Danske Arter

Danske Arter

Jan Hjort Christensen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jan Hjort Christensens kryds

Dette er Jan Hjort Christensens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 1975-10-01 Gilbjerg
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1984-06-12 Gilbjerg
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 1974-09-01 Gilleleje
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1975-10-20 Gilbjerg
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1985-04-14 Bøtø Nor
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1976-03-15 Gilbjerg
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1977-04-24 Gilbjerg
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2001-05-20 Børstrup Hage; Gilleleje
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 1975-03-01 Gilbjerg
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 1977-03-15 Gilbjerg
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1981-10-18 Blåvand
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris) 1996-04-26 Solbjerg Engsø
15 X Blisgås (Anser albifrons) 1978-03-24 Gilbjerg
16 X Dværggås (Anser erythropus) 1995-11-26 Gunderslevholms marker
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2017-05-30 Vornæs, Tåsinge
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 1970-05-30 Illebølle Langeland
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 1978-04-12 Gilbjerg
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 1977-03-15 Gilbjerg
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 1998-04-19 Alsønderup Enge
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 1974-04-01 Gilleleje Havn
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1979-08-22 Ishøj Strand
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2008-11-25 Gilleleje Søborg kanal
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2024-02-16 Holløse bredning
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 1978-05-14 Gilbjerg
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1997-04-26 Solbjerg Engsø
28 X Skeand (Spatula clypeata) 1976-09-15 Gilbjerg
29 X Knarand (Mareca strepera) 1977-09-25 Tryggelev Nor, Lageland
30 X Pibeand (Mareca penelope) 1976-10-02 Gilbjerg
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 1996-05-08 Lakolk ,Rømø
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 1970-01-01 Gilleleje Havn
33 X Spidsand (Anas acuta) 1976-09-15 Gilbjerg
34 X Krikand (Anas crecca) 1976-09-15 Gilbjerg
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 1997-05-01 Solbjerg Engsø
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1979-07-25 Tryggelev Nor
37 X Taffeland (Aythya ferina) 1975-10-20 Hillerød
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1999-07-25 Alsønderup Enge
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-02-14 Hasseløvej, Nykøbing Falster
40 X Troldand (Aythya fuligula) 1975-10-20 Hillerød
41 X Bjergand (Aythya marila) 1979-01-28 Gilleleje Havn
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-03-02 Roskilde Vig
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1984-06-01 Nivå Bugt
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1983-02-01 Gilleleje havn
45 X Ederfugl (Somateria mollissima) 1975-09-10 Gilleleje Havn
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-03-18 Blåvand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1976-09-15 Gilleleje
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-13 Blåvandshuk
50 X Sortand (Melanitta nigra) 1975-04-10 Gilleleje
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2006-03-18 Blåvand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 1975-12-15 Gilleleje Havn
53 X Hvinand (Bucephala clangula) 1975-11-01 Gilleleje
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1979-01-03 Gilleleje Havn
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 1976-01-31 Gurre sø
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1976-01-02 Gilleleje Havn
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2003-09-05 Selsø, Skibby
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 Selsø, Skibby
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1977-08-06 Gilleleje
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-27 Gilbjerg
63 X Mursejler (Apus apus) 1974-05-10 Gilleleje skole
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2012-11-23 Gilbjerg
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Heatherhill, Vejby
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 X * Dværgtrappe (Tetrax tetrax) 1991-08-10 Flasken, Reersø
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-03 Birkepøl, Sydals
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus) 1974-05-30 Illebølle Langeland
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia) 1970-01-01 Gilleleje
77 X Huldue (Columba oenas) 1976-03-10 Gilbjerg
78 X Ringdue (Columba palumbus) 1974-03-01 Gilleleje
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1978-05-14 Gilbjerg
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1984-12-27 Tårbæk
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 1974-03-01 Gilleleje
82 * Sørgedue (Zenaida macroura)
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1979-04-10 Ellemosen
84 X Engsnarre (Crex crex) 1985-05-18 Møllekrog, Esrum Sø
85 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-21 Ulvshale, Møn
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1976-09-01 Søborg Kanal, Gilleleje
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 1974-04-01 Gilleleje
90 X Blishøne (Fulica atra) 1970-05-30 Illebølle Langeland
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-01-16 Avnø + Svinøøster
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 1977-04-19 Gilbjerg
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1976-01-02 Gilleje Havn
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1977-05-30 Illebølle Langeland
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 1974-05-10 Hillerød
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1979-02-25 Gilleleje Havn
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1979-05-27 Utterslev mose
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2003-05-10 Holløse Bredning, Nordsjælland
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 1975-04-10 Gilleleje Havn
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 1998-05-04 Klydesøen, Vestamager
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 1977-07-20 Rømø dæmningen
103 X Vibe (Vanellus vanellus) 1974-04-01 Gilleleje
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-29 Søborg sø, Nordsjælland
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-14 Tissø
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1977-04-15 Gilleleje
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2006-07-07 Vidåslusen
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1997-09-06 Ølsemagle Revle
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 1977-08-03 Gilleleje
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 1975-08-05 Gilleleje Havn
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1978-08-07 Gilleleje Havn
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1979-08-22 Ølsemagle revle
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-07-12 Lakolk, Rømø
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1991-05-18 Skjern enge
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 1977-05-04 Gilbjerg
120 X Storspove (Numenius arquata) 1975-10-15 Orø
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1977-04-10 Gilbjerg
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 1977-07-20 Tipperne
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 1977-09-04 Gilleleje Havn
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1976-08-03 Gilleleje
126 X Brushane (Calidris pugnax) 1977-05-10 Gilbjerg
127 X Kærløber (Calidris falcinellus) 1988-08-01 Ølsemagle revle
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1977-09-24 Borreby mose
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1982-09-15 Monnet Tåsinge
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 1976-08-04 Gilleleje Havn
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1976-07-25 Gilleleje Havn
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1976-12-20 Gilleleje Havn
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2000-09-20 Stensnæs
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 1977-09-24 Knudshoved sø
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2004-07-12 Sønderstrand, Rømø
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2000-08-12 Ølsemagle Revle
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 1992-07-26 Borreby mose
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-06-01 Forlandet ved Sneum Sluse
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 1996-05-20 Lakolk, Rømø
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 1977-03-20 Gilbjerg
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1987-11-07 Nivå Bugt
145 X Tredækker (Gallinago media) 1981-05-30 Gilbjerg
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 1975-08-20 Gilbjerg
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 1992-07-26 Borreby Mose
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1979-07-27 Tryggelev Nor
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1983-01-31 Gilleleje Havn
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1976-08-04 Gilleleje Havn
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle revle
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1977-04-12 Gilbjerg
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-08-03 Nørresø, Tønder
155 X Rødben (Tringa totanus) 1976-12-10 Gilleleje Havn
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1988-05-12 Gilbjerg
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 1977-05-10 Gilbjerg
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 1977-08-11 Gilbjerg
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1977-05-10 Gilbjerg
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-21 Hønen Sønderho
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2010-08-14 Margrethe Kog
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-06-29 Kraptårnet, Vejlerne
165 X Ride (Rissa tridactyla) 1977-10-01 Gilleleje
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-29 Langø havn, Lolland
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 1986-09-16 Gilbjerg
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2018-08-03 Thorsminde
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 1974-04-15 Gilleleje Havn
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1976-09-10 Gilleleje
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1995-06-01 Skagen
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-01-04 Hanstholm
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Helsingør Havn
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1981-05-17 Gilbjerg
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) 1974-04-15 Gilleleje Havn
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 1999-06-13 Magrette Kog
180 X Svartbag (Larus marinus) 1974-04-15 Gilleleje Havn
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2012-02-03 Århus, Universitetsparken
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1979-04-30 Gilleleje
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1982-01-10 Gilleleje Havn
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) 1974-04-15 Gilleleje Havn
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 1997-01-16 Gilleleje Havn
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 1997-02-10 Gilleleje Havn
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) 1976-08-04 Gilleleje Havn
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1991-05-18 Lakolk, Rømø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1977-04-24 Gilbjerg
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1976-07-25 Gilleleje Havn
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1978-08-14 Gilleleje Havn
194 X * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) 1999-08-04 Langli, Ho bugt
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo) 1976-08-04 Gilleleje havn
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 1977-04-14 Gilbjerg
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-05-14 Utterslev Mose
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1997-05-14 Gilbjerg
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 1977-05-31 Tryggelev Nor, Lageland
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 1979-09-05 Gilleleje
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1978-08-27 Gilleleje
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1977-09-10 Gilleleje Havn
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1991-09-05 Gilleleje
205 X Søkonge (Alle alle) 1978-11-01 Gilleleje
206 X * Polarlomvie (Uria lomvia) 2016-10-29 Tinkerup Strand, Gilleleje
207 X Lomvie (Uria aalge) 1976-07-23 Frederiksø
208 X Alk (Alca torda) 1976-07-23 Frederiksø
209 X Tejst (Cepphus grylle) 1978-03-15 Gilbjerg
210 X Lunde (Fratercula arctica) 1978-10-15 Gilbjerg
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1977-05-08 Gilbjerg
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1977-05-08 Gilbjerg
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-18 Grenen, Skagen
214 X Islom (Gavia immer) 1985-11-06 Gilleleje
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1985-05-26 Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2017-10-05 Nødebohuse, Hundested
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1996-11-01 Blåvand
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1978-09-18 Gilleleje
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1977-10-01 Gilbjerg
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 X * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) 2017-08-05 Børstrup Hage,Gilleleje,
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1977-10-01 Gilleleje
224 X * Storskråpe (Ardenna gravis) 1993-01-25 Gilleleje
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1977-09-15 Gilleleje
226 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1984-06-01 Skagen
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 1977-07-21 Møgeltønder
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 1977-04-24 Gilbjerg
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1996-01-16 Gilleleje Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1976-07-23 Frederiksø
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-08-30 Herslev ved Bognæs
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 1980-04-01 Gilbjerg
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1985-02-01 Vestamager
238 X * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) 2002-05-27 Kraptårnet, Vejlerne
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Hejresøen, Vestamager
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2004-01-25 Hou, Lønnerup fjord
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2003-06-10 Værnengene
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2005-08-02 Skjern Enge
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1974-04-10 Arresø
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2001-10-03 Klydesøen, Vestamager
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 1988-07-20 Bognæs
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1988-07-24 Gadstrup mose, Sjælland
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1977-04-14 Gilbjerg
249 X * Blå Glente (Elanus caeruleus) 1998-03-30 Skagen
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1977-05-10 Gilbjerg
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 1985-05-25 Skagen
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 1993-06-18 Aborrebjerg, Møn
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1998-05-17 Skagen
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 1998-05-13 Skagen
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 X * Kejserørn (Aquila heliaca) 1999-06-05 Bøtø
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1977-03-01 Gilleleje
260 * Høgeørn (Aquila fasciata)
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 1975-03-15 Gilleje
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1976-03-15 Gilleleje
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1977-05-05 Gilbjerg
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1975-04-10 Gilleleje
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1993-05-13 Christiansø
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 1979-05-30 Tåsinge
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 1977-04-23 Gilbjerg
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 1981-05-10 Gilbjerg
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1981-02-18 Gilleleje
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1975-04-10 Hornbæk
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-12 Jedsted Enge
273 X Musvåge (Buteo buteo) 1974-03-15 Gilleleje
274 X Slørugle (Tyto alba) 1977-09-01 Gilleleje
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-17 Kløvbakken, fiilsø
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1997-03-13 Dalmose
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1991-05-19 Sønderjylland
278 X Natugle (Strix aluco) 1975-04-10 Aggebo Hegn
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1983-01-30 Gurre sø
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-02 Fortunen, Dyrehaven
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 1989-11-18 Lyngby ved Aarhus
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1983-03-01 Kongelunden
283 X Skovhornugle (Asio otus) 1978-01-05 Utterslev Mose
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1975-04-15 Gilleleje Havn
285 X Hærfugl (Upupa epops) 1991-05-11 Gilbjerg
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 1997-05-25 Kobbelgård, Østmøn
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 1976-10-01 Søborg Kanal, Gilleleje
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 1991-06-16 Skagen
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 1977-05-01 Gilbjerg
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2019-01-21 Gråsten slotspark
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1978-04-08 Gilbjerg
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 1974-04-01 Aggebo Hegn
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1976-04-07 Rågegården Rågeleje
297 X Grønspætte (Picus viridis) 1991-04-18 Rold Skov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 1974-03-01 Gilleleje
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1977-05-04 Gilbjerg
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1977-04-30 Gilbjerg
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1977-05-04 Gilbjerg
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-04 Ballum sluse
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 1998-02-18 Klydesøen, Vestamager
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1978-10-26 Gilbjerg
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 1975-08-15 Gilbjerg
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Bredfjed; Lolland
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 1997-05-25 Ny Borre, Møn
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1975-11-01 Hornbæk plantage
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 1992-08-17 Blåvand
315 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 1978-05-19 Gilbjerg
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) 1974-04-01 Aggebo hegn
318 X Husskade (Pica pica) 1974-01-01 Gilleleje
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1974-10-20 Gilleleje
320 X Allike (Coloeus monedula) 1974-01-01 Gilleleje
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus) 1974-04-10 Lejre
323 X Sortkrage (Corvus corone) 1977-07-21 Rudbøl kog
324 X Gråkrage (Corvus cornix) 1974-01-01 Gilleleje
325 X Ravn (Corvus corax) 1979-03-01 Gilbjerg
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1974-11-15 Gilleleje
327 X Sortmejse (Periparus ater) 1974-04-01 Gilleleje
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 1981-10-18 Blåvand
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) 1974-04-01 Aggebo hegn
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 1991-05-19 Skats Mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 1974-01-01 Gilleleje
332 X Musvit (Parus major) 1974-01-01 Gilleleje
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1979-05-27 Utterslev mose
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1988-02-11 Tryggelev nor
335 X Hedelærke (Lullula arborea) 1977-03-15 Gilbjerg
336 X Sanglærke (Alauda arvensis) 1974-03-30 Gilbjerg
337 X Toplærke (Galerida cristata) 1974-04-01 Gilleleje havn
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1981-02-10 Esrum Ådal, Dragstrup
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 1994-05-24 Christiansø
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Staunings Ø
341 X Digesvale (Riparia riparia) 1974-04-30 Gilbjerg
342 X Landsvale (Hirundo rustica) 1974-04-15 Gilleleje
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) 1974-04-20 Gilleleje
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 1991-05-10 Gilbjerg
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1975-09-30 Gilleleje Søborg kanal
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1977-05-10 Gilbjerg
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1982-05-26 Christiansø
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1993-10-27 Christiansø
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 1992-10-03 Nakkehoved
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1982-10-22 Gilbjerg
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 1994-10-09 Christiansø
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 1987-11-03 Ishøj Strand
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 1974-04-25 Gilleleje by
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 1975-04-10 Gilleleje
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-20 Tane Sø
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 1982-06-10 Gilbjerg
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1977-05-31 Illebølle, Langeland
363 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 1975-05-30 Illebølle Langeland
365 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2022-06-07 Grenen, Skagen
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1994-06-11 Christiansø
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 1975-05-30 Illebølle Langeland
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 1977-05-25 Gilbjerg
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2020-06-01 Christiansø
370 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2003-06-02 Gedser Fuglestation
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) 1976-05-20 Gilleleje by
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 X * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2008-10-17 Grønningen, Blåvand
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1977-05-05 Gilbjerg
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1980-05-30 Vaserne
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1980-04-26 Kagsmosen
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) 1975-08-15 Gilbjerg
380 X Havesanger (Sylvia borin) 1977-05-10 Gilbjerg
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1982-05-26 Christiansø
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) 1976-04-17 Gilleleje By
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) 1975-08-15 Gilbjerg
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 1995-06-06 Christiansø
387 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-08-20 Blåvand
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1982-04-13 Gilbjerg
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1975-10-01 Gilleleje
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 1974-01-01 Gilleleje
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 1974-04-10 Aggebo Hegn
395 X Træløber (Certhia familiaris) 1974-04-10 Aggebo Hegn
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1991-05-20 Lindet Skov
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2002-07-05 Lønnerup Fjord, Vejlerne
398 X Stær (Sturnus vulgaris) 1974-04-01 Gilleleje
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-20 Tane sø
400 X * Gulddrossel (Zoothera aurea) 2001-03-05 Skårup ,Vejlerne
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1977-04-25 Gilbjerg
404 X Solsort (Turdus merula) 1974-01-01 Gilleleje
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-30 Universitetsparken, ZM, København
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-03 Sorthat; Bornholm
408 X Sjagger (Turdus pilaris) 1974-10-20 Lejre
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) 1974-10-20 Lejre
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 1974-04-15 Gilleleje
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 1977-03-15 Gilbjerg
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 1977-05-15 Gilbjerg
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) 1974-01-01 Gilleleje
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 1978-05-18 Gilbjerg
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1975-05-10 Gilleleje Søborg kanal
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1994-09-26 Græsholmen, Christiansø
420 X * Rubinnattergal (Calliope calliope) 1995-10-30 Christiansø
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2020-10-13 Mandø
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 1975-05-05 Gilleleje
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 1981-05-12 Gilbjerg
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1982-05-22 Gilleleje
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1977-05-10 Hillerød station
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 1975-05-01 Gilleleje
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-18 Ebeltoft Færgehavn
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 1976-05-05 Gilbjerg
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1989-11-15 Klitter ved Veststadil
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 1988-10-15 Gilbjerg
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 1975-04-20 Gilleleje Havn
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-18 Gilleleje Havn
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 1987-11-01 Ishøj Strand
436 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
437 X * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1996-07-01 Stevns kridtbrud
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 1991-06-13 Skagen
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Store Vrøj, Saltbækvig
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1975-10-20 Lejre å
441 X Gråspurv (Passer domesticus) 1974-01-01 Gilleleje
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus) 1974-01-01 Gilleleje
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2006-04-18 Munkerup (Gilleleje)
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-10-15 Stubben københavn
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) 1975-04-01 Gilleleje
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 1976-05-15 Lejre å
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2012-05-06 Grenen, Skagen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 1975-10-15 Gilleleje Søborg kanal
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 1974-04-01 Gilleleje
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 1980-05-13 Gilbjerg
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-26 Værnengene
455 X Markpiber (Anthus campestris) 1978-05-14 Gilbjerg
456 X Engpiber (Anthus pratensis) 1975-10-01 Gilbjerg
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1977-04-20 Gilbjerg
458 X * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) 2020-10-12 Mandø
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1980-05-13 Gilbjerg
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 1994-02-22 Solbjerg Engsø
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1976-12-01 Gilleleje Havn
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 1974-01-01 Gilleleje
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 1974-02-01 Gribskov
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1976-03-15 Gilleleje
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 1991-03-05 Gilbjergstien
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1974-04-01 Aggebo hegn
467 X * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) 2007-08-08 Agger tange
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 1978-05-20 Gilbjerg
469 X Grønirisk (Chloris chloris) 1974-01-01 Gilleleje
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1976-11-15 Gilleleje Havn
471 X Tornirisk (Linaria cannabina) 1975-04-01 Gilleleje
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 1975-12-01 Gilleleje
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 1977-05-15 Gilbjerg
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1982-10-24 Gilbjerg
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1975-01-15 Gilleleje
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1975-01-15 Gilleleje
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 1981-05-04 Gilbjerg
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 1975-10-01 Gilleleje Søborg kanal
479 X Gulirisk (Serinus serinus) 1978-04-19 Gilbjerg
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 1975-10-01 Gilleleje Søborg kanal
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1978-03-18 Gilbjerg
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1976-12-10 Gilleleje Havn
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) 1976-05-20 Søborg; Gilleleje
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 1975-03-20 Gilbjerg
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1978-05-10 Gilbjerg
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-18 Tornby klitplantage
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 1991-10-08 Christiansø
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 1993-05-07 Christiansø
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 2003-05-29 Christiansø
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 1976-05-15 Lejre å
497 X * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) 2010-07-09 Skørping
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-16 Agger by
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Mandø
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer