Danske Arter

Danske Arter

Morten Ellis Petersen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Morten Ellis Petersens kryds

Dette er Morten Ellis Petersens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1991-10-15 Fiilsø
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 X Dværggås (Anser erythropus) 1995-11-19 Gunderslevholm
17 Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2002-05-16 Skagen
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1995-05-11 Borreby Mose
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2016-04-17 Universitetssøen Ålborg
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula)
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1997-04-28 Solbjerg Engsø
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2000-08-15 Ølsemagle Revle
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2005-04-22 Ulvshale / Gåsesøen
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1976-02-07 Damhussøen
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1999-07-31 Alsønderup Enge
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 1993-09-26 Møllekrog / Esrum Sø
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-03-01 Roskilde Havn
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1977-01-22 Mosede Havn
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1992-08-14 Ølsemagle Revle
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2011-10-21 Grenen, Skagen
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri)
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-04-02 Blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 1996-10-12 Damhussøen
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1978-06-17 Frederikshåb Pantage
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2020-10-29 Grenen.
65 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen / Vestamager
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 X * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-07-27 Fællesfolden / Ornum
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1979-06-09 Ornum Str.
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1985-02-04 Tårbæk
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 X Engsnarre (Crex crex) 1984-06-10 Hallenslev Mose
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-06-01 Gulstav Mose
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2011-06-30 Ll. Vildmose
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1983-06-10 Ll. Åmose
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 * Prærietrane (Antigone canadensis)
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2006-04-10 Kobæk Strand
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2003-08-06 Lej Sø
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2009-05-20 Gåsesøen / Ulvshale
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-29 Søborg Sø / Saltrup
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-13 Tissø syd
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2008-07-28 Ølsemagle Revle
108 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1977-06-07 Flasken / Reersø
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2000-05-06 Skjern Enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta)
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2008-07-17 Ølsemagle Revle
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-08-10 Ølsemagle Revle
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1985-07-16 Flasken / Reersø
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 X Tredækker (Gallinago media) 1996-05-22 Skagen
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1992-07-27 Borreby Mose
148 X * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) 1984-04-30 Kofoeds Enge
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1983-02-05 Gilleleje Havn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle Revle
153 X Svaleklire (Tringa ochropus)
154 * Lille Gulben (Tringa flavipes)
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2001-05-11 Borreby Mose
157 X Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia)
160 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
165 X Ride (Rissa tridactyla)
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-30 Langø Havn
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 1988-10-08 Blåvand
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2011-11-10 Hirtshals Havn
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1995-05-27 Skagen
173 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-10 Helsingør Havn
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2003-05-10 Holme Sø / Avedøre
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-03-01 Nærum
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1982-04-12 Ornum Str.
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2002-04-12 Skagen Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans)
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1996-06-01 Rømø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1980-07-29 Tissø
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons)
194 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1987-07-16 Køge Havn
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 1998-09-19 Kongelundsstranden
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1997-05-14 Gundsømagle Sø
200 X Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1988-10-08 Blåvand
205 X Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle)
210 X Lunde (Fratercula arctica) 1996-11-04 Skagen
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-13 Grenen. Skagen.
214 X Islom (Gavia immer) 1996-11-04 Skagen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2011-04-19 Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-05-07 Hirtshals Havn
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1988-10-08 Blåvand
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1988-10-08 Blåvand
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2013-08-19 Grenen - Skagen
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2012-07-21 Skagen/Grenen
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2011-07-20 Skagen/Grenen
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1995-05-28 Skagen
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2012-04-24 Skagen
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) Skagen
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2004-10-02 Skagen Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-09-01 Borreby Mose
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 1999-06-13 Flasken / Reersø
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2003-05-25 Bygholm Vejle
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-07 Reservatet Skagen
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2009-05-05 Suså / Skelby
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-15 Værnengene
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2002-04-27 Havrvig
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2001-10-05 Klydesøen
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 1980-06-22 Tissø
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2001-08-07 Selsø Sø
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-26 Kællingtand - Himmerland
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 1999-05-25 Skagen
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2011-04-25 Skagen
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2003-05-30 Skagen
256 X * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) 2013-06-08 Skagen - Reservatet
257 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2001-05-25 Skagen
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 1999-06-05 Bøtø Nor
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1979-12-15 Vestamager
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2001-06-03 Rejsby Enge
267 X Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 2012-04-24 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2016-06-07 Grenen, Skagen
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba) 2000-06-01 Gøttrup
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1990-02-19 Sorø
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 2009-03-28 Kongerslev
278 X Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1983-02-06 Gurre Sø
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 2000-02-25 Borreby Slotspark
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2007-04-15 Føvling
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1986-03-08 Kongelunden
283 X Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2003-04-27 Næstved / Sorøvej 433
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 1998-08-15 Røsnæs
290 X Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius)
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1980-12-14 Bjerge Str.
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis)
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2011-05-08 Skagen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 * Slagfalk (Falco cherrug)
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1983-03-05 Islands Brygge
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-05 Årslev Engsø
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2009-05-23 Blåvand
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 1972-05-29 Kongelunden
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2008-08-05 Stigsnæs
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2008-05-02 Munkesø
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 1978-05-07 Albertslund
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2009-05-15 Ishøj Strand
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-03-04 Staunings Ø
341 X Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2010-05-04 Køge Ås
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 2008-10-31 Skagen / Grenen
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2010-10-07 Skagen / Højen
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2016-10-14 Ålbæk
352 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2001-10-20 Klint
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-27 Tane Sø
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2002-06-18 Møns Klint
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2014-09-10 Nr. Lyngvig Fyr.
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1978-05-22 Gurre Sø
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1997-07-07 Køge Sydstrand
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2008-07-03 Borreby Mose
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1982-05-15 Ornum Str.
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2010-09-24 Grenen
382 X Gærdesanger (Curruca curruca)
383 X * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) 2012-05-20 Grenen - Skagen
384 X Tornsanger (Curruca communis)
385 X * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) 2015-06-04 Grenen, Skagen
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2014-05-01 Batterivej Skagen
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1978-04-08 Ornum
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2000-05-28 Skagen / Højen
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-27 Tane Sø
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 1991-12-14 Frederiksværk
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1996-06-06 Ishøj Strand
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2008-05-26 Skagen / Grenen
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2013-05-01 Skagen
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2000-09-23 Blåvand
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1988-10-07 Blåvand
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2013-06-01 Fyrvej, Skagen
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2005-10-13 Skallingen/Nyeng
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2000-12-03 Gilleleje Havn
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 1996-07-08 Stevns
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2011-11-29 Strandby
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Saltbæk Vig
440 X Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2016-05-07 Skagen
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-09 Hirtshals
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2011-05-10 Skagen / Grenen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2008-10-27 Skagen / Grenen
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 2012-11-24 Grenen / Skagen
455 X Markpiber (Anthus campestris) 1993-05-25 Melby Strand
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 2005-10-10 Skagen / Grenen
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1996-02-11 Ølsemagle Revle
461 X Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2012-11-07 Skagen / Grenen
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret)
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1991-03-17 Søborg
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1987-02-07 Grib Skov
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 1998-06-04 Skagen
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-28 Skagen / Grenen
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2014-05-11 Skagen - Stald Grenen
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-13 Tornby Klitplantage
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2008-10-28 Skagen / Grenen
491 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-04-28 skagen
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1998-03-17 Hellebæk Avlsgård
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2015-09-27 Grenen, Skagen
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-08 Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer