Danske Arter

Danske Arter

Sakari Kauppinen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Sakari Kauppinens kryds

Dette er Sakari Kauppinens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1991-03-29 Vind Hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1991-03-25 Bøvling Klit
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 X Grågås (Anser anser)
11 Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
14 X Blisgås (Anser albifrons)
15 X Dværggås (Anser erythropus)
16 Sortsvane (Cygnus atratus)
17 X Knopsvane (Cygnus olor)
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
21 X Gravand (Tadorna tadorna)
22 X Rustand (Tadorna ferruginea)
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2013-11-03 Lyngby Sø
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula)
26 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1997-04-27 Solbjerg Engsø
27 X Skeand (Spatula clypeata)
28 X Knarand (Mareca strepera)
29 X Pibeand (Mareca penelope)
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2000-08-15 Ølsemagle Revle
31 X Gråand (Anas platyrhynchos)
32 X Spidsand (Anas acuta)
33 X Krikand (Anas crecca)
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2004-04-09 Lønborggård, Skjern Enge
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina)
36 X Taffeland (Aythya ferina)
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1999-08-03 Alsønderup Enge
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-02-18 Guldborgsund
39 X Troldand (Aythya fuligula)
40 X Bjergand (Aythya marila)
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2003-04-20 Tvorup Hul
42 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1990-03-25 Gilleleje
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1992-08-23 Ølsemagle Revle
44 X Ederfugl (Somateria mollissima)
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 1999-02-06 Fyns Hoved
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
47 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2009-10-12 Blåvandshuk
48 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
49 X Sortand (Melanitta nigra)
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-19 Blåvandshuk
51 X Havlit (Clangula hyemalis)
52 X Hvinand (Bucephala clangula)
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2000-05-21 Aalborg
57 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-27 Nakkehoved Fyr
62 X Mursejler (Apus apus)
63 X * Gråsejler (Apus pallidus) 1987-10-17 Christiansø
64 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2013-05-25 Præstesø, Værløse
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 * Kaffersejler (Apus caffer)
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 X * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-08-11 Ornum Strand
70 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birkepøl, Als
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia)
76 X Huldue (Columba oenas)
77 X Ringdue (Columba palumbus)
78 X Turteldue (Streptopelia turtur)
79 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-14 Bække
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
81 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-20 Skagen
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
83 X Engsnarre (Crex crex)
84 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-28 Gulstav Mose, Langeland
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2009-07-06 Sneum Sluse
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
89 X Blishøne (Fulica atra)
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke Mose, Møn
91 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-27 Bøtø Nor
92 X Trane (Grus grus)
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2003-08-06 Lejsø
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 1999-05-25 Bøtø Nor
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
102 X Vibe (Vanellus vanellus)
103 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-30 Søborg Sø, Gilleleje
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-08-01 Borreby Mose
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
106 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2006-10-15 Mandø
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1997-09-05 Ølsemagle Revle
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 X * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus) 2004-07-11 Lakolk Klitsøer, Rømø
113 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2000-07-26 Margrethekogen
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
115 X * Bartramsklire (Bartramia longicauda) 2015-11-09 Værnengene
116 X Småspove (Numenius phaeopus)
117 X Storspove (Numenius arquata)
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres)
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
123 X Brushane (Calidris pugnax)
124 X Kærløber (Calidris falcinellus)
125 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-29 Agger Tange
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
129 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-07-30 Kammerslusen
130 X Sandløber (Calidris alba)
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-20 Stensnæs
134 X Dværgryle (Calidris minuta)
135 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-10 Lakolk Klitsø, Rømø
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-08-10 Ølsemagle Revle
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1987-08-02 Ølsemagle Revle
138 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Sluse
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-10 Lakolk Klitsø, Rømø
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 X Tredækker (Gallinago media) 2006-07-25 Kofods Enge
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2007-05-28 Sneum Engsø
145 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2011-09-21 Tissing Vig, Mors
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius)
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
149 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle
150 X Svaleklire (Tringa ochropus)
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2002-06-03 Skjern
152 X Rødben (Tringa totanus)
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1990-05-27 Arup Vejle
154 X Tinksmed (Tringa glareola)
155 X Sortklire (Tringa erythropus)
156 X Hvidklire (Tringa nebularia)
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-08-10 Ølsemagle Revle
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-06-29 Kraptårnet, Vejlerne
162 X Ride (Rissa tridactyla)
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-30 Langø Havn, Nakskov Inderfjord
164 X Sabinemåge (Xema sabini)
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2004-10-02 Hirtshals
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1988-05-08 Esbjerg Havn
170 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1987-10-23 Christiansø
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus)
176 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-16 Saltvandssøen
177 X Svartbag (Larus marinus)
178 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-20 Brabrand Sø
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
181 X Sølvmåge (Larus argentatus)
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus)
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica)
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons)
191 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1999-08-04 Langli
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo)
194 X Havterne (Sterna paradisaea)
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1998-09-19 Sydvestpynten, Amager
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1993-05-19 Nordstrand, Skagen
197 X Sortterne (Chlidonias niger)
198 X Storkjove (Stercorarius skua)
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
202 X Søkonge (Alle alle)
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge)
205 X Alk (Alca torda)
206 X Tejst (Cepphus grylle)
207 X Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
210 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
211 X Islom (Gavia immer) 1993-05-13 Grenen, Skagen
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1993-05-16 Nordstrand, Skagen
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2014-07-18 Grenen, Skagen og Hirtshals
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2001-08-04 Grenen, Skagen
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 X * Storskråpe (Ardenna gravis) 2010-08-25 Gilleleje
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
223 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 1998-08-16 Blåvandshuk
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus)
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2002-11-08 Esbjerg Havn
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-05-19 Værnengene
233 X Skestork (Platalea leucorodia)
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
235 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2002-06-01 Kraptårnet, Vejlerne
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2014-06-01 Gl. Hviding Engsø
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-16 Lønnerup Fjord
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-05 Værnengene
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2002-04-26 Haurvig, Hvide Sande
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
241 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 1999-05-26 Bjålum Klit
242 X Sølvhejre (Ardea alba)
243 X Silkehejre (Egretta garzetta)
244 X * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) 2006-08-05 Ræhr, Hanstholm
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2005-05-16 Nedermose, Skagen
247 X * Ådselgrib (Neophron percnopterus) 1993-05-23 Flagbakken, Skagen
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2013-06-15 Kåstrup, Skive
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 1993-06-17 Aborrebjerget, Møn
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1991-06-09 Aborrebjerget, Møn
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2000-05-19 Flagbakken, Skagen
253 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2013-09-12 Hyllekrog
254 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2000-10-07 Dueodde, Bornholm
255 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2005-04-25 Flagbakken, Skagen
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2011-05-21 Bøtø Nor
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
259 X Duehøg (Accipiter gentilis)
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1992-05-15 Nordstrand, Skagen
263 X Hedehøg (Circus pygargus)
264 X Rød Glente (Milvus milvus)
265 X Sort Glente (Milvus migrans)
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
268 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-06 Jedsted Enge, Ribe
269 X Musvåge (Buteo buteo)
270 X Slørugle (Tyto alba)
271 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Kløvbakken, Filsø
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1999-12-20 Slangerup
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
274 X Natugle (Strix aluco)
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1997-01-18 Bogø
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-02 Jægersborg Dyrehave
277 X Kirkeugle (Athene noctua)
278 X * Perleugle (Aegolius funereus)
279 X Skovhornugle (Asio otus)
280 X Mosehornugle (Asio flammeus)
281 X Hærfugl (Upupa epops) 1994-05-12 Grenen, Skagen
282 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1997-05-23 Østmøn
283 X Isfugl (Alcedo atthis)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 1989-05-12 Nordstrand, Skagen
286 X Vendehals (Jynx torquilla)
287 X * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) 2007-10-14 Reservatet, Skagen
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-18 Lunden, Gram
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius)
293 X Grønspætte (Picus viridis)
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius)
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
301 * Slagfalk (Falco cherrug)
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1989-03-05 Valby Gastårn
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
304 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-17 Årslev Engsø
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
308 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1997-05-25 Magleby, Møn
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1993-11-10 Amager
311 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Bydiget, Mandø
312 X Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius)
314 X Husskade (Pica pica)
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
316 X Allike (Coloeus monedula)
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus)
319 X Sortkrage (Corvus corone)
320 X Gråkrage (Corvus cornix)
321 X Ravn (Corvus corax)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
323 X Sortmejse (Periparus ater)
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris)
326 X Fyrremejse (Poecile montanus)
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
328 X Musvit (Parus major)
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
331 X Hedelærke (Lullula arborea)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis)
333 X Toplærke (Galerida cristata)
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
335 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2000-05-18 Vestamager
336 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Ølsemagle Revle
337 X Digesvale (Riparia riparia)
338 X Landsvale (Hirundo rustica)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum)
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1997-05-15 Batterivej, Skagen
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
344 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1990-05-26 Dollerup Bakker
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1999-10-16 Blåvandshuk
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1987-10-11 Christiansø
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1987-10-19 Christiansø
348 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2001-10-15 Gl. Hviding Forsamlingshus
349 X * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) 2016-05-31 Christiansø
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1987-10-10 Christiansø
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-26 Tane Sø
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2008-08-11 Blåvand
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 X * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2004-09-03 Flyndersø, Rørvig
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2002-06-11 Frisenfelt, Gedser
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 X * Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2010-06-08 Blåvandshuk
368 X Gulbug (Hippolais icterina)
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis)
373 X Savisanger (Locustella luscinioides)
374 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2002-08-20 Sønderho, Fanø
375 X Munk (Sylvia atricapilla)
376 X Havesanger (Sylvia borin)
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria)
378 X Gærdesanger (Curruca curruca)
379 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen, Skagen
380 X Tornsanger (Curruca communis)
381 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2015-06-04 Grenen, Skagen
382 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2004-05-06 Kongelundsfortet
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-08-06 Blåvandshuk
386 X * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli) 1993-05-08 Høvbleje, Østmøn
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
388 X Fuglekonge (Regulus regulus)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
390 X Spætmejse (Sitta europaea)
391 X Træløber (Certhia familiaris)
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1999-05-13 Gl. Skagen
394 X Stær (Sturnus vulgaris)
395 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-26 Tane Sø
396 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-06 Skårup, Vejlerne
397 X * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) 2012-10-28 Christiansø
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
400 X Solsort (Turdus merula)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-12 Frederiksværk
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris)
405 X Vindrossel (Turdus iliacus)
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula)
412 X * Dværgnattergal (Larvivora sibilans) 2012-10-18 Christiansø
413 X Blåhals (Luscinia svecica)
414 X Nattergal (Luscinia luscinia)
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2004-10-05 Hanstholm Fyrhave
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
419 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1999-05-05 Vestamager
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2003-10-06 Husby Strand, Fyn
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2005-10-13 Nyeng, Blåvand
431 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1987-11-01 Ishøj Strand
432 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1996-07-02 Stevns Kridtbrud
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1997-05-15 Skagen
435 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Saltbæk Vig
436 X Vandstær (Cinclus cinclus)
437 X Gråspurv (Passer domesticus)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2004-05-11 Blåvandshuk
442 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-11 Hirtshals
443 X Jernspurv (Prunella modularis)
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 1995-05-26 Grenen, Skagen
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 1995-10-08 Blåvandshuk
449 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-27 Værnsande
450 X Markpiber (Anthus campestris)
451 X Engpiber (Anthus pratensis)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis)
453 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2013-09-29 Mandø
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta)
456 X Skærpiber (Anthus petrosus)
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-07 Utterslev Mose
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
462 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Færgeleje, Agger Tange
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
464 X Grønirisk (Chloris chloris)
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
466 X Tornirisk (Linaria cannabina)
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1991-03-27 Grenen, Skagen
473 X Stillits (Carduelis carduelis)
474 X Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus)
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
478 X Bomlærke (Emberiza calandra)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
480 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-13 Hønen, Fanø
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Grenen, Skagen
483 X Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 1987-10-17 Christiansø
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1998-03-16 Hellebæk Avlsgård
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2007-06-02 Grenen, Skagen
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
492 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-05 Skørping
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
495 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer