Danske Arter

Danske Arter

Peter Koch


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Peter Kochs kryds

Dette er Peter Kochs Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1993-04-08 Vind Hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1993-05-13 Nr. Herlev, Nordsjælland
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1991-10-15 Filsø
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 X Dværggås (Anser erythropus) 1992-12-31 Nyord, Møn
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2006-08-05 Ræhr grusgrav
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1994-08-03 Borreby Mose
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula)
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1997-04-27 Solbjerg Engsø
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1992-04-04 Bygholm, Vejlerne
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2003-05-05 Klydesøen, Vestamager
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1992-02-23 Haderslev Dam
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1993-09-27 Møllekrogen, Esrum Sø
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-03-01 Vikingeskibsmuseet, Roskilde
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1992-12-12 Korshage, Rørvig
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1992-08-09 Ølsemagle Revle
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 1995-05-13 Bulbjerg
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-19 Ishuset, Blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1996-08-19 Damhussøen
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-29 Gilleleje - Nakkehoved
63 X Mursejler (Apus apus)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-05 Birkepøl, Als
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur)
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-19 Møllevej, Bække
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 X Engsnarre (Crex crex) 1995-06-05 Langstrup Mose
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-06-07 Gåsesøen, Ulfshale Møn
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Veddelen, Ulfshale, Møn
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1992-05-14 Reservatet, Skagen
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-16 Svinø
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 1995-05-10 Råbjerg Mile, Skagen
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-29 Søborg Sø
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-14 Tissø
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1999-07-16 Præstø Fed
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1997-09-06 Ølsemagle Revle - nordspidsen
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1994-08-06 Agger Tange
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1995-05-13 Vejlerne
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1992-07-29 Ølsemagle Revle
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-07-30 Kammerslusen
133 X Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta)
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1997-05-30 Ulvshale - Møgnakken
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-08-12 Ølsemagle Revle - nordspidsen
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1992-07-27 Borreby Mose
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1996-05-20 Lakolk Klitsø
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1992-10-12 Skallingen
145 X Tredækker (Gallinago media) 1998-09-27 Saltholm
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1992-07-27 Borreby Mose
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1999-05-04 Værnengene
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1992-08-09 Ølsemagle Revle
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1997-05-28 Ulvshale - Møgnakken
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1994-08-03 Ølsemagle Revle
157 X Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-08-10 Ølsemagle Revle
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-06-30 Kraptårnet, Vejlerne
165 X Ride (Rissa tridactyla)
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-29 Langø Havn
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 1994-10-22 Karlslunde Strand
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 1995-11-09 Hirtshals Havn
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1995-05-18 Nordstranden, Skagen
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1995-07-09 Hjerting Strand
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Hilsingør Havn
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-21 Saltvandssøen
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1992-02-22 Hanstholm Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1992-02-22 Thyborøn Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1992-07-09 Lakolk Klitsø, Rømø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1998-09-19 Kongelunden - SV-pynten
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1995-08-03 Ølsemagle Revle
200 X Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 1992-10-15 Ishuset, Blåvandshuk
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1992-10-13 Hvidbjerg Strand, Blåvand
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1996-08-22 Ølsemagle Revle
205 X Søkonge (Alle alle) 1992-10-13 Hvidbjerg Strand, Blåvand
206 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 1995-01-18 Hirtshals Havn
207 X Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle)
210 X Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1992-10-13 Ishuset, Blåvandshuk
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1992-04-04 Bulbjerg
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2004-04-23 Holløse Bredning
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2008-03-20 Esbjerg Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1994-10-23 Fjordholmene, Vejlerne
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 1992-04-04 Arup, Vejlerne
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-02 Vejlerne
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2009-05-05 Skelby, Suså
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-06 Værneengene
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 1995-11-09 Madsted ved Ovesø
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 1999-05-25 Værneengene
245 X Sølvhejre (Ardea alba)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1992-05-26 Alsønderup Enge
247 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-05 Ræhr grusgrav
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 1998-03-30 Skagen
250 X * Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1993-05-23 Flagbakken, Skagen
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 1993-06-17 Aborrebjerget, Møn
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1993-09-23 Vestamager
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2000-05-11 Skagen
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 1999-05-29 Aborrebjerget - Møn
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1995-05-03 Flagbakken, Skagen
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1992-05-15 Batterivej, Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus)
269 X Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 1996-08-13 Blåvandshuk
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba) 1999-05-21 Ved Haderslev
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-15 Filsø
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1997-03-25 Dalmose
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1993-04-08 Brogård Plantage
278 X Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1990-12-16 Ryget Skov, Værløse
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-02 Fortunens Indelukke
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 1993-07-12 ved Skjern
282 X * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 1994-02-12 Nykøbing Sjælland
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1995-06-01 Kærgårds Mølle
287 X Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 1994-10-09 Søster Svendstrup
290 X Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1992-02-22 Bygholm, Vejlerne
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1997-05-25 Ny Borre - Møn
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1993-11-10 Rågård ved Kongelunden
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 1992-05-15 Batterivej, Skagen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1993-04-09 Kogsbøl Mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2000-05-18 Vestamager
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-03-03 Stauningsø
341 X Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1999-10-17 Blåvandshuk
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1993-10-20 Nr. Lyngvig Fyr
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1994-10-07 Blåvand
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-06-09 Fællesskoven - Stevns
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1992-05-23 Liselund, Møn
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1996-06-02 Søndersø
363 X * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1998-08-15 Gulstav Mose - Langeland
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 1992-06-04 Christiansø
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2003-06-26 Varpelev, Stevns
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-06-01 Gedser Fuglestation
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1993-06-15 Ørholm, Mølleåen
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1992-04-26 Alsønderup Enge
378 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2002-08-19 Fanø
379 X Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1993-06-07 Ulvshale, Møn
382 X Gærdesanger (Curruca curruca)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis)
385 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2005-06-12 Højen, Skagen
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1992-06-02 Christiansø
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 X * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1993-05-07 Mandemarke Bakker, Møn
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1993-04-09 tæt ved Kogsbøl Mose
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2003-06-24 Klintholm Havn, Møn
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-21 Tane Sø
400 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-06 Vejlerne ved Skårup
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-13 Frederiksværk
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1996-05-24 Ishøj Strand
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1994-10-07 Blåvand
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1995-05-28 Christiansø
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1992-05-23 Liselund, Møn
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1997-03-24 Nordenhuse - Fyn
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1996-07-02 Stevns Kritbrud
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2004-05-29 Kramnitze, Lolland
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Saltbækvig
440 X Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2006-04-18 Munkerup, Nordsjælland
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-15 Stubben
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1997-09-25 Stevns
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 1992-09-26 Blåvandshuk
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-26 Syd for Værneengene
455 X Markpiber (Anthus campestris) 1992-05-16 Damsted Klit, Skagen
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1992-09-06 Ishøj Strand
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1996-02-15 Ølsemagle Revle
461 X Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-08 Utterslev Mose
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1994-11-23 Kongelunden
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1994-02-26 Kagerup Station
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 X Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Grenen, Skagen
488 X Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 1999-11-14 Køge Nordstrand
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1998-03-16 Hellebæk Avlsgård
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer