Danske Arter

Danske Arter

Michael Mosebo Jensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Michael Mosebo Jensens kryds

Dette er Michael Mosebo Jensens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1978-07-01 Borris Hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2009-07-29 Keldsnor
10 X * Dværgsnegås (Anser rossii) 2022-03-21 Spolum
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 X Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2019-06-03 Gyldensteen Strand
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1999-07-25 Sneum Sluse
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2013-08-18 St. Jyndevad Så ganske spontan ud, så hvorfor ik?:-)
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2019-06-06 Sneum Engsø
26 X Atlingand (Spatula querquedula)
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1997-05-31 Hindemade,Haderslev
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1998-04-09 Henninge Nor
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X * Sortbrun And (Anas rubripes) 2024-03-19 Skjern Enge
34 X Spidsand (Anas acuta)
35 X Krikand (Anas crecca)
36 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1998-02-19 Vidåslusen
37 X * Rødhovedet And (Netta rufina)
38 X Taffeland (Aythya ferina)
39 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1999-07-26 Alsønderup Enge
40 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2000-04-16 Mollerup, Silkeborg
41 X Troldand (Aythya fuligula)
42 X Bjergand (Aythya marila)
43 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 1997-03-28 Thyborøn
44 X * Stellersand (Polysticta stelleri)
45 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
46 X Ederfugl (Somateria mollissima)
47 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 1999-02-06 Horseklint, Fyn
48 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
49 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2009-10-12 Blåvand
50 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-12 Blåvand
51 X Sortand (Melanitta nigra)
52 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-03-28 Blåvand
53 X Havlit (Clangula hyemalis)
54 X Hvinand (Bucephala clangula)
55 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
56 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
57 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
58 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1999-08-27 Vejlen,Tåsinge
59 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-21 Selsø
60 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
61 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
62 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
63 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-26 Gilbjergstenen
64 X Mursejler (Apus apus)
65 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2005-11-08 Skagen Nordstrand
66 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2013-05-25 Præstesø
67 * Lille Sejler (Apus affinis)
68 * Kaffersejler (Apus caffer)
69 * Stortrappe (Otis tarda)
70 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
71 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
72 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-01 Birkepøl, Als
73 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
74 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
75 X Gøg (Cuculus canorus)
76 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
77 X Klippedue (Columba livia)
78 X Huldue (Columba oenas)
79 X Ringdue (Columba palumbus)
80 X Turteldue (Streptopelia turtur)
81 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-14 Bække
82 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
83 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-19 Skagen
84 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
85 X Engsnarre (Crex crex)
86 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-28 Gulstav Mose
87 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2009-07-05 Sneum Sluse
88 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
89 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
90 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
91 X Blishøne (Fulica atra)
92 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke Mose
93 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-31 Bøtø Nor
94 X Trane (Grus grus)
95 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
96 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
97 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
98 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
99 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
100 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2002-06-03 Skagen Nordstrand
101 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
102 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 1998-05-12 Sneum Sluse
103 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
104 X Vibe (Vanellus vanellus)
105 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-07-11 Villingerød, Gilleleje
106 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-13 Tissø
107 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
108 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1999-07-15 Præstø Fed
109 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1997-09-06 Ølsemagle Revle
110 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
111 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
112 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
113 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
114 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
115 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-07-09 Lakolk Strand
116 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2000-07-26 Margrethekog
117 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
118 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
119 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værnengene
120 X Småspove (Numenius phaeopus)
121 X Storspove (Numenius arquata)
122 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
123 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
124 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
125 X Stenvender (Arenaria interpres)
126 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
127 X Brushane (Calidris pugnax)
128 X Kærløber (Calidris falcinellus)
129 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-27 Agger Tange
130 * Klireryle (Calidris himantopus)
131 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
132 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
133 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-07-30 Kammerslusen
134 X Sandløber (Calidris alba)
135 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
136 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
137 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-20 Stensnæs
138 X Dværgryle (Calidris minuta)
139 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2005-05-28 Skallingen
140 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 1998-08-04 Saltvandssøen
141 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1997-07-19 Kofoeds Enge
142 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Sluse
143 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-09 Lakolk Klitsø
144 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
145 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
146 X Tredækker (Gallinago media) 2000-08-31 Bolle Enge
147 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
148 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1999-05-25 Værnengene
149 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1999-05-04 Værnengene
150 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
151 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
152 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
153 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle
154 X Svaleklire (Tringa ochropus)
155 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 1997-06-04 Arup Vejle
156 X Rødben (Tringa totanus)
157 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2000-07-22 Løkkeby Enge, Langeland
158 X Tinksmed (Tringa glareola)
159 X Sortklire (Tringa erythropus)
160 X Hvidklire (Tringa nebularia)
161 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-17 Keldsand, Fanø
162 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
163 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2008-05-22 Bølling Sø
164 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2010-05-26 Vest Stadil Fjord
165 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-06-28 Kraptårnet,Vejlerne
166 X Ride (Rissa tridactyla)
167 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-28 Langø Havn, Lolland
168 X Sabinemåge (Xema sabini)
169 X * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei) 2014-05-27 Filsø
170 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2004-10-02 Hirtshals
171 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
172 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
173 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1995-05-25 Nordstrand,Skagen
174 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2008-08-26 Blåvandshuk
175 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
176 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
177 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
178 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
179 X Stormmåge (Larus canus)
180 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-18 Saltvandssøen
181 X Svartbag (Larus marinus)
182 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-16 Brabrand Sø
183 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
184 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
185 X Sølvmåge (Larus argentatus)
186 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
187 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
188 * Armensk Måge (Larus armenicus)
189 X Sildemåge (Larus fuscus)
190 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
191 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
192 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
193 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
194 X Dværgterne (Sternula albifrons)
195 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1999-08-03 Langli
196 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2021-06-26 Grenen, Skagen
197 X Fjordterne (Sterna hirundo)
198 X Havterne (Sterna paradisaea)
199 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1998-09-19 Kofoeds Enge
200 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1997-05-14 Brændegård Sø,Fyn
201 X Sortterne (Chlidonias niger)
202 X Storkjove (Stercorarius skua)
203 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
204 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
205 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
206 X Søkonge (Alle alle)
207 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 1998-01-26 Frederikshavn Sydhavn
208 X Lomvie (Uria aalge)
209 X Alk (Alca torda)
210 X Tejst (Cepphus grylle)
211 X Lunde (Fratercula arctica)
212 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
213 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
214 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Grenen, Skagen
215 X Islom (Gavia immer)
216 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2001-04-28 Skagen Nordstrand
217 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
218 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-05-07 Hirtshals
219 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 2010-09-16 N-Hukket, Blåvand
220 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
221 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
222 X * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2022-09-17 Nordstrand, Skagen
223 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2005-09-18 Blåvand
224 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
225 * Storskråpe (Ardenna gravis)
226 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
227 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1998-08-23 Grenen
228 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
229 X * Sort Stork (Ciconia nigra)
230 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
231 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
232 X Sule (Morus bassanus)
233 X * Brun Sule (Sula leucogaster) 2023-11-04 Rømødæmningen
234 * Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
235 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1998-11-09 Esbjerg Havn
236 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
237 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-05-19 Værnengene
238 X Skestork (Platalea leucorodia)
239 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
240 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-03 Kraptårnet, Vejlerne
241 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø
242 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1998-05-03 Gudenåen,Randers
243 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-05 Værnengene
244 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2002-04-25 Havrvig, Hvide Sande
245 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
246 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 1999-05-25 Værnengene
247 X Sølvhejre (Ardea alba)
248 X Silkehejre (Egretta garzetta)
249 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-05 Ræhr
250 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
251 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 1998-03-30 Grenen
252 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
253 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
254 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Kåstrup, Skive
255 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2001-10-21 Bjerrregård Strand
256 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2002-05-30 Reservatet, Skagen
257 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1998-04-25 Batterivej,Skagen
258 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2020-05-22 Bøjlevejen, Skagen
259 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2000-10-07 Povlsker, Bornholm
260 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 1999-06-05 Bøtø Nor
261 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
262 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2011-06-12 Paradisbakkerne, B
263 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
264 X Duehøg (Accipiter gentilis)
265 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
266 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
267 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-10-27 Selbjerg Vejle
268 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2001-05-09 Rejsby Enge
269 X Hedehøg (Circus pygargus)
270 X Rød Glente (Milvus milvus)
271 X Sort Glente (Milvus migrans)
272 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
273 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
274 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-05 Vilslev Enge
275 X Musvåge (Buteo buteo)
276 X Slørugle (Tyto alba)
277 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Kløvbakken, Filsø
278 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1997-03-14 Dalmose,Slagelse
279 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
280 X Natugle (Strix aluco)
281 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1997-01-02 Bogø
282 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-03 Jægersborg Dyrehave
283 X Kirkeugle (Athene noctua)
284 X * Perleugle (Aegolius funereus)
285 X Skovhornugle (Asio otus)
286 X Mosehornugle (Asio flammeus)
287 X Hærfugl (Upupa epops) 2001-04-30 Sostrup Slot, Grenaa
288 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1997-05-24 Busemarke,Møn
289 X Isfugl (Alcedo atthis)
290 * Grøn Biæder (Merops persicus)
291 X Biæder (Merops apiaster)
292 X Vendehals (Jynx torquilla)
293 X * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2007-10-13 Batterivej, Skagen
294 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-22 Gram Slotspark
295 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
296 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
297 * Guldspætte (Colaptes auratus)
298 X Sortspætte (Dryocopus martius)
299 X Grønspætte (Picus viridis)
300 X * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2006-05-06 Grenen, Skagen
301 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
302 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
303 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
304 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
305 X Dværgfalk (Falco columbarius)
306 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
307 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2017-08-19 Værnengene
308 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1995-02-03 Monnet,Tåsinge
309 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
310 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-04 Årslev Engsø
311 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
312 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Bredfjed, Lolland
313 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
314 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2002-07-31 Porsemosen, Ledøje
315 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
316 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2000-09-11 Blåvand Fyr
317 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Mandø, Bydiget S
318 X Pirol (Oriolus oriolus)
319 X Skovskade (Garrulus glandarius)
320 X Husskade (Pica pica)
321 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
322 X Allike (Coloeus monedula)
323 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
324 X Råge (Corvus frugilegus)
325 X Sortkrage (Corvus corone)
326 X Gråkrage (Corvus cornix)
327 X Ravn (Corvus corax)
328 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
329 X Sortmejse (Periparus ater)
330 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
331 X Sumpmejse (Poecile palustris)
332 X Fyrremejse (Poecile montanus)
333 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
334 X Musvit (Parus major)
335 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
336 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
337 X Hedelærke (Lullula arborea)
338 X Sanglærke (Alauda arvensis)
339 X Toplærke (Galerida cristata)
340 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
341 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2000-04-26 Esbjerg, Vestkraft
342 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Stauningsø
343 X Digesvale (Riparia riparia)
344 X Landsvale (Hirundo rustica)
345 X * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris) 2000-05-04 Blåvand Fyr
346 X Bysvale (Delichon urbicum)
347 X * Rødbrystet Svale (Cecropis semirufa) 2024-05-09 Rørtang Overdrev
348 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2003-05-18 Vest Stadil Fjord
349 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
350 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
351 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2011-05-30 Anholt, Radarvej
352 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1999-10-16 Blåvandshuk
353 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
354 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1999-10-19 Blåvandshuk
355 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2004-10-01 Knudshoved, Fyn
356 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-05-31 Chr. Ø
357 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2000-10-21 Ho Klitplantage
358 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
359 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
360 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-06-12 Fællesskov,Stevns
361 X * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) 2015-05-27 Blåvand
362 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-18 Tipmosen, Blåvand
363 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
364 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2008-08-11 Fyrhaven, Blåvand
365 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
366 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
367 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
368 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2007-05-31 Grenen, Skagen
369 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1997-07-04 Køge Sydstrand
370 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
371 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
372 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2001-10-16 Nexø Havn
373 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-06-01 Gedser Fuglestation
374 X * Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2008-08-18 Grenen, Skagen
375 X Gulbug (Hippolais icterina)
376 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
377 X * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2008-10-17 Grønningen, Blåvand
378 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
379 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
380 X Savisanger (Locustella luscinioides)
381 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2001-07-16 Grenen, Skagen
382 X Munk (Sylvia atricapilla)
383 X Havesanger (Sylvia borin)
384 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1999-09-05 Blåvand Fyrhave
385 X Gærdesanger (Curruca curruca)
386 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen, Skagen
387 X Tornsanger (Curruca communis)
388 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2005-06-12 Skagen
389 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1999-12-11 Skagen
390 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
391 X * Makisanger (Curruca subalpina) 2022-05-15 Blåvand Mose
392 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2007-06-20 Blåvand
393 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
394 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
395 X Fuglekonge (Regulus regulus)
396 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
397 X Spætmejse (Sitta europaea)
398 X Træløber (Certhia familiaris)
399 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
400 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1999-05-13 Højensvej,Skagen
401 X Stær (Sturnus vulgaris)
402 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-20 Tane Sø
403 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-05 Skaarup,Vejlerne
404 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
405 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
406 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
407 X Solsort (Turdus merula)
408 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
409 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-30 Universitetsparken, Kbh
410 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-01 Sorthat, Bornholm
411 X Sjagger (Turdus pilaris)
412 X Vindrossel (Turdus iliacus)
413 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
414 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
415 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
416 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
417 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
418 X Rødhals (Erithacus rubecula)
419 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
420 X Blåhals (Luscinia svecica)
421 X Nattergal (Luscinia luscinia)
422 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1996-05-30 Ishøj Strand
423 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
424 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2008-05-26 Ellekrattet, Skagen
425 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
426 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1999-05-05 Vestamager
427 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
428 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
429 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
430 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
431 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft
432 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
433 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
434 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-05-18 Skagen (hemprichii)
435 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2017-11-01 Gedser
436 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
437 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2005-10-13 Nyeng, Blåvand
438 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1997-03-19 Nordenhuse,Østfyn
439 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-01 Thorsminde
440 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
441 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2005-10-16 Fourfelt,Esbjerg
442 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Store Vrøj, Saltbæk Vig
443 X Vandstær (Cinclus cinclus)
444 X Gråspurv (Passer domesticus)
445 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
446 X Skovspurv (Passer montanus)
447 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
448 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2004-05-11 Blåvand
449 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-15 Stubben, Kbh
450 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-22 Kildegårdsvej, Odense NØ
451 X Jernspurv (Prunella modularis)
452 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
453 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2001-05-01 Værnengene
454 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
455 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
456 X * Storpiber (Anthus richardi) 1975-05-18 Sandmilen,Skagen
457 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-23 Sdr. Bork
458 X Markpiber (Anthus campestris)
459 X Engpiber (Anthus pratensis)
460 X Skovpiber (Anthus trivialis)
461 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2001-10-15 Rønne Havn
462 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
463 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
464 X Skærpiber (Anthus petrosus)
465 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
466 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
467 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
468 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 1998-11-15 Skagen
469 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
470 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Agger Tange
471 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
472 X Grønirisk (Chloris chloris)
473 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
474 X Tornirisk (Linaria cannabina)
475 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
476 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
477 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
478 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
479 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
480 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
481 X Stillits (Carduelis carduelis)
482 X Gulirisk (Serinus serinus)
483 X Grønsisken (Spinus spinus)
484 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
485 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
486 X Bomlærke (Emberiza calandra)
487 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
488 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-13 Hønen, Fanø
489 X * Klippeværling (Emberiza cia) 2003-05-31 Gedser Fuglestation
490 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Grenen, Skagen
491 X Hortulan (Emberiza hortulana)
492 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-29 Tornby, Hirtshals
493 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 1999-11-14 Ølsemagle Revle
494 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 Skagen
495 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1998-03-21 Hellebæk Avlsgård
496 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
497 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2007-06-02 Grenen, Skagen
498 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2002-09-07 Hønen, Fanø
499 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
500 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-05 Skørping
501 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
502 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-08 Agger
503 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø
504 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer