Danske Arter

Danske Arter

Mikkel Holck


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Mikkel Holcks kryds

Dette er Mikkel Holcks Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2017-06-22 Thorsbrovej- Sjælland
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2015-10-18 Søvang - Dragør - Amager
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) Tissø
10 X Grågås (Anser anser)
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
14 X Blisgås (Anser albifrons)
15 X Dværggås (Anser erythropus) 2010-04-14 Vest amager (Klydesøen)
16 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-05-23 Engene omkring Vejlø bro
17 X Knopsvane (Cygnus olor)
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
21 X Gravand (Tadorna tadorna)
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2008-09-01 Blåvands huk
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2008-05-14 Kastrup havn
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula)
26 X * Blåvinget And (Spatula discors) 2013-07-07 Ølsemagle revle
27 X Skeand (Spatula clypeata)
28 X Knarand (Mareca strepera)
29 X Pibeand (Mareca penelope)
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2023-01-03 Egernæs - Tempelkrogen
31 X Gråand (Anas platyrhynchos)
32 X Spidsand (Anas acuta)
33 X Krikand (Anas crecca)
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina)
36 X Taffeland (Aythya ferina)
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2004-06-06 Ejby mose
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-02-14 Nykøbing F, Guldborgsund, Hasseløvej
39 X Troldand (Aythya fuligula)
40 X Bjergand (Aythya marila)
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-03-13 Roskilde Fjord
42 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2018-03-29 Kysten ved korshage
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2008-12-20 Melby Overdrev
44 X Ederfugl (Somateria mollissima)
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2017-04-01 Lumsås Nordstrand - Sjællands odde
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
47 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
48 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2018-02-14 Eskebjerg Vesterlyng
49 X Sortand (Melanitta nigra)
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2009-10-17 Blåvands Huk (ved ishuset)
51 X Havlit (Clangula hyemalis)
52 X Hvinand (Bucephala clangula)
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2008-06-08 Nørresø, LF
57 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-15 Selsø sø
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2016-04-20 Møns fyr
62 X Mursejler (Apus apus)
63 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2020-10-27 Vejby Strand, Danmark
64 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Vestamager, Danmark
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Vejby Strand
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia)
76 X Huldue (Columba oenas)
77 X Ringdue (Columba palumbus)
78 X Turteldue (Streptopelia turtur)
79 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-28 Bække
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
83 X Engsnarre (Crex crex) 2008-05-24 Holmegård Mose
84 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2019-06-10 Vaserne
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana)
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
89 X Blishøne (Fulica atra)
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke mose, møn
91 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-08-01 Roden fed - Lolland
92 X Trane (Grus grus)
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2022-03-08 Stubben kbh.
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2007-05-24 Klydesøreservatet, Vestamager
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
102 X Vibe (Vanellus vanellus)
103 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2004-04-18 Tissø
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-22 Ølundgård Inddæmningen, Fyn
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
106 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2016-05-10 Vestamager
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) juvre enge (Rømø)
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus)
117 X Storspove (Numenius arquata)
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres)
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
123 X Brushane (Calidris pugnax)
124 X Kærløber (Calidris falcinellus)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba)
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2021-10-23 Grønningen Blåvand
134 X Dværgryle (Calidris minuta)
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2009-10-17 Fuglesand
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2005-08-23 vest amager
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2013-04-18 Bøjden Nor, Fyn
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
142 X Tredækker (Gallinago media) 2009-05-08 Gårdbovej, Ålbæk
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2006-05-25 Kammerslusen
145 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2008-10-12 Blåvands huk
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus)
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-10-25 Klydesøen, Vestamager
152 X Rødben (Tringa totanus)
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2014-07-16 Vest Amager - klydesøen
154 X Tinksmed (Tringa glareola)
155 X Sortklire (Tringa erythropus)
156 X Hvidklire (Tringa nebularia)
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-05-31 Sydmøllevej-Vest amager
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
162 X Ride (Rissa tridactyla)
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-29 Langø Havn, Lolland, Danmark
164 X Sabinemåge (Xema sabini) 2018-10-05 Sjællands Odde
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
169 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2007-12-28 Esbjerg Havn
170 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2008-08-26 Blåvands huk
171 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
172 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør, Sjaelland, Danmark
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus)
176 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-01 Nærum
177 X Svartbag (Larus marinus)
178 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-21 Århus havn
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2009-05-08 Skagen havn
181 X Sølvmåge (Larus argentatus)
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2008-03-26 Peblingesøen
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus)
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2013-06-16 Filsø
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons)
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo)
194 X Havterne (Sterna paradisaea)
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-05-11 Utterslev mose, del 1
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2008-05-30 Klydesøen (Vestamager)
197 X Sortterne (Chlidonias niger)
198 X Storkjove (Stercorarius skua)
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2007-11-10 Lynæs Havn
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2014-09-01 Faxe ladeplads
202 X Søkonge (Alle alle) 2006-11-04 hellerup
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge)
205 X Alk (Alca torda)
206 X Tejst (Cepphus grylle)
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
210 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-18 Skagen
211 X Islom (Gavia immer)
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2007-10-17 Sydvestpynten amager
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2008-10-05 Blåvands huk
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2007-09-16 Syd for Kronborg
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
221 * Storskråpe (Ardenna gravis)
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2008-10-15 Blåvands huk
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra)
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus)
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2009-05-30 Skagen (grenen)
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-06-01 vestamager
233 X Skestork (Platalea leucorodia)
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Hejresøen, vestamager
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2009-05-06 Skelby, Susåen ved kanopladsen nedenfor præstegården
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2011-05-23 Nordre Klapper, Vestamager
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2018-12-30 Neder fidde (Filsø)
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
241 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2001-10-02 vestamager
242 X Sølvhejre (Ardea alba)
243 X Silkehejre (Egretta garzetta)
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-14 Møn, Klintholm havn
247 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-21 Bøtø
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2010-05-29 Harrild Hede
251 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2009-05-09 Hulsig Hede
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
259 X Duehøg (Accipiter gentilis)
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2004-09-19 vestamager
263 X Hedehøg (Circus pygargus)
264 X Rød Glente (Milvus milvus)
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 2009-05-09 Grenen
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
268 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-14 Vilslev enge
269 X Musvåge (Buteo buteo)
270 X Slørugle (Tyto alba)
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 2013-12-29 Hanstholm reservatet
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2018-05-03 Brogård plantage
274 X Natugle (Strix aluco)
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2006-01-15 Nødebo, gribskov
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2011-11-15 Kongelunden
277 X Kirkeugle (Athene noctua)
278 * Perleugle (Aegolius funereus)
279 X Skovhornugle (Asio otus)
280 X Mosehornugle (Asio flammeus)
281 X Hærfugl (Upupa epops)
282 * Ellekrage (Coracias garrulus)
283 X Isfugl (Alcedo atthis)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 2017-04-30 Gilbjerg hoved
286 X Vendehals (Jynx torquilla) 2008-08-23 Blåvands huk
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2015-03-08 Draved skov
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius)
293 X Grønspætte (Picus viridis) 2015-03-08 Draved skov
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2013-09-07 Vestamager ved granatvej
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius)
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
301 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-18 Ballum sluse
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2003-11-02 Nyord
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
304 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-10 Årslev Engsø
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
306 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-09 Lalandia-Dragsminde Sluse
307 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
310 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
311 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-23 Mandø, Danmark
312 X Pirol (Oriolus oriolus)
313 X Skovskade (Garrulus glandarius)
314 X Husskade (Pica pica)
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2008-10-12 Blåvands huk
316 X Allike (Coloeus monedula)
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus)
319 X Sortkrage (Corvus corone)
320 X Gråkrage (Corvus cornix)
321 X Ravn (Corvus corax)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
323 X Sortmejse (Periparus ater)
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris)
326 X Fyrremejse (Poecile montanus)
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
328 X Musvit (Parus major)
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
331 X Hedelærke (Lullula arborea)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis)
333 X Toplærke (Galerida cristata) 2007-06-30 shell tank bådehavnsgade syd havnen
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 staunings Ø
337 X Digesvale (Riparia riparia)
338 X Landsvale (Hirundo rustica)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum)
341 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2015-11-24 Stevns fyr
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2007-10-02 Ved stien 30m sø for storehøj, vestamager
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
348 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2022-10-22 Hvide sande
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2008-10-30 Blåvands huk
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2007-05-20 Gråmyr, Gudhjem, Bornholm
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-20 Tipmosen Blåvand
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus)
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
361 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2007-06-24 Vallø Dyrehave og Slotspark
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina)
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 X * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2008-10-17 Blåvand, Grønningen
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2013-06-16 Rusland og Pandehave Å
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2006-04-29 Utterslev Mose
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla)
376 X Havesanger (Sylvia borin)
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2008-08-17 Blåvandshuk
378 X Gærdesanger (Curruca curruca)
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis)
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
388 X Fuglekonge (Regulus regulus)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
390 X Spætmejse (Sitta europaea)
391 X Træløber (Certhia familiaris)
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2008-09-22 Esbjerg
393 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2006-10-01 Køge
394 X Stær (Sturnus vulgaris)
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
400 X Solsort (Turdus merula)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-29 Zoologisk Museum, København
403 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-07 Sorthat odde, Bornholm
404 X Sjagger (Turdus pilaris)
405 X Vindrossel (Turdus iliacus)
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula)
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica)
414 X Nattergal (Luscinia luscinia)
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2008-10-30 Blåvands huk
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
419 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
424 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola)
427 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2007-10-16 Blåvand (mosen)
428 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
430 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2018-12-30 Sundstrup ved Hjarbæk fjord
433 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2017-11-04 Skansehage
435 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Alleshave, Saltbækvig, Sjælland
436 X Vandstær (Cinclus cinclus)
437 X Gråspurv (Passer domesticus)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
442 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-15 Stubben - Nordhavnen - Kbh
443 X Jernspurv (Prunella modularis)
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2021-05-02 Gedser lystbådehavn
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 2008-11-03 Blåvands huk
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 X Markpiber (Anthus campestris) 2021-05-01 Ulvshale
451 X Engpiber (Anthus pratensis)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis)
453 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2010-09-25 Vestamager
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2018-01-27 Skansehage
456 X Skærpiber (Anthus petrosus)
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-08 Utterslevmose
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
464 X Grønirisk (Chloris chloris)
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
466 X Tornirisk (Linaria cannabina)
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2014-02-16 Stubben - Nordhavnen
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2011-08-16 Gribskov
473 X Stillits (Carduelis carduelis)
474 X Gulirisk (Serinus serinus)
475 X Grønsisken (Spinus spinus)
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 2008-09-14 Blåvands huk
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
478 X Bomlærke (Emberiza calandra)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 X Hortulan (Emberiza hortulana)
484 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2011-10-23 Mandø
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 * Pileværling (Emberiza rustica)
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-09 Agger tange - rørsangervej
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer