Danske Arter

Danske Arter

Carl Emil Riising Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Carl Emil Riising Nielsens kryds

Dette er Carl Emil Riising Nielsens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix) 2021-02-04 Sørninge (Holbæk)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 2022-05-16 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
4 X Fasan (Phasianus colchicus) 2020-08-08 Kalvebod Fælled (Tårnby)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 2020-11-29 Ølsemagle Revle (Køge)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2021-05-07 Koklapperne, Kalvebod Fælled (Tårnby)
7 X Canadagås (Branta canadensis) 2020-08-24 Egøje (Køge)
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 2020-08-20 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser) 2020-07-09 Vaserne (Rudersdal)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2021-02-01 Studemose - Engene vest for Rødebrovej, Holmegård (Faxe)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 2020-10-05 Holløse Bredning (Gribskov)
14 Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 2020-10-05 Holløse Bredning (Gribskov)
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2021-03-16 Holmene/ Rørmose, Kobæk (Slagelse)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2022-01-09 Hedeby marker (Ringkøbing-Skjern)
18 X Knopsvane (Cygnus olor) 2020-08-20 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus) 2020-11-12 Tissø, Enge i syd (Kalundborg)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus) 2020-11-11 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2022-08-14 Bøtø Enge (Guldborgsund)
22 X Gravand (Tadorna tadorna) 2020-11-11 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
23 Rustand (Tadorna ferruginea)
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2023-02-21 Brede til Helsingørmotorvej (Lyngby-Taarbæk)
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2024-02-19 Holløse Bredning (Gribskov)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 2021-05-07 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 2020-10-05 Holløse Bredning (Gribskov)
29 X Knarand (Mareca strepera) 2020-09-22 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 2020-09-11 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2023-01-29 Egernæs (Lejre)
32 X Gråand (Anas platyrhynchos) 2020-08-11 Nordhavnstippen/Stubben (København)
33 * Sortbrun And (Anas rubripes)
34 X Spidsand (Anas acuta) 2020-11-11 Marup Mose (Holbæk)
35 X Krikand (Anas crecca) 2020-08-08 Kalvebod Fælled (Tårnby)
36 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2021-04-24 Bygholm Vejle, Østsø (Jammerbugt)
37 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 2020-10-22 Damhussøen (København)
38 X Taffeland (Aythya ferina) 2020-08-20 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
39 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 2021-07-26 Damhussøen (København)
40 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2021-03-16 Bjørnebæk Sø (Bjørnebækken) (Næstved)
41 X Troldand (Aythya fuligula) 2020-08-20 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
42 X Bjergand (Aythya marila) 2020-10-11 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
43 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2021-05-16 Han Vejle (Thisted)
44 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 2023-04-06 Røsnæs spidsen (Kalundborg)
45 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2021-02-09 Hundested Havn (Halsnæs)
46 X Ederfugl (Somateria mollissima) 2020-08-11 Nordhavnstippen/Stubben (København)
47 * Brilleand (Melanitta perspicillata)
48 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 2021-02-02 Kysten ved Sandflugtsplantagen (Odsherred)
49 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
50 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2021-02-02 Kysten ved Sandflugtsplantagen (Odsherred)
51 X Sortand (Melanitta nigra) 2021-02-02 Kysten ved Sandflugtsplantagen (Odsherred)
52 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
53 X Havlit (Clangula hyemalis) 2021-09-24 Gilleleje Flak og Tragten (Gribskov)
54 X Hvinand (Bucephala clangula) 2020-07-09 Vaserne (Rudersdal)
55 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 2021-02-03 Tissø - samlet (Kalundborg)
56 X Stor Skallesluger (Mergus merganser) 2020-04-18 Mandemarke (Vordingborg)
57 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 2020-08-14 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
58 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2022-02-14 Selsø Sø området (Frederikssund)
59 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-14 Selsø Sø området (Frederikssund)
60 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 2024-06-02 Tofte Skov (Mariagerfjord)
61 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
62 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
63 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
64 X Mursejler (Apus apus) 2020-08-20 Kalvebod Fælled (Tårnby)
65 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2022-11-03 Hald (Halsnæs)
66 * Orientsejler (Apus pacificus)
67 * Lille Sejler (Apus affinis)
68 * Kaffersejler (Apus caffer)
69 * Stortrappe (Otis tarda)
70 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
71 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
72 * Skadegøg (Clamator glandarius)
73 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
74 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
75 X Gøg (Cuculus canorus) 2021-05-13 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
76 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
77 X Klippedue (Columba livia) 2020-11-29 Vesterbro (København)
78 X Huldue (Columba oenas) 2021-04-19 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
79 X Ringdue (Columba palumbus) 2020-08-17 Mandehoved (Stevns)
80 Turteldue (Streptopelia turtur)
81 * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis)
82 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) 2020-09-15 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
83 * Sørgedue (Zenaida macroura)
84 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 2021-02-02 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
85 Engsnarre (Crex crex)
86 * Lille Rørvagtel (Porzana parva)
87 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
88 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 2022-04-19 Nivå Ådal (Fredensborg)
89 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
90 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) 2020-08-20 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
91 X Blishøne (Fulica atra) 2020-07-09 Vaserne (Rudersdal)
92 * Prærietrane (Antigone canadensis)
93 * Jomfrutrane (Grus virgo)
94 X Trane (Grus grus) 2021-02-01 Kongemose, Store Åmose (Sorø)
95 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 2020-08-08 Kalvebod Fælled (Tårnby)
96 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 2021-02-27 Hejresøen, Kalvebod Fælled (Tårnby)
97 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) 2020-07-09 Vaserne (Rudersdal)
98 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 2021-11-02 Asserbo Strand (Melby Strand) (Halsnæs)
99 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 2021-05-16 Birkesø, Lille Vildmose (Aalborg)
100 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2022-03-12 Nordhavnstippen/Stubben (København)
101 X Strandskade (Haematopus ostralegus) 2020-08-08 Kalvebod Fælled (Tårnby)
102 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2021-05-08 Aflandshage (Dragør)
103 X Klyde (Recurvirostra avosetta) 2020-08-08 Kalvebod Fælled (Tårnby)
104 X Vibe (Vanellus vanellus) 2020-08-08 Kalvebod Fælled (Tårnby)
105 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
106 * Sumpvibe (Vanellus leucurus)
107 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 2020-08-31 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
108 * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
109 * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
110 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola) 2022-07-27 Børstrup Hage (Gribskov)
111 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) 2020-08-31 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
112 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 2021-05-22 Nordhavnstippen/Stubben (København)
113 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 2021-08-27 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
114 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
115 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
116 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
117 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
118 Pomeransfugl (Charadrius morinellus)
119 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
120 X Småspove (Numenius phaeopus) 2021-05-13 Kandestederne (Frederikshavn)
121 X Storspove (Numenius arquata) 2020-08-22 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
122 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 2021-09-24 Gilleleje Flak og Tragten (Gribskov)
123 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) 2021-04-23 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
124 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
125 X Stenvender (Arenaria interpres) 2021-08-24 Bøgeskov Havn (Stevns)
126 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 2021-09-24 Gilleleje Flak og Tragten (Gribskov)
127 X Brushane (Calidris pugnax) 2020-08-08 Kalvebod Fælled (Tårnby)
128 X Kærløber (Calidris falcinellus) 2021-05-19 Nordhavnstippen/Stubben (København)
129 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
130 * Klireryle (Calidris himantopus)
131 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 2021-07-28 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
132 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 2021-05-19 Nordhavnstippen/Stubben (København)
133 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
134 X Sandløber (Calidris alba) 2021-08-29 Asserbo Strand (Melby Strand) (Halsnæs)
135 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 2020-09-15 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
136 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 2021-10-22 Kikhavn (Halsnæs)
137 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
138 X Dværgryle (Calidris minuta) 2021-05-22 Nordhavnstippen/Stubben (København)
139 * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis)
140 * Prærieløber (Calidris subruficollis)
141 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2021-07-28 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
142 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
143 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus)
144 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) 2021-01-30 Amager Fælled (København)
145 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
146 X Tredækker (Gallinago media) 2021-05-16 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
147 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) 2020-08-08 Kalvebod Fælled (Tårnby)
148 * Terekklire (Xenus cinereus)
149 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
150 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 2021-05-22 Nordhavnstippen/Stubben (København)
151 Thorshane (Phalaropus fulicarius)
152 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 2020-08-08 Kalvebod Fælled (Tårnby)
153 * Plettet Mudderklire (Actitis macularius)
154 X Svaleklire (Tringa ochropus) 2021-06-24 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
155 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2020-10-24 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
156 X Rødben (Tringa totanus) 2021-04-23 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
157 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2021-08-11 Nivå Bugt og strandenge (Fredensborg)
158 X Tinksmed (Tringa glareola) 2020-08-08 Kalvebod Fælled (Tårnby)
159 X Sortklire (Tringa erythropus) 2020-08-08 Kalvebod Fælled (Tårnby)
160 X Hvidklire (Tringa nebularia) 2020-08-08 Kalvebod Fælled (Tårnby)
161 * Stor Gulben (Tringa melanoleuca)
162 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
163 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 2024-06-12 Sivet (Faxe)
164 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
165 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni)
166 X Ride (Rissa tridactyla) 2021-05-14 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
167 * Ismåge (Pagophila eburnea)
168 Sabinemåge (Xema sabini)
169 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
170 * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia)
171 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) 2020-08-17 Mandehoved (Stevns)
172 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 2021-10-22 Kikhavn (Halsnæs)
173 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea)
174 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla)
175 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
176 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
177 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 2021-09-24 Gilleleje Flak og Tragten (Gribskov)
178 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
179 X Stormmåge (Larus canus) 2021-02-03 Svenstrup Overdrev (Kalundborg)
180 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
181 X Svartbag (Larus marinus) 2020-11-11 Marup Mose (Holbæk)
182 * Gråvinget Måge (Larus glaucescens)
183 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 2022-05-11 Skagen Havn (Frederikshavn)
184 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 2023-01-06 Hvide Sande Havn (Ringkøbing-Skjern)
185 X Sølvmåge (Larus argentatus) 2020-08-17 Mandehoved (Stevns)
186 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2023-01-16 Skt. Jørgens Sø. S-del (København)
187 Middelhavssølvmåge (Larus michahellis)
188 * Armensk Måge (Larus armenicus)
189 X Sildemåge (Larus fuscus) 2021-08-18 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
190 Sandterne (Gelochelidon nilotica)
191 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 2020-08-08 Kalvebod Fælled (Tårnby)
192 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 2021-05-08 Aflandshage (Dragør)
193 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
194 X Dværgterne (Sternula albifrons) 2021-05-08 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
195 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
196 * Rosenterne (Sterna dougallii)
197 X Fjordterne (Sterna hirundo) 2021-05-22 Nordhavnstippen/Stubben (København)
198 X Havterne (Sterna paradisaea) 2020-09-22 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
199 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2020-10-05 Holløse Bredning (Gribskov)
200 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 2021-05-16 De nordlige græsningsfenner, Lille Vildmose (Aalborg)
201 X Sortterne (Chlidonias niger) 2021-06-18 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
202 X Storkjove (Stercorarius skua) 2021-09-24 Gilleleje Flak og Tragten (Gribskov)
203 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 2021-10-12 Gilleleje Flak og Tragten (Gribskov)
204 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 2021-05-13 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
205 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
206 X Søkonge (Alle alle) 2021-10-22 Kikhavn (Halsnæs)
207 * Polarlomvie (Uria lomvia)
208 X Lomvie (Uria aalge) 2021-10-10 Lønstrup Strand (Hjørring)
209 X Alk (Alca torda) 2021-09-24 Gilleleje Flak og Tragten (Gribskov)
210 X Tejst (Cepphus grylle) 2021-04-23 Sprogø (Slagelse)
211 X Lunde (Fratercula arctica) 2021-10-22 Kikhavn (Halsnæs)
212 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 2021-05-13 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
213 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 2021-03-31 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
214 * Stillehavslom (Gavia pacifica)
215 X Islom (Gavia immer) 2021-05-13 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
216 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 2023-04-18 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
217 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
218 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
219 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
220 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa)
221 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 2022-05-12 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
222 X * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2022-09-14 Børstrup Hage, Gilleleje
223 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
224 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 2021-09-24 Gilleleje Flak og Tragten (Gribskov)
225 * Storskråpe (Ardenna gravis)
226 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2021-09-24 Gilleleje Flak og Tragten (Gribskov)
227 * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
228 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
229 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2022-05-18 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
230 X Hvid Stork (Ciconia ciconia) 2020-09-11 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
231 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
232 X Sule (Morus bassanus) 2020-11-17 Asserbo Strand (Melby Strand) (Halsnæs)
233 * Brun Sule (Sula leucogaster)
234 * Dværgskarv (Microcarbo pygmaeus)
235 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2023-04-16 Nordstrand, Skagen (Frederikshavn)
236 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 2020-08-11 Nordhavnstippen/Stubben (København)
237 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2020-09-29 Marup Mose (Holbæk)
238 X Skestork (Platalea leucorodia) 2021-04-23 Bygholm Vejle (Jammerbugt)
239 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 2020-10-11 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
240 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
241 * Dværghejre (Ixobrychus minutus)
242 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2022-11-13 Ejby (Køge) (Køge)
243 * Tophejre (Ardeola ralloides)
244 * Kohejre (Bubulcus ibis)
245 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 2020-08-08 Kalvebod Fælled (Tårnby)
246 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
247 X Sølvhejre (Ardea alba) 2020-08-08 Kalvebod Fælled (Tårnby)
248 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2021-06-18 Villahøj Sø, Kalvebod Fælled (Tårnby)
249 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
250 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 2020-08-17 Mandehoved (Stevns)
251 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
252 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
253 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 2020-07-13 Højerup, Stevns (Stevns)
254 * Gåsegrib (Gyps fulvus)
255 * Slangeørn (Circaetus gallicus)
256 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2024-05-18 Hulsig Hede (Frederikshavn)
257 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2023-04-16 Flagbakken (Frederikshavn)
258 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
259 X * Steppeørn (Aquila nipalensis) 2022-05-16 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
260 * Kejserørn (Aquila heliaca)
261 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 2020-11-20 Sørninge (Holbæk)
262 * Høgeørn (Aquila fasciata)
263 X Spurvehøg (Accipiter nisus) 2020-08-08 Kalvebod Fælled (Tårnby)
264 X Duehøg (Accipiter gentilis) 2021-02-04 Tissø Roklub (Kalundborg)
265 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 2020-08-24 Klippinge (Stevns)
266 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 2020-09-19 Ullerup (Tårnby) (Tårnby)
267 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
268 X * Steppehøg (Circus macrourus) 2021-04-19 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
269 X Hedehøg (Circus pygargus) 2020-08-12 Kalvebod Fælled (Tårnby)
270 X Rød Glente (Milvus milvus) 2020-04-18 Mandemarke (Vordingborg)
271 X Sort Glente (Milvus migrans) 2021-03-31 Hellebæk Avlsgård (Helsingør)
272 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 2020-08-24 Søholm Engsø (Stevns)
273 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 2021-02-01 Studemose - Engene vest for Rødebrovej, Holmegård (Faxe)
274 * Ørnevåge (Buteo rufinus)
275 X Musvåge (Buteo buteo) 2020-08-14 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
276 Slørugle (Tyto alba)
277 * Dværghornugle (Otus scops)
278 * Sneugle (Bubo scandiacus)
279 Stor Hornugle (Bubo bubo)
280 X Natugle (Strix aluco) 2020-07-05 Fuglevad til Brede (Lyngby-Taarbæk)
281 X * Høgeugle (Surnia ulula) 2022-12-04 Sparresholm (Næstved)
282 * Spurveugle (Glaucidium passerinum)
283 X Kirkeugle (Athene noctua) 2023-04-19 Føvling (Vejen) (Vejen)
284 * Perleugle (Aegolius funereus)
285 X Skovhornugle (Asio otus) 2020-11-15 Vestre Kirkegård (København)
286 X Mosehornugle (Asio flammeus) 2021-02-27 Ølsemagle Revle (Køge)
287 Hærfugl (Upupa epops)
288 * Ellekrage (Coracias garrulus)
289 X Isfugl (Alcedo atthis) 2020-09-22 Amager Fælled (København)
290 * Grøn Biæder (Merops persicus)
291 X Biæder (Merops apiaster) 2022-05-16 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
292 X Vendehals (Jynx torquilla) 2021-05-14 Poul Eeg Camping, Skagen (Frederikshavn)
293 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
294 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2022-02-06 Gråsten Søerne (Sønderborg)
295 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 2021-03-01 Draved Skov (Tønder)
296 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major) 2020-09-02 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
297 * Guldspætte (Colaptes auratus)
298 X Sortspætte (Dryocopus martius) 2021-03-01 Draved Skov (Tønder)
299 X Grønspætte (Picus viridis) 2021-03-01 Draved Skov (Tønder)
300 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
301 X Tårnfalk (Falco tinnunculus) 2020-08-17 Mandehoved (Stevns)
302 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
303 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 2020-08-24 Lilledal, Stevns (Stevns)
304 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
305 X Dværgfalk (Falco columbarius) 2020-09-29 Marup Mose (Holbæk)
306 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 2020-09-01 Stevns Fyr (Stevns)
307 * Slagfalk (Falco cherrug)
308 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2022-10-12 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
309 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 2020-08-22 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
310 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
311 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) 2020-08-08 Kalvebod Fælled (Tårnby)
312 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
313 * Langhalet Tornskade (Lanius schach)
314 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
315 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 2021-02-02 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
316 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator)
317 * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus)
318 X Pirol (Oriolus oriolus) 2021-05-16 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
319 X Skovskade (Garrulus glandarius) 2020-09-02 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
320 X Husskade (Pica pica) 2020-09-02 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
321 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 2021-11-07 Ålsgårde (Helsingør)
322 X Allike (Coloeus monedula) 2020-09-11 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
323 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
324 X Råge (Corvus frugilegus) 2020-08-08 Kalvebod Fælled (Tårnby)
325 X Sortkrage (Corvus corone) 2021-05-13 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
326 X Gråkrage (Corvus cornix) 2020-08-17 Mandehoved (Stevns)
327 X Ravn (Corvus corax) 2020-08-22 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
328 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 2021-01-31 Christianshavns Vold/Voldgrav (København)
329 X Sortmejse (Periparus ater) 2021-02-02 Hovvig, Odsherred (Odsherred)
330 X Topmejse (Lophophanes cristatus) 2022-05-12 Nordstjernevej-Nordlysvej-kvarteret (Frederikshavn)
331 X Sumpmejse (Poecile palustris) 2020-10-11 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
332 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2023-01-07 Borris Hede (Ringkøbing-Skjern)
333 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) 2020-09-02 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
334 X Musvit (Parus major) 2020-09-03 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
335 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 2022-06-06 Utterslev Mose Del II (Midtmosen) (København)
336 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 2021-06-28 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
337 X Hedelærke (Lullula arborea) 2021-05-09 Melby Overdrev (Halsnæs)
338 X Sanglærke (Alauda arvensis) 2021-02-27 Ølsemagle Revle (Køge)
339 X Toplærke (Galerida cristata) 2021-05-13 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
340 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 2022-03-10 Nordhavnstippen/Stubben (København)
341 * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla)
342 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
343 X Digesvale (Riparia riparia) 2020-08-17 Mandehoved (Stevns)
344 X Landsvale (Hirundo rustica) 2020-08-14 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
345 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
346 X Bysvale (Delichon urbicum) 2021-08-18 Gilbjerg Hoved (Gribskov)
347 * Rødbrystet Svale (Cecropis semirufa)
348 * Rødrygget Svale (Cecropis daurica)
349 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 2020-10-11 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
350 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 2024-05-30 Høstemark Skov (Aalborg)
351 * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli)
352 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
353 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus)
354 Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus)
355 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi)
356 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
357 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
358 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) 2020-07-13 Højerup, Stevns (Stevns)
359 X Gransanger (Phylloscopus collybita) 2020-09-02 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
360 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus)
361 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
362 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
363 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides)
364 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
365 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2022-05-15 Skarvsøen, Skagen (Frederikshavn)
366 * Vandsanger (Acrocephalus paludicola)
367 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) 2021-05-16 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
368 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
369 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2021-06-28 Pinseskoven, Kalvebod Fælled (Tårnby)
370 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) 2020-07-09 Vaserne (Rudersdal)
371 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) 2021-05-22 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
372 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
373 * Bleg Gulbug (Iduna pallida)
374 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
375 X Gulbug (Hippolais icterina) 2021-05-14 Poul Eeg Camping, Skagen (Frederikshavn)
376 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
377 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
378 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 2021-05-16 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
379 Flodsanger (Locustella fluviatilis)
380 Savisanger (Locustella luscinioides)
381 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
382 X Munk (Sylvia atricapilla) 2021-05-08 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
383 X Havesanger (Sylvia borin) 2021-05-14 Poul Eeg Camping, Skagen (Frederikshavn)
384 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2022-06-05 Busene (Vordingborg)
385 X Gærdesanger (Curruca curruca) 2021-05-08 Aflandshage (Dragør)
386 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
387 X Tornsanger (Curruca communis) 2021-05-09 Kikhavn (Halsnæs)
388 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
389 X * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans) 2021-05-12 Nørre Rubjerg (Hjørring)
390 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae)
391 * Makisanger (Curruca subalpina)
392 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
393 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
394 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 2022-10-09 Røsnæs spidsen (Kalundborg)
395 X Fuglekonge (Regulus regulus) 2020-10-11 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
396 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) 2020-10-11 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
397 X Spætmejse (Sitta europaea) 2020-09-03 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
398 X Træløber (Certhia familiaris) 2020-10-11 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
399 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 2021-03-08 Vestre Kirkegård (København)
400 * Rosenstær (Pastor roseus)
401 X Stær (Sturnus vulgaris) 2020-08-20 Kalvebod Fælled (Tårnby)
402 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
403 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
404 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
405 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
406 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 2021-05-16 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
407 X Solsort (Turdus merula) 2020-08-17 Mandehoved (Stevns)
408 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
409 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis)
410 * Brundrossel (Turdus eunomus)
411 X Sjagger (Turdus pilaris) 2020-10-20 Amager Fælled (København)
412 X Vindrossel (Turdus iliacus) 2022-02-06 Draved Skov (Tønder)
413 X Sangdrossel (Turdus philomelos) 2020-07-09 Vaserne (Rudersdal)
414 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) 2022-03-27 Trylleskoven (Solrød)
415 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
416 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) 2020-09-03 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
417 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
418 X Rødhals (Erithacus rubecula) 2020-10-11 Søndersø (Furesø kommune) (Furesø)
419 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
420 X Blåhals (Luscinia svecica) 2021-05-14 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
421 X Nattergal (Luscinia luscinia) 2021-05-22 Solbjerg Enge & Solbjerg Engsø (Gribskov)
422 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 2023-06-08 Amager Fælled (København)
423 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
424 * Blåstjert (Tarsiger cyanurus)
425 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) 2021-05-14 Ellekrattet, Skagen (Frederikshavn)
426 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
427 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2021-05-14 Poul Eeg Camping, Skagen (Frederikshavn)
428 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
429 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 2021-02-01 Studemose - Engene vest for Rødebrovej, Holmegård (Faxe)
430 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) 2021-05-08 Sydvestpynten, del 3 af Kongelundsstranden (Dragør)
431 * Stendrossel (Monticola saxatilis)
432 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) 2021-05-09 Melby Overdrev (Halsnæs)
433 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 2021-02-01 Studemose - Engene vest for Rødebrovej, Holmegård (Faxe)
434 * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus)
435 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
436 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe) 2020-08-12 Kalvebod Fælled (Tårnby)
437 * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
438 * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti)
439 * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
440 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
441 * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka)
442 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
443 X Vandstær (Cinclus cinclus) 2021-02-13 Frederiksdal (Lyngby-Taarbæk) (Lyngby-Taarbæk)
444 X Gråspurv (Passer domesticus) 2020-09-22 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
445 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
446 X Skovspurv (Passer montanus) 2020-11-13 Nakke Lyng (Odsherred)
447 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
448 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
449 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
450 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
451 X Jernspurv (Prunella modularis) 2021-05-09 Spodsbjerg (Halsnæs)
452 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) 2020-08-08 Kalvebod Fælled (Tårnby)
453 * Citronvipstjert (Motacilla citreola)
454 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) 2021-01-30 Amager Fælled (København)
455 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) 2020-08-11 Nordhavnstippen/Stubben (København)
456 * Storpiber (Anthus richardi)
457 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
458 Markpiber (Anthus campestris)
459 X Engpiber (Anthus pratensis) 2020-08-06 Klydesøområdet, Kalvebod Fælled (Tårnby)
460 X Skovpiber (Anthus trivialis) 2020-10-20 Amager Fælled (København)
461 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
462 Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
463 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2021-02-09 Helsingør lystbådehavn (Helsingør)
464 X Skærpiber (Anthus petrosus) 2020-11-27 Havet udenfor diget ved Klydesøen (Tårnby)
465 X Bogfinke (Fringilla coelebs) 2020-10-20 Amager Fælled (København)
466 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) 2022-01-13 Gråsten, Dyrehaven (Sønderborg)
467 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 2021-03-25 Frederiksberg Kirkegård (Frederiksberg)
468 * Krognæb (Pinicola enucleator)
469 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 2020-10-20 Amager Fælled (København)
470 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
471 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus) 2024-05-18 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
472 X Grønirisk (Chloris chloris) 2020-10-20 Amager Fælled (København)
473 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 2020-11-29 Ølsemagle Revle (Køge)
474 X Tornirisk (Linaria cannabina) 2020-08-17 Mandehoved (Stevns)
475 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea) 2021-02-22 Nordhavnstippen/Stubben (København)
476 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2021-02-22 Nordhavnstippen/Stubben (København)
477 Hvidsisken (Acanthis hornemanni)
478 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 2021-11-02 Asserbo Plantage (Halsnæs)
479 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 2021-04-25 Flagbakken (Frederikshavn)
480 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera)
481 X Stillits (Carduelis carduelis) 2020-09-29 Marup Mose (Holbæk)
482 Gulirisk (Serinus serinus)
483 X Grønsisken (Spinus spinus) 2020-09-02 Gentofte Sø & Brobæk Mose (Insulinmosen) (Gentofte)
484 Lapværling (Calcarius lapponicus)
485 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 2021-02-22 Nordhavnstippen/Stubben (København)
486 X Bomlærke (Emberiza calandra) 2021-05-31 Slotshøj Enge (Vordingborg)
487 X Gulspurv (Emberiza citrinella) 2020-07-13 Højerup, Stevns (Stevns)
488 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
489 * Klippeværling (Emberiza cia)
490 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
491 X Hortulan (Emberiza hortulana) 2021-05-14 Poul Eeg Camping, Skagen (Frederikshavn)
492 * Gærdeværling (Emberiza cirlus)
493 * Dværgværling (Emberiza pusilla)
494 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
495 * Pileværling (Emberiza rustica)
496 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
497 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
498 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
499 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) 2021-03-01 Sølsted Mose (Tønder)
500 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
501 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
502 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
503 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
504 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer