Danske Arter

Danske Arter

Oliver Christian Gram


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Oliver Christian Grams kryds

Dette er Oliver Christian Grams Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2022-04-23 Uldum Kær
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2022-06-11 Agernæs Flak
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2022-01-02 Morud
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2022-04-13 Dovns Klint
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2022-02-25 Helnæs Made
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2022-05-24 Botofte
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2022-01-21 Gyldensteen
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2022-07-07 Egå Engsø
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2022-01-04 Flyvesandet
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2022-03-24 Brændegård Sø
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) Nørreballe, Langeland
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2022-01-21 Gyldensteen
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) Kongensbro Råstofgrave
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2022-01-06 Brændegård Sø
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2022-01-06 Juelsberg Skove
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2022-02-02 Lakolk
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2022-04-25 Siø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2022-01-04 Flyvesandet
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2022-02-19 Ullerup
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2022-03-25 Bispeengen
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2022-03-25 Bispeengen
29 X Knarand (Mareca strepera) 2022-01-06 Brændegård Sø
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2022-01-06 Brændegård Sø
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2023-01-03 Tempelkrogen
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2022-01-06 Brændegård Sø
33 X Spidsand (Anas acuta) 2022-01-04 Flyvesandet
34 X Krikand (Anas crecca) 2022-01-06 Brændegård Sø
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2022-04-03 Bløden
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2022-02-10 Gentofte Sø
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2022-01-06 Brændegård Sø
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2022-01-26 Kiskelund Plantage
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2022-11-15 Klejtrup Sø
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2022-01-06 Brændegård Sø
41 X Bjergand (Aythya marila) 2022-02-15 Selsø Sø
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2023-03-18 Sybergland
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2022-01-04 Flyvesandet
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2023-05-07 Grenen
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2022-01-04 Flyvesandet
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2022-02-15 Høve Strand
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2022-01-04 Flyvesandet
51 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 2022-04-13 Dovns Klint
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2022-01-06 Brændegård Sø
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2022-02-07 Gyldensteen
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2022-01-06 Brændegård Sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2022-01-04 Flyvesandet
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-15 Selsø Sø
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-15 Selsø Sø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2022-06-16 Gludsted Plantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2022-05-11 Årslev Engsø
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2022-04-28 Tønder
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2022-01-06 Brændegård Sø
77 X Huldue (Columba oenas) 2022-03-21 Thyborøn
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2022-01-02 Morud
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2023-04-10 Hostrup
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2022-01-06 Brændegård Sø
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2022-03-04 Gyldensteen
84 X Engsnarre (Crex crex) 2022-06-28 Beldringe
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2022-06-09 Lundegård
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2022-02-19 Ullerup
90 X Blishøne (Fulica atra) 2022-01-06 Brændegård Sø
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2022-03-05 Neverkær
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2022-01-21 Gyldensteen
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2022-01-06 Brændegård Sø
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2022-01-05 Knudshoved Færgehavn
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2022-01-04 Flyvesandet
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2022-04-03 Grusgrav v/ Birkum
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2022-01-21 Gyldensteen
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2022-06-02 Villahøj Sø
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2022-03-25 Bispeengen
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2022-02-02 Rømø
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2022-03-07 Mandø
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2022-08-16 Ballum Sluse
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2022-02-11 Øslemagle
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2022-03-25 Bispeengen
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2022-04-28 Havsand, Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2022-04-28 Havnen, Rømø
120 X Storspove (Numenius arquata) 2022-01-21 Gyldensteen
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2022-04-28 Havnen, Rømø
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2022-05-21 Klydesøområdet
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2022-05-13 Grenen
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2022-04-28 Havnen, Rømø
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2022-04-08 Lammesø
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2022-05-21 Klydesøområdet
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2022-05-21 Klydesøområdet
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2022-05-06 Slambassinet
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2022-04-28 Havsand, Rømø
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2022-01-21 Gyldensteen
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2022-02-07 Knudshoved Færgehavn
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2023-09-11 Værnengene
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2022-05-21 Klydesøområdet
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2022-05-21 Klydesøområdet
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2022-10-19 Lysbjerge, Ho
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2022-11-05 Beldringe
145 X Tredækker (Gallinago media) 2022-08-24 Herredsenge
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2022-04-05 Slambassinet
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2022-08-24 Årslev Engsø
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2022-10-08 Hvide Sande Havn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2022-05-05 Gram Slot
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2022-04-23 Uldum Kær
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2022-01-21 Gyldensteen
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2022-06-03 Villahøj Sø
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2022-05-02 Sybergland
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2022-05-06 Slambassinet
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2022-05-02 Sybergland
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2022-05-14 Grenen
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2022-01-02 Morud
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2022-05-17 Nørreballe Nor
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2022-04-03 Grusgrav v/ Birkum
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2022-01-02 Morud
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2022-01-06 Morud
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2022-05-13 Skagen Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2023-03-06 Hvide Sande Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2022-01-02 Morud
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2022-12-28 Bagenkop Havn
186 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2022-04-09 Fyns Hoved
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2022-05-07 Mågeøerne
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2022-03-27 Mågeøerne
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2022-04-22 Østerø Sø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2022-04-25 Nørreballe Nor
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2022-04-09 Fyns Hoved
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2022-08-16 Kammerslusen
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2022-05-12 Kogleaks
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2022-05-13 Grenen
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2022-10-18 Blåvands Huk
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2022-05-13 Grenen
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 2022-10-18 Blåvands Huk
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2022-02-28 Esbjerg Havn
208 X Alk (Alca torda) 2022-01-05 Knudshoved Færgehavn
209 X Tejst (Cepphus grylle) 2022-04-09 Fyns Hoved
210 X Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2022-03-21 Vrist
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2022-05-13 Grenen
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 2022-05-13 Grenen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2023-08-31 Rosenvold
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2022-03-20 Bækmarksbro
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2022-02-15 Havet ud for Tisvilde Hegn
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2023-10-29 Hanstholm Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2022-01-05 Knudshoved Færgehavn
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2022-03-07 Ribe
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2022-05-13 Grenen
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2022-02-11 Søndersø - Værløse
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2023-04-04 Vittenbjerg
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2023-10-26 Tjæreby
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2022-01-06 Brændegård Sø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2022-01-06 Brændegård Sø
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2022-02-20 Lindø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2022-04-23 Uldum Kær
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2022-06-29 Kirkebyskovene
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2022-05-30 Ravnholt
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2022-06-29 Kirkebyskovene
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2022-05-13 Grenen
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2023-05-06 Skagen
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2022-01-22 Flyvesandet
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2022-01-06 Juelsberg Skove
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2022-04-05 Slambassinet
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2022-03-04 Gyldensteen
265 X * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) 2023-10-29 Kogleaks
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2022-07-17 Borris Hede
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2022-07-13 Ballum Enge
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2022-02-15 Selsø Sø
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2022-05-13 Grenen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2022-01-06 Brændegård Sø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2022-05-13 Grenen
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2022-01-02 Morud
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2022-08-03 Korup
278 X Natugle (Strix aluco) 2022-05-01 Morud
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2022-11-21 Sparresholm
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2023-03-06 Gludsted Plantage
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2022-03-07 Føvling
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2023-03-06 Gludsted Plantage
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2022-02-06 Flyvesandet
284 X Mosehornugle (Asio flammeus)
285 X Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2022-04-17 Hindemade
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 X Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2022-02-02 Gråsten
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2022-05-11 Klostermølle
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2022-01-04 Flyvesandet
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2022-01-26 Hindsgavl
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2022-01-04 Flyvesandet
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2022-01-06 Morud
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2022-08-16 Ballum Enge
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2022-06-02 Busene
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2022-05-15 Lille Vildmose
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2022-10-13 Klydesøområdet
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2022-01-20 Fynsværket
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2023-10-16 Mandø By
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2022-06-01 Mølleåen
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2022-01-26 Hindemade
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2022-05-13 Grenen
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2022-01-28 Hindsgavl
318 X Husskade (Pica pica) 2022-01-04 Morud
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2022-08-03 Stor Højllund Plantage
320 X Allike (Coloeus monedula) 2022-01-02 Morud
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2022-01-02 Morud
323 X Sortkrage (Corvus corone) 2022-01-26 Bommerlund Plantage
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax) 2022-01-26 Hindsgavl
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2022-10-19 Lysbjerge, Ho
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2022-01-28 Hindsgavl
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2022-01-04 Flyvesandet
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2022-01-06 Morud
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2022-04-23 Uldum Kær
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2022-01-01 Morud
332 X Musvit (Parus major) 2022-01-01 Morud
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2022-05-21 Utterslev
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2022-03-26 Bispeengen
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2022-10-15 Blåvands Huk
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2022-02-07 Knudshoved Færgehavn
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2022-05-12 Hirtshals
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2022-02-02 Lakolk
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2022-04-19 Æbelø
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2022-04-16 Fyns Hoved
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2022-05-01 Morud
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2022-01-06 Morud
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2022-05-24 Tranekær
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2023-06-03 Jøvet
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2023-01-23 Vesteregn
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2022-10-16 Blåvand By
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2022-10-19 Sønder Lyngvig
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2022-04-23 Uldum Kær
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2022-03-25 Morud
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2022-05-17 Botofte
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2022-04-28 Magisterkrogen
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2022-05-06 Slambassinet
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2022-05-29 Pejrup
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 2022-05-30 Gyldensteen
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2022-05-10 Årslev Engsø
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2022-07-07 Viskum
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2022-04-28 Magisterkrogen
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2022-04-26 Morud Skov
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2022-05-15 Grenen
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2022-06-02 Busene
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2022-04-25 Fakkebjerg
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2022-05-06 Wedellsborg
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2022-03-27 Morud Skov
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2022-01-04 Flyvesandet
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2022-01-04 Flyvesandet
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2022-01-17 Åløkke
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2022-02-03 Flyvesandet
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2022-04-03 Åløkke
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2022-02-02 Rømø
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2022-04-16 Øksnehave
404 X Solsort (Turdus merula) 2022-01-01 Morud
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2022-01-05 Knudshoved Færgehavn
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2022-01-28 Hindsgavl
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2022-03-24 Fyns Hoved
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2022-03-07 Føvling
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2022-05-13 Batteriskoven
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2022-01-01 Morud
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2022-03-26 Bispeengen
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2022-05-09 Fyns Hoved
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2023-06-08 Amager Fælled
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2022-05-02 Fyns Hoved
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2022-03-24 Fyns Hoved
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2022-05-03 Åsum
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2022-05-09 Fyns Hoved
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2022-03-20 Vrist
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2023-11-01 Melby Overdrev
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2022-04-16 Fyns Hoved
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2022-01-06 Silkeå
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2022-01-01 Morud
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2022-01-01 Morud
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-22 Vollsmose
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2022-01-06 Silkeå
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2022-04-16 Fyns Hoved
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2022-05-15 Grenen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2022-05-11 Klostermølle
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2022-03-24 Fyns Hoved
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 2022-03-24 Fyns Hoved
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2022-05-02 Fyns Hoved
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2022-02-11 Helsingør Havn
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2022-02-11 Helsingør Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2022-01-02 Morud
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2022-01-01 Morud
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2022-02-13 Morud
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2022-01-01 Morud
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2022-01-01 Morud
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2022-10-08 Blåvand
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2022-03-24 Fyns Hoved
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2022-02-09 Ho Plantage
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2022-10-09 Lysbjerge, Ho
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2022-01-26 Bommerlund Plantage
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2022-01-05 Knudshoved Færgehavn
479 X Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2022-02-18 Staurby Skov
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2022-02-02 Lakolk
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2022-03-21 Vrist
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2022-01-21 Pejrup
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2022-03-10 Neverkær
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer