Danske Arter

Danske Arter

Ole Sørensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Ole Sørensens kryds

Dette er Ole Sørensens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1985-05-05 Hansted Reservatet
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2011-06-03 Tustrup, Fjellerup
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2014-05-05 Sneum Enge, Esbjerg
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 1979-09-30 Vejlerne
10 X Grågås (Anser anser)
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2020-02-16 Lille Vildmose
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
14 X Blisgås (Anser albifrons) 1984-03-19 gyldensteen, fyn
15 X Dværggås (Anser erythropus) 2018-01-20 Vejrum Nørremark
16 X Sortsvane (Cygnus atratus) 1994-10-19 Keldsnor
17 X Knopsvane (Cygnus olor)
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2011-03-13 Egå Engsø
21 X Gravand (Tadorna tadorna)
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2013-03-09 Firtalstrand, Otterup
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2013-01-12 Rugård Gods
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula)
26 * Blåvinget And (Spatula discors)
27 X Skeand (Spatula clypeata)
28 X Knarand (Mareca strepera)
29 X Pibeand (Mareca penelope)
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2012-10-31 Hornbæk Enge
31 X Gråand (Anas platyrhynchos)
32 X Spidsand (Anas acuta)
33 X Krikand (Anas crecca)
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2012-04-07 Lille Vildmose
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1986-09-28 Tryggelev Nor
36 X Taffeland (Aythya ferina)
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2013-02-15 Sminge sø
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2013-02-02 Furesø
39 X Troldand (Aythya fuligula)
40 X Bjergand (Aythya marila)
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2013-02-02 Skælskør Nor
42 * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2016-03-12 Svendborgsund
44 X Ederfugl (Somateria mollissima)
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2015-04-18 Søndervig
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2022-02-19 Havnsø Strand
49 X Sortand (Melanitta nigra)
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2018-11-19 Fjellerup Strand
51 X Havlit (Clangula hyemalis)
52 X Hvinand (Bucephala clangula)
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2013-07-31 Firtalsstrand,mellemstykket,Otterup
57 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-18 Selsø
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1992-06-02 Skagen
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus)
63 * Gråsejler (Apus pallidus)
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia)
76 X Huldue (Columba oenas)
77 X Ringdue (Columba palumbus)
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1992-05-15 Skagen
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
81 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
83 X Engsnarre (Crex crex) 2011-06-09 andi, Andi
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2021-06-09 Sølsted Mose
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1992-05-16 skagen
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
89 X Blishøne (Fulica atra)
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-16 Svinøøster, Svinø
91 * Jomfrutrane (Grus virgo)
92 X Trane (Grus grus) 2003-06-01 Tversted
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2012-04-13 Kongens kær
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2013-05-11 Bttervej, Skagen
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2012-05-11 Nagbøl
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
102 X Vibe (Vanellus vanellus)
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-22 Ølund inddæmningen
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2018-05-13 Bøjden Nor
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1992-05-19 Skagen
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2013-05-09 Jedstrup Enge
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus) 2012-07-24 Karlby Klint, norddjursland
117 X Storspove (Numenius arquata)
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres)
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
123 X Brushane (Calidris pugnax)
124 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2014-08-31 Vorsø Østvejle, Langøerne
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba)
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1999-10-17 Kelsnor
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2021-10-24 Grønningen (Varde)
134 X Dværgryle (Calidris minuta) 1979-05-20 Nissum Breding
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2017-08-16 Værnengene
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2016-05-27 Lille Vildmosen, nordlige græsningsfenner
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-01 Alrø Egehoved
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2013-03-23 Egsøå Eng
142 X Tredækker (Gallinago media) 2010-09-12 Assedrup Enge
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2018-05-28 Sneum Sluse forland
145 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2015-11-01 Geddal Enge
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1989-03-15 Rømødæmningen
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2015-12-30 Hvide Sande Havn
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus)
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-04-28 Ulvedybet
152 X Rødben (Tringa totanus)
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2011-04-25 Norsminde Fjord
154 X Tinksmed (Tringa glareola)
155 X Sortklire (Tringa erythropus)
156 X Hvidklire (Tringa nebularia)
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2021-05-18 Vilsted Sø
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2013-06-04 Vestamager, Klydesøen
162 X Ride (Rissa tridactyla)
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-23 Hanstholm Havn
164 X Sabinemåge (Xema sabini) 2018-10-10 Odden Færgehavn
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2018-07-27 Thorsminde Havn
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1979-05-20 Nissum Fjord
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2009-04-15 Sneum Engsø
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus)
176 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
177 X Svartbag (Larus marinus)
178 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2012-01-29 Universitetsparken Århus
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1979-09-30 Klitmøller
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2012-01-29 Universitetsparkeen Århus
181 X Sølvmåge (Larus argentatus)
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2013-10-05 Bagenkop Havn
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2015-10-04 Bagenkop Havn
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus)
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2015-05-14 Filsø, Mellemsø
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2011-06-16 Årslev Engsø
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1979-05-13 fornæs
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo)
194 X Havterne (Sterna paradisaea)
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2012-05-23 Braøand Sø
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2016-06-13 Vejrum, Nørreå
197 X Sortterne (Chlidonias niger)
198 X Storkjove (Stercorarius skua)
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2014-10-04 Dovns Klint
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1979-09-30 Hanstholm
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2018-10-02 Vammen Vesterkær
202 X Søkonge (Alle alle)
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge)
205 X Alk (Alca torda)
206 X Tejst (Cepphus grylle)
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 X Islom (Gavia immer) 2012-05-19 Skagen
212 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2012-05-19 Skagen
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2011-09-22 Hjelm
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2022-05-28 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2004-10-05 Kelsnor
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1966-05-10 Lyngby
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus) 1979-04-15 tuborøn
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1979-06-04 Skagen
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2014-07-18 Ølundsinddæmningen, Fyn
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 2004-09-20 Kelsnor
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-09 Skarvsøen, Reservatet, Skagen
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-03-24 Sostrup Slot, Gjerrild
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2016-11-05 Sklivsø, Hopstrup. Haderslev
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2015-10-19 Tim Enge
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
241 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2006-10-10 Tryggelev Nor
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2014-05-05 Avbæk og Dyrhave, Aabenrå
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2022-04-21 Storsig, Skagen (Frederikshavn)
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Kåstrup Losseplads, Skive
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2010-06-14 Harrild Hede
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2019-04-15 Skagen Nordstrand
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2014-05-30 Skagen
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2008-05-12 lille vildmose
257 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-20 Try, SV for Frederikshavn
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
259 X Duehøg (Accipiter gentilis)
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2013-05-11 Skagen, Verdens Ende
263 X Hedehøg (Circus pygargus) rømø
264 X Rød Glente (Milvus milvus)
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 1979-05-19 Skagen
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo)
270 X Slørugle (Tyto alba) 1972-03-10 Trustrup, Eldrupgården
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2013-12-23 Hansthlm Slamdepot
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2010-05-30 Kongerslev
274 X Natugle (Strix aluco)
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2013-04-16 Nr. Felding Plantage
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2018-02-10 Hesselholt Skov, Rold Skov
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 1978-04-18 Skivholme
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2012-06-15 Gludsted Plantage
279 X Skovhornugle (Asio otus)
280 X Mosehornugle (Asio flammeus)
281 X Hærfugl (Upupa epops) 2013-06-22 Gylling, Fallingvej 16
282 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-20 Sårup ved Hanstholm
283 X Isfugl (Alcedo atthis)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 2012-05-20 Skagen
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 1992-06-02 Skagen
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2015-02-16 Draved Skov
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2014-03-08 Bjerregrav Mose
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2008-04-05 Sondrup Plantage
293 X Grønspætte (Picus viridis)
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1992-05-28 skagen
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius)
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
301 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-10-09 Ballum forland
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2010-05-28 Bygholm Vejle
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
304 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-06 Årslev Engsø
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2011-07-27 Haderslev, Halk
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 2012-05-20 Skagen
313 X Skovskade (Garrulus glandarius)
314 X Husskade (Pica pica)
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1985-10-13 sædballe, Langeland
316 X Allike (Coloeus monedula)
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus)
319 X Sortkrage (Corvus corone)
320 X Gråkrage (Corvus cornix)
321 X Ravn (Corvus corax)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
323 X Sortmejse (Periparus ater)
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris)
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2012-04-27 Uldum Kær
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
328 X Musvit (Parus major)
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
331 X Hedelærke (Lullula arborea)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis)
333 X Toplærke (Galerida cristata) 1992-06-03 Skagen
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1979-04-14 Vest Stadil Fjord
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
337 X Digesvale (Riparia riparia)
338 X Landsvale (Hirundo rustica)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum)
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2017-04-29 Brabrand Sø vestende
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2011-10-05 Feldballe
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2022-10-22 Højerup, Stevns (Stevns)
348 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2022-10-23 Sønder Lyngvig (Ringkøbing-Skjern)
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2020-10-15 Blåvand sommerhusområde. TDC mast
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2018-05-13 Tversted søerne
354 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2020-05-27 Ellekrattet, Skagen
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2014-05-31 Tornby Klitplantage
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2013-06-17 Stubbe Sø
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-05-27 Reservatet, Skagen
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina)
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1989-06-12 Hasmark Mose
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2017-05-07 Magisterkog
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla)
376 X Havesanger (Sylvia borin)
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2019-11-10 Viborg
378 X Gærdesanger (Curruca curruca)
379 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Skagen
380 X Tornsanger (Curruca communis)
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2021-05-12 Rubjerg Plantage
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2014-11-16 Årslev Engsø
388 X Fuglekonge (Regulus regulus)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
390 X Spætmejse (Sitta europaea)
391 X Træløber (Certhia familiaris)
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2015-07-06 Sejstrup, Esbjerg
394 X Stær (Sturnus vulgaris)
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
400 X Solsort (Turdus merula)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2016-01-22 Bispebjerg, Kbh.
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris)
405 X Vindrossel (Turdus iliacus)
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula)
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2013-04-28 Hornebæk Eng
414 X Nattergal (Luscinia luscinia)
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2021-06-09 Lakolk, Rømø
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2013-05-11 Skagen, Reservatet
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-12 Ebeltoft Færgehavn
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1992-05-16 Skagen
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-15 Tipmosen. Blåvand
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-24 Gilleleje Havn
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2013-10-20 Blåvands Huk
432 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2018-12-28 Sundstrup, Virksund
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2017-11-06 Skansehage, Rørvig
435 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
436 X Vandstær (Cinclus cinclus)
437 X Gråspurv (Passer domesticus)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2016-05-07 Grenen
442 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-13 Hirtshals Havn
443 X Jernspurv (Prunella modularis)
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-06-20 Keldsnor, Langeland
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 2017-10-21 Tipmose og Heden ved Lysbjerge. Blåvand
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 X Markpiber (Anthus campestris) 1979-05-12 Fornæs
451 X Engpiber (Anthus pratensis)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis)
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2018-05-12 grenen, Skagen
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2010-12-13 alrø
456 X Skærpiber (Anthus petrosus)
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2019-11-03 Hasseris, Aalborg
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
464 X Grønirisk (Chloris chloris)
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
466 X Tornirisk (Linaria cannabina)
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2023-01-24 Stabrand/Tirstrup Lufthavn (Syddjurs)
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2017-11-19 Uldrup Bakker
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-08-20 skærsø Plantage
473 X Stillits (Carduelis carduelis)
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 2016-05-07 Grenen
475 X Grønsisken (Spinus spinus)
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2019-06-01 Grenen, Skagen
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
478 X Bomlærke (Emberiza calandra)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
480 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2021-03-20 Rødhus
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2021-05-14 Poul Eeg Camping
484 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-08-03 Tornby Klitplantage, Hirtshals
485 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-12 Agger By
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer