Danske Arter - Kronologisk

Anders Søgaard


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2024
447 2024-02-07 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) Favrholm Voldgrav, Hillerød
2023
446 2023-11-04 * Brun Sule (Sula leucogaster) Rømø Dæmningen
445 2023-10-28 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius) Vejlerne
444 2023-03-22 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) Kildegaardsvej, Odense, Fyn
2022
443 2022-10-09 * Gul Sanger (Setophaga aestiva) Agger
442 2022-09-19 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) Skagen
441 2022-07-30 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) Det Grå Fyr, Skagen Fuglestation
440 2022-03-23 * Dværgsnegås (Anser rossii) Ørum Sø
439 2022-02-13 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) Selsø
2021
438 2021-07-05 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) Magrethekog Syd, Tønder
437 2021-06-26 * Rosenterne (Sterna dougallii) Grenen , Skagen
2020
436 2020-11-01 * Brundrossel (Turdus eunomus) Sorthat Odde, Bornholm
435 2020-10-27 * Kaffersejler (Apus caffer) Vejby Strand
434 2020-10-13 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) Tipmose, Blåvand
433 2020-06-11 * Stendrossel (Monticola saxatilis) Ebeltoft Færgehavn
432 2020-04-14 * Blå Glente (Elanus caeruleus) Busemsrke Mose, Møn
2019
431 2019-10-19 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) Tipmosen, Ho
430 2019-10-13 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni) Blåvand
429 2019-07-12 * Gærdeværling (Emberiza cirlus) Tornby Klitplantage
428 2019-06-02 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Gedser
2018
427 2018-10-14 * Lille Gulbug (Iduna caligata) Mandø
426 2018-08-14 * Stillehavslom (Gavia pacifica) Grenen, Skagen
425 2018-05-01 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) Skagen
2017
424 2017-08-19 * Slagfalk (Falco cherrug) Værnengene
423 2017-06-05 * Ådselgrib (Neophron percnopterus) Spidsby, Lolland
2016
422 2016-10-15 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Stubben, Kbh. Nordhavn
421 2016-10-14 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) Hønen, Fanø
420 2016-07-27 * Jomfrutrane (Grus virgo) Bøtø
419 2016-06-21 * Gåsegrib (Gyps fulvus) Bøtø
418 2016-06-01 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus) Christiansø
2015
417 2015-11-09 * Bartramsklire (Bartramia longicauda) Værnengene
416 2015-05-28 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) Blåvands Huk
415 2015-05-14 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Krogsgård Grusgrav, Tjæreborg
2014
414 2014-06-01 * Dværghejre (Ixobrychus minutus) Gammel Hviding Engsø ved Kanalen
2013
413 2013-12-20 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Lunden ved Gram slotspark
412 2013-11-01 * Mandarinand (Aix galericulata) Lyngby sø
411 2013-05-28 * Prærietrane (Antigone canadensis) Busemarke Mose
410 2013-02-08 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi) Blaavandshuk
2012
409 2012-11-23 * Gråsejler (Apus pallidus) Gilbjerghoved , Gilleleje
408 2012-11-04 * Brun Tornskade (Lanius cristatus) Årslev Engsø
407 2012-10-21 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus) Christiansø
406 2012-10-19 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans) Christiansø
405 2012-05-28 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Flagbakken , Skagen
404 2012-05-20 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana) Grenen, Skagen
2011
403 2011-11-02 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) Thorsminde Havn
402 2011-10-20 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) Mandø
401 2011-05-30 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) Radarstationen , Anholt
400 2011-05-21 * Høgeørn (Aquila fasciata) Bøtø Nor , Falster
2010
399 2010-08-19 * Ellekrage (Coracias garrulus) Ølenevej, Gadeby, Bornholm
398 2010-07-05 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis) Skørping
397 2010-07-01 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) Store Vrøj, Saltbækvig
396 2010-06-08 * Spottesanger (Hippolais polyglotta) Blåvand
395 2010-02-16 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) Brabrand Sø
2009
394 2009-10-13 * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) Blaavand
393 2009-06-05 * Hætteværling (Emberiza melanocephala) Krejbjergvej 15, Nr. Snede
2008
392 2008-08-11 * Nordsanger (Phylloscopus borealis) Blåvand
391 2008-07-27 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) Agger Tange
390 2008-05-28 * Lille Rørvagtel (Porzana parva) Gulstav mose, Langeland
389 2008-05-26 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) Skagen
388 2008-05-23 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Blåvand
387 2008-05-22 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) Bølling sø
386 2008-05-19 * Sørgedue (Zenaida macroura) Skagen
2007
385 2007-10-16 * Langhalet Tornskade (Lanius schach) Skallingen
384 2007-10-14 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus) Reservatet, Skagen
383 2007-08-06 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus) Agger Tange
382 2007-08-03 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) Skagen
381 2007-07-15 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Ulvshale, Møn
380 2007-05-10 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) Årslev Engsø
379 2007-01-29 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Zoologisk museum, Kbh.
378 2007-01-14 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) Bække, Vejen.
2006
377 2006-12-28 * Ismåge (Pagophila eburnea) Langø Havn, Lolland
376 2006-10-16 * Stribet Sanger (Setophaga striata) Mandø
375 2006-08-05 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus) Sårup grusgrav, Ræhr
374 2006-08-02 * Skadegøg (Clamator glandarius) Pøl, SydAls
373 2006-06-09 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) Helsingør Havn
372 2006-01-03 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) Staunings Ø
2005
371 2005-10-24 Sortsvane (Cygnus atratus) Ulvedybet
370 2005-10-13 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) Nyeng, Ho, Blåvand.
369 2005-08-10 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) Ølsemagle revle
368 2005-06-12 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda) Højen Fyrvej, Skagen.
367 2005-05-30 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) Sneum Forland
366 2005-05-28 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) Grenen, Skagen
365 2005-05-10 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Lakolk Klitsø, Rømø
2004
364 2004-11-07 * Krognæb (Pinicola enucleator) Grønnemose Allé, Utterslev mose
363 2004-10-02 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) Hirtshals Øststrand
362 2004-09-28 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis) Rågeleje
361 2004-09-03 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) Flyndersø, Korshage, Rørvig.
360 2004-07-10 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) Rømø Sønderstrand
359 2004-07-10 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) Havsand, Rømø
358 2004-05-29 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) Kramnitze, Lolland.
357 2004-05-11 * Alpejernspurv (Prunella collaris) Blåvand.
356 2004-01-18 * Indisk Gås (Anser indicus) Tissø
355 2004-01-13 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Hov, Lønnerup Fjord
2003
354 2003-10-25 * Jagtfalk (Falco rusticolus) RoneKlint, Præstø (S)
353 2003-10-05 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Vilslev Enge (RB)
352 2003-10-05 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) Husby Strand
351 2003-06-14 * Dværghornugle (Otus scops) Kløvbakken, Filsø
350 2003-06-05 * Tophejre (Ardeola ralloides) Værnengene
349 2003-06-01 * Bleg Gulbug (Iduna pallida) Gedser Fuglestation
348 2003-05-31 * Klippeværling (Emberiza cia) Gedser Fuglestation
347 2003-05-28 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Sneum engsø
346 2003-05-10 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) Brillerne, Chrø
345 2003-04-19 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Tvorup Hul, Thisted
344 2003-03-29 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Blåvand.
2002
343 2002-07-31 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) Porsemosen, Ballerup
342 2002-06-11 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Frisenfeldt, Gedser
341 2002-05-19 * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) Nordladen, Tipperne
340 2002-04-26 * Kohejre (Bubulcus ibis) Haurvig, Hvide Sande
339 2002-04-20 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) Tane Sø , Oksbøl
338 2002-03-31 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Skjern Enge
2001
337 2001-11-02 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus) Køge sydstrand
336 2001-10-15 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Hviding forsamlingshus
335 2001-10-13 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Nørre Vorupør
334 2001-10-04 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Blåvandshuk
333 2001-10-03 * Høgesanger (Curruca nisoria) Blåvand
332 2001-09-08 Sabinemåge (Xema sabini) Roshage , Hanstholm
331 2001-09-06 Tredækker (Gallinago media) Eng sv for Vullum sø , Hanstholm
330 2001-08-19 Storkjove (Stercorarius skua) Hanstholm
329 2001-07-30 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis) Kammerslusen,Ribe
328 2001-07-16 * Cistussanger (Cisticola juncidis) Grenen , Skagen
327 2001-06-10 * Lille Gulben (Tringa flavipes) Kraptårnet, Vejlerne
326 2001-06-02 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus) Kraptårnet,Vejlerne
325 2001-05-01 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Nordladen, Værnengene
324 2001-03-06 * Gulddrossel (Zoothera aurea) Torsbjergvej 3 , Skaarup , Vejlerne
2000
323 2000-11-20 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) Vejers strand
322 2000-11-13 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Blaavand
321 2000-10-29 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Bøtø Nor
320 2000-10-21 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Blåvand
319 2000-10-17 * Storpiber (Anthus richardi) Nyeng, Blåvand
318 2000-10-07 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Respebjerg, Bornholm
317 2000-09-19 * Bairdsryle (Calidris bairdii) Steensnæs, Sæby
316 2000-08-11 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Ølsemagle revle
315 2000-07-26 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) Magrethe kog (SJ)
314 2000-07-23 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Løkkeby enge , Spodsbjerg , Langeland
313 2000-06-29 * Steppevibe (Vanellus gregarius) Søborg sø (S)
312 2000-05-23 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Strøby enge
311 2000-05-21 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Fiilsø
310 2000-05-21 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Sneum
309 2000-05-07 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) Flagbakken, Skagen (NJ)
308 2000-05-04 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Nordstrand, Skagen
307 2000-04-26 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) Vestkraft, Esbjerg
306 2000-04-20 * Triel (Burhinus oedicnemus) Bullbjerg
305 2000-04-08 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Dybsø (S)
304 2000-03-19 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Næs Søjord, Fanø, RB
303 2000-02-13 Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Skagen
302 2000-02-13 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Skagen Havn
1999
301 1999-12-11 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) Skagen
300 1999-11-30 Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) Gilleleje
299 1999-11-16 * Dværgværling (Emberiza pusilla) Køge N str
298 1999-11-02 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Jægersborg dyrehave, Lyngby
297 1999-10-30 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Kongelunds stranden (S)
296 1999-10-26 * Perleugle (Aegolius funereus) Nakkehoved, Gilbjerg
295 1999-10-24 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Nakkehoved, Gilleleje
294 1999-10-18 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) Blåvand
293 1999-10-16 * Himalayasanger (Phylloscopus humei) Blaavand
292 1999-10-10 Hærfugl (Upupa epops) Spodsbjerg, Hundested
291 1999-09-26 * Alpesejler (Tachymarptis melba) Gilbjerg hoved, Gilleleje
290 1999-08-04 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus) Langli
289 1999-07-15 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) Præstø fed
288 1999-07-11 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Klydesøen, Amager
287 1999-07-02 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Kraptårnet, Vejlerne
286 1999-06-05 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Røgbølle sø (LF)
285 1999-06-05 * Kejserørn (Aquila heliaca) Bøtø, Falster
284 1999-05-31 Grønspætte (Picus viridis) Trelde Næs
283 1999-05-30 Slørugle (Tyto alba) Haderslev
282 1999-05-29 Turteldue (Streptopelia turtur) Østrup højs (SJ)
281 1999-05-28 Sandterne (Gelochelidon nilotica) Lakolk , Rømø
280 1999-05-26 * Purpurhejre (Ardea purpurea) Tipperne
279 1999-05-22 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Skagen
278 1999-05-20 * Steppehøg (Circus macrourus) Skagen
277 1999-05-18 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) Salvandssøen
276 1999-05-18 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) Lakolk, Rømø
275 1999-05-17 * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) Skagen
274 1999-05-13 * Rosenstær (Pastor roseus) Skagen
273 1999-05-09 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Skjern
272 1999-05-09 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Værnengene,Tipperne
271 1999-05-07 Gulirisk (Serinus serinus) Næstved Gl. Kirkegård
270 1999-04-25 Kirkeugle (Athene noctua) Arnum
269 1999-04-24 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Rømø
268 1999-04-24 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Ballum forland
267 1999-04-04 Pungmejse (Remiz pendulinus) Grønjordssøen, (S)
266 1999-03-31 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Solbjerg engsø
265 1999-03-13 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Brønby str.
264 1999-03-06 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Trøjborg ruin (SJ)
263 1999-03-05 Stor Hornugle (Bubo bubo) Enderup skov
262 1999-02-28 Gråmåge (Larus hyperboreus) Gilleleje havn
261 1999-02-13 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Vesterlyng
260 1999-02-06 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Gilleleje Havn
259 1999-02-06 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Gilleleje havn
1998
258 1998-12-23 * Stellersand (Polysticta stelleri) Mosede havn/fort
257 1998-11-29 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) Værnengene, Tipperne
256 1998-09-20 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) Majbølle nor (LF)
255 1998-09-19 * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) Indsø ved Kongelundsstranden, Amager
254 1998-07-25 * Terekklire (Xenus cinereus) Kofoeds enge , Amager
253 1998-06-01 Biæder (Merops apiaster) Røsnæs
252 1998-05-28 Markpiber (Anthus campestris) Sandmilen, Skagen (NJ)
251 1998-05-24 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Aalbæk klitplantage
250 1998-03-14 * Pileværling (Emberiza rustica) Hellebæk avlsgård
1997
249 1997-07-18 * Sumpvibe (Vanellus leucurus) Borreby mose
248 1997-06-01 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Fællesskov, Stevns
247 1997-05-25 Sule (Morus bassanus) Grenen, Skagen (NJ)
246 1997-05-22 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) Skagen
245 1997-05-04 * Blåvinget And (Spatula discors) Solbjerg engsø
244 1997-05-01 Islom (Gavia immer) Skagen
243 1997-05-01 Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) Grenen, Skagen
242 1997-03-16 * Sneugle (Bubo scandiacus) Dalmose
1995
241 1995-11-21 * Høgeugle (Surnia ulula) Grib skov
240 1995-06-03 Blåhals (Luscinia svecica) Chrø (B)
239 1995-06-03 Pirol (Oriolus oriolus) Chrø (B)
1994
238 1994-11-06 * Rødhovedet And (Netta rufina) Slambassinerne, Stege
237 1994-11-06 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Slambassinerne, Stege
236 1994-08-06 * Damklire (Tringa stagnatilis) Ølsemagle revle
235 1994-08-06 Rustand (Tadorna ferruginea) Borreby Mose. 20.09.1998 i Marbella Nor
234 1994-01-01 Rovterne (Hydroprogne caspia) Ølsemagle revle (S)
233 1994-01-01 Lunde (Fratercula arctica) Gilleleje havn (S)
1993
232 1993-01-01 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Ølsemagle revle (S)
1989
231 1989-01-01 Isfugl (Alcedo atthis) Fiskebæk, Furesøen
1976
230 1976-01-01 Nattergal (Luscinia luscinia) Rørmosen, Mosede (S)
229 1976-01-01 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Rørmosen, Mosede (S)
Annoncer