udløbet fra engsøen
209 2005-10-22 Sabinemåge (Xema sabini) Ørhage
208 2005-10-21 Slørugle (Tyto alba) Gøtrup skole
207 2005-10-21 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Nørre Vorupør
206 2005-10-19 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Hansted Mølleås udløb, Hanstholm
205 2005-10-19 Stor Hornugle (Bubo bubo) Grusgrav nær Svankær, Thy
204 2005-10-19 Canadagås (Branta canadensis) Bygholm Vejle; gave fra Silas
203 2005-10-19 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Lønnerup Fjord
202 2005-10-18 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Ørhage
201 2005-10-18 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Ørhage
200 2005-10-18 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Ørhage
199 2005-10-17 Sortkrage (Corvus corone) Ved Møllebæk, N for Esbjerg Havn
198 2005-10-17 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Blåvand, ved naturcenter
197 2005-10-17 Småspove (Numenius phaeopus) Ved Møllebæk, N for Esbjerg Havn
196 2005-09-18 Lunde (Fratercula arctica) Vejle Havn - Sydkajen
195 2005-08-22 Kærløber (Calidris falcinellus) årslev Engsø
194 2005-08-22 Odinshane (Phalaropus lobatus) Årslev Engså
193 2005-08-16 Vandrefalk (Falco peregrinus) Horsens Havn, HK-huset
192 2005-08-06 * Kohejre (Bubulcus ibis) skjern enge
1987
191 1987-05-20 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Skagen mif
190 1987-05-20 Sule (Morus bassanus) Skagen
189 1987-05-17 Tinksmed (Tringa glareola) Thyborøn, Harboøre
188 1987-05-17 * Urfugl (Lyrurus tetrix) Vind, dansepladsen
187 1987-05-17 Knarand (Mareca strepera) Vejlerne
1986
186 1986-05-10 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Agger Tange mif
185 1986-05-09 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Skjern Å
184 1986-05-09 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Skjern Å mif
183 1986-05-09 Hjejle (Pluvialis apricaria) Tipperne mif
182 1986-05-09 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Vest Stadil Fjord
181 1986-05-09 Knortegås (Branta bernicla) Holmsland Klit
1984
180 1984-04-23 Dværgfalk (Falco columbarius) Skagen Flagbakken
179 1984-04-23 Lærkefalk (Falco subbuteo) Skagen
178 1984-04-22 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Skagen mif
177 1984-04-22 * Høgeugle (Surnia ulula) Skagen, Baterivej
176 1984-04-22 Trane (Grus grus) Skagen
175 1984-04-22 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Skagen
174 1984-04-22 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Skagen, flagbakken
173 1984-04-22 Atlingand (Spatula querquedula) Skagen mif
172 1984-04-21 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Skagen mif
171 1984-04-21 Toplærke (Galerida cristata) Skagen
170 1984-03-08 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Norsminde 3m1f
169 1984-02-03 Skærpiber (Anthus petrosus) Thorsminde (Ørhage 18-10-05)
168 1984-02-03 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Thorsminde
167 1984-02-03 Stenvender (Arenaria interpres) Thorsminde
166 1984-02-03 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Thorsminde mif
165 1984-02-03 Pibesvane (Cygnus columbianus) Nissum fjord s. f. Thorsminde
164 1984-02-03 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Thorsminde
163 1984-02-03 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) thorsminde
162 1984-02-03 Islom (Gavia immer) Thorsminde
Annoncer