Danske Arter - Kronologisk

Christian Michael Villadsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2023
302 2023-10-15 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Blåvands Huk (Varde)
301 2023-10-15 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Blåvands Huk (Varde)
300 2023-05-19 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
299 2023-05-19 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
298 2023-03-04 Spurveugle (Glaucidium passerinum) Gludsted Plantage (Ikast-Brande)
2022
297 2022-12-30 Slørugle (Tyto alba) Skjern Birk (Ringkøbing-Skjern)
296 2022-07-08 Indisk Gås (Anser indicus) Egå Engsø (Århus)
295 2022-05-20 Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Brovande, Skagen (Frederikshavn)
294 2022-05-16 Steppeørn (Aquila nipalensis) Nordstjernevej-Nordlysvej-kvarteret (Frederikshavn)
293 2022-03-05 Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Ribe, syd (Esbjerg)
292 2022-01-30 Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Gråsten, Dyrehaven (Sønderborg)
2021
291 2021-10-22 Bairdsryle (Calidris bairdii) Grønningen (Varde)
290 2021-09-05 Sortsvane (Cygnus atratus) Bygholm Vejle
289 2021-05-21 Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Grenen, Skagen (Frederikshavn)
288 2021-01-03 Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Borre (Horsens Fjord) (Hedensted)
2020
287 2020-10-10 Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Hestholm Syd (Ringkøbing-Skjern)
286 2020-05-25 * Sørgedue (Zenaida macroura) Bøgballe (Hedensted)
285 2020-05-19 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Egå Engsø
284 2020-05-14 Dværgfalk (Falco columbarius) Flagbakken
2019
283 2019-10-15 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) Blåvands Huk (Varde)
282 2019-10-14 Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Mosen, Blåvand
281 2019-10-13 * Storpiber (Anthus richardi) Grønningen
280 2019-10-13 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Skallingen Vesterhavs Strand N
279 2019-08-03 Slangeørn (Circaetus gallicus) Trehøje, Mols Bjerge
278 2019-07-16 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Tornby Klitplantage
277 2019-05-03 Lille Gulben (Tringa flavipes) Ulvedybet
276 2019-04-28 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Kysing Næs
275 2019-04-22 Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Følle Bund
274 2019-04-22 Jagtfalk (Falco rusticolus) Gjerrild Nordstrand øst
273 2019-03-10 Hærfugl (Upupa epops) Storring
272 2019-01-05 Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Hestholm Sø
271 2019-01-03 Tajgasædgås (Anser fabalis) De nordlige græsningsfenner, Lille Vildmose
270 2019-01-03 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Landbrugsområderne, Lille Vildmose
2018
269 2018-10-21 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Nors Sø
268 2018-10-21 Ellekrage (Coracias garrulus) Sårup
267 2018-10-12 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Blåvandshuk
266 2018-08-25 Slagfalk (Falco cherrug) Ballum Forland
265 2018-05-23 Pirol (Oriolus oriolus) Grenen
264 2018-05-22 Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Nordstrand, Skagen
263 2018-05-19 Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Tverstedsøerne
262 2018-05-06 Duehøg (Accipiter gentilis) Additsøerne
2017
261 2017-06-15 Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Vrads Sande
260 2017-06-08 Nathejre (Nycticorax nycticorax) Snærild ved Odder
259 2017-05-16 Aftenfalk (Falco vespertinus) Reservatet, Skagen
258 2017-05-12 Savisanger (Locustella luscinioides) Bjerregrav Mose
257 2017-04-29 Stenvender (Arenaria interpres) Ebeltoft Færgehavn
2016
256 2016-12-17 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Hirtshals Havn
255 2016-09-15 Rødhovedet And (Netta rufina) Hejrede Sø
254 2016-09-13 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Gedser Odde
253 2016-08-14 Fyrremejse (Poecile montanus) Uldum Kær
252 2016-06-13 Engsnarre (Crex crex) Årslev Engsø
251 2016-05-19 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Grenen
250 2016-05-18 Gulirisk (Serinus serinus) Grenen Camping
249 2016-05-16 Sort Glente (Milvus migrans) Den Tilsandede Kirke
248 2016-05-14 Vendehals (Jynx torquilla) Simon Skrivers Klit
247 2016-03-31 Perleugle (Aegolius funereus) Gludsted Plantage
2015
246 2015-12-05 Mandarinand (Aix galericulata) Rugård Gods
245 2015-11-09 Søkonge (Alle alle) Tangkrogen, Aarhus
244 2015-10-17 Kohejre (Bubulcus ibis) Tim Enge
243 2015-07-27 Kirkeugle (Athene noctua) Føvling
242 2015-07-26 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Saltvandssøen
241 2015-07-26 Rovterne (Hydroprogne caspia) Nørresø, Sønderjylland
240 2015-07-26 Silkehejre (Egretta garzetta) Rømødæmningen
239 2015-07-26 Terekklire (Xenus cinereus) Saltvandssøen
238 2015-07-26 Damklire (Tringa stagnatilis) Saltvandssøen
237 2015-07-04 Turteldue (Streptopelia turtur) Mårslet
236 2015-06-12 Vagtel (Coturnix coturnix) Lille Vildmose
235 2015-06-12 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Sødringholm Strand
234 2015-06-12 Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Lille Vildmose
233 2015-06-11 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Lille Vildmose
232 2015-05-16 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Nordstrand, Skagen
231 2015-05-16 Hedehøg (Circus pygargus) Det Grå Fyr, Skagen
230 2015-05-15 Småspove (Numenius phaeopus) Skagen Havn
229 2015-05-15 Tejst (Cepphus grylle) Nordstrand, Skagen
228 2015-05-15 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Nordstrand, Skagen
227 2015-05-14 Storkjove (Stercorarius skua) Grenen
226 2015-05-14 Biæder (Merops apiaster) Grenen
225 2015-05-14 Hedelærke (Lullula arborea) Skagen Klitplantage
224 2015-05-13 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Ølands Vejle
223 2015-03-08 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Gundsølille
222 2015-03-01 Havlit (Clangula hyemalis) Bønnerup Havn
221 2015-01-31 Rustand (Tadorna ferruginea) Viskum
220 2015-01-31 Stor Hornugle (Bubo bubo) Ø Bakker
219 2015-01-31 Grønspætte (Picus viridis) Hald Sø
218 2015-01-29 Skovhornugle (Asio otus) Årslev Engsø
217 2015-01-18 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Store Hjøllund Plantage
2014
216 2014-12-06 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Grenå Havn
215 2014-10-25 Sortspætte (Dryocopus martius) Store Hjøllund Plantage
214 2014-10-17 Pibesvane (Cygnus columbianus) Egå Engsø
213 2014-10-12 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Ho Klitplantage
212 2014-10-12 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Ho Klitplantage
211 2014-10-12 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Blåvands Huk
210 2014-10-12 Rosenstær (Pastor roseus) Blåvand By
209 2014-10-11 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Trelde Næs
208 2014-10-11 Alk (Alca torda) Trelde Næs
207 2014-10-02 Knortegås (Branta bernicla) Gallohaven
206 2014-08-20 Sort Stork (Ciconia nigra) Hjørret Skov
205 2014-08-06 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Aarhus Østhavn
204 2014-07-16 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Lille Vildmose
203 2014-07-15 Kærløber (Calidris falcinellus) Perlen, Ulvedybet
202 2014-07-15 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Perlen, Ulvedybet
201 2014-07-15 Dværgryle (Calidris minuta) Perlen, Ulvedybet
200 2014-07-15 Skægmejse (Panurus biarmicus) Lille Vildmose
199 2014-07-01 Dværgterne (Sternula albifrons) Stensnæs
198 2014-05-30 Odinshane (Phalaropus lobatus) Egå Engsø
197 2014-05-22 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Årslev Engsø
196 2014-05-18 Toplærke (Galerida cristata) Hirtshals
195 2014-05-18 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Batteriskoven, Skagen
194 2014-05-17 Islom (Gavia immer) Batterivej, Skagen
193 2014-05-17 Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Nord for Præstesø, Råbjerg
192 2014-05-17 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Farmerstien, Skagen
191 2014-05-16 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Gyvelstien, Skagen
190 2014-05-12 Temmincksryle (Calidris temminckii) Aarhus Østhavn
189 2014-05-08 Sortterne (Chlidonias niger) Egå Engsø
188 2014-04-24 Ringdrossel (Turdus torquatus) Gjerrild Nordstrand
187 2014-04-15 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Værnengene
186 2014-04-12 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Lille Vildmose
185 2014-04-12 Blåhals (Luscinia svecica) Lille Vildmose
184 2014-04-06 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Skovmøllen
183 2014-03-07 Huldue (Columba oenas) Moesgård Museum
182 2014-02-24 Agerhøne (Perdix perdix) Lerdrup agerland
181 2014-02-24 Mosehornugle (Asio flammeus) Gyllingnæs
180 2014-02-10 Fløjlsand (Melanitta fusca) Egå Marina
179 2014-02-04 Bjergand (Aythya marila) Aarhus Østhavn
178 2014-02-02 Spidsand (Anas acuta) Egå Engsø
177 2014-01-24 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Aarhus Nordhavn
176 2014-01-19 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Årslev Engsø
175 2014-01-10 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Moesgård Skov
2013
174 2013-12-17 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Aarhus Østhavn
173 2013-12-12 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Moesgård Strand
172 2013-12-12 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Moesgård Strand
171 2013-11-10 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Egå Engsø
170 2013-08-18 Vandrefalk (Falco peregrinus) Skærbækværket
169 2013-08-09 Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Mellemstykket, Lammesø
168 2013-08-04 Storspove (Numenius arquata) Æbeløholm
167 2013-08-04 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Æbeløholm
166 2013-07-30 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Hornbæk Enge
165 2013-05-19 Rørdrum (Botaurus stellaris) Lille Vildmose
164 2013-05-19 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Flagbakken
163 2013-05-19 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Skagen Klitplantage
162 2013-05-19 Stylteløber (Himantopus himantopus) Lille Vildmose
161 2013-05-19 Steppehøg (Circus macrourus) Flagbakken
160 2013-05-18 Lærkefalk (Falco subbuteo) Butterbakke
159 2013-05-18 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Skagen Havn
158 2013-05-18 Skovpiber (Anthus trivialis) Skagen Klitplantage
157 2013-05-18 Trane (Grus grus) Butterbakke
156 2013-05-18 Sule (Morus bassanus) Grenen
155 2013-05-18 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Reservatet, Grenen
154 2013-05-18 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Grenen
153 2013-05-18 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Grenen
152 2013-05-17 Natravn (Caprimulgus europaeus) Skagen Klitplantage
151 2013-05-17 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Hulsig Hede
150 2013-05-12 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Botanisk Have, Aarhus
149 2013-05-08 Pungmejse (Remiz pendulinus) Åby Eng
148 2013-05-02 Svaleklire (Tringa ochropus) Egå Engsø
147 2013-05-02 Tinksmed (Tringa glareola) Egå Engsø
146 2013-05-02 Hvidklire (Tringa nebularia) Egå Engsø
145 2013-05-02 Gærdesanger (Curruca curruca) Egå Marina
144 2013-05-02 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Egå Engsø
143 2013-05-02 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Egå Engsø
142 2013-04-27 Engpiber (Anthus pratensis) Aarhus Østhavn
141 2013-04-25 Sortklire (Tringa erythropus) Egå Engsø
140 2013-04-25 Skestork (Platalea leucorodia) Egå Engsø
139 2013-04-20 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Brabrandstien
138 2013-04-18 Grønsisken (Spinus spinus) Forstbotanisk Have, Aarhus
137 2013-04-12 Knarand (Mareca strepera) Egå Engsø
136 2013-03-30 Blisgås (Anser albifrons) Skjern Enge
135 2013-03-30 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Skjern
134 2013-03-30 Bomlærke (Emberiza calandra) Skjern Enge
133 2013-03-23 Vandrikse (Rallus aquaticus) Egå Engsø
132 2013-03-23 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Egå Engsø
131 2013-03-09 Hvidøjet And (Aythya nyroca) Årslev Engsø
130 2013-03-05 Jernspurv (Prunella modularis) Brabrandstien
129 2013-02-03 Sortmejse (Periparus ater) Vilsbøl Klitplantage
128 2013-02-02 Bramgås (Branta leucopsis) Lund Fjord
127 2013-02-02 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Lund Fjord
126 2013-02-02 Sortand (Melanitta nigra) Hanstholm Havn
125 2013-02-02 Gråmåge (Larus hyperboreus) Hanstholm Havn
124 2013-02-02 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Bulbjerg
123 2013-02-02 Havørn (Haliaeetus albicilla) Vejlerne
122 2013-02-02 Sortkrage (Corvus corone) Lund Fjord
121 2013-01-24 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Brabrandstien
120 2013-01-22 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Brabrandstien
119 2013-01-11 Vandstær (Cinclus cinclus) Skovmøllen, Aarhus
118 2013-01-02 Ederfugl (Somateria mollissima) Aarhus Østhavn
2012
117 2012-12-30 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Årslev Engsø
116 2012-12-14 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Botanisk Have, Aarhus
115 2012-11-19 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Universitetsparken, Aarhus
114 2012-11-16 Vindrossel (Turdus iliacus) Tangkrogen, Aarhus
113 2012-11-16 Skærpiber (Anthus petrosus) Aarhus Østhavn
112 2012-11-16 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Aarhus Østhavn
111 2012-11-06 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Årslev Engsø
110 2012-11-06 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Årslev Engsø
109 2012-10-19 Spurvehøg (Accipiter nisus) Hedemannsgade, Aarhus
108 2012-10-18 Topmejse (Lophophanes cristatus) Ry Mølleskov
107 2012-10-18 Halemejse (Aegithalos caudatus) Himmelbjerget
106 2012-10-14 Natugle (Strix aluco) Hedemannsgade, Aarhus
105 2012-09-10 Sølvhejre (Ardea alba) Årslev Engsø
104 2012-09-06 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Aarhus Østhavn
103 2012-09-06 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Aarhus Østhavn
102 2012-09-02 Hjejle (Pluvialis apricaria) Egå Engsø
101 2012-09-02 Brushane (Calidris pugnax) Egå Engsø
100 2012-09-02 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Egå Engsø
99 2012-08-27 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Hedemannsgade, Aarhus
98 2012-08-17 Skovskade (Garrulus glandarius) Brændegård Sø
97 2012-08-17 Ravn (Corvus corax) Brændegård Sø
96 2012-08-14 Rørhøg (Circus aeruginosus) Faldsled
95 2012-08-14 Gulbug (Hippolais icterina) Faldsled
94 2012-08-13 Digesvale (Riparia riparia) Gærdselsskovene
93 2012-07-16 Fjordterne (Sterna hirundo) Utterslev Mose
92 2012-07-15 Fuglekonge (Regulus regulus) Forstbotanisk Have
91 2012-07-13 Sildemåge (Larus fuscus) Aarhus Østhavn
90 2012-07-13 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Aarhus Østhavn
89 2012-07-07 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Dollerup Bakker
88 2012-07-07 Sumpmejse (Poecile palustris) Dollerup Bakker
87 2012-07-07 Stillits (Carduelis carduelis) Hald Sø
86 2012-07-07 Isfugl (Alcedo atthis) Hald Sø
85 2012-07-03 Rødben (Tringa totanus) Egå Engsø
84 2012-07-03 Canadagås (Branta canadensis) Egå Engsø
83 2012-07-03 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Egå Engsø
82 2012-07-03 Atlingand (Spatula querquedula) Egå Engsø
81 2012-06-30 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Universitetsparken, Aarhus
80 2012-06-29 Rød Glente (Milvus milvus) Glesborg
79 2012-05-27 Græshoppesanger (Locustella naevia) Årslev Engsø
78 2012-05-27 Gøg (Cuculus canorus) Årslev Engsø
77 2012-05-27 Havesanger (Sylvia borin) Årslev Engsø
76 2012-05-25 Nattergal (Luscinia luscinia) Brabrandstien
75 2012-05-25 Gransanger (Phylloscopus collybita) Brabrandstien
74 2012-05-25 Sangdrossel (Turdus philomelos) Brabrandstien
73 2012-05-20 Skeand (Spatula clypeata) Egå Engsø
72 2012-04-30 Munk (Sylvia atricapilla) Skanderborg
71 2012-04-27 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Brabrandstien
70 2012-04-25 Havterne (Sterna paradisaea) Aarhus Nordhavn
69 2012-04-22 Klyde (Recurvirostra avosetta) Aarhus Østhavn
68 2012-04-22 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Aarhus Østhavn
67 2012-04-22 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Aarhus Østhavn
66 2012-04-21 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Aarhus Østhavn
65 2012-04-21 Tornirisk (Linaria cannabina) Aarhus Østhavn
64 2012-04-21 Sanglærke (Alauda arvensis) Aarhus Østhavn
63 2012-04-08 Krikand (Anas crecca) Årslev Engsø
62 2012-04-05 Hvinand (Bucephala clangula) Egå Engsø
61 2012-02-06 Sjagger (Turdus pilaris) Hedemannsgade, Aarhus
60 2012-02-05 Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Universitetsparken, Aarhus
59 2012-01-24 Spætmejse (Sitta europaea) Rold Skov
58 2012-01-23 Sangsvane (Cygnus cygnus) Hadsund
57 2012-01-23 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Lille Vildmose
56 2012-01-23 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Lille Vildmose
2011
55 2011-08-11 Ride (Rissa tridactyla) Bulbjerg
54 2011-08-10 Svartbag (Larus marinus) Hanstholm
53 2011-08-10 Lomvie (Uria aalge) Hanstholm
52 2011-08-10 Skarv (Phalacrocorax carbo) Hanstholm
51 2011-08-10 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Doverodde
50 2011-07-11 Mursejler (Apus apus) Hedemannsgade, Aarhus
49 2011-05-14 Rødhals (Erithacus rubecula) Havreballe Skov
48 2011-05-06 Tornsanger (Curruca communis) Varde
47 2011-04-30 Taffeland (Aythya ferina) Egå Engsø
46 2011-03-11 Pibeand (Mareca penelope) Egå Engsø
45 2011-03-11 Musvåge (Buteo buteo) Egå Engsø
2010
44 2010-10-28 Stormmåge (Larus canus) Brabrandsøen
43 2010-06-26 Landsvale (Hirundo rustica) Søren Frichs Vej, Aarhus
42 2010-04-24 Gravand (Tadorna tadorna) Egå Engsø
41 2010-04-24 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Egå Engsø
40 2010-04-24 Vibe (Vanellus vanellus) Lystrupvej, Aarhus
39 2010-04-24 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Egå Engsø
38 2010-04-24 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Egå Engsø
37 2010-04-24 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Egå Engsø
36 2010-04-21 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Forstbotanisk Have
35 2010-04-17 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Blåvandshuk
34 2010-04-16 Stær (Sturnus vulgaris) Varde
33 2010-04-06 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Riis Skov
32 2010-04-05 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Aarhus C
31 2010-04-04 Silkehale (Bombycilla garrulus) Jens Baggesens Vej, Aarhus
30 2010-04-03 Musvit (Parus major) Brabrandstien
29 2010-04-03 Grågås (Anser anser) Brabrand Sø
28 2010-03-26 Klippedue (Columba livia) Peblinge Sø
27 2010-03-26 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Peblinge Sø
26 2010-01-31 Træløber (Certhia familiaris) Rold Skov
25 2010-01-30 Sandløber (Calidris alba) Grenen
24 2010-01-30 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Grenen
2009
23 2009-07-12 Knopsvane (Cygnus olor) Føns, Fyn
22 2009-07-12 Råge (Corvus frugilegus) Middelfart
21 2009-07-10 Fasan (Phasianus colchicus) Rantzausminde
20 2009-07-09 Gråspurv (Passer domesticus) Nyborg
19 2009-07-07 Strandskade (Haematopus ostralegus) Vester Egense
18 2009-06-29 Ringdue (Columba palumbus) Universitetsparken, Aarhus
17 2009-06-29 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Universitetsparken, Aarhus
16 2009-06-29 Blishøne (Fulica atra) Universitetsparken, Aarhus
15 2009-06-29 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Universitetsparken, Aarhus
14 2009-06-29 Husskade (Pica pica) Universitetsparken, Aarhus
13 2009-06-29 Gråkrage (Corvus cornix) Universitetsparken, Aarhus
12 2009-06-29 Solsort (Turdus merula) Universitetsparken, Aarhus
11 2009-06-29 Grønirisk (Chloris chloris) Universitetsparken, Aarhus
10 2009-06-29 Gråand (Anas platyrhynchos) Universitetsparken, Aarhus
9 2009-06-29 Troldand (Aythya fuligula) Universitetsparken, Aarhus
8 2009-06-25 Allike (Coloeus monedula) Kalø Slotsruin
7 2009-06-25 Skovspurv (Passer montanus) Kalø Slotsruin
6 2009-06-25 Bogfinke (Fringilla coelebs) Mols Bjerge
5 2009-06-25 Gulspurv (Emberiza citrinella) Mols Bjerge
4 2009-06-24 Sølvmåge (Larus argentatus) Stubbe Sø
3 2009-06-24 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Ahl Strand
2 2009-06-24 Fiskehejre (Ardea cinerea) Stubbe Sø
1 2009-06-23 Bysvale (Delichon urbicum) Gammel Estrup
Annoncer