Danske Arter

Danske Arter

William Holger Brinch


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af William Holger Brinchs kryds

Dette er William Holger Brinchs Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis)
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 X Dværggås (Anser erythropus)
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2019-04-05 Ølundgård Vejle, Odense
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis)
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 * Hvidøjet And (Aythya nyroca)
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2017-11-05 Søndersø
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila)
42 * Lille Bjergand (Aythya affinis)
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis)
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2014-12-22 Fanø
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2019-10-15 Blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2016-07-07 Fanø
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 2016-04-22 Jættebrink Møn
63 X Mursejler (Apus apus) København
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) Fanø
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) Fanø
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 2016-05-08 sæd
80 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 X Engsnarre (Crex crex)
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2019-06-15 Vaserne
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2019-06-15 Vaserne
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-28 Bøtø
93 X Trane (Grus grus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 * Triel (Burhinus oedicnemus)
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2013-06-18 Lille Vildmose
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2015-05-21 Ølundgård Vejle, Odense
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2014-05-11 Fanø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2016-05-25 Skagen
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2019-05-04 Mellemvej Ribe
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) Fanø
120 X Storspove (Numenius arquata)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Ballum Sluse
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) Fanø
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2017-05-04 Hvidå Slusen
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2018-08-03 Fanø
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2019-08-28 Fanø
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2016-02-04 Halskov Rev
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 2019-08-24 Fanø
138 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2017-09-09 Fanø
140 * Stribet Ryle (Calidris melanotos)
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-28 Horsens fjord ved nørby
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 2018-10-06 Fanø
145 X Tredækker (Gallinago media) 2017-09-04 Fanø
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 * Terekklire (Xenus cinereus)
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2015-08-25 Fanø
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2019-10-15 Grønningen, Blåvand
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) Fanø
152 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) Holløse Bredning
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus) Fanø
156 * Damklire (Tringa stagnatilis)
157 X Tinksmed (Tringa glareola) Fanø
158 X Sortklire (Tringa erythropus) Fanø
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) Fanø
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-05 Højer marsken
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2019-08-26 Ballum Sluse
165 X Ride (Rissa tridactyla) 2018-06-02 Bulbjerg
166 * Ismåge (Pagophila eburnea)
167 Sabinemåge (Xema sabini)
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2016-09-05 Fanø
172 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2016-05-12 Fanø
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) Fanø
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) Hirtshals Havn
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2016-02-16 Gilleleje Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Fanø
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2018-09-11 Fanø
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) Fanø
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2015-07-24 Fanø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2019-08-01 Ølsemagle Revle
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Fanø
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) Fanø
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 X * Rosenterne (Sterna dougallii) 2021-06-26 Grenen
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) Fanø
197 X Havterne (Sterna paradisaea) Fanø
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2020-10-04 Holløse breding
199 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus)
200 X Sortterne (Chlidonias niger) Margrethe Kogen
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 2016-09-12 Fanø
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Fanø
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2018-08-07 Fanø
204 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle) Blåvand
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) Fanø
208 X Alk (Alca torda) Skagen
209 X Tejst (Cepphus grylle) Skagen
210 Lunde (Fratercula arctica)
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Skagen
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
214 X Islom (Gavia immer) Skagen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Vejers Strand
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus)
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) Skagen
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2018-05-24 Skagen
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
236 X Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
240 * Nathejre (Nycticorax nycticorax)
241 * Tophejre (Ardeola ralloides)
242 * Kohejre (Bubulcus ibis)
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba)
246 X Silkehejre (Egretta garzetta)
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 2019-05-23 Skagen
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2019-05-24 Skagen
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2018-05-10 Skagen
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2017-05-20 Høvblege Mandemarke
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2020-06-04 Vestlige Tornbakke-Rimme
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 2020-04-16 Ulfshale-Nyord
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2018-05-24 Lille Vildmose
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-19 Højris Skov -lilleris
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2019-08-09 Ballum Sluse
267 X Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2019-05-24 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba) 2020-03-25 Ånum
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 * Sneugle (Bubo scandiacus)
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2015-05-26 Kongerslev Kalkgrav
278 X Natugle (Strix aluco) Aalsgaarde
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2019-11-17 Lynge/Allerød
280 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2015-03-08 Fjaltring
282 * Perleugle (Aegolius funereus)
283 X Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2016-10-08 Fanø
285 X Hærfugl (Upupa epops) Fanø
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 2016-04-08 Vaserne
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 2017-06-03 Skagen
290 X Vendehals (Jynx torquilla) Fanø
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2019-03-04 Gråsten slotspark
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2016-04-11 Vaserne
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Fanø
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) Tisvilde Hegn
297 X Grønspætte (Picus viridis) Tinnet Krat
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2019-05-14 Ballum Sluse
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2019-08-07 Ballum Sluse
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2020-03-25 Hansted Reservatet
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Fanø
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2018-11-05 Fanø
314 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 2016-06-08 Busene Haver, Møn
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) Fanø
318 X Husskade (Pica pica) Aalsgaarde
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2018-12-08 Tisvilde Hegn
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone) Fanø
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax) Fanø
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) Hellebæk Skolen
327 X Sortmejse (Periparus ater) Fanø
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) Skagen
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) Olgasvej, Vedbæk
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2016-07-13 Sølsted Mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Skagen
332 X Musvit (Parus major) Fanø
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) Sølsted Mose
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) Fanø
335 X Hedelærke (Lullula arborea) Fanø
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 2015-06-03 Hirtshals Havn
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) Fanø
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2021-06-26 Fanø Bad
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) Fanø
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2021-05-14 Marbæk
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) Fanø
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Fanø
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2021-06-03 Grenen
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2015-11-27 Stevns Fyr
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Fanø
351 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2017-10-16 Grønningen, Blåvand
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2015-11-27 Stevns Fyr
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Fanø
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) Fanø
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2018-06-01 råbjerg
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-19 Tipmosen, Ho
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Geodætisk Institut, Møn
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Skagen
363 X * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2018-08-08 Fanø
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Fanø
365 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-10-15 Nedermosen, Blåvand
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2020-06-02 Klitområder nord for Grenen Camping
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Fanø
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) Fanø
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) Fanø
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2017-06-19 kammerslusen
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) møn
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) Fanø
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) Fanø
380 X Havesanger (Sylvia borin) Fanø
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) Fanø
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) Fanø
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) Fanø
385 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2015-06-04 Sylviakrattet, Skagen
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2019-10-19 Tipmosen, Ho
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) Fanø
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea) Dyrehaven, Jægersborg
395 X Træløber (Certhia familiaris) 2016-05-01 Gråsten Slotspark
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2016-05-01 Gråsten Slotspark
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2021-06-05 Væsterby skagen
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) Fanø
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2020-03-20 Køge Sydstrand
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) Fanø
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) Fanø
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) Fanø
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Fanø
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 2016-04-08 Fanø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) Vaserne
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos)
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2020-10-13 Manø
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Fanø
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2015-05-10 Liselund Slot, Møn
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2019-10-18 Fanø
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Fanø
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) Fanø
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Fanø
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2019-05-21 Skagen
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Fanø
434 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
435 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) Rådvad Mølle
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2016-05-07 Skagen
446 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) Fanø
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) Fanø
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2021-06-01 Grenen,skagen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Rådvad Mølle
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) Fanø
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris) Fanø
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Fanø
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) Fanø
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) Fanø
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Fanø
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Fanø
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Fanø
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2018-05-29 Skagen
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) Fanø
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) Fanø
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Fanø
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Fanø
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 2015-12-31 Sjællands Odde
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2018-02-26 Birkesø, Gribskov
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Fanø
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2018-02-26 Birkesø, Gribskov
478 X Stillits (Carduelis carduelis) Fanø
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 2015-07-03 Kongelunden
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) Fanø
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) Fanø
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) Skagen
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2018-08-19 Fanø
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Tornby Klitplantage
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2018-10-13 Fanø
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2019-10-15 Blåvand
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer