Danske Arter

Danske Arter

Lars Jensen Kruse


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Lars Jensen Kruses kryds

Dette er Lars Jensen Kruses Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2005-07-23 Skærød
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2003-11-22 Røgbølle Sø
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1994-04-24 Kongelunden, Vestamager
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2003-11-22 Røgbølle Sø
10 X Grågås (Anser anser)
11 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
12 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
13 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
14 X Blisgås (Anser albifrons)
15 X Dværggås (Anser erythropus) 2017-11-04 Solbjerg Engsø
16 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2008-03-02 Thorup, Nordsjælland
17 X Knopsvane (Cygnus olor)
18 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1996-04-07 Kongelunden, Vestamager
19 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
20 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2005-04-22 Holløse Bredning
21 X Gravand (Tadorna tadorna)
22 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2010-06-20 Ølsemagle Revle
23 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2013-06-09 Selsø Sø
24 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
25 X Atlingand (Spatula querquedula) 1994-04-03 Hejresøen, Vestamager
26 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1997-05-03 Solbjerg Engsø
27 X Skeand (Spatula clypeata)
28 X Knarand (Mareca strepera)
29 X Pibeand (Mareca penelope)
30 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2003-10-14 Sct Hans Hospital og Kællingehaven, Roskilde
31 X Gråand (Anas platyrhynchos)
32 X Spidsand (Anas acuta)
33 X Krikand (Anas crecca)
34 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2004-06-21 Solbjerg Engsø
35 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1997-02-02 Kalvebod Bro, Vestamager
36 X Taffeland (Aythya ferina)
37 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1999-08-01 Alsønderup Engsø
38 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-02-19 Nykøbing Falster
39 X Troldand (Aythya fuligula)
40 X Bjergand (Aythya marila)
41 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-03-05 Roskilde Vig
42 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2003-01-18 Nivå Bugt og Strandenge
43 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2014-11-07 Julebæk Strand
44 X Ederfugl (Somateria mollissima)
45 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2015-10-11 Blåvand-/Hvidbjerg Strand
46 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
47 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2015-10-11 Blåvand-/Hvidbjerg Strand
48 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-13 Blåvand-/Hvidbjerg strand
49 X Sortand (Melanitta nigra)
50 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2008-12-28 Asserbo Strand
51 X Havlit (Clangula hyemalis)
52 X Hvinand (Bucephala clangula)
53 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
54 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
55 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
56 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-13 Selsø Sø
57 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-13 Selsø Sø
58 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
59 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
60 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
61 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2016-04-22 Jættebrink, Møns Klint
62 X Mursejler (Apus apus)
63 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2019-11-03 Gilbjerg Hoved
64 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2013-05-25 Præstesø
65 * Lille Sejler (Apus affinis)
66 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Vejby Strand
67 * Stortrappe (Otis tarda)
68 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
69 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
70 * Skadegøg (Clamator glandarius)
71 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
72 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
73 X Gøg (Cuculus canorus)
74 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
75 X Klippedue (Columba livia)
76 X Huldue (Columba oenas)
77 X Ringdue (Columba palumbus)
78 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2021-05-08 Hostrup, Sønderjylland
79 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
80 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
81 * Sørgedue (Zenaida macroura)
82 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
83 X Engsnarre (Crex crex) 2014-06-11 Nørre Herlev
84 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2017-05-17 Søholm Skov og Dybsø, Stevns
85 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2019-06-09 Vaserne
86 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2004-08-12 Enge ved Store Vejle Å´s udløb, Ishøj Strand
87 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
88 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
89 X Blishøne (Fulica atra)
90 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-16 Svinø Vig, Sjælland
91 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-27 Bøtø Nor
92 X Trane (Grus grus)
93 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
94 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
95 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
96 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1999-03-14 Vesterlyng
97 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1994-04-04 Grønjordssøen
98 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2022-03-13 Nordhavnstippen/Stubben
99 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
100 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2014-05-24 Nygård Sø
101 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
102 X Vibe (Vanellus vanellus)
103 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-07-01 Søborg Sø, Græsted
104 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-08-03 Borreby Mose
105 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
106 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2008-07-28 Ølsemagle Revle
107 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2016-05-06 Kalvebod Fælled, Vestamager
108 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
109 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
110 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
111 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2004-08-02 Havsand, Rømø
112 * Mongolsk Præstekrave (Charadrius mongolus)
113 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
114 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2004-06-06 Nyord Enge, Møn
115 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
116 X Småspove (Numenius phaeopus)
117 X Storspove (Numenius arquata)
118 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
119 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
120 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
121 X Stenvender (Arenaria interpres) 1999-08-21 Ølsemagle Revle
122 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
123 X Brushane (Calidris pugnax)
124 X Kærløber (Calidris falcinellus)
125 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
126 * Klireryle (Calidris himantopus)
127 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
128 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1998-05-10 Strødam Engsø
129 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
130 X Sandløber (Calidris alba) 1999-08-21 Ølsemagle Revle
131 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
132 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1996-10-27 Kongelunden, Sydvestpynten
133 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2021-10-21 Blåvand-/Hvidbjerg Strand
134 X Dværgryle (Calidris minuta)
135 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
136 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2013-05-19 Klydesøen, Vestamager
137 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2005-08-23 Klydesøen, Vestamager
138 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
139 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2017-06-10 Ballum Sluse
140 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
141 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2004-11-07 Køge Sydstrand
142 X Tredækker (Gallinago media) 2021-05-12 Kalvebod Fælled, Vestamager
143 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
144 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2017-08-19 Klydesøen, Vestamager
145 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 2015-11-01 Geddal Enge
146 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1998-05-24 Klydesøen, Vestamager
147 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1983-02-05 Gilleleje Havn
148 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
149 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
150 X Svaleklire (Tringa ochropus)
151 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-05-04 Ulvedybet
152 X Rødben (Tringa totanus)
153 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1994-04-29 Kofoeds Enge
154 X Tinksmed (Tringa glareola)
155 X Sortklire (Tringa erythropus)
156 X Hvidklire (Tringa nebularia)
157 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
158 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
159 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-05-31 Klydesøen, Vestamager
160 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
161 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2019-08-27 Ballum Forland
162 X Ride (Rissa tridactyla)
163 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2014-01-04 Hanstholm Havn
164 X Sabinemåge (Xema sabini) 2018-09-23 Rågeleje Strand
165 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
166 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2018-07-30 Thorsminde Havn
167 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
168 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1994-04-29 Kongelunden, Sydvestpynten
169 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
170 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-01-06 Hanstholm Havn
171 X * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan) 2016-12-30 Asserbo Strand
172 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
173 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1999-03-17 Holmesø, Brøndby
174 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
175 X Stormmåge (Larus canus)
176 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-05 Nærum gadekær
177 X Svartbag (Larus marinus)
178 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
179 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1999-03-03 Gilleleje Havn
180 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2008-03-28 Gilleleje Havn
181 X Sølvmåge (Larus argentatus)
182 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2013-11-03 Gilleleje Havn
183 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2003-11-02 Gilleleje Havn
184 * Armensk Måge (Larus armenicus)
185 X Sildemåge (Larus fuscus)
186 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1981-07-15 Skallingen
187 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2004-07-22 Ølsemagle Revle
188 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
189 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
190 X Dværgterne (Sternula albifrons)
191 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
192 * Rosenterne (Sterna dougallii)
193 X Fjordterne (Sterna hirundo)
194 X Havterne (Sterna paradisaea)
195 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1998-09-21 Kongelunden, Sydvestpynten
196 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1997-05-14 Utterslev Mose
197 X Sortterne (Chlidonias niger)
198 X Storkjove (Stercorarius skua) 2003-10-11 Gilbjerg Hoved
199 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2000-07-28 Ølsemagle Revle
200 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1995-09-09 Bulbjerg
201 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 2003-10-11 Gilbjerg Hoved
202 X Søkonge (Alle alle) 1996-11-03 Gilleleje Havn
203 * Polarlomvie (Uria lomvia)
204 X Lomvie (Uria aalge)
205 X Alk (Alca torda)
206 X Tejst (Cepphus grylle)
207 Lunde (Fratercula arctica)
208 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
209 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
210 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-16 Grenen, Skagen
211 X Islom (Gavia immer) 2015-01-11 Børstrup Hage
212 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2014-03-23 Julebæk Strand
213 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
214 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2017-10-05 Nødebohuse og Hundested Havn
215 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
216 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 2003-10-11 Gilbjerg Hoved
217 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1995-06-29 Bulbjerg
218 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
219 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
220 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2001-10-28 Gilleleje Havn
221 X * Storskråpe (Ardenna gravis) 2010-08-25 Liseleje
222 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2017-05-31 Tisvildeleje
223 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
224 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
225 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2004-04-23 Holløse Bredning
226 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
227 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
228 X Sule (Morus bassanus)
229 * Brun Sule (Sula leucogaster)
230 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2009-10-14 Esbjerg Havn
231 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
232 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2014-07-30 Ølundgårds og Lammesøs Inddæmning
233 X Skestork (Platalea leucorodia) 1998-06-27 Klydesøen, Vestamager
234 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
235 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
236 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Hejresøen, Vestamager
237 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2022-11-13 Ejby, Køge
238 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2011-05-27 Nordre Klapper, Vestamager
239 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2014-05-16 Nihøje Sø, Vestamager
240 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
241 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2001-10-05 Klydesøen, Vestamager
242 X Sølvhejre (Ardea alba) 2004-04-20 Holløse Bredning
243 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1997-07-28 Klydesøen, Vestamager
244 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
245 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
246 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2020-04-15 Busemarke Mose, Møn
247 X * Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2017-06-05 Spidsby, Lolland
248 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
249 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-26 Vesterris Plantage
250 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2019-08-11 Trehøje, Mols Bjerge
251 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2016-05-16 Magleby, Møn
252 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2017-11-26 Saksfjeld Inddæmning
253 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
254 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2020-06-07 Saftevandsbakken, Skagen
255 * Kejserørn (Aquila heliaca)
256 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1983-10-16 Udlejre, Ølstykke
257 * Høgeørn (Aquila fasciata)
258 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
259 X Duehøg (Accipiter gentilis)
260 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
261 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
262 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2011-09-25 Rusland
263 X Hedehøg (Circus pygargus)
264 X Rød Glente (Milvus milvus)
265 X Sort Glente (Milvus migrans) 1998-04-09 Gilbjerg Hoved
266 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
267 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
268 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
269 X Musvåge (Buteo buteo)
270 X Slørugle (Tyto alba) 2017-06-10 Randerup, Sønderjylland
271 * Dværghornugle (Otus scops)
272 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1997-03-22 Dalmose
273 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1999-02-21 Brogård Plantage
274 X Natugle (Strix aluco)
275 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1983-02-05 Gurre Vang
276 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-06 Jægersborg Dyrehave
277 X Kirkeugle (Athene noctua) 2006-04-21 Føvling
278 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1997-01-18 Kongelunden
279 X Skovhornugle (Asio otus)
280 X Mosehornugle (Asio flammeus)
281 X Hærfugl (Upupa epops) 2017-02-19 Reersø By
282 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-28 Sårup, Hanstholm
283 X Isfugl (Alcedo atthis)
284 * Grøn Biæder (Merops persicus)
285 X Biæder (Merops apiaster) 2000-06-10 Røsnæs
286 X Vendehals (Jynx torquilla)
287 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
288 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2014-01-04 Lunden, Gram
289 X Lille Flagspætte (Dryobates minor)
290 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
291 * Guldspætte (Colaptes auratus)
292 X Sortspætte (Dryocopus martius)
293 X Grønspætte (Picus viridis)
294 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
295 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
296 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
297 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2001-09-21 Klydesøreservatet, Vestamager
298 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
299 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1996-04-08 Kongelunden
300 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1998-09-26 Klydesøreservatet, Vestamager
301 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2017-08-19 Værnengene
302 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2003-11-07 Nyord Enge, Møn
303 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
304 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
305 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
306 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
307 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
308 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
309 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
310 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2019-07-15 Tornby Klitplantage
311 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
312 X Pirol (Oriolus oriolus) 2004-05-22 Ullerup Skov, Hundested
313 X Skovskade (Garrulus glandarius)
314 X Husskade (Pica pica)
315 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1996-06-02 Kongelunden
316 X Allike (Coloeus monedula)
317 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
318 X Råge (Corvus frugilegus)
319 X Sortkrage (Corvus corone)
320 X Gråkrage (Corvus cornix)
321 X Ravn (Corvus corax)
322 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
323 X Sortmejse (Periparus ater)
324 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
325 X Sumpmejse (Poecile palustris)
326 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2007-04-04 Tradsborg Plantage, Ribe
327 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
328 X Musvit (Parus major)
329 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2001-05-01 Sømosen, Ballerup
330 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
331 X Hedelærke (Lullula arborea)
332 X Sanglærke (Alauda arvensis)
333 X Toplærke (Galerida cristata) 1982-05-07 Hastrup Plantage
334 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2000-01-29 Vesterlyng
335 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
336 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-03-03 Staunings Ø
337 X Digesvale (Riparia riparia)
338 X Landsvale (Hirundo rustica)
339 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
340 X Bysvale (Delichon urbicum)
341 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2003-04-21 Gilbjerg Hoved
342 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
343 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
344 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
345 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2003-11-01 Hov Vig
346 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2013-10-06 Faxe Ladeplads
347 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2010-10-19 Ho Plantage, Blåvand
348 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2017-10-16 Grønningen, Blåvand
349 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
350 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2015-11-27 Stevns Fyr
351 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
352 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
353 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2013-05-10 Spodsbjerg, Hundested
354 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
355 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-20 Tipmosen, Blåvand
356 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2002-06-08 Kongelunden
357 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
358 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1983-07-20 Fejø
359 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
360 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
361 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-10-15 Mosen, Blåvand
362 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2007-06-30 Vallø Dyrehave og Slotspark, Køge
363 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
364 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1996-06-02 Klydesøreservatet, Vestamager
365 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
366 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
367 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
368 X Gulbug (Hippolais icterina)
369 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
370 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
371 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1995-05-26 Vestamager
372 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2001-06-09 Vestamager
373 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2001-05-12 Løje Sø, Veksø
374 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
375 X Munk (Sylvia atricapilla)
376 X Havesanger (Sylvia borin)
377 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2017-10-16 Skallingen, Blåvand
378 X Gærdesanger (Curruca curruca)
379 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
380 X Tornsanger (Curruca communis)
381 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
382 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2017-05-13 Lyngvig Fyr
383 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
384 * Makisanger (Curruca subalpina)
385 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
386 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
387 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1999-04-01 Gilbjerg Hoved
388 X Fuglekonge (Regulus regulus)
389 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
390 X Spætmejse (Sitta europaea)
391 X Træløber (Certhia familiaris)
392 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1999-03-09 Jægersborg Dyrehave
393 * Rosenstær (Pastor roseus)
394 X Stær (Sturnus vulgaris)
395 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
396 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
397 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
398 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
399 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2000-04-20 Gilbjerg Hoved
400 X Solsort (Turdus merula)
401 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
402 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-02-04 Universitetsparken, København
403 * Brundrossel (Turdus eunomus)
404 X Sjagger (Turdus pilaris)
405 X Vindrossel (Turdus iliacus)
406 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
407 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1995-06-24 Skagen
408 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
409 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
410 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
411 X Rødhals (Erithacus rubecula)
412 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
413 X Blåhals (Luscinia svecica) 2006-04-19 Magisterkogen
414 X Nattergal (Luscinia luscinia)
415 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2000-05-23 Vallensbæk Sø
416 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
417 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2020-10-13 Blåvands Huk
418 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
419 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2009-04-19 Harager Hegn, Gribskov
420 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva)
421 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
422 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
423 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
424 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-14 Ebeltoft Færgehavn
425 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
426 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1999-03-28 Melby Overdrev
427 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
428 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-13 Tipmosen, Blåvand
429 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
430 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-22 Gilleleje Havn
431 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
432 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2022-11-06 Rindby Strand, Fanø
433 X * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1996-07-05 Stevns Kridtbrud
434 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2017-11-01 Skansehage, Rørvig
435 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-03 Store Vrøj, Saltbæk Vig
436 X Vandstær (Cinclus cinclus)
437 X Gråspurv (Passer domesticus)
438 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
439 X Skovspurv (Passer montanus)
440 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
441 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2009-04-12 Spodsbjerg, Hundested
442 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-11 Hirtshals Havn
443 X Jernspurv (Prunella modularis)
444 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
445 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-06-13 Keldsnor, Langeland
446 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
447 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
448 X * Storpiber (Anthus richardi) 2011-09-18 Holløse Bredning
449 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
450 X Markpiber (Anthus campestris) 2010-06-05 Melby Overdrev
451 X Engpiber (Anthus pratensis)
452 X Skovpiber (Anthus trivialis)
453 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2018-10-19 Blåvands Huk
454 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2000-09-17 Kongelunden, Sydvestpynten
455 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1997-03-26 Kongelunden, stranden
456 X Skærpiber (Anthus petrosus)
457 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
458 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
459 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
460 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-09 Utterslev Mose
461 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
462 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
463 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1995-06-26 Skagen
464 X Grønirisk (Chloris chloris)
465 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
466 X Tornirisk (Linaria cannabina)
467 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
468 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
469 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2001-12-08 Stubben, Københavns Nordhavn
470 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1998-04-09 Gilbjerg Hoved
471 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
472 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2002-12-01 Alsønderup Enge
473 X Stillits (Carduelis carduelis)
474 X Gulirisk (Serinus serinus) 1997-05-10 Gilbjerg Hoved
475 X Grønsisken (Spinus spinus)
476 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1982-05-09 Nissum Fjord
477 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
478 X Bomlærke (Emberiza calandra)
479 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
480 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
481 * Klippeværling (Emberiza cia)
482 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
483 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1998-05-10 Nakkehoved Fyr
484 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-13 Tornby Klitplantage
485 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2014-11-27 Sydhavnstippen, København
486 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
487 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1998-03-17 Hellebæk Avlsgård
488 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
489 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
490 X * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) 2019-10-15 Blåvands Huk
491 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
492 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
493 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
494 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-12 Agger
495 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
496 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer