Danske Arter

Danske Arter

Jens Jørgen Andersen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jens Jørgen Andersens kryds

Dette er Jens Jørgen Andersens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1972-03-02 Kallesmærsk hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2017-05-27 vesløs vejler
10 X Grågås (Anser anser)
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis) rosvang thy
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
14 X Blisgås (Anser albifrons)
15 X Dværggås (Anser erythropus)
16 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2020-07-07 bygholm vejler
17 X Knopsvane (Cygnus olor)
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
21 X Gravand (Tadorna tadorna)
22 X Rustand (Tadorna ferruginea)
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2008-05-22 Vandet plantage THY
24 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum digesø
25 X Atlingand (Spatula querquedula)
26 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2010-05-08 Lille vildmose
27 X Skeand (Spatula clypeata)
28 X Knarand (Mareca strepera)
29 X Pibeand (Mareca penelope)
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1996-05-19 Lakolk Rømø
31 X Gråand (Anas platyrhynchos)
32 X Spidsand (Anas acuta)
33 X Krikand (Anas crecca)
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina)
36 X Taffeland (Aythya ferina)
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1997-06-21 Vejlerne
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2008-01-27 Skjern enge, lønborggård skjul
39 X Troldand (Aythya fuligula)
40 X Bjergand (Aythya marila)
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 1997-03-27 Harboøre tange
42 X * Stellersand (Polysticta stelleri)
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
44 X Ederfugl (Somateria mollissima)
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 1995-05-13 Bulbjerg
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
47 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2009-10-14 Blåvandshuk
48 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-12 blåvand
49 X Sortand (Melanitta nigra)
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-05-26 Blåvand ud for ishuset
51 X Havlit (Clangula hyemalis)
52 X Hvinand (Bucephala clangula)
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
62 X Mursejler (Apus apus)
63 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2018-11-07 Hanstholm
64 * Orientsejler (Apus pacificus)
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-03 Als, pøl
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia)
76 X Huldue (Columba oenas)
77 X Ringdue (Columba palumbus)
78 X Turteldue (Streptopelia turtur)
79 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-31 Bække, Vejen
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
81 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-19 Skagen
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
83 X Engsnarre (Crex crex)
84 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2019-06-17 Lille vildmose, Hegnsvej
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2009-07-07 Sneum
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
89 X Blishøne (Fulica atra)
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-02-18 Gravlev sø ,Rebild
91 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 1992-06-04 Kærup holme
92 X Trane (Grus grus)
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 1995-05-21 øst for Ræhr
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2003-05-30 Harboøre tange kl.16.20-17.05
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
102 X Vibe (Vanellus vanellus)
103 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2000-06-09 Harboøre tange
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
106 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2000-07-22 Aggertange
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2005-10-08 Lønnerup fjord Revlsbuske
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 1994-08-05 Aggertange
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
115 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værnengene
116 X Småspove (Numenius phaeopus)
117 X Storspove (Numenius arquata)
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres)
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
123 X Brushane (Calidris pugnax)
124 X Kærløber (Calidris falcinellus)
125 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-27 Aggertange
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
129 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-07-31 Ribe-kammerslusen
130 X Sandløber (Calidris alba)
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-19 Stensnæs-Vorså
134 X Dværgryle (Calidris minuta)
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 1999-09-29 Vesløs vejler
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1995-05-21 Vejlerne
138 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum forland Esbjerg
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2010-05-04 Lille vildmose, Hegnsvej.
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 X Tredækker (Gallinago media)
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2006-05-26 Kammerslusen nordl klæggrav
145 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-21 Tissingvig, Mors
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
149 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2020-10-16 lønstrup strand
150 X Svaleklire (Tringa ochropus)
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 1997-06-04 Læsvig vejlerne
152 X Rødben (Tringa totanus)
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2001-07-29 Skjern enge
154 X Tinksmed (Tringa glareola)
155 X Sortklire (Tringa erythropus)
156 X Hvidklire (Tringa nebularia)
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1987-06-18 Kærup holme
160 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2010-05-26 Vest stadil fjord
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-06-28 Vejlerne
162 X Ride (Rissa tridactyla)
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2013-12-21 Hanstholm havn
164 X Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2004-11-27 Skagen havn
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-30 Esbjerg fiskerihavn
170 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2017-12-30 Hanstholm Havn
171 X * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2005-11-27 Kjul strand, Hirtshals
172 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus)
176 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-04 Nærum gadekær
177 X Svartbag (Larus marinus)
178 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-16 Brabrand sø
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus)
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2008-07-07 hanstholm havn
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus)
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons)
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2002-07-03 Aggertange
193 X Fjordterne (Sterna hirundo)
194 X Havterne (Sterna paradisaea)
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1998-05-02 Klitmøller
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
197 X Sortterne (Chlidonias niger)
198 X Storkjove (Stercorarius skua)
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 X Søkonge (Alle alle)
203 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 1998-01-31 Frederikshavn
204 X Lomvie (Uria aalge)
205 X Alk (Alca torda)
206 X Tejst (Cepphus grylle)
207 X Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
210 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-13 Skagen
211 X Islom (Gavia immer)
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-07-31 Ørhage, Klitmøller
215 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 1996-09-01 Hanstholm
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1997-09-13 Ørhage, Klitmøller
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus)
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1972-10-20 Hanstholm
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 1994-10-23 Vejlerne
233 X Skestork (Platalea leucorodia)
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
235 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-03 Vejlerne
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-09 Skarvsøen, Skagen
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-05 Lønnerup fjord, vejlerne
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-11 Værnengene
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 1995-11-08 syd for Ove sø
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
241 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 1994-09-11 Nors sø
242 X Sølvhejre (Ardea alba)
243 X Silkehejre (Egretta garzetta)
244 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-04 Sårup grusgrav, Ræhr
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 1998-03-30 Skagen, grenen
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Kåstrup,Skive
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 1981-05-05 Skagen- storklit
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1998-05-16 Skagen
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1998-05-15 Skagen
253 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2007-05-15 Skagen
254 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2001-05-18 Skagen
255 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2005-04-26 Skagen
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-19 Højris, Mors
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
259 X Duehøg (Accipiter gentilis)
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1999-05-31 Hansted reservatet
263 X Hedehøg (Circus pygargus)
264 X Rød Glente (Milvus milvus)
265 X Sort Glente (Milvus migrans)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo)
270 X Slørugle (Tyto alba)
271 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-15 Kløvbakken/ Fillsø
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1990-01-29 Vorupør
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
274 X Natugle (Strix aluco)
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2005-12-18 vest for Hjardemål Thy
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2000-03-02 Grib skov
277 X Kirkeugle (Athene noctua)
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2006-03-15 Tved klitplantage Thy
279 X Skovhornugle (Asio otus)
280 X Mosehornugle (Asio flammeus)
281 X Hærfugl (Upupa epops)
282 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1995-06-01 Kærgård mølle
283 X Isfugl (Alcedo atthis)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster)
286 X Vendehals (Jynx torquilla)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-30 Gram slotspark
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius)
293 X Grønspætte (Picus viridis)
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius)
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
301 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2017-08-19 Værnengene
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1999-12-19 Hanstholm
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
304 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-13 Årslev engsø, århus
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-17 Skallingen, Ho
308 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1995-06-26 Lund fjord
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1994-05-23 rødhus
311 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-23 Mandø
312 X Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius)
314 X Husskade (Pica pica)
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula)
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus)
319 X Sortkrage (Corvus corone)
320 X Gråkrage (Corvus cornix)
321 X Ravn (Corvus corax)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
323 X Sortmejse (Periparus ater)
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris)
326 X Fyrremejse (Poecile montanus)
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
328 X Musvit (Parus major)
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
331 X Hedelærke (Lullula arborea)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis)
333 X Toplærke (Galerida cristata)
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
335 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2010-07-25 Harboøre tange
336 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-03-04 Staunings ø Køge
337 X Digesvale (Riparia riparia)
338 X Landsvale (Hirundo rustica)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum)
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
344 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1990-05-25 Dollerup bakker
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2018-10-19 Hanstholm
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1991-10-06 Hanstholm
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1990-10-19 Snejstrup- Hundborg
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-27 Tane sø
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2008-08-11 Blåvand
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 X * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1989-08-13 Husby sø
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1992-06-15 Roshage, Hanstholm
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
365 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-15 Mandø
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina)
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 X Savisanger (Locustella luscinioides)
374 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2001-07-17 Skagen, grenen
375 X Munk (Sylvia atricapilla)
376 X Havesanger (Sylvia borin)
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca)
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis)
381 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2005-06-12 Højen fyr- Skagen
382 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1987-04-29 Klitmøller ringm.
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 X * Makisanger (Curruca subalpina) 2022-05-15 Blåvand
385 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-08-20 Blåvand
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
388 X Fuglekonge (Regulus regulus)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
390 X Spætmejse (Sitta europaea)
391 X Træløber (Certhia familiaris)
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
393 X * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris)
395 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-27 Tane sø
396 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-05 Øsløs vejler skårup
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
400 X Solsort (Turdus merula)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-31 universitets parken København
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris)
405 X Vindrossel (Turdus iliacus)
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula)
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica)
414 X Nattergal (Luscinia luscinia)
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 1994-10-08 Blåvand
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
419 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2022-09-06 Hanstholm
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-12 Ebeltoft, færgehavn
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2007-10-17 Blåand, mosen
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2005-10-13 Ho bugt Nyeng
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2011-10-29 Hanstholm slamdepot
432 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-01 Thorsminde havn
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2005-10-16 Esbjerg
435 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-03 Store Vrøj, Saltbæk Vig
436 X Vandstær (Cinclus cinclus)
437 X Gråspurv (Passer domesticus)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-11 Hirtshals
443 X Jernspurv (Prunella modularis)
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1996-08-09 Arup dæmningen
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
448 X * Storpiber (Anthus richardi)
449 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2018-11-20 Skagen, nordstrand
450 X Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis)
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus)
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-12-27 Frederikshavn
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
462 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-05 Agger tange, færgelejet
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
464 X Grønirisk (Chloris chloris)
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
466 X Tornirisk (Linaria cannabina)
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
473 X Stillits (Carduelis carduelis)
474 X Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus)
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
478 X Bomlærke (Emberiza calandra)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
480 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2021-03-18 Rødhus
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Grenen Skagen
483 X Hortulan (Emberiza hortulana)
484 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Tornby plantage
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2005-10-19 Hanstholm å udløb
486 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-05-01 Skagen
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2007-06-03 Skagen, sylviastien
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
492 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-05 Skørping
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-10 Agger by, Thy
495 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-16 Mandø
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer