Danske Arter

Danske Arter

Nichlas Harpsøe Dissing


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Nichlas Harpsøe Dissings kryds

Dette er Nichlas Harpsøe Dissings Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2020-06-12 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2014-07-05 Vaserne (Rudersdal)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2014-09-24 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2015-07-19 Nørreballe Nor (Langeland)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2014-05-27 Vaserne (Rudersdal)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2014-10-19 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2020-07-22 Favrholm Voldgrav (Hillerød)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2014-10-05 Holløse Bredning (Gribskov)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2022-03-27 Strødamområdet og Strødam Engsø (Hillerød)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2014-10-09 Hyllekrog (Lolland)
16 Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2014-10-09 Hyllekrog (Lolland)
19 Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2014-11-09 Melby Overdrev (Halsnæs)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2015-07-28 Saltvandssøen (Tønder)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2014-04-27 Nivå (Fredensborg)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2020-06-21 Præstesø - vest for Søndersø (Furesø)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2015-02-21 Nivå Ådal (Fredensborg)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2020-04-11 Præstesø - vest for Søndersø (Furesø)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2014-10-05 Holløse Bredning (Gribskov)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2014-09-28 Strødamområdet og Strødam Engsø (Hillerød)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2014-09-14 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
31 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2014-10-11 Alsønderup Engsø (Hillerød)
33 X Spidsand (Anas acuta) 2014-09-24 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
34 X Krikand (Anas crecca) 2014-09-22 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
35 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2014-10-09 Hejrede Sø (Guldborgsund)
37 X Taffeland (Aythya ferina) 2014-10-09 Hejrede Sø (Guldborgsund)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2020-06-28 Damhussøen (København)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2015-02-15 Møllekrog & Stenholts Mølle (Hillerød)
40 X Troldand (Aythya fuligula) 2014-10-18 Vaserne (Rudersdal)
41 Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2014-04-27 Nivå (Fredensborg)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2021-02-06 Isefjord (Halsnæs)
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2015-01-25 Melby Overdrev (Halsnæs)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra) 2015-01-03 Nivå (Fredensborg)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2021-02-19 Tisvildekysten (Gribskov)
52 Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 2014-04-26 Vaserne (Rudersdal)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2014-11-23 Holløse Bredning (Gribskov)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2014-12-14 Vaserne (Rudersdal)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2014-05-04 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-16 Selsø Sø området (Frederikssund)
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-16 Selsø Sø området (Frederikssund)
59 Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) 2014-05-27 Vaserne (Rudersdal)
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 2014-05-07 Vaserne (Rudersdal)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 2015-01-03 Vaserne (Rudersdal)
77 X Huldue (Columba oenas) 2020-04-09 Tisvilde Hegn (Gribskov)
78 X Ringdue (Columba palumbus) 2015-01-03 Vaserne (Rudersdal)
79 Turteldue (Streptopelia turtur)
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2015-02-01 Holløse (Gribskov)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2014-10-11 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
84 Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
87 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2014-09-14 Nivå Golf (Fredensborg)
90 X Blishøne (Fulica atra) 2014-12-31 Vaserne (Rudersdal)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 2014-10-06 Vaserne (Rudersdal)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2014-10-05 Holløse Bredning (Gribskov)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2014-11-02 Vaserne (Rudersdal)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2014-04-21 Vaserne (Rudersdal)
97 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2021-04-02 Sjælsø vest (Allerød)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2022-03-13 Nordhavnstippen/Stubben (København)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2014-04-27 Nivå (Fredensborg)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2021-05-09 Aflandshage (Dragør)
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2015-07-19 Nørreballe Nor (Langeland)
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 2014-05-04 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2015-07-23 Keldsnor (Langeland)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2014-08-17 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2014-08-17 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2014-08-17 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2021-07-31 Sønderho Strand (Fanø)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 2014-07-20 Melby Overdrev (Halsnæs)
120 X Storspove (Numenius arquata) 2014-04-05 Kyndby Vig/Rev (Frederikssund)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2014-07-18 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2021-07-26 Saltvandssøen (Tønder)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 2020-07-30 Blåvands Huk
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2014-08-17 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
126 X Brushane (Calidris pugnax) 2015-07-20 Nørreballe Nor (Langeland)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2021-05-21 Nordhavnstippen/Stubben (København)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2014-07-18 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2015-07-31 Gl. Hviding Engsø (Esbjerg)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 2021-07-30 Blåvands Huk (Varde)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2014-07-18 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
135 Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2014-07-18 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2021-02-14 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2014-11-02 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
145 Tredækker (Gallinago media)
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2014-09-24 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2021-05-21 Nordhavnstippen/Stubben (København)
150 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2014-04-27 Nivå (Fredensborg)
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2020-07-27 Årslev Engsø
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-10-25 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
155 X Rødben (Tringa totanus) 2014-09-14 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2015-07-28 Saltvandssøen (Tønder)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 2014-07-05 Gundsømagle (Roskilde)
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 2014-08-17 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2014-04-27 Nivå (Fredensborg)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 Ride (Rissa tridactyla)
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2015-01-03 Langstrup Mose (Fredensborg)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2022-04-07 Sjælsø vest (Allerød)
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2022-03-25 Gurre Sø (Helsingør)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 2014-10-19 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) 2014-07-18 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides)
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2014-10-19 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
185 Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2021-07-31 Sønderho Strand (Fanø)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 2021-07-31 Sønderho strand (Fanø)
189 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2014-05-04 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2014-09-14 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2015-07-23 Vallensbæk og Ishøj Strandenge (Ishøj)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2014-04-27 Nivå (Fredensborg)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 2014-07-26 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
198 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 2015-07-28 Saltvandssøen (Tønder)
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2021-07-30 Blåvands Huk (Varde)
202 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 2014-09-24 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
208 Alk (Alca torda)
209 Tejst (Cepphus grylle)
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2015-02-09 Børstrup Hage (Gribskov)
212 Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 Islom (Gavia immer)
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
220 Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 * Sort Stork (Ciconia nigra)
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-06-21 Præstesø - vest for Søndersø (Furesø)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 2015-01-03 Nivå (Fredensborg)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2014-10-05 Holløse Bredning (Gribskov)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2020-09-30 Marup Mose (Holbæk)
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2015-07-28 Saltvandssøen (Tønder)
237 Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2014-04-26 Vaserne (Rudersdal)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2017-07-27 Tryggelev Nor & Salme Nor (Langeland)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2015-07-31 Gl. Hviding Engsø (Esbjerg)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2014-09-22 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-07-28 De vandfyldte gravebaner, Lille Vildmose (Aalborg)
252 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
253 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2014-04-27 Nivå (Fredensborg)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2014-04-26 Vaserne (Rudersdal)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2014-07-05 Gundsømagle (Roskilde)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2014-10-17 Vaserne (Rudersdal)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 * Steppehøg (Circus macrourus)
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 2021-07-29 Ballum Enge (Tønder)
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 2014-10-09 Hyllekrog (Lolland)
269 Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2014-10-09 Hejrede Sø (Guldborgsund)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2014-12-26 Langstrup Mose (Fredensborg)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo) 2014-04-26 Vaserne (Rudersdal)
274 Slørugle (Tyto alba)
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 2015-02-21 Gribskov - hele skoven (Hillerød)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2020-03-22 Karlebo (Fredensborg)
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 Kirkeugle (Athene noctua)
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus) 2014-11-29 Birkerød (Rudersdal)
284 Mosehornugle (Asio flammeus)
285 Hærfugl (Upupa epops)
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2014-09-22 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 Biæder (Merops apiaster)
290 Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2015-03-06 Vaserne (Rudersdal)
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2014-05-27 Vaserne (Rudersdal)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2020-04-09 Tisvilde Hegn (Gribskov)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2022-02-24 Kongebroskoven (Middelfart)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2014-07-20 Melby Overdrev (Halsnæs)
300 X * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius) 2014-09-14 Nivå Golf (Fredensborg)
301 Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2021-04-10 Hellebæk området (Helsingør)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2014-09-14 Nivå Golf (Fredensborg)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 * Jagtfalk (Falco rusticolus)
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2014-10-09 Røgbølle Sø (Lolland)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2015-05-24 Rude Skov m.m. (Rudersdal)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2014-10-09 Hyllekrog (Lolland)
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2014-04-26 Vaserne (Rudersdal)
318 X Husskade (Pica pica) 2014-10-05 Holløse Bredning (Gribskov)
319 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula) 2014-10-05 Holløse Bredning (Gribskov)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 2014-10-05 Holløse Bredning (Gribskov)
323 Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 2014-10-05 Holløse Bredning (Gribskov)
325 X Ravn (Corvus corax) 2014-05-27 Vaserne (Rudersdal)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2015-04-04 Asserbo Plantage (Halsnæs)
327 X Sortmejse (Periparus ater) 2015-02-01 Holløse (Gribskov)
328 Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2014-06-05 Vaserne (Rudersdal)
330 Fyrremejse (Poecile montanus)
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2014-10-11 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
332 X Musvit (Parus major) 2014-10-11 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2022-05-30 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2014-04-21 Vaserne (Rudersdal)
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 2014-11-09 Melby Overdrev (Halsnæs)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2014-07-20 Melby Overdrev (Halsnæs)
337 Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2020-11-15 Nordhavnstippen/Stubben (København)
339 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) 2015-05-01 Vaserne (Rudersdal)
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 2014-05-27 Vaserne (Rudersdal)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 2014-05-27 Vaserne (Rudersdal)
345 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2014-10-11 Strødamområdet og Strødam Engsø (Hillerød)
347 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
355 Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2014-09-28 Strødamområdet og Strødam Engsø (Hillerød)
357 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2014-07-03 Gundsømagle (Roskilde)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2014-07-04 Gundsømagle (Roskilde)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2014-07-01 Gundsømagle (Roskilde)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
377 Savisanger (Locustella luscinioides)
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 2020-05-30 Vaserne (Rudersdal)
380 X Havesanger (Sylvia borin) 2014-05-27 Vaserne (Rudersdal)
381 * Høgesanger (Curruca nisoria)
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2015-06-03 Vaserne (Rudersdal)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 2014-07-05 Vaserne (Rudersdal)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2014-10-09 Hyllekrog (Lolland)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2014-07-01 Gundsømagle (Roskilde)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 2014-04-26 Vaserne (Rudersdal)
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2014-04-27 Vaserne (Rudersdal)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2014-10-18 Nivå lergrave (Fredensborg)
397 * Rosenstær (Pastor roseus)
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 2014-04-27 Vaserne (Rudersdal)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula) 2014-10-15 Vaserne (Rudersdal)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 2014-07-02 Birkerød (Rudersdal)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2015-02-08 Utterslev Mose Del I (Vestmosen) (København)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2014-04-27 Vaserne (Rudersdal)
411 Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2014-07-03 Sjælsølund Skov (Hørsholm)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2014-10-18 Vaserne (Rudersdal)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2020-04-10 Holløse Bredning (Gribskov)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2014-05-27 Vaserne (Rudersdal)
419 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2014-04-26 Vaserne (Rudersdal)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2014-10-26 Kronborg (Helsingør)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2014-07-02 Birkerød (Rudersdal)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2021-05-02 Holløse Bredning (Gribskov)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2014-07-20 Melby Overdrev
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2021-05-16 Nordhavnstippen/Stubben (København)
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2015-02-01 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 2015-01-03 Vaserne (Rudersdal)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 2014-10-11 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 2014-04-27 Vaserne (Rudersdal)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2014-05-02 Vaserne (Rudersdal)
450 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2020-07-29 Saltvandssøen (Tønder)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2014-04-26 Vaserne (Rudersdal)
453 * Storpiber (Anthus richardi)
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 Markpiber (Anthus campestris)
456 Engpiber (Anthus pratensis)
457 Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 Bjergpiber (Anthus spinoletta)
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2015-02-11 Klydesøreservatet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2014-10-09 Hyllekrog (Lolland)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2014-10-09 Hyllekrog (Lolland)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2014-04-27 Vaserne (Rudersdal)
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2014-07-26 Vaserne (Rudersdal)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 2014-07-01 Gundsømagle (Roskilde)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2014-10-19 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2014-07-20 Melby Overdrev (Halsnæs)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2021-01-31 Nordhavnstippen/Stubben (København)
473 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
475 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2014-10-09 Hyllekrog (Lolland)
477 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 2014-04-27 Vaserne (Rudersdal)
479 Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 2014-12-14 Vaserne (Rudersdal)
481 Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2020-11-15 Nordhavnstippen/Stubben (København)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2021-07-29 Ballum Enge (Tønder)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2015-02-01 Holløse (Gribskov)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2014-04-21 Vaserne (Rudersdal)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer