Danske Arter - Kronologisk

Ulrik Kjøller Skovenborg


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2023
295 2023-10-15 Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) Blåvands Huk
294 2023-10-15 Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) Blåvands Huk
293 2023-05-03 * Stribet Ryle (Calidris melanotos) Følle Bund (Syddjurs)
292 2023-03-04 * Spurveugle (Glaucidium passerinum) Gludsted Plantage
2022
291 2022-12-03 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Klostermølle
290 2022-10-23 * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) Sønder Lyngvig
289 2022-10-22 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Skallingen
288 2022-08-20 Tredækker (Gallinago media) Herredsenge
287 2022-08-10 * Indisk Gås (Anser indicus) Egå Engsø
286 2022-05-20 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus) Brovande, Skagen
285 2022-05-20 Biæder (Merops apiaster) Skagen Klitplantage
284 2022-05-16 * Steppeørn (Aquila nipalensis) Nordlysvej, Skagen
283 2022-01-30 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Gråsten Slot
2021
282 2021-09-05 Sortsvane (Cygnus atratus) Bygholm Vejle
281 2021-05-21 * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) Grenen, Skagen
280 2021-05-18 * Sort Stork (Ciconia nigra) Engklit, Skagen
279 2021-01-03 * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) Borre Knob
2020
278 2020-10-11 * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) Tipmose & Heden ved Lysbjerge
277 2020-08-30 Silkehejre (Egretta garzetta) Råhede Vade
276 2020-05-25 * Sørgedue (Zenaida macroura) Bøgballe
275 2020-04-05 Grønspætte (Picus viridis) Mols Bjerge
274 2020-03-30 Gulirisk (Serinus serinus) Vestre Kirkegård
2019
273 2019-12-01 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) Stubbe Sø
272 2019-11-23 Søkonge (Alle alle) Marselisborg Havn
271 2019-10-15 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps) Blåvandshuk
270 2019-10-14 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) Mosen, Blåvand
269 2019-10-13 * Storpiber (Anthus richardi) Grønningen
268 2019-10-13 Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) TDC-masten, Blåvand
267 2019-08-31 * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) Ballum Sluse
266 2019-08-03 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Trehøje, Mols Bjerge
265 2019-06-09 Engsnarre (Crex crex) Dalby Nedre Kær
264 2019-04-28 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Kysing Næs
263 2019-04-22 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Gjerrild Nordstrand
262 2019-04-22 * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) Følle Bund
261 2019-03-10 Hærfugl (Upupa epops) Storring
260 2019-01-19 * Hvidøjet And (Aythya nyroca) Kruså Møllesø
259 2019-01-05 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Hestholm Syd
258 2019-01-03 Tundrasædgås (Anser serrirostris) Lille Vildmose
257 2019-01-03 Tajgasædgås (Anser fabalis) Lille Vildmose
2018
256 2018-11-18 * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) Fjellerup Strand
255 2018-11-04 Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) Stubbe Sø Fugleværnsfondens reservat
254 2018-10-21 * Ellekrage (Coracias garrulus) Sårup
253 2018-10-21 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Nors Sø
252 2018-10-13 * Kohejre (Bubulcus ibis) Præstholm, Skjern Enge
251 2018-08-25 * Slagfalk (Falco cherrug) Ballum Forland
250 2018-08-25 Odinshane (Phalaropus lobatus) Astrup Engsø
249 2018-05-22 * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) Nordskagen, Skagen
248 2018-05-19 * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) Tversted Søerne
247 2018-01-20 Dværggås (Anser erythropus) Vejrum Nørremark
2017
246 2017-09-17 Storkjove (Stercorarius skua) Blåvands Huk
245 2017-06-15 * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) Vrads Sande
244 2017-06-08 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Snærild/Tingsted
243 2017-05-21 Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) Skivholme Præsteskov
242 2017-05-16 Aftenfalk (Falco vespertinus) Reservatet, Skagen
241 2017-05-14 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Nordstrand, Skagen
240 2017-04-29 Pungmejse (Remiz pendulinus) Mørke Kær
239 2017-04-14 Ringdrossel (Turdus torquatus) Skjern
238 2017-03-23 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Savmølle Skov
237 2017-03-11 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Klostermøllen
236 2017-02-18 Pibesvane (Cygnus columbianus) Lille Vildmose
2016
235 2016-12-17 * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) Hirtshals
234 2016-11-13 Stor Hornugle (Bubo bubo) Sondrup Plantage
233 2016-09-13 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Gedser Odde
232 2016-08-14 Fyrremejse (Poecile montanus) Uldum Kær
231 2016-05-16 * Steppehøg (Circus macrourus) Nordstrand, Skagen
230 2016-05-16 Rovterne (Hydroprogne caspia) Nordstrand, Skagen
229 2016-05-16 Sort Glente (Milvus migrans) Kirkesig, Skagen
228 2016-05-14 Lærkefalk (Falco subbuteo) Flagbakken, Skagen
227 2016-05-14 Vendehals (Jynx torquilla) Simon Skrivers Klit, Skagen
226 2016-03-31 Hedelærke (Lullula arborea) Store Hjøllund Plantage
225 2016-03-31 * Perleugle (Aegolius funereus) Gludsted Plantage
224 2016-02-20 Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) Store Hjøllund Plantage
2015
223 2015-10-18 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Blåvands Huk
222 2015-07-11 Skovhornugle (Asio otus) Mørkholt Strandcamping
221 2015-07-02 Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) Røde Udfald, Klinteskoven, Møn
220 2015-07-01 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Gedser Odde
219 2015-06-29 * Rødhovedet And (Netta rufina) Søndersø, Maribo
218 2015-06-12 * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) Rovfugletårnet, Lille Vildmose
217 2015-06-12 Vagtel (Coturnix coturnix) Rovfugletårnet, Lille Vildmose
216 2015-06-11 Flodsanger (Locustella fluviatilis) Rovfugletårnet, Lille Vildmose
215 2015-06-11 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Lille Vildmose
214 2015-05-25 Turteldue (Streptopelia turtur) Grøngårdvej
213 2015-05-25 Savisanger (Locustella luscinioides) Magisterkog
212 2015-05-25 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Saltvandssøen, Sønderjylland
211 2015-05-20 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Egå Engsø
210 2015-05-17 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Danserholmvej
209 2015-05-17 Sortterne (Chlidonias niger) Kogleaks, Vejlerne
208 2015-05-17 Rørdrum (Botaurus stellaris) Kogleaks, Vejlerne
207 2015-05-16 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Bunken Plantage
206 2015-05-16 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Gyvelstien
205 2015-05-16 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Nordstrand
204 2015-05-04 Havesanger (Sylvia borin) Åby Eng
203 2015-05-04 Græshoppesanger (Locustella naevia) Åby Eng
202 2015-02-10 Blisgås (Anser albifrons) Egå Engsø
201 2015-01-17 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Stubbe Sø
200 2015-01-17 * Mandarinand (Aix galericulata) Rugaard gods
199 2015-01-17 Sandløber (Calidris alba) Grenå Havn
198 2015-01-17 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Grenå Havn
197 2015-01-17 Havlit (Clangula hyemalis) Bønnerup Strand
196 2015-01-17 Knortegås (Branta bernicla) Bønnerup Strand
195 2015-01-17 Kaspisk Måge (Larus cachinnans) Grenå
2014
194 2014-10-25 Sortspætte (Dryocopus martius) Hjøllund Plantage
193 2014-10-25 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Hjøllund Plantage
192 2014-10-11 Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) Trelde Næs
191 2014-08-17 Rustand (Tadorna ferruginea) Agger Tange
190 2014-08-17 Dværgryle (Calidris minuta) Agger Tange
189 2014-08-17 Stenvender (Arenaria interpres) Agger Tange
188 2014-08-17 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Bulbjerg
187 2014-08-01 Svaleklire (Tringa ochropus) Sneum Digesø
186 2014-08-01 Småspove (Numenius phaeopus) Sneum Digesø
185 2014-08-01 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Sneum Digesø
184 2014-08-01 Skestork (Platalea leucorodia) Sneum Digesø
183 2014-08-01 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Gl. Vinding Engsø
182 2014-08-01 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Ballum Sluse
181 2014-08-01 Hedehøg (Circus pygargus) Ballum Enge
180 2014-08-01 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Margrethe Kog
179 2014-08-01 Blåhals (Luscinia svecica) Margrethe Kog
178 2014-08-01 Sølvhejre (Ardea alba) Nørre Sø
177 2014-08-01 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Smedager
176 2014-07-01 Bomlærke (Emberiza calandra) Stensnæs
175 2014-07-01 Dværgterne (Sternula albifrons) Stensnæs
174 2014-07-01 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Stensnæs
173 2014-06-27 Brushane (Calidris pugnax) Årslev Engsø
172 2014-05-22 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Årslev Engsø
171 2014-05-18 Gærdesanger (Curruca curruca) Batterivej, Skagen
170 2014-05-18 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Batteriskoven, Skagen
169 2014-05-18 Toplærke (Galerida cristata) Hirtshals
168 2014-05-18 Ride (Rissa tridactyla) Hirtshals
167 2014-05-18 Atlingand (Spatula querquedula) Hornbæk Enge
166 2014-05-18 Nattergal (Luscinia luscinia) Hornbæk Enge
165 2014-05-17 Islom (Gavia immer) Batterivej, Skagen
164 2014-05-17 Pirol (Oriolus oriolus) Grenen, Skagen
163 2014-05-17 Storspove (Numenius arquata) Grenen, Skagen
162 2014-05-17 Mosehornugle (Asio flammeus) Grenen, Skagen
161 2014-05-17 Gulbug (Hippolais icterina) Skagen Haveforrening
160 2014-05-17 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Skagen Haveforrening
159 2014-05-17 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Råbjerg Sø
158 2014-05-17 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Ellekrattet, Skagen
157 2014-05-17 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Ellekrattet, Skagen
156 2014-05-17 * Citronvipstjert (Motacilla citreola) Nordby, Skagen
155 2014-05-16 Topmejse (Lophophanes cristatus) Skagen Klitplantage
154 2014-05-16 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Skagen Nordstrand
153 2014-05-16 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Grenen Reservatet, Skagen
152 2014-05-16 Dværgfalk (Falco columbarius) Flagbakken, Skagen
151 2014-05-16 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Gyvelstien, Skagen
150 2014-05-16 Vandrikse (Rallus aquaticus) Batterivej, Skagen
149 2014-05-16 Skovpiber (Anthus trivialis) Skagen Klitplantage
148 2014-05-16 Natravn (Caprimulgus europaeus) Skagen Klitplantage
147 2014-05-15 Tornsanger (Curruca communis) Vorup Enge
146 2014-05-14 Havterne (Sterna paradisaea) Aarhus Østhavn
145 2014-05-14 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Aarhus Østhavn
144 2014-05-14 Temmincksryle (Calidris temminckii) Aarhus Østhavn
143 2014-04-25 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Årslev Engsø
142 2014-04-14 Jernspurv (Prunella modularis) Brabrandstien, Aarhus
141 2014-04-14 Munk (Sylvia atricapilla) Brabrandstien, Aarhus
140 2014-04-04 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Egå Engsø
139 2014-04-04 Klyde (Recurvirostra avosetta) Egå Engsø
138 2014-04-03 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Aarhus Østhavn
137 2014-04-03 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Aarhus Østhavn
136 2014-04-03 Engpiber (Anthus pratensis) Aarhus Østhavn
135 2014-04-03 Sildemåge (Larus fuscus) Aarhus Østhavn
134 2014-04-03 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Aarhus Østhavn
133 2014-04-03 Sangdrossel (Turdus philomelos) Aarhus Østhavn
132 2014-03-07 Huldue (Columba oenas) Moesgård Museum
131 2014-03-07 Ravn (Corvus corax) Moesgård Museum
130 2014-02-28 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Aarhus Østhavn
129 2014-02-28 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Aarhus Østhavn
128 2014-02-17 Sanglærke (Alauda arvensis) Aarhus Østhavn
127 2014-02-02 Bjergand (Aythya marila) Gallohaven, Aarhus
126 2014-02-02 Spidsand (Anas acuta) Egå Engsø
125 2014-02-02 Rød Glente (Milvus milvus) Egå Engsø
124 2014-01-24 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Aarhus Nordhavn
123 2014-01-19 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Årslev Engsø
122 2014-01-19 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Årslev Engsø
121 2014-01-15 Krikand (Anas crecca) Egå Engsø
120 2014-01-15 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Egå Engsø
119 2014-01-10 Vandstær (Cinclus cinclus) Skovmøllen, Aarhus
118 2014-01-10 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Moesgård Strand
117 2014-01-10 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Moesgård Skov
116 2014-01-10 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Aarhus Østhavn
115 2014-01-08 Silkehale (Bombycilla garrulus) Dalgas Avenue, Aarhus
2013
114 2013-12-23 Fløjlsand (Melanitta fusca) Melby Overdrev/Asserbo Strand
113 2013-11-09 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Aarhus Østhavn
112 2013-11-09 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Aarhus Østhavn
111 2013-11-02 Sule (Morus bassanus) Trelde Næs
110 2013-11-02 Alk (Alca torda) Trelde Næs
109 2013-11-02 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Trelde Næs
108 2013-11-02 Halemejse (Aegithalos caudatus) Trelde Næs
107 2013-11-02 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Trelde Næs
106 2013-11-02 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Trelde Næs
105 2013-11-02 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Trelde Næs
104 2013-11-02 Lomvie (Uria aalge) Trelde Næs
103 2013-11-02 Knarand (Mareca strepera) Vejlby Kirke, Rands fjord
102 2013-11-02 Pibeand (Mareca penelope) Vejlby Kirke, Rands fjord
101 2013-11-02 Grønsisken (Spinus spinus) Rands fjord
100 2013-11-02 Isfugl (Alcedo atthis) Rands fjord
99 2013-11-02 Sumpmejse (Poecile palustris) Rands fjord
98 2013-11-02 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Rands fjord
97 2013-11-02 Skægmejse (Panurus biarmicus) Høllslusen
96 2013-11-02 Vindrossel (Turdus iliacus) Brejning
95 2013-11-02 Hvinand (Bucephala clangula) Trelde Næs
94 2013-11-02 Rødhals (Erithacus rubecula) Trelde Næs
93 2013-10-04 Skærpiber (Anthus petrosus) Grenå havn
92 2013-10-04 Tornirisk (Linaria cannabina) Grenå havn
91 2013-10-04 Tejst (Cepphus grylle) Grenå havn
90 2013-08-24 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Årslev Engsø
89 2013-08-24 Digesvale (Riparia riparia) Årslev Engsø
88 2013-07-30 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Hornbæk Enge
87 2013-07-30 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Hornbæk Enge
86 2013-07-30 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Hornbæk Enge
85 2013-07-30 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Hornbæk Enge
84 2013-07-30 Taffeland (Aythya ferina) Hornbæk Enge
83 2013-07-30 Sortklire (Tringa erythropus) Hornbæk Enge
82 2013-03-30 Duehøg (Accipiter gentilis) Græsted Hegn
81 2013-02-03 Gråmåge (Larus hyperboreus) Hanstholm Havn
2012
80 2012-09-07 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Egå engsø
79 2012-06-30 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Aarhus Universitetspark
78 2012-01-23 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Lille vildmose
Annoncer