Danske Arter - Kronologisk

Hans-Peter Henriksen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2024
230 2024-06-16 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Tryggevælde åudløb
229 2024-06-05 * Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus) Slotsmose
228 2024-05-30 Engsnarre (Crex crex) Selineskoven, Amager
227 2024-05-23 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Ganløse Ore
226 2024-05-10 * Rødbrystet Svale (Cecropis semirufa) Rørtang Overdrev Helsingør
225 2024-05-02 * Steppehøg (Circus macrourus) Gilbjerghoved
224 2024-04-09 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Rørtang Overdrev
223 2024-04-07 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Hellebæk Avlsgaard
222 2024-03-25 Sortkrage (Corvus corone) Millinge
221 2024-03-17 Bjergand (Aythya marila) Selsø Sø
220 2024-03-12 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Havet ud fra Tisvilde
219 2024-02-07 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Favrholm Voldgrav
218 2024-01-28 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Hesselø bugt ud for Melby Overdrev
217 2024-01-13 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Helsingør Lystbådehavn
2023
216 2023-11-24 Ride (Rissa tridactyla) Tragten, Bøstrup Hage
215 2023-11-24 Havlit (Clangula hyemalis) Tragten, Bøstrup Hage
214 2023-11-24 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Tragten ved Bøstrup Hage
213 2023-11-17 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Ballum Sluse
212 2023-11-16 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Juvre Forland Rømø
211 2023-11-07 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Ravnsholt
210 2023-11-02 Sangsvane (Cygnus cygnus) Klydesøen Amager
209 2023-10-30 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) Melby Overdrev
208 2023-10-29 * Kohejre (Bubulcus ibis) Tjæreby, sjælland
207 2023-10-22 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Vallensbæk og Ishøj Strandenge
206 2023-10-11 Knortegås (Branta bernicla) Nivå Bugt og Strandpark
205 2023-09-07 Spidsand (Anas acuta) Nivå bugt og strand
204 2023-09-07 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Nivå bugt og strand
203 2023-08-14 Lunde (Fratercula arctica) Faaborg Havn
202 2023-07-21 Småspove (Numenius phaeopus) Melby Overdrev
201 2023-07-14 Stenvender (Arenaria interpres) Nivå Bugt og Strandeng
200 2023-07-14 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Nivå Bugt og Strandeng
199 2023-06-29 Svaleklire (Tringa ochropus) Køge Nordstrans
198 2023-06-28 Lærkefalk (Falco subbuteo) Strødamområdet og Strødam Engsø
197 2023-06-24 Huldue (Columba oenas) Klosterris Hegn
196 2023-06-19 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Præstesø
195 2023-06-08 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Kildekrog
194 2023-05-31 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Rusland
193 2023-05-30 Gulbug (Hippolais icterina) Rusland
192 2023-05-29 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Rusland
191 2023-05-14 Skovpiber (Anthus trivialis) Rusland
190 2023-05-13 Agerhøne (Perdix perdix) Rusland
189 2023-04-27 Bomlærke (Emberiza calandra) Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
188 2023-04-26 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Sneum Forland
187 2023-04-20 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Hellebæk Området
186 2023-04-07 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Hårbølle Hestehave (Vordingborg)
185 2023-03-23 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Klosteris Hegn
184 2023-03-19 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Ålsgårde
183 2023-03-12 Hedelærke (Lullula arborea) Asserbo Plantage
182 2023-03-10 * Rødhovedet And (Netta rufina) Sortedamsøen Sydlige del
181 2023-03-06 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Ålebækken Ruinpark
180 2023-03-03 Mosehornugle (Asio flammeus) Flyvestation Værløse
179 2023-02-23 Søkonge (Alle alle) Knudshoved Færgehavn
178 2023-02-16 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Horneby Engsø
177 2023-01-18 * Mandarinand (Aix galericulata) Bredde mod Helsingørmotorvejen
176 2023-01-08 Fløjlsand (Melanitta fusca) Hornbæk Engsø
2022
175 2022-12-31 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Søborg sø
174 2022-12-17 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Klosterris Hegn (Helsingør)
173 2022-12-16 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Klosterris Hegn (Helsingør)
172 2022-12-15 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Klosterris Hegn (Helsingør)
171 2022-12-10 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Klosterris Hegn (Helsingør)
170 2022-12-10 Sortspætte (Dryocopus martius) Klosterris Hegn (Helsingør)
169 2022-12-10 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Klosterris Hegn (Helsingør)
168 2022-12-05 * Høgeugle (Surnia ulula) Sparresholm (Næstved)
167 2022-11-28 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Lille Vejlesø (Ishøj)
166 2022-11-25 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Horneby engsø (Helsingør)
165 2022-11-23 Spurvehøg (Accipiter nisus) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
164 2022-11-23 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
163 2022-11-22 Natugle (Strix aluco) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
162 2022-11-16 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Ejby (Køge) (Køge)
161 2022-11-14 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Hornbæk Havn (Helsingør)
160 2022-11-10 Sandløber (Calidris alba) Tisvildekysten (Gribskov)
159 2022-11-10 Vandstær (Cinclus cinclus) Solbjerg Engsø
158 2022-11-09 Pibeand (Mareca penelope) Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
157 2022-11-09 Hvinand (Bucephala clangula) Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
156 2022-11-08 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Hornbæk Plantage Nordsjælland (Helsingør)
155 2022-10-31 Grønsisken (Spinus spinus) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
154 2022-10-31 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
153 2022-10-28 Jernspurv (Prunella modularis) Hornbæk Strand (Helsingør)
152 2022-10-27 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
151 2022-10-27 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
150 2022-10-26 Vindrossel (Turdus iliacus) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
149 2022-10-23 Silkehale (Bombycilla garrulus) Hornbæk by (Helsingør)
148 2022-10-18 Alk (Alca torda) Øresund fra Helsingør til Ålsgårde (Helsingør)
147 2022-10-17 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
146 2022-10-15 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Melby Overdrev (Halsnæs)
145 2022-10-15 Engpiber (Anthus pratensis) Melby Overdrev (Halsnæs)
144 2022-10-14 Blisgås (Anser albifrons) Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
143 2022-10-13 Sumpmejse (Poecile palustris) Hornbæk Plantage Nordsjælland (Helsingør)
142 2022-10-12 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
141 2022-10-12 Sangdrossel (Turdus philomelos) Hornbæk Plantage Nordsjælland (Helsingør)
140 2022-10-12 Sortmejse (Periparus ater) Hornbæk Plantage Nordsjælland (Helsingør)
139 2022-10-10 Træløber (Certhia familiaris) Rusland (Gribskov)
138 2022-10-09 Husskade (Pica pica) Horneby engsø (Helsingør)
137 2022-10-09 Lomvie (Uria aalge) Hornbæk Havn (Helsingør)
136 2022-10-08 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Gilbjerghovede
135 2022-10-07 Bramgås (Branta leucopsis) Melby Overdrev (Halsnæs)
134 2022-10-01 Klippedue (Columba livia) Gilleleje Havn (Gribskov)
133 2022-10-01 Gråspurv (Passer domesticus) Gilleleje Havn (Gribskov)
132 2022-10-01 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Gilleleje Havn (Gribskov)
131 2022-09-30 Skærpiber (Anthus petrosus) Hornbæk Havn (Helsingør)
130 2022-09-30 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Hornbæk Havn (Helsingør)
129 2022-09-23 Dværgfalk (Falco columbarius) Melby Overdrev (Halsnæs)
128 2022-09-13 Canadagås (Branta canadensis) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
127 2022-09-13 Halemejse (Aegithalos caudatus) Horneby engsø (Helsingør)
126 2022-09-13 Fuglekonge (Regulus regulus) Horneby engsø (Helsingør)
125 2022-09-13 Knarand (Mareca strepera) Horneby engsø (Helsingør)
124 2022-08-28 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Melby Overdrev
123 2022-08-26 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Hornbæk
122 2022-08-17 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Ballum Sluse (Tønder)
121 2022-08-17 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Ballum Sluse (Tønder)
120 2022-08-17 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Ballum Sluse (Tønder)
119 2022-08-17 Hjejle (Pluvialis apricaria) Ballum Sluse (Tønder)
118 2022-08-17 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Ballum Sluse (Tønder)
117 2022-08-17 Skeand (Spatula clypeata) Ballum Sluse (Tønder)
116 2022-08-17 Aftenfalk (Falco vespertinus) Ballum Enge (Tønder)
115 2022-08-17 Hedehøg (Circus pygargus) Ballum Enge (Tønder)
114 2022-08-17 Rørhøg (Circus aeruginosus) Ballum Enge (Tønder)
113 2022-08-16 Vandrefalk (Falco peregrinus) Ballum Sluse
112 2022-08-08 Skægmejse (Panurus biarmicus) Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
111 2022-08-07 Rørdrum (Botaurus stellaris) Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
110 2022-08-07 Havørn (Haliaeetus albicilla) Stubbe Sø (Syddjurs) (Syddjurs)
109 2022-08-06 Storspove (Numenius arquata) strands Engdø
108 2022-08-02 Gulspurv (Emberiza citrinella) Fur (Skive)
107 2022-08-02 Digesvale (Riparia riparia) Fur (Skive)
106 2022-07-31 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Birkesø
105 2022-07-30 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Frydenstrand, Limfjorden (Aalborg)
104 2022-07-30 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Frydenstrand, Limfjorden (Aalborg)
103 2022-07-30 Fjordterne (Sterna hirundo) Frydenstrand, Limfjorden (Aalborg)
102 2022-07-30 Skestork (Platalea leucorodia) Hals Sønderskov (Aalborg)
101 2022-07-27 Sule (Morus bassanus) Hornbæk Plantage Nordsjælland (Helsingør)
100 2022-07-24 Sortklire (Tringa erythropus) Nivå Bugt
99 2022-07-14 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
98 2022-07-14 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
97 2022-07-14 Hvidklire (Tringa nebularia) Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
96 2022-07-13 Rovterne (Hydroprogne caspia) Nivå Bugt
95 2022-07-13 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Nivå Bugt
94 2022-06-30 Pirol (Oriolus oriolus) Hornbæk Plantage Nordsjælland (Helsingør)
93 2022-06-30 Tinksmed (Tringa glareola) Nivå Bugt
92 2022-06-27 Havesanger (Sylvia borin) Villingebæk (Gribskov)
91 2022-06-27 Ravn (Corvus corax) Villingebæk (Gribskov)
90 2022-06-27 Skovskade (Garrulus glandarius) Villingebæk (Gribskov)
89 2022-06-25 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
88 2022-06-25 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
87 2022-06-25 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
86 2022-06-21 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
85 2022-06-20 Grønirisk (Chloris chloris) Horneby-Kildekrog (Helsingør)
84 2022-06-20 Tornsanger (Curruca communis) Horneby-Kildekrog (Helsingør)
83 2022-06-19 Gærdesanger (Curruca curruca) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
82 2022-06-19 Sildemåge (Larus fuscus) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
81 2022-06-16 Ederfugl (Somateria mollissima) Villingebæk (Gribskov)
80 2022-06-16 Svartbag (Larus marinus) Villingebæk (Gribskov)
79 2022-06-15 Ringdue (Columba palumbus) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
78 2022-06-15 Landsvale (Hirundo rustica) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
77 2022-06-15 Bysvale (Delichon urbicum) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
76 2022-06-15 Mursejler (Apus apus) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
75 2022-06-15 Tornirisk (Linaria cannabina) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
74 2022-06-15 Skovspurv (Passer montanus) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
73 2022-06-15 Munk (Sylvia atricapilla) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
72 2022-06-15 Fiskehejre (Ardea cinerea) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
71 2022-06-15 Sølvmåge (Larus argentatus) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
70 2022-06-15 Allike (Coloeus monedula) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
69 2022-06-13 Dværgryle (Calidris minuta) Nivå Bugt
68 2022-06-11 Gråkrage (Corvus cornix) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
67 2022-06-11 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
66 2022-06-11 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
65 2022-06-11 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
64 2022-06-11 Gransanger (Phylloscopus collybita) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
63 2022-06-11 Grågås (Anser anser) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
62 2022-06-11 Spætmejse (Sitta europaea) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
61 2022-06-11 Råge (Corvus frugilegus) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
60 2022-06-11 * Indisk Gås (Anser indicus) Holløse Breddifng
59 2022-06-04 Rød Glente (Milvus milvus) Saunte (Helsingør)
58 2022-06-04 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Snævret (Gribskov)
57 2022-06-04 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Snævret (Gribskov)
56 2022-06-04 Gøg (Cuculus canorus) Snævret (Gribskov)
55 2022-06-04 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Snævret (Gribskov)
54 2022-06-04 Musvåge (Buteo buteo) Snævret (Gribskov)
53 2022-06-04 Rødhals (Erithacus rubecula) Snævret (Gribskov)
52 2022-06-04 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Snævret (Gribskov)
51 2022-05-14 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Sybergland
50 2022-05-14 Temmincksryle (Calidris temminckii) Sybergland
49 2022-05-13 Fasan (Phasianus colchicus) Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
48 2022-05-13 Dværgterne (Sternula albifrons) Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
47 2022-05-13 Sanglærke (Alauda arvensis) Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
46 2022-05-13 Musvit (Parus major) Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
45 2022-05-13 Skarv (Phalacrocorax carbo) Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
44 2022-05-13 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
43 2022-05-13 Stær (Sturnus vulgaris) Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
42 2022-05-13 Solsort (Turdus merula) Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
41 2022-05-13 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
40 2022-05-13 Vibe (Vanellus vanellus) Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
39 2022-05-13 Knopsvane (Cygnus olor) Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
38 2022-05-13 Klyde (Recurvirostra avosetta) Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
37 2022-05-13 Blishøne (Fulica atra) Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
36 2022-05-13 Gråand (Anas platyrhynchos) Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
35 2022-05-13 Gravand (Tadorna tadorna) Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
34 2022-05-13 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
33 2022-05-13 Bogfinke (Fringilla coelebs) Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
32 2022-05-13 Stormmåge (Larus canus) Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
31 2022-05-13 Havterne (Sterna paradisaea) Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
30 2022-05-13 Strandskade (Haematopus ostralegus) Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
29 2022-05-13 Taffeland (Aythya ferina) Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
28 2022-05-13 Rødben (Tringa totanus) Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
27 2022-05-13 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
2021
26 2021-12-07 Sølvhejre (Ardea alba) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
25 2021-08-19 Troldand (Aythya fuligula) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
24 2021-04-24 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Vaserne
23 2021-02-06 Vandrikse (Rallus aquaticus) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
2019
22 2019-02-07 Isfugl (Alcedo atthis) Hornbæk Sø m. enge (Helsingør)
2000
21 2000-10-31 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Hornbæk
Annoncer