Danske Arter - Kronologisk

Michael Køie Poulsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2023
432 2023-10-28 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Kogleaks
431 2023-03-22 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) Vollsmose
2022
430 2022-10-09 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Agger By
429 2022-05-15 Makisanger (Curruca subalpina) Blåvands Huk
428 2022-02-13 Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Selsø Sø området (Frederikssund)
2021
427 2021-11-27 * Dværgsnegås (Anser rossii) Bygholm Vejle
426 2021-07-06 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
425 2021-06-26 Rosenterne (Sterna dougallii) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
2020
424 2020-11-18 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) Hønen, Sønderho (Fanø)
423 2020-11-08 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) Lalandia-Dragsminde Sluse (Lolland)
422 2020-11-02 * Brundrossel (Turdus eunomus) Sorthat Odde
421 2020-10-28 Gråsejler (Apus pallidus) Helsingør
420 2020-10-27 Kaffersejler (Apus caffer) Vejby Strand
419 2020-10-16 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
418 2020-10-12 Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Mandø, sydøstlige klæggrav (Esbjerg)
417 2020-06-17 Bleg Gulbug (Iduna pallida) Gedser Odde (Guldborgsund)
416 2020-06-11 Stendrossel (Monticola saxatilis) Ebeltoft Færgehavn (Syddjurs)
415 2020-06-06 Steppeørn (Aquila nipalensis) Skagen
414 2020-05-27 Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus) Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
413 2020-05-25 * Sørgedue (Zenaida macroura) Bøgballe
412 2020-04-14 Blå Glente (Elanus caeruleus) Busemarke Mose
2019
411 2019-10-19 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) Tipmosen
410 2019-10-18 Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Mandø (Esbjerg)
409 2019-07-12 Gærdeværling (Emberiza cirlus) Tornby Klitplantage (Hjørring)
408 2019-06-06 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Sneum Digesø
2018
407 2018-10-26 Ellekrage (Coracias garrulus) Sårup (Thisted)
406 2018-10-14 Lille Gulbug (Iduna caligata) Mandø (Esbjerg)
405 2018-08-14 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Grenen
404 2018-05-01 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) Skagen By (Frederikshavn)
2017
403 2017-10-16 Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Grønningen (Varde)
402 2017-09-24 Bairdsryle (Calidris bairdii) Ballum Forland (Tønder)
401 2017-08-31 Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Gedser Odde (Guldborgsund)
400 2017-08-18 Slagfalk (Falco cherrug) Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
399 2017-05-17 Lille Rørvagtel (Porzana parva) Søholm Skov og Dybsø (Stevns)
2016
398 2016-11-11 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Hirtshals Havn (Hjørring)
397 2016-11-06 Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Fredericia
396 2016-10-19 Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Gilleleje Havn (Gribskov)
395 2016-10-14 Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Hønen, Sønderho (Fanø)
394 2016-07-27 Jomfrutrane (Grus virgo) Bøtø Enge (Guldborgsund)
393 2016-06-07 Ørnevåge (Buteo rufinus) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
392 2016-05-31 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) Christiansø (Christiansø)
2015
391 2015-11-09 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
390 2015-08-09 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Agger Tange, store nordlige lagune (Thisted)
389 2015-05-21 Sumpvibe (Vanellus leucurus) Ølundgårds og Lammesø Inddæmning (Nordfyns)
388 2015-05-14 Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Grusgrav v/Krogsgård (Esbjerg)
2014
387 2014-11-08 Alpesejler (Tachymarptis melba) Hammeren (Bornholm)
386 2014-10-15 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
385 2014-09-14 Pileværling (Emberiza rustica) Maglemose v. Vedbæk (Rudersdal)
384 2014-06-01 Dværghejre (Ixobrychus minutus) Gl. Hviding Engsø (Esbjerg)
383 2014-01-04 Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Lunden, Gram (Haderslev)
2013
382 2013-09-12 Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Hyllekrog (Lolland)
381 2013-06-15 Gåsegrib (Gyps fulvus) Kåstrup nf. Skive (Skive)
380 2013-06-05 Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Blåvands Huk (Varde)
379 2013-05-27 * Prærietrane (Antigone canadensis) Busemarke Mose (Vordingborg)
378 2013-05-10 Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
377 2013-05-10 Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Spodsbjerg (Halsnæs)
376 2013-04-17 Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Bøjden Nor (Faaborg-Midtfyn)
2012
375 2012-11-05 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Årslev Engsø (Århus)
374 2012-10-28 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) Christiansø (Christiansø)
373 2012-09-15 Nordsanger (Phylloscopus borealis) Gedser Odde (Guldborgsund)
372 2012-05-31 Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
371 2012-05-20 Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
370 2012-04-27 Kohejre (Bubulcus ibis) Ålebæk Strand (Vordingborg)
2011
369 2011-11-02 Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Thorsminde Havn (Holstebro)
368 2011-10-20 Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Mandø (Esbjerg)
367 2011-08-06 Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Halk Nor (Haderslev)
366 2011-07-05 Lille Gulben (Tringa flavipes) Lundemosen (Langeland)
365 2011-05-26 Terekklire (Xenus cinereus) Ulvshale Nordstrand (Vordingborg)
364 2011-05-21 Høgeørn (Aquila fasciata) Bøtø Nor ved Nørresø (reservatet ved tårnene) (Guldborgsund)
2010
363 2010-11-01 Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Korshage (Odsherred)
362 2010-07-07 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Skørping (Rebild)
361 2010-05-20 Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Kroghage ved Gedser (Guldborgsund)
360 2010-05-14 Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Skagen
359 2010-05-13 Brilleand (Melanitta perspicillata) Hirtshals Fyr (Hjørring)
358 2010-02-17 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Brabrand Sø - slambede øst f. (Århus)
2009
357 2009-10-25 Prærieløber (Calidris subruficollis) Fuglsand (Ringkøbing-Skjern)
356 2009-10-12 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
355 2009-06-10 Blåvinget And (Spatula discors) Avnø (Vordingborg)
2008
354 2008-12-28 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Asserbo Strand (Melby Strand) (Halsnæs)
353 2008-10-03 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Nakkehoved (Gribskov)
352 2008-08-05 Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Børstrup Hage (Gribskov)
351 2008-07-29 Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Agger Tange (Thisted)
350 2008-07-16 Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Ølsemagle Revle (Køge)
2007
349 2007-07-15 Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Veddelen (Vordingborg)
348 2007-06-03 Citronvipstjert (Motacilla citreola) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
347 2007-06-02 Hætteværling (Emberiza melanocephala) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
346 2007-05-24 Stylteløber (Himantopus himantopus) Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
345 2007-05-18 Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Egå Engsø (Århus)
344 2007-05-18 Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
343 2007-01-29 Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Østerbro, ydre (København)
2006
342 2006-12-30 Ismåge (Pagophila eburnea) Langø (landsby og havn) (Lolland)
341 2006-10-16 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Mandø (Esbjerg)
340 2006-10-14 Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Korshage (Odsherred)
339 2006-09-10 Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Højerup, Stevns (Stevns)
338 2006-08-05 Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Sårup (Thisted)
337 2006-08-02 Skadegøg (Clamator glandarius) Birkepøl, Sydals (Sønderborg)
336 2006-07-30 Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Sneum Digesø (Esbjerg)
335 2006-06-11 Vagtel (Coturnix coturnix) Rusland (Gribskov)
334 2006-06-09 Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Helsingør Havn (Helsingør)
333 2006-02-13 Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Guldborgsund, nord, del 1 (Guldborgsund)
332 2006-01-03 Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Staunings Ø (Solrød)
2005
331 2005-10-12 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Favrholm Voldgrav (Hillerød)
2004
330 2004-11-08 Krognæb (Pinicola enucleator) Utterslev Mose Del III (Østmosen) (København)
329 2004-10-13 Purpurhejre (Ardea purpurea) Gammel Frederikskog (Tønder)
328 2004-10-13 Fyrremejse (Poecile montanus) Høgsbro Plantage (Esbjerg)
327 2004-10-11 Dværgværling (Emberiza pusilla) Mandø By (Esbjerg)
326 2004-10-05 Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Hanstholm Fyrhaver (Thisted)
325 2004-10-02 Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Hirtshals Øststrand (Hjørring)
324 2004-08-22 Tredækker (Gallinago media) Vaserne (Rudersdal)
323 2004-08-13 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Lakolk Sydsøer, Rømø (Tønder)
322 2004-06-20 Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
321 2004-06-12 Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Grønningen med vader (Sandene), Fanø (DMU 81A) (Fanø)
320 2004-05-29 Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Kramnitse Nor (Lolland)
319 2004-05-24 Stor Hornugle (Bubo bubo) Kongerslev (Aalborg)
318 2004-05-11 Alpejernspurv (Prunella collaris) Blåvands Huk (Varde)
317 2004-03-20 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Alsønderup Engsø (Hillerød)
316 2004-03-07 Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Borreby Mose (Slagelse)
315 2004-02-07 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Rødbyhavn By og Færgeleje (Lolland)
314 2004-01-17 Sortsvane (Cygnus atratus) Harboøre Tange (Lemvig)
313 2004-01-16 Nathejre (Nycticorax nycticorax) Lønnerup Fjord (Thisted)
312 2004-01-03 Indisk Gås (Anser indicus) Tissø - samlet (Kalundborg)
2003
311 2003-11-02 Jagtfalk (Falco rusticolus) Nyord Enge (Vordingborg)
310 2003-09-06 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Præstø Fjord, del af EF-lokalitet 89, 365100 (Vordingborg)
309 2003-08-06 Triel (Burhinus oedicnemus) Lejodde (Slagelse)
308 2003-07-14 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Gentofte Sø (Gentofte)
307 2003-06-23 Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Tryggevælde Ådal (Stevns)
306 2003-06-23 Hvidøjet And (Aythya nyroca) Holløse Bredning (Gribskov)
305 2003-06-14 Slørugle (Tyto alba) Janderup
304 2003-06-14 Rustand (Tadorna ferruginea) Ho Bugt Nord (Vandfladen) (Varde)
303 2003-06-14 Dværghornugle (Otus scops) Filsø, godset (Varde)
302 2003-06-05 Tophejre (Ardeola ralloides) Værnengene (Ringkøbing-Skjern)
301 2003-06-04 Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Nordhavnstippen/Stubben (København)
300 2003-05-18 Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Skagen-området (Frederikshavn)
299 2003-05-18 Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
298 2003-05-17 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Gårdbo Sø (Frederikshavn)
297 2003-05-16 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Bygholm Vejle (Jammerbugt)
296 2003-04-19 Lille Bjergand (Aythya affinis) Tvorup Hul (Thisted)
295 2003-04-17 Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Tane Sø og Nørrekær (Varde)
294 2003-04-15 Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Maderne ved Præstø Fjord (Vordingborg)
2002
293 2002-11-20 * Steppehøg (Circus macrourus) Skovrejsning v. St. Heddinge (Stevns)
292 2002-10-30 Himalayasanger (Phylloscopus humei) Gilleleje By (Gribskov)
291 2002-10-14 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Hasle Havn (Bornholm)
290 2002-10-14 Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Raghammer Odde-Boderne (Bornholm)
289 2002-08-25 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Gribskov - hele skoven (Hillerød)
288 2002-08-11 Rosenstær (Pastor roseus) Nordhavnstippen/Stubben (København)
287 2002-08-04 Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Ølsemagle Revle (Køge)
286 2002-07-31 Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
285 2002-07-30 Damklire (Tringa stagnatilis) Tissø - samlet (Kalundborg)
284 2002-06-02 Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Kalvebod Fælled (Tårnby)
1999
283 1999-05-14 Skestork (Platalea leucorodia) Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
1998
282 1998-11-29 Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Værnengene
1993
281 1993-06-18 Slangeørn (Circaetus gallicus) Aborrebjerg - Klinteskoven (Vordingborg)
280 1993-06-08 Biæder (Merops apiaster) Lodbjerg Fyr (Thisted)
279 1993-05-09 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Hanstholmreservatet (Thisted)
278 1993-04-30 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Lyngby Klithede (Thisted)
277 1993-02-27 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Christianshavns Vold/Voldgrav (København)
276 1993-02-14 Ravn (Corvus corax) Esrum Sø (Hillerød)
1991
275 1991-08-09 Dværgtrappe (Tetrax tetrax) Flasken incl. enge (Kalundborg)
274 1991-07-02 Rovterne (Hydroprogne caspia) Enø Overdrev (Næstved)
1990
273 1990-02-24 Sneugle (Bubo scandiacus) Overdrevsskoven (Slagelse)
1988
272 1988-10-12 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Christiansø (Christiansø)
271 1988-09-25 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Gilbjerg Hoved (Gribskov)
270 1988-07-21 Sølvhejre (Ardea alba) Kattinge Vig (Roskilde)
269 1988-06-05 Silkehejre (Egretta garzetta) Hegnede Bugt (Vordingborg)
268 1988-04-23 Rørdrum (Botaurus stellaris) Selbjerg Vejle (Thisted)
267 1988-01-21 Dværggås (Anser erythropus) Snevris Skov (Kalundborg)
1987
266 1987-08-30 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Enø Overdrev (Næstved)
265 1987-07-17 Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Køge Havn (Køge)
264 1987-03-23 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Hovvig, Odsherred (Odsherred)
1986
263 1986-09-28 Stribet Ryle (Calidris melanotos) Ølsemagle Revle (Køge)
262 1986-05-13 Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Christiansø (Christiansø)
261 1986-05-09 Storpiber (Anthus richardi) Christiansø (Christiansø)
260 1986-04-28 Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Christiansø (Christiansø)
1985
259 1985-12-27 Havørn (Haliaeetus albicilla) Harboøre Tange (Lemvig)
258 1985-06-20 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Ellemose, Gribskov kommune (Gribskov)
257 1985-06-06 Sort Stork (Ciconia nigra) Hulsig (Frederikshavn)
256 1985-06-03 Kejserørn (Aquila heliaca) Batterivej, Skagen (Frederikshavn)
255 1985-06-02 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Skagen-området (Frederikshavn)
254 1985-05-27 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Gilbjerg Hoved (Gribskov)
253 1985-05-21 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Svaneke (Bornholm)
252 1985-05-13 Blåhals (Luscinia svecica) Gilbjerg Hoved (Gribskov)
251 1985-05-12 Engsnarre (Crex crex) Møllekrog & Stenholts Mølle (Hillerød)
250 1985-05-12 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Møllekrog & Stenholts Mølle (Hillerød)
249 1985-05-11 Mandarinand (Aix galericulata) Frederiksberg Have (Frederiksberg)
1984
248 1984-04-30 Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Kofoeds Enge, del 1 af Kongelundsstranden (Dragør)
247 1984-02-11 Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Taarbæk (Lyngby-Taarbæk)
246 1984-02-04 Kirkeugle (Athene noctua) Vind (Herning)
245 1984-02-04 Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Thorsminde Havn (Holstebro)
244 1984-01-14 Høgeugle (Surnia ulula) Gribskov Midt, nordlige del (Gribskov)
1983
243 1983-10-23 Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Thyborøn Havn (Lemvig)
1982
242 1982-05-15 Markpiber (Anthus campestris) Korshage (Odsherred)
241 1982-05-12 Pungmejse (Remiz pendulinus) Utterslev Mose, Del I, II og III (København)
1980
240 1980-08-01 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Fanø sydspids (Fanø)
239 1980-07-27 Hedehøg (Circus pygargus) Fanø sydspids (Fanø)
238 1980-06-23 Turteldue (Streptopelia turtur) Harboøre Tange (Lemvig)
1979
237 1979-07-11 Lunde (Fratercula arctica) Hirsholmene (Frederikshavn)
236 1979-07-10 Tejst (Cepphus grylle) Deget (Frederikshavn)
235 1979-06-04 Odinshane (Phalaropus lobatus) Kongelundsstranden (del 1-3) (Dragør)
1978
234 1978-10-17 Islom (Gavia immer) Roshage og havet ud for (Thisted)
233 1978-05-18 Pirol (Oriolus oriolus) Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
232 1978-05-17 Sort Glente (Milvus migrans) Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
231 1978-05-06 Vendehals (Jynx torquilla) Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
230 1978-03-06 Klippedue (Columba livia) Østerbro, ydre (København)
1977
229 1977-09-11 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
1976
228 1976-10-22 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Roshage og havet ud for (Thisted)
227 1976-10-22 Grønspætte (Picus viridis) Østerild (Thisted)
226 1976-10-17 Lomvie (Uria aalge) Roshage og havet ud for (Thisted)
225 1976-01-25 * Perleugle (Aegolius funereus) Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
1975
224 1975-10-23 Tajgasædgås (Anser fabalis) Bygholm Vejle (Jammerbugt)
223 1975-10-23 Sabinemåge (Xema sabini) Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
222 1975-10-19 Alk (Alca torda) Skagen-området (Frederikshavn)
221 1975-10-19 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Skagen-området (Frederikshavn)
220 1975-06-06 Kærløber (Calidris falcinellus) Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
219 1975-05-18 Hærfugl (Upupa epops) Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
218 1975-05-18 Gulirisk (Serinus serinus) Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
217 1975-05-17 Huldue (Columba oenas) Stampedam (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
216 1975-03-10 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Jægersborg Strandhave (Lyngby-Taarbæk)
1974
215 1974-12-10 Spurveugle (Glaucidium passerinum) Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
214 1974-10-16 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Blåvands Huk (Varde)
213 1974-08-17 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Lyngby-Taarbæk Kommune (Lyngby-Taarbæk)
212 1974-06-06 Græshoppesanger (Locustella naevia) Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
211 1974-05-25 Lærkefalk (Falco subbuteo) Eremitagesletten (Lyngby-Taarbæk)
210 1974-05-04 Sortterne (Chlidonias niger) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
209 1974-04-27 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Skjern Kommune (Ringkøbing-Skjern)
208 1974-04-01 Knarand (Mareca strepera) Sjællandsbroen (København)
207 1974-03-28 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Husby Nørre Sø (Holstebro)
1973
206 1973-10-18 Søkonge (Alle alle) Roshage og havet ud for (Thisted)
205 1973-10-18 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Roshage og havet ud for (Thisted)
204 1973-10-18 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Roshage og havet ud for (Thisted)
203 1973-10-16 Blisgås (Anser albifrons) Bygholm Vejle (Jammerbugt)
202 1973-10-16 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Vejlerne, østlige + vestlige (Thisted)
201 1973-10-16 Skægmejse (Panurus biarmicus) Lønnerup Fjord (Thisted)
200 1973-10-14 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Agger Tange (Thisted)
199 1973-10-14 Pibesvane (Cygnus columbianus) Ove Sø (Thisted)
198 1973-10-14 Skærpiber (Anthus petrosus) Agger Tange (Thisted)
197 1973-10-13 Bjergand (Aythya marila) Bygholm Vejle (Jammerbugt)
196 1973-10-13 Bramgås (Branta leucopsis) Bygholm Vejle (Jammerbugt)
195 1973-10-13 Toplærke (Galerida cristata) Hanstholm Havn og havet ud for (Thisted)
194 1973-10-13 Knortegås (Branta bernicla) Bygholm Vejle (Jammerbugt)
193 1973-06-19 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Klinteskoven EF-lok. 90 (Vordingborg)
192 1973-05-24 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Lundtofte (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
191 1973-05-23 Rød Glente (Milvus milvus) Hjortekær (Lyngby-Taarbæk)
190 1973-05-21 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
189 1973-05-20 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
188 1973-05-20 Natravn (Caprimulgus europaeus) Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
187 1973-05-06 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Gilbjerg Hoved (Gribskov)
186 1973-05-05 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Gilbjerg Hoved (Gribskov)
185 1973-05-05 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Gilbjerg Hoved (Gribskov)
184 1973-05-05 Hortulan (Emberiza hortulana) Gilbjerg Hoved (Gribskov)
183 1973-05-05 Aftenfalk (Falco vespertinus) Gilbjerg Hoved (Gribskov)
182 1973-05-05 Ringdrossel (Turdus torquatus) Gilbjerg Hoved (Gribskov)
181 1973-04-25 Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Nivå (Fredensborg)
180 1973-03-31 Hedelærke (Lullula arborea) Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
179 1973-01-11 Sangsvane (Cygnus cygnus) Stampedam (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
178 1973-01-06 Isfugl (Alcedo atthis) Rådvad til Strandmøllen (Lyngby-Taarbæk)
1972
177 1972-12-27 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Gørlev Kommune (Kalundborg)
176 1972-10-20 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Blåvands Huk (Varde)
175 1972-10-18 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Blåvands Huk (Varde)
174 1972-10-18 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Blåvands Huk (Varde)
173 1972-10-18 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Blåvands Huk (Varde)
172 1972-10-18 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Blåvands Huk (Varde)
171 1972-10-18 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Blåvands Huk (Varde)
170 1972-10-18 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Blåvands Huk (Varde)
169 1972-10-16 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Oksby-Bordrup Klitplantager (Varde)
168 1972-10-16 Vandrefalk (Falco peregrinus) Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
167 1972-08-25 Trane (Grus grus) Eremitagesletten (Lyngby-Taarbæk)
166 1972-08-13 Temmincksryle (Calidris temminckii) Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
165 1972-08-13 Dværgryle (Calidris minuta) Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
164 1972-08-13 Sortklire (Tringa erythropus) Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
163 1972-08-12 Skeand (Spatula clypeata) Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
162 1972-08-03 Hvidklire (Tringa nebularia) Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
161 1972-08-03 Fløjlsand (Melanitta fusca) Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
160 1972-08-03 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
159 1972-08-02 Sandløber (Calidris alba) Fanø Nordveststrand (Fanø)
158 1972-08-01 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Fanø Klitplantage (Fanø)
157 1972-07-30 Stenvender (Arenaria interpres) Fanø, total (Fanø)
156 1972-07-30 Småspove (Numenius phaeopus) Fanø, total (Fanø)
155 1972-07-30 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Fanø, total (Fanø)
154 1972-07-30 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Fanø, total (Fanø)
153 1972-07-29 Topmejse (Lophophanes cristatus) Fanø, total (Fanø)
152 1972-07-22 Havlit (Clangula hyemalis) Jægersborg Strandhave (Lyngby-Taarbæk)
151 1972-06-15 Dværgterne (Sternula albifrons) Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
150 1972-06-15 Brushane (Calidris pugnax) Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
149 1972-06-15 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
148 1972-06-08 Duehøg (Accipiter gentilis) Hjortekær (Lyngby-Taarbæk)
147 1972-06-07 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
146 1972-06-04 Sortmejse (Periparus ater) Vaserne (Rudersdal)
145 1972-05-22 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
144 1972-05-22 Bomlærke (Emberiza calandra) Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
143 1972-05-22 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
142 1972-05-22 Vandrikse (Rallus aquaticus) Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
141 1972-05-22 Tinksmed (Tringa glareola) Stampedam (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
140 1972-05-22 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
139 1972-05-22 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Stampedam (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
138 1972-05-22 Savisanger (Locustella luscinioides) Porsemosen (Høje Taastrup / Egedal) (Høje Taastrup)
137 1972-05-16 Rørhøg (Circus aeruginosus) Gilbjerg Hoved (Gribskov)
136 1972-05-16 Dværgfalk (Falco columbarius) Gilbjerg Hoved (Gribskov)
135 1972-05-10 Natugle (Strix aluco) Stampedam (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
134 1972-05-02 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Eremitagesletten (Lyngby-Taarbæk)
133 1972-05-01 Munk (Sylvia atricapilla) Ermelunden (Gentofte)
132 1972-05-01 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Ermelunden (Gentofte)
131 1972-05-01 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Mølleåen, Helsingørmotorvejen til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
130 1972-04-30 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Gilbjerg Hoved (Gribskov)
129 1972-04-23 Fjordterne (Sterna hirundo) Saltholm (Tårnby)
128 1972-04-23 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Saltholm (Tårnby)
127 1972-04-23 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Saltholm (Tårnby)
126 1972-04-22 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
125 1972-04-22 Sortkrage (Corvus corone) Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
124 1972-04-22 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
123 1972-04-15 Skovpiber (Anthus trivialis) Gilbjerg Hoved (Gribskov)
122 1972-04-15 Tornirisk (Linaria cannabina) Gilbjerg Hoved (Gribskov)
121 1972-04-15 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Gilbjerg Hoved (Gribskov)
120 1972-04-15 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Gilbjerg Hoved (Gribskov)
119 1972-04-15 Jernspurv (Prunella modularis) Gilbjerg Hoved (Gribskov)
118 1972-04-15 Engpiber (Anthus pratensis) Gilbjerg Hoved (Gribskov)
117 1972-04-15 Sortand (Melanitta nigra) Gilbjerg Hoved (Gribskov)
116 1972-04-15 Svaleklire (Tringa ochropus) Gilbjerg Hoved (Gribskov)
115 1972-04-15 Sildemåge (Larus fuscus) Gilbjerg Hoved (Gribskov)
114 1972-04-11 Sangdrossel (Turdus philomelos) Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
113 1972-04-11 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
112 1972-04-11 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
111 1972-04-11 Gransanger (Phylloscopus collybita) Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
110 1972-03-18 Sortspætte (Dryocopus martius) Jægersborg Hegn (Rudersdal)
109 1972-03-15 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
108 1972-03-13 Skovhornugle (Asio otus) Utterslev Mose, Del I, II og III (København)
107 1972-03-12 Silkehale (Bombycilla garrulus) Hjortekær (Lyngby-Taarbæk)
106 1972-03-11 Skovskade (Garrulus glandarius) Kongelundsområdet (alle lok.nr. 155031-155055) (Dragør)
105 1972-03-10 Rødhals (Erithacus rubecula) Hjortekær (Lyngby-Taarbæk)
104 1972-03-05 Musvåge (Buteo buteo) Jægersborg Dyrehave (Lyngby-Taarbæk)
103 1972-03-05 Hvinand (Bucephala clangula) Esrum Sø (Hillerød)
102 1972-03-05 Blishøne (Fulica atra) Esrum Sø (Hillerød)
101 1972-03-05 Sanglærke (Alauda arvensis) Esrum Sø (Hillerød)
100 1972-03-05 Canadagås (Branta canadensis) Esrum Sø (Hillerød)
99 1972-02-25 Spætmejse (Sitta europaea) Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
98 1972-02-18 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Hjortekær (Lyngby-Taarbæk)
97 1972-02-18 Gulspurv (Emberiza citrinella) Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
96 1972-02-18 Fuglekonge (Regulus regulus) Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
95 1972-02-18 Bogfinke (Fringilla coelebs) Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
94 1972-02-18 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
93 1972-02-18 Sumpmejse (Poecile palustris) Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
92 1972-02-17 Gråkrage (Corvus cornix) Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
91 1972-02-17 Grønirisk (Chloris chloris) Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
90 1972-02-17 Ringdue (Columba palumbus) Rådvaddam til Stampedam (Lyngby-Taarbæk)
1971
89 1971-09-26 Fasan (Phasianus colchicus) Saltholm (Tårnby)
88 1971-09-26 Storspove (Numenius arquata) Saltholm (Tårnby)
87 1971-09-26 Stillits (Carduelis carduelis) Saltholm (Tårnby)
86 1971-09-26 Agerhøne (Perdix perdix) Saltholm (Tårnby)
85 1971-09-26 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Saltholm (Tårnby)
84 1971-09-26 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Saltholm (Tårnby)
83 1971-09-26 Spidsand (Anas acuta) Saltholm (Tårnby)
82 1971-09-26 Ederfugl (Somateria mollissima) Saltholm (Tårnby)
81 1971-09-26 Grågås (Anser anser) Saltholm (Tårnby)
80 1971-09-26 Gråand (Anas platyrhynchos) Saltholm (Tårnby)
79 1971-09-26 Fiskehejre (Ardea cinerea) Saltholm (Tårnby)
78 1971-09-26 Skarv (Phalacrocorax carbo) Saltholm (Tårnby)
77 1971-05-29 Havesanger (Sylvia borin) Utterslev Mose, Del I, II og III (København)
76 1971-05-29 Gærdesanger (Curruca curruca) Utterslev Mose, Del I, II og III (København)
75 1971-05-29 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Utterslev Mose, Del I, II og III (København)
74 1971-05-29 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Utterslev Mose, Del I, II og III (København)
73 1971-05-29 Nattergal (Luscinia luscinia) Utterslev Mose, Del I, II og III (København)
72 1971-05-29 Taffeland (Aythya ferina) Utterslev Mose, Del I, II og III (København)
71 1971-05-29 Troldand (Aythya fuligula) Utterslev Mose, Del I, II og III (København)
70 1971-05-29 Pibeand (Mareca penelope) Utterslev Mose, Del I, II og III (København)
69 1971-05-29 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Utterslev Mose, Del I, II og III (København)
68 1971-05-29 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Utterslev Mose, Del I, II og III (København)
67 1971-03-07 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
66 1971-03-07 Vindrossel (Turdus iliacus) Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
65 1971-03-07 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
64 1971-03-07 Grønsisken (Spinus spinus) Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
63 1971-03-07 Halemejse (Aegithalos caudatus) Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
62 1971-03-07 Træløber (Certhia familiaris) Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
61 1971-03-07 Sjagger (Turdus pilaris) Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
60 1971-03-07 Spurvehøg (Accipiter nisus) Kongelundsstranden (del 1-3) (Dragør)
59 1971-03-07 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Kongelunden (skovområdet del 1-4) (Dragør)
58 1971-03-07 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Sjællandsbroen (København)
57 1971-03-07 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Sjællandsbroen (København)
56 1971-03-07 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Sjællandsbroen (København)
55 1971-03-07 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Sjællandsbroen (København)
54 1971-03-07 Lapværling (Calcarius lapponicus) Kongelundsstranden (del 1-3) (Dragør)
1970
53 1970-10-24 Gråmåge (Larus hyperboreus) Blåvands Huk (Varde)
52 1970-10-24 Storkjove (Stercorarius skua) Blåvands Huk (Varde)
51 1970-10-23 Urfugl (Lyrurus tetrix) Kallesmærsk Hede (Varde)
50 1970-10-23 Mosehornugle (Asio flammeus) Kallesmærsk Hede (Varde)
49 1970-10-20 Vandstær (Cinclus cinclus) Blåvands Huk (Varde)
48 1970-10-19 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Blåvands Huk (Varde)
47 1970-10-19 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Blåvands Huk (Varde)
46 1970-10-19 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Blåvands Huk (Varde)
45 1970-10-19 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Blåvands Huk (Varde)
44 1970-10-19 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Blåvands Huk (Varde)
43 1970-10-19 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Blåvands Huk (Varde)
42 1970-10-19 Sule (Morus bassanus) Blåvands Huk (Varde)
41 1970-10-19 Ride (Rissa tridactyla) Blåvands Huk (Varde)
40 1970-05-23 Gråspurv (Passer domesticus) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
39 1970-05-23 Skovspurv (Passer montanus) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
38 1970-05-23 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
37 1970-05-23 Husskade (Pica pica) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
36 1970-05-23 Råge (Corvus frugilegus) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
35 1970-05-23 Stær (Sturnus vulgaris) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
34 1970-05-23 Allike (Coloeus monedula) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
33 1970-05-23 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
32 1970-05-23 Musvit (Parus major) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
31 1970-05-23 Solsort (Turdus merula) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
30 1970-05-23 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
29 1970-05-23 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
28 1970-05-23 Landsvale (Hirundo rustica) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
27 1970-05-23 Bysvale (Delichon urbicum) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
26 1970-05-23 Mursejler (Apus apus) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
25 1970-05-23 Digesvale (Riparia riparia) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
24 1970-05-23 Gøg (Cuculus canorus) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
23 1970-05-23 Svartbag (Larus marinus) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
22 1970-05-23 Sølvmåge (Larus argentatus) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
21 1970-05-23 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
20 1970-05-23 Stormmåge (Larus canus) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
19 1970-05-23 Strandskade (Haematopus ostralegus) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
18 1970-05-23 Vibe (Vanellus vanellus) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
17 1970-05-23 Havterne (Sterna paradisaea) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
16 1970-05-23 Hjejle (Pluvialis apricaria) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
15 1970-05-23 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
14 1970-05-23 Rødben (Tringa totanus) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
13 1970-05-23 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
12 1970-05-23 Klyde (Recurvirostra avosetta) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
11 1970-05-23 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
10 1970-05-23 Gravand (Tadorna tadorna) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
9 1970-05-23 Krikand (Anas crecca) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
8 1970-05-23 Knopsvane (Cygnus olor) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
7 1970-05-23 Tornsanger (Curruca communis) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
6 1970-05-23 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
5 1970-05-23 Gulbug (Hippolais icterina) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
4 1970-05-23 Atlingand (Spatula querquedula) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
3 1970-05-23 Høgesanger (Curruca nisoria) Knudshoved Odde (vest for Draget) (Vordingborg)
2 1970-01-18 Stellersand (Polysticta stelleri) Skovshoved Havn (Gentofte)
1969
1 1969-09-13 Rødhovedet And (Netta rufina) Damhussøen (København)
Annoncer