Danske Arter

Danske Arter

Klaus Malling Olsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Klaus Malling Olsens kryds

Dette er Klaus Malling Olsens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1975-08-04 Randbøl Hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 1969-11-22 Vestamager
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1972-06-25 Juvre Enge, Rømø
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 1967-05-01 Asserbo
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1969-11-30 Kongelunden
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1985-04-13 Bøtø Nor, Falster
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1969-02-01 Damhussøen
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1969-03-29 Kongelunden
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) Ishøj Strand
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 1968-05-27 Utterslev Mose
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1969-01-29 Sydsjælland
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1970-10-25 Vest Stadil Fjord
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1971-01-01 Kongelunden
15 X Blisgås (Anser albifrons) 1973-10-16 Bygholm Vejle
16 X Dværggås (Anser erythropus) 1988-01-11 Saltbækvig
17 X Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 1963-02-01 Sortedamsøen
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1969-04-12 Hovvig, Sjælland
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1969-01-26 Gavnø
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2000-07-08 Arup Vejle
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 1968-05-13 Kongelunden
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1972-08-10 Reersø
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 1980-01-01 Frederiksberg Have
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 1969-07-30 Arresø
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1997-04-27 Solbjerg Engsø
28 X Skeand (Spatula clypeata) 1968-05-27 Utterslev Mose
29 X Knarand (Mareca strepera) 1972-06-11 Ryeng, Arresø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 1963-02-01 Sortedamsøen
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1996-05-13 Lakolk Sø, Rømø
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1963-02-01 Sortedamsøen
33 X Spidsand (Anas acuta) 1969-07-16 Arresø
34 X Krikand (Anas crecca) 1968-10-14 Sjællandsbroen
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1995-04-17 Hovvig, Sjælland
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1974-03-31 Damhussøen
37 X Taffeland (Aythya ferina) 1963-02-01 Sortedamsøen
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1992-02-23 Haderslev Dam
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1976-11-06 Christianshavn
40 X Troldand (Aythya fuligula) 1963-02-01 Sortedamsøen
41 X Bjergand (Aythya marila) 1968-05-13 Kongelunden
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 1997-03-27 Harboøre Tange
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1970-01-18 Skovshoved Havn
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1983-01-22 Gilleleje
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1967-12-26 Stenhøj Strand, Vejle Fjord
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 1993-01-31 Asserbo Strand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1967-12-25 Ulbækhus, Vejle Fjord
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2013-02-16 Blåvandshuk
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-12 Blåvandshuk
50 X Sortand (Melanitta nigra) 1967-12-25 Ulbækhus, Vejle Fjord
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2003-03-29 Blåvandshuk
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 1969-03-02 Kongelunden
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 1968-09-12 Damhussøen
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1969-01-04 Sjællandsbroen
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1967-12-29 Sjællandsbroen
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1968-05-13 Kongelunden
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1987-06-23 Tofte Sø
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1970-06-09 Dueodde, Bornholm
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-27 Gilleleje
63 X Mursejler (Apus apus) 1967-06-01 Frederiksberg
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2012-11-23 Gilbjerghoved, Sjælland
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Vejby Strand
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birkepøl, Als
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 1967-06-01 Asserbo
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 1962-01-01 Rådhuspladsen, København
77 X Huldue (Columba oenas) 1969-04-03 Asserbo
78 X Ringdue (Columba palumbus) 1967-06-01 Frederiksberg
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1972-05-27 Kogsbøl Mose, Sønderjylland
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1984-02-04 Tårbæk
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1967-06-01 Asserbo
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1969-06-27 Hundsemyre, Bornholm
84 X Engsnarre (Crex crex) 1972-05-06 Ryeng, Arresø
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 1971-06-23 Hundsemyre, Bornholm
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Veddelen, Ulvshale, Møen
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1973-09-23 Kongelunden
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1969-01-26 Sortedamsøen
90 X Blishøne (Fulica atra) 1963-02-01 Sortedamsøen
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-28 Busemarke Mose, Møen
92 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 1984-05-30 Skagen
93 X Trane (Grus grus) 1968-06-25 Ølene, Bornholm
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1968-09-12 Damhussøen
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1968-06-25 Bornholm
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1968-05-29 Utterslev Mose
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1970-10-13 Damhussøen
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1969-05-23 Utterslev Mose
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 1993-06-25 Hummelvig, Als
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1968-05-13 Kongelunden
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 1995-05-10 Råbjerg Mile
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1968-05-13 Kongelunden
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 1967-05-05 Kongelunden
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-07-15 Havreholm
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-14 Tissø
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1969-07-11 Melby Overdrev
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 1982-08-14 Ulvshale, Møn
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1997-09-05 Ølsemagle Revle
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1969-07-15 Asserbo Strand
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1968-05-10 Kongelunden
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1970-06-09 Neksø Sydstrand, Bornholm
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1972-08-04 Ølsemagle Revle
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2013-06-05 Blåvands Huk
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1976-05-30 Skagen
118 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værnengene
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 1969-06-27 Salene Bugt, Bornholm
120 X Storspove (Numenius arquata) 1969-03-29 Kongelunden
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1969-07-11 Asserbo Strand
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1970-05-03 Nyord, Møn
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 1973-07-21 Korevlerne
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1970-07-26 Asserbo Strand
126 X Brushane (Calidris pugnax) 1967-05-01 Kongelunden
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1974-06-06 Ølsemagle Revle
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1970-07-18 Asserbo Plantage
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1972-06-23 Måde, Esbjerg
132 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2013-07-14 Lejsø, Sjælland
133 X Sandløber (Calidris alba) 1970-05-18 Asserbo Strand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1968-05-15 Kongelunden
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1970-01-17 Kongelunden
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2007-09-12 Skagen
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 1972-08-04 Ølsemagle Revle
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 1982-08-20 Ishøj Strand
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 1996-05-20 Bygholm Vejle
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1987-09-27 Ølsemagle Revle
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1996-05-18 Lakolk Sø, Rømø
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1968-10-18 Asserbo
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1970-10-03 Kofoeds Enge, Kongelunden
145 X Tredækker (Gallinago media) 1973-10-16 Østerild Fjord, Vejlerne
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1968-09-21 Kofoeds Enge
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1974-07-26 Kongelunden
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1984-04-29 Kongelunden
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1973-08-18 Ølsemagle Revle
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1973-10-18 Roshage, Hanstholm
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1969-06-27 Ferskesø, Neksø, Bornholm
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1969-05-03 Kongelunden
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 1997-06-05 Læsvig, Vejlerne
155 X Rødben (Tringa totanus) 1968-05-10 Kongelunden
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2000-07-29 Borreby Mose
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 1971-05-08 Ellemosen, Tibirke
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 1968-05-10 Kongelunden
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1969-05-03 Kongelunden
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-18 Hønen, Fanø
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-08-10 Ølsemagle Revle
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-05 Margrethekogen
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1987-06-23 Kærup Holme, Vejlerne
165 X Ride (Rissa tridactyla) 1970-10-24 Vedersø Klit
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 1983-11-23 Hanstholm
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 1975-10-25 Hanstholm Havn
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2018-07-27 Thorsminde havn
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1963-02-01 Sortedamsøen
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1971-10-02 Enø
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1984-02-01 Thorsminde Havn
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 1996-05-16 Juvre, Rømø
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-11 helsingør havn
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1981-05-21 Skagen
177 X * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2001-11-02 Køge Sydstrand
178 X Stormmåge (Larus canus) 1963-02-01 Sortedamsøen
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-01 Nærum
180 X Svartbag (Larus marinus) 1968-05-01 Kongelunden
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-12-28 Århus Havn, Østjylland
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1972-04-01 Skagen Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1975-05-03 Skagen Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1963-02-01 Sortedamsøen
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1991-01-09 Ravelinen, København
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1991-01-10 Christianshavn
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 1968-06-21 udfor Hammeren, Bornholm
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1978-05-09 Skovsgård v. Brovst
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1970-07-06 Asserbo Strand
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1969-06-07 Kongelunden
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1968-08-26 Staunings Ø, Køge Bugt
194 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1987-07-16 Køge Havn
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1968-06-22 Bornholm
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 1968-09-06 Staunings Ø, Køge Bugt
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-05-13 Utterslev Mose
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1974-08-24 Ølsemagle Revle
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 1968-09-06 Staunings Ø, Køge Bugt
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 1973-10-18 Roshage,
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1973-10-19 Hanstholm
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1968-06-21 udfor Hammeren, Bornholm
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1983-10-20 Gilleleje
205 X Søkonge (Alle alle) 1970-10-24 Vedersø Klit
206 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 1989-12-10 Hundested Havn
207 X Lomvie (Uria aalge) 1968-06-27 Christiansø
208 X Alk (Alca torda) 1968-06-27 Christiansø
209 X Tejst (Cepphus grylle) 1969-03-28 Kongelunden
210 X Lunde (Fratercula arctica) 1971-10-23 Gilleleje
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1969-02-23 Kulhuse
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1968-06-25 Svaneke, Bornholm
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Grenen, Skagen
214 X Islom (Gavia immer) 1978-05-09 Skagen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1973-10-18 Hanstholm
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-05-07 Hirtshals Havn
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1979-10-20 Ørhage
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1971-10-23 Gilleleje
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1971-10-23 Gilleleje
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2018-09-24 Rågeleje
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1973-10-18 Roshage, Hanstholm
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1971-10-23 Gilleleje
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1975-08-23 Lille Vildmose
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1963-05-01 Blovstrød, Hillerød og Bredal, Vejle
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 1970-10-24 Vedersø Klit
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1993-01-31 Lynæs Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1965-08-01 Wedellsborg
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-08-31 Herslev v. Roskilde
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 1996-05-05 Borreby Mose
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1972-05-27 Rudbøl
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-05 Bygholm Vejle
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Hejresøen, Vestamager
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 1981-05-24 Skagen
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 1979-10-14 Agger Tange
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 1995-11-14 Ove Sø
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1968-09-29 Tystrup-Bavelse
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2001-10-09 Vestamager
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 1981-07-05 Bygholm Vejle
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1978-08-23 Rømødæmningen
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1969-04-07 Asserbo
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2016-07-22 Gedser
250 X * Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2017-06-05 Tillitse, Lolland
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1969-05-24 Asserbo
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 1985-05-24 Skagen
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 1985-05-22 Skagen
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1979-10-06 Gedser
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1979-04-17 Hellebæk
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2000-05-10 Skagen
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 1979-05-20 Mandemarke Bakker, Møn
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 1985-06-03 Skagen
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1969-11-30 Sjællandsbroen
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 1995-05-02 Skagen
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1968-06-27 Svaneke, Bornholm
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1969-09-07 Asserbo
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1969-05-26 Asserbo
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1969-11-09 Kongelunden
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1982-05-10 Hellebæk
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 1970-05-23 Melby Overdrev
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 1969-04-07 Asserbo
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 1972-04-14 Utterslev Mose
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1970-02-15 Gavnø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1968-12-01 Kongelunden
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-15 Jedsted Enge, Ribe Amt
273 X Musvåge (Buteo buteo) 1965-05-01 Wedellsborg
274 X Slørugle (Tyto alba) 1973-08-06 Kransbjerggård, Tapsøre
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-13 Fiilsø
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1981-04-16 Skagen
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1993-04-08 Brogård Plantage, Ribe Amt
278 X Natugle (Strix aluco) 1966-06-01 Langelinie, København
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1983-02-06 Gurre Vang
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1970-12-05 Kongelunden
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 1973-08-06 Søndermark, Ø. Starup
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1971-12-05 Kongelunden
283 X Skovhornugle (Asio otus) 1967-12-25 Ulbækhus, Vejle Fjord
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1969-11-22 Vestamager
285 X Hærfugl (Upupa epops) 1994-02-06 Nykøbing Sjælland
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1978-06-02 Tåstrup
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 1969-01-26 Herlufsholm, Næstved
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 1975-05-10 Asserbo ved Karsemose
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 1969-05-03 Kongelunden
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-28 Gram, Sønderjylland
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1972-09-24 Tisvilde Hegn
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1967-12-25 Ulbækhus, Vejle
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1969-04-03 Asserbo Plantage
297 X Grønspætte (Picus viridis) 1970-04-26 Ulbækhus, Vejle
298 X * Lille Tårnfalk (Falco naumanni) 2006-05-06 Skagen
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1968-09-21 Kongelunden
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1971-05-09 Tisvilde Hegn
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1969-09-20 Kongelunden
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1969-07-16 Asserbo Strand
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2006-05-06 Skagen
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1983-02-20 Islandsk Bygge, Københavni
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1970-03-26 Asserbo
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-05 Årslev Engsø, Østjylland
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1968-06-26 Ekkodalen, Bornholm
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-09 Bredfjed, Lolland
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1975-07-29 Ishøj Strand
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1967-12-26 Stenhøj Strand, Vejle Fjord
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1993-11-10 Ullerup, Amager
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-24 Mandø
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 1972-06-20 Draved Skov
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1967-06-01 Asserbo Plantage
318 X Husskade (Pica pica) 1967-05-01 Frederiksberg
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1969-01-19 Forstbotanisk Have, Charlottenlund
320 X Allike (Coloeus monedula) 1967-06-01 Frederiksværk
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 1968-05-01 Asserbo
323 X Sortkrage (Corvus corone) 1969-03-29 Kongelunden
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 1967-06-01 Asserbo
325 X Ravn (Corvus corax) 1969-12-25 Bredal, Vejle
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1968-12-25 Tårbæk Kirke
327 X Sortmejse (Periparus ater) 1968-06-01 Asserbo Plantage
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1970-10-24 Kronhede Plantage, Vestjylland
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1968-10-27 Rådvad
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1986-05-15 Frøslev Mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1967-06-01 Asserbo
332 X Musvit (Parus major) 1966-06-01 Frederiksberg
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1979-05-09 Utterslev Mose
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1973-10-17 Han Vejle
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 1969-04-03 Asserbo
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1967-06-01 Asserbo
337 X Toplærke (Galerida cristata) 1972-04-02 Gammel Skagen
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1969-02-01 Enø
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2000-05-18 Vestamager
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-03-03 Staunings Ø
341 X Digesvale (Riparia riparia) 1968-06-01 Asserbo
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 1967-06-01 Asserbo
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 1968-06-01 Asserbo
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1988-05-17 Damhussøen
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1967-06-01 Asserbo
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1969-05-03 Kongelunden
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2000-10-15 Mandø
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1982-10-09 Kongelunden
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1996-10-20 Utterslev Mose
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2017-10-16 Boesdal Kalkbrud, Stevns
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1987-11-02 Ishøj Strand
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1967-06-01 Asserbo
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1969-05-10 Asserbo
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 1997-06-09 Højstrup, Stevns
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1971-06-23 Salene Bro, Bornholm
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2012-09-15 Gedser, Falster
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1971-07-23 Bækkebro, Arresø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1969-05-03 Kongelunden
365 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-06-02 Gedser
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1997-07-06 Køge Sydstrand
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1969-06-22 Hundsemyre, Bornholm
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1969-06-22 Hundsemyre, Bornholm
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2001-10-16 Nexø
370 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-06-02 Gedser
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 1969-05-24 Asserbo
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 X * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2008-10-17 Hvidbjerg Strand
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1970-05-17 St. Ryvej, Arresø
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1976-07-16 Fuglesangsøen, Jægersborg Dyrehave
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1972-05-10 Porsemosen
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 1968-06-01 Bornholm
380 X Havesanger (Sylvia borin) 1969-06-24 Almindingen, Bornholm
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1972-05-27 Kogsbøl Mose, Sønderjylland
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1969-05-03 Kongelunden
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 1969-05-09 Asserbo
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1993-05-02 Mandemarke Bakker, Møn
387 X * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2019-10-17 Mandø
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-08-13 Blåvandshuk
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1971-03-29 Utterslev Mose
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1968-06-01 Asserbo
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1968-06-01 Bornholm
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 1967-12-26 Stenhøj Strand, Vejle Fjord
395 X Træløber (Certhia familiaris) 1967-12-26 Stenhøj Strand, Vejle Fjord
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1973-02-11 Herlufsholm, Næstved
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1989-08-19 Køge
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 1967-04-01 Frederiksberg
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-21 Tane Sø
400 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-08 Skårup, Thy
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1970-09-19 Amager Fælled
404 X Solsort (Turdus merula) 1966-04-04 Frederiksberg
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-11 Frederiksværk
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 1968-01-01 Frederiksberg
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1968-10-05 Kokkedal
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1968-06-01 Asserbo
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1968-10-19 Asserbo
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1968-05-27 Utterslev Mose
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1967-12-30 Utterslev Mose
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 1974-05-11 Jydelejet, Møn
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1968-05-13 Kongelunden
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2000-05-25 Vallensbæk Mose
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2019-10-14 Allerød
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1967-05-01 Kongelunden
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1984-05-14 Skagen
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1969-05-03 Kongelunden
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1971-04-04 Ulvshale, Møn
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1968-06-01 Asserbo
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft Færgehavn
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1968-05-27 Utterslev Mose
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1974-05-30 Valbyparken
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2008-11-05 Hyllekrog
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1969-05-03 Kongelunden
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-19 Gilleleje Havn
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1987-11-02 Ishøj Strand
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1996-07-03 Stevns Kridtbrud
437 X * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1996-07-03 Stevns Kridtbrud
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-12-27 Strandby
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Saltbækvig, Sjælland
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1968-10-15 Damhussøen
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 1963-02-01 København
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 1968-05-01 Asserbo
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2006-04-18 Munkerup, Sjælland
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-23 Nyord, Møen
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 1968-06-01 Bornholm
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1968-05-20 Kongelunden
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1984-05-06 Busene, Møn
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1972-05-28 Pamhule Skov
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1968-05-01 Asserbo
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 1972-05-07 Asserbo Strand
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-26 Værnengene
455 X Markpiber (Anthus campestris) 1969-04-12 Korshage, Rørvig
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 1968-08-26 Staunings Ø, Køge Bugt
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1969-09-28 Asserbo
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2001-10-15 Rønne Havn, Bornholm
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1969-09-06 Kongelunden
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1994-02-24 Solbjerg Engsø
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1969-09-20 Kongelunden
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1968-05-01 Asserbo Strand
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1969-11-30 Kongelunden
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1969-01-19 Forstbotanisk Have, Charlottenlund
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 1998-11-14 Skagen
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1967-12-25 Ulbækhus, Vejle
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1971-06-23 Hundsemyre, Bornholm
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 1967-05-01 Frederiksberg
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1969-02-01 Damhussøen
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1968-06-26 Svaneke, Bornholm
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1969-03-01 Utterslev Mose
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1973-07-01 Asserbo Strand
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1969-03-01 Utterslev Mose
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1970-10-19 Asserbo
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1970-10-17 Asserbo
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1973-01-06 Geels Skov
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 1969-02-17 Amager Fælled
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 1969-05-03 Kongelunden
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 1969-04-03 Asserbo
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1970-10-25 Vest Stadil Fjord
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1969-11-22 Vestamager
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1969-05-11 Asserbo
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1967-06-01 Asserbo
485 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-15 Hønen, Fanø
486 X * Klippeværling (Emberiza cia) 2003-05-31 Gedser
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1971-05-07 Asserbo
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-13 Tornby Klitplantage
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 1999-11-14 Køge Nordstrand
491 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 Skagen
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1996-09-24 Nakkehoved fyr
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2002-09-07 Hønen, Fanø
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1969-05-03 Kongelunden
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-08 Skørping, Nordjylland
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-16 Mandø
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer