Danske Arter

Danske Arter

Hanne Kapala


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Hanne Kapalas kryds

Dette er Hanne Kapalas Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 1989-11-15 Søndersø
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1985-11-03 Dragør Sydstrand
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2003-11-11 Røgbølle Sø, Lolland
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1988-02-07 Holmegård Mose
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1985-11-03 Dragør Sydstrand
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2007-12-02 Tissø Vest
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 1982-05-10 Utterslev Mose
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2019-02-24 Svalebæk, Midtsjælland
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1988-02-07 Holmegård Mose
15 X Blisgås (Anser albifrons) 1988-02-07 Holmegård Mose
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2004-04-19 Klydesøreservatet - Vestramager
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2004-05-12 Bølling Sø
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2002-01-24 Ishøj Strand
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1988-02-07 Enø Fed
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2003-07-15 Årslev Engsø
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 1985-05-04 Bønnerup Strand, Djursland
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2009-08-05 Ho Bugt
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2012-11-01 Lyngby mølledam
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 1988-09-18 Nyord
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2013-07-07 Ølsemagle Revle
28 X Skeand (Spatula clypeata) 1985-03-02 Utterslev Mose
29 X Knarand (Mareca strepera) 1985-08-16 Utterslev Mose
30 X Pibeand (Mareca penelope) 1985-09-08
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2003-10-01 Sct. Hans Vig, Roskilde
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta) 1986-01-30 Ishøj Strand
34 X Krikand (Anas crecca) 1985-08-24 Utterslev Mose
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2006-02-11 Nyord
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1991-12-26 Damhussøen
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 0022-07-07 Damhussøen
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-02-13 Nykøbing Falster
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila) 1986-01-30 Ishøj Strand
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-02-28 Roskilde Havn
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2003-01-13 Nivå Bugt
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1992-08-06 Ølsemagle revle
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2015-02-11 Fanø Vesterstrand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 0022-02-03 Høve Strand (Odsherred)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 1985-11-24 Vallensbæk Mose
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2008-12-28 Asserbo Strand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 1985-12-15 Dragør
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 1985-02-19 Ishøj Strand
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1985-02-20 Københavns Sydhavn
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1985-02-19 Ishøj Strand
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2003-08-30 Selsø
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 0022-02-14 Selsø sø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2006-05-26 Sandmilen, Skagen
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2016-04-21 Jættebrink, Møn
63 X Mursejler (Apus apus)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2012-11-23 Gilleleje
65 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Vestamager
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Vejlby
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-03 Birkepøl, Als
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 1984-07-04 Amager Fælled
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 1986-01-17 Utterslev Mose
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2006-05-25 Grenen
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-02-04 Bække, Vejen
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1985-09-22 Utterslev Mose
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1986-04-12 Utterslev Mose
84 X Engsnarre (Crex crex) 2003-05-16 Tryggevælde Ådal
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-06-04 Gulstav Mose
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-16 Ulvshale, Møn.
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2003-06-16 Tryggevælde Ådal
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1984-08-06 Utterslev Mose
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-28 Busemarke Mose, Møn
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1985-09-08 Vestamager
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1990-11-10 Furesøen
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1984-06-25 Utterslev Mose
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2003-08-12 Lejsø
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2013-06-05 Lille Vildmose
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1986-05-03 Ishøj Strand
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-07-12 Søborg Sø, nordsjælland
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1985-08-24 Utterslev Mose
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2004-07-22 Emmelev Klev
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2016-05-07 Vestamager
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1986-05-17 Ølsemagle Revle
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1986-05-17 Øls
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1985-09-08 Vestamager
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2006-04-24 Rømø Sydstrand
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2004-05-11 Vest Stadil Fjord
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata) 1985-09-08
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1986-10-05 Ølsemagle Revle
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1996-06-07 Borreby Mose
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 1984-07-14 Saltholm
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1986-10-05 Ølsemagle Revle
126 X Brushane (Calidris pugnax) 1986-09-05 Ølsemagle Revle
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1989-08-19 Agersø
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1992-07-22 Utterslev Mose
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1986-05-17 Ølsemagle revle
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 1986-10-06 Ølsemagle Revle
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2002-01-04 Stubben, Nordhavn
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 1986-10-05 Ølsemagle Revle
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2017-08-10 Klydesøreservatet, Amager.
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2005-07-23 Sevedø Engsø
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-04-22 Bøjden Nor
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1992-10-15 Draved Skov
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Ølsemagle revle
145 X Tredækker (Gallinago media) 2009-05-11 Tryggevælde Ådal
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1985-09-08
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2011-05-26 Ulvshale Nordstrand
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1990-09-01 Ølsemagle revle
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2007-09-20 Helsingør Lystbådehavn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1985-05-04 Bønnerup Strand, Djursland
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2007-05-18 Egå engsø
153 X Svaleklire (Tringa ochropus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2003-07-14 Bøjden Nor
157 X Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 1989-08-22 Køge Sydstrand
159 X Hvidklire (Tringa nebularia)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-05-31 Klydesøen, Vestamager
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2006-08-04 Sneum Engsø
165 X Ride (Rissa tridactyla) 1990-03-17 Gilleleje
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-29 Langø, Nakskov
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 2004-09-16 Gilbjerg Hoved
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1986-10-05 Ølsemagle Revle
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-28 Esbjerg Fiskerihavn
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1991-11-30 Kongens Have, Kbh.
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 1988-02-07 Tystrup Bavelse Sø
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2012-01-31 Universitetsparken, Århus
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1990-03-17 Gilleleje Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2007-04-20 Hvide Sande
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2007-09-27 Christiansø
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1991-02-10 Ravellinen
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2009-08-05 Obs fra Fanø - Esbjerg færgen.
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2005-07-27 Ølsemagle Revle
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1986-05-17 Ølsemagle Revle
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1986-05-03 Ishøj Strand
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 1986-05-03 Ishøj Strand
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-05-10 Utterslev Mose del 1
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2007-05-17 Utterslev Mose
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 1986-05-03 Ishøj Strand
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2004-09-16 Gilbjerg Hoved
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1992-07-20 Ølsemagle revle
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2004-09-16 Gilbjerg Hoved
205 X Søkonge (Alle alle) 2005-10-17 Hornbæk Havn
206 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 2021-10-23 Gilleleje Flak og Tragten
207 X Lomvie (Uria aalge) 2001-10-28 Gilbjerg
208 X Alk (Alca torda) 2001-10-28 Gilbjerg
209 X Tejst (Cepphus grylle) 1990-05-05 Samsø
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2005-08-20 Vejle Havn
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1987-10-17 Gedser
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1996-10-06 Hellebæk
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 1990-09-01 Ølsemagle Revle
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2014-03-06 Havet ud for Ålebæk Strand, Møn
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2017-10-06 Ebbeløkke
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2004-09-16 Gilbjerg Hoved
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2000-05-18 Bulbjerg
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2006-10-27 Gilbjerg Hoved
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2015-06-14 Roshage
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2006-05-27 Skagen
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2001-10-28 Gilbjerg
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2008-04-23 Esbjerg Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-08-30 Herslev, Roskilde
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2001-08-19 Vejlerne
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1988-11-20 utterslev Mose
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Hejresøen, Amager
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2009-05-05 Suså, Skelby.
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2011-05-24 Koklapperne,Vestamager.
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2008-05-06 Hegnede Bugt, Møn
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2001-10-02 Klydesøen, Vestamager
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2001-04-29 Gundsømagle Sø
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2004-07-22 Rømø dæmning
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1985-09-22 Utterslev Mose
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-16 Busemarke Mose, Møn
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1985-09-08 Vestamager
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-22 Bøtø Nord, Falster
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 1999-08-24 Mandehoved, Stevns
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2009-04-19 Hesbjerg, Nordsjælland
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2007-10-13 Mandehoved, Stevns
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2009-10-13 Højerup, Stevns
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2007-10-13 Mandehoved, Stevns
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1999-05-16 Flagbakken, Skagen
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1988-11-26 Holmegård Mose
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1989-05-24 Utterslev Mose
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1985-09-08 Vestamager
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2006-05-26 Grenen
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 1988-05-01 Busene, Møn
268 X Rød Glente (Milvus milvus)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2007-04-23 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1988-11-26 Holmegård Mose
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1985-09-08 Vestamager
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba) 2008-04-23 Vester Vedsted, nord.
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2013-12-26 Hanstholm
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2001-08-18 Grenå kirke
278 X Natugle (Strix aluco) 1989-12-10 Vestskoven, Kbh's amt
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1989-12-02 Ll. Værløse
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2000-03-22 Nejede Vesterskov
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2004-07-23 Føvling
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2014-04-16 Blåbjerg Plantage
283 X Skovhornugle (Asio otus) 1986-12-27 Utterslev Mose
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1990-04-07 Ølsemagle Revle
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2004-11-13 Kystagerparken
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 1991-10-10 Holløse Mølle
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2002-07-09 Røsnæs
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 1993-08-14 Saltholm
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2015-02-12 Draved Skov
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1988-05-01 Nyord
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2007-02-04 Holme Å, syd for Hjortebjerg Plantage
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 X * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius) 2015-04-23 Fuglesangssøen (Lyngby-Taarbæk)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1986-09-05 Ølsemagle Revle
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1989-03-13 Valby Park
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1985-08-08 Vestamager
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2011-07-18 Skovmose, Als
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1990-02-03 Hellebæk
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2014-07-03 Østerøsø - Knudshoved
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-22 Mandø
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2000-05-21 Ramten Skov, Djursland
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1998-01-10 Kongelunden
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1988-10-13 Charlottenlund
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1989-05-06 Grenå
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2006-04-24 Vester Vedsted
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1991-05-05 Porsemosen
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1988-10-20 Utterslev Mose
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 1990-03-17 Gilleleje
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2005-08-29 Trekroner, Roskilde
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1991-02-02 Avedøre Holme
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2009-05-14 Ishøj, Enge ved Vejleå's udløb
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø
341 X Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2011-04-17 Nordborg Sø, Als
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1984-07-30 Utterslev Mose
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2015-11-27 Stevns Fyr
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2001-10-10 Utterslev Mose
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2010-10-20 Ho Bugt
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2011-10-23 Blåvand - Tdc område
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1993-06-26 Amager Fælled
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2000-05-27 Bagsværd sø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2003-07-02 Tryggevælde Ådal
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1984-05-25 Utterslev Mose
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1986-04-25 Smør- Fedtmosen
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 1989-07-09 Smør- Fedtmosen
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2004-06-11 Køge Ås
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2003-07-08 Gl. Havdrup Mose
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 1985-05-25 Utterslev Mose
380 X Havesanger (Sylvia borin)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2010-10-20 Landsende, Rømø
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1984-08-06 Utterslev Mose
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 1986-05-25 Smør- Fedtmosen
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2011-04-20 Blåvand
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2005-06-13 Kongelunden
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 1986-02-15
395 X Træløber (Certhia familiaris) 1986-02-15 Dyrehaven, Kbh.
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1992-10-15 Trøjborg Slotsruin
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 1999-05-15 Skagen
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1992-10-13 Højer Sluse, Vadehavet
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-15 Frederiksværk
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 1984-12-24 Utterslev Mose
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1984-11-24 Utterslev Mose
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1986-04-25 Smør- Fedtmosen
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1989-07-09 Smør- Fedtmosen
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1985-09-22 Utterslev Mose
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2006-04-24 Margrethekog. SJ.
418 X Nattergal (Luscinia luscinia)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2000-05-17 Vallensbæk Sø
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2019-10-13 Allerød Sø området
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1984-07-04 Amager Fælled
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2009-04-19 Harager Hegn, nordsjælland
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2008-09-24 Nordhavnstippen/Stubben
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1990-09-29 Gedser
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1996-06-04 Tagensvej (ved BBH)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-16 Ebeltoft Færgehavn
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1985-08-24 Utterslev Mose
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2003-11-15 SVpynten, Amager
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1985-09-08 Vestamager
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-19 Gilleleje Havn
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-03 Store Vrøj, Saltbæk Vig
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1986-11-02 Søndersø
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2009-04-12 Spodsbjerg, Hundested
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-15 Nordhavnstippen/Stubben
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 1985-09-08 Vestamager
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2012-05-01 Grenen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1996-09-07 Stevns Klint
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2004-10-04 Søvang,Amager
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1985-09-08 Vestamager
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2003-10-29 Helsingør
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1990-09-29 Gedser
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1986-03-01 Valbyparken
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1986-03-01 Valbyparken
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-08 Utterslev Mose
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1985-04-14 utterslev Mose
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2001-05-28 Bønnerup Strand, Djursland
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 1985-02-02 Frederiksberg
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1985-11-04 Sydvestpynten, Amager
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1984-07-14 Saltholm
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1985-11-24 Vallensbæk Mose
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2001-11-28 Stubben
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1991-02-10 Dortheavej, Kbh. NV
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2003-01-13 Rågeleje
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1985-09-22 Utterslev Mose
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-03-21 Sandbjerg Østerskov, Vedbæk
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2006-06-23 Feddet
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 1984-05-13 Gladsaxe
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2003-10-08 Stubben, Nordhavn
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1985-02-19 Ishøj Strand
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1990-05-05 Samsø
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2002-05-11 saltholm
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2011-10-22 Mandø
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2014-09-13 Maglemosen, Vedbæk
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-12 Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-15 Agger by
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer