Danske Arter

Danske Arter

Rasmus Bisschop-Larsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Rasmus Bisschop-Larsens kryds

Dette er Rasmus Bisschop-Larsens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Filsø
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 X Dværggås (Anser erythropus) 1999-03-29 Højer Sluse
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2000-04-30 Kammerslusen
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2009-06-07 Nakkebølle Inddæmningen
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2000-03-19 Nordby Marina, Fanø
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2004-06-20 Solbjerg Engsø
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1999-06-03 Klydesø
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1999-07-28 Alsønderup Enge
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2002-04-03 Skjern Enge
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-02-28 Roskilde Havn
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2003-01-31 Nivå
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2013-04-05 Hals
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-04-02 Blåvand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 X * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) 2009-10-12 Sydhugget, Blåvand
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-04-02 Blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1999-01-01 Kalvebod Løbet
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1999-10-21 Sønderdyb, Veststadil Fjord
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-27 Nakkehoved Fyr
63 X Mursejler (Apus apus)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2005-11-08 Nordstranden, Skagen
65 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen, Vestamager
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birke Pøl, Als
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1999-06-15 Christiansø
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 X Engsnarre (Crex crex) 1999-07-13 Bygholm Vejle
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-28 Gulstav Mose
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Veddelen, Ulvshale
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1999-07-14 Bygholm Vejle
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-27 Busemarke mose
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 1998-09-01 Gedser
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2003-08-07 Lejsø
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2005-05-29 Bygholm Vejle
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-07-16 Villingerød
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2000-07-24 Vejlerne
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2000-07-18 Vestamager
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1999-05-21 Rimmevej, Rømø
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1999-05-21 Rimmevej, Rømø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-07-10 Sønderstrand, Rømø
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2000-07-26 Magrethe Kog
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1999-05-05 Skjern Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2004-05-21 Vidå Slusen
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2008-07-28 Agger Tange
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 X * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) 2001-08-01 Kammerslusen
133 X Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-19 Stensnæs, Sæby
137 X Dværgryle (Calidris minuta)
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-10 Lakolk Klitsø
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 1999-09-29 Gl. Vesløs Vejle
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2000-07-23 Løkkeby Enge, Langeland
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Sluse
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2005-05-10 Lakolk Klitsø
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 X Tredækker (Gallinago media) 2004-08-22 Vaserne
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2000-05-13 Kjelst Grusgrav, Oxbøl
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2004-05-23 Lakolk
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle
153 X Svaleklire (Tringa ochropus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2000-08-05 Bøtø Nor
157 X Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2012-06-02 Sydmøllevej, Vestamarger
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-07-13 Bygholm Vejle
165 X Ride (Rissa tridactyla)
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-29 Langø Havn
167 X Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2004-10-02 Hirtshals
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2000-02-13 Skagen Havn
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-01-09 Hanstholm Centeret
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1999-03-01 Als
177 X * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) 2001-11-02 Køge Sydstrand
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-05-21 Saltvandssøen
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-16 Århus Å, v. trebroer vest f. Brabrandsø
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1999-03-03 Gilleleje Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1999-03-28 Esbjerg Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2000-05-03 Rimmevej, Rømø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons)
194 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1999-08-03 Langli
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1998-09-20 Sydvestpynten, Amager
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1998-10-13 Arup Vejle
200 X Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) 1998-10-01 Hanstholm
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle)
210 X Lunde (Fratercula arctica) 1998-10-01 Honstholm
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) 1998-10-01 Hanstholm
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1998-10-01 Klitmøller
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1998-10-01 Hanstholm
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1999-07-15 Ved Hirsholm
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2003-08-16 Roshage
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1999-08-02 Skallingen
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2002-11-03 Esbjerg Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-06-01 Villahøj, Vestamager
236 X Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2001-06-02 Kraptårnet, Bygholm Vejle
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-12 Hov, Lønnerup Fjord
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-05 Værnengene
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2002-04-25 Syd for Hvide Sande (31,4 km)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2001-10-02 Vestamager
245 X Sølvhejre (Ardea alba)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2005-05-16 Nedermose, Skagen
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-24 Dall Hede
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2001-10-21 Bjerregård Strand
254 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina)
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2000-05-11 Flagbakken, Skagen
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2001-04-09 Grødesby, Bornholm
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2005-04-25 Flagbakken, Skagen
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2002-04-02 Søbjerg, Hindsholm, Nord Fyn
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2002-11-24 St. Heddinge
267 X Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus)
269 X Sort Glente (Milvus migrans)
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-06 Vilslev Enge
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba) 2000-10-01
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Kløvbakken, Filsø
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1999-12-20 Slangerup
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1999-03-01
278 X Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2006-01-15 Gribskov
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-02 Jægersborg Dyrehave
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 1998-10-01 Skarpsalling
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1999-10-26 Nakkehoved Fyr
283 X Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus)
285 X Hærfugl (Upupa epops)
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2010-08-20 Ølenevej, Gadeby, Bornholm
287 X Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2001-06-01 Røsnæs
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 2002-05-10 Mandø
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2014-01-03 Gram
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1999-04-25 Hellebæk Avlsgård
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2001-04-08 Korshage, Rørvig
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2002-06-01 Salten Profil
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2001-09-22 Gedser
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2003-10-26 Maderne
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-05 Årslev Engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-17 Skallingen
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2002-07-31 Porsemosen
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2000-09-11 Blåvand
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-25 Mandø
316 X Pirol (Oriolus oriolus)
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1999-03-01
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata)
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2000-04-26 Vestkraft, Esbjerg
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø
341 X Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2005-05-15 Busene Have
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1999-10-16 Blåvand
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2000-10-17 Blåvand
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2004-10-01 Knudshoved Færgehavn
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2000-10-21 Skallingen
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-20 Tane Sø
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2001-10-16 Hammeren, Bornholm
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2000-05-01 Bagsværd sø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2002-06-10 Gedser
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2001-10-16 Nexø Havn
370 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-06-01 Gedser Fuglestation
371 X * Spottesanger (Hippolais polyglotta) 2010-06-08 Blåvand Fyr
372 X Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 X * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2008-10-17 Grønningen, Blåvand
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2000-05-22 Strøby
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2000-05-02 Løjesø, Veksø
378 X * Cistussanger (Cisticola juncidis) 2001-07-16 Skagen
379 X Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2000-05-22 Tryggevælde Ås udløb
382 X Gærdesanger (Curruca curruca)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1999-12-09 Skagen
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla)
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2002-08-11 Stubben, Nordhavnen, København
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-21 Tane Sø
400 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-05 Skårup, Vejlerne
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-02-02 Universitetsparken, kbh
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 1999-05-21 Rudbøl Rensningsanlæg
418 X Nattergal (Luscinia luscinia)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2000-05-13 Kløvbakken, Filsø
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1999-10-15 Kongelundsfortet
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-14 Ebeltoft Færgehavn
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1999-03-01 Frøslev Plantage
431 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2005-10-13 Nyeng, Ho
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2000-12-02 Gilleleje Havn
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-02 Thorsminde Havn
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2004-05-29 Kramnitse Sluse
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Store Vrøj, Saltbækvig
440 X Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2004-05-11 Blåvand
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-12 Hirtshals
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2001-05-01 Værnengene
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2000-10-17 Nyeng, Oxbøl
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-29 Værneengene
455 X Markpiber (Anthus campestris) 2005-06-16 Damsted Klit
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2001-10-15 Rønne Havn
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1999-09-18 Kongelundsstranden
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2000-02-13 Buttervej, Skagen
461 X Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-07 Gønnemose Allé, Utterslev Mose
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-06 Agger Tange
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2000-02-13 Buttervej, Skagen
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1999-10-19 Blåvand
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2002-10-14 Rønne
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2001-09-21 Gedesby, Gedser
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-14 Hønen, Fanø
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Grenen, Skagen
488 X Hortulan (Emberiza hortulana)
489 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 1999-11-14 Køge
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-06 Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-16 Mandø
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer