Danske Arter

Danske Arter

Stig Toft Madsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Stig Toft Madsens kryds

Dette er Stig Toft Madsens Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 * Urfugl (Lyrurus tetrix)
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix)
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla)
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 2003-11-22 Røgbølle Sø, Maribo
7 X Canadagås (Branta canadensis)
8 X Bramgås (Branta leucopsis)
9 X * Indisk Gås (Anser indicus) 2018-08-14 Birkesø, Lille Vildmose
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 X Tajgasædgås (Anser fabalis) 2006-12-29 Maribo
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus)
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons)
16 X Dværggås (Anser erythropus) 2004-04-19 Klydesøen, Amager
17 X Sortsvane (Cygnus atratus)
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca) 2004-05-17 Strødam Enge, Hillerød
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 2010-05-31 Klydesøen, Amager
24 X * Mandarinand (Aix galericulata) 2016-12-19 Utterslev Gadekær
25 X * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa) 2024-02-07 Favrholm Voldgrav S
26 X Atlingand (Spatula querquedula)
27 X * Blåvinget And (Spatula discors) 1997-04-27 Solbjerg Engsø
28 X Skeand (Spatula clypeata)
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope)
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2003-04-15 Maderne, Præstø
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta)
34 X Krikand (Anas crecca)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) 2003-05-05 Klydesøen, Vestamager
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina)
37 X Taffeland (Aythya ferina)
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1999-07-27 Alsønderup
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2006-02-19 Hesseløvej, Nykøbing Falster
40 X Troldand (Aythya fuligula)
41 X Bjergand (Aythya marila)
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 2010-02-28 Roskilde Havn
43 X * Stellersand (Polysticta stelleri) 1986-02-09 Gilleleje
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 1993-01-23 Gilleleje
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2010-10-17 Blåvands Huk
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca)
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-12 Sydhukket, Blåvand
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2009-01-02 Melby Overdrev, S
52 X Havlit (Clangula hyemalis)
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus)
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator)
57 X * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis) 2003-09-06 Selsø
58 X * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala) 2022-02-13 Selsø
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus)
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 X * Alpesejler (Tachymarptis melba) 1999-09-28 Gilleleje
63 X Mursejler (Apus apus)
64 X * Gråsejler (Apus pallidus) 2012-11-23 Gilbjerg, Gilleleje
65 X * Orientsejler (Apus pacificus) 2010-06-15 Hejresøen/Orientsejlersøen, Amager
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 X * Kaffersejler (Apus caffer) 2020-10-27 Vejby Strand, S
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 * Skadegøg (Clamator glandarius)
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas)
78 X Ringdue (Columba palumbus)
79 X Turteldue (Streptopelia turtur)
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 1985-01-21 Hellerup
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto)
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2020-05-25 Bøgballe, Hedensted
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus)
84 X Engsnarre (Crex crex) 1985-05-17 Møllekrog
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-06-04 Gulstav Mose, L
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2007-07-15 Ulvshale, Møn og Vaserne 9 juni 2019
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1992-05-14 Skagen
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2013-05-28 Busemarke Mose, Møn
92 X * Jomfrutrane (Grus virgo) 2016-07-27 Bøtø Nor, F
93 X Trane (Grus grus)
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis)
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus)
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis)
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2003-08-13 Lejsø, Korsør
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2003-05-29 Skjern Enge
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 X * Steppevibe (Vanellus gregarius) 2000-06-30 Søborg Sø
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 1997-07-20 Borreby Mose
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria)
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2004-07-22 Emmerlev Klev Strandhotel, Højer
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 2016-05-10 Sydmøllevej, Vestamager
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius)
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus)
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 X * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons) 2004-07-15 Sønderstrand, Rømø
115 * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii)
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 2004-05-08 Fiil Sø
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus)
120 X Storspove (Numenius arquata)
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica)
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa)
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres)
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus)
126 X Brushane (Calidris pugnax)
127 X Kærløber (Calidris falcinellus)
128 * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata)
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea)
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii)
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba)
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina)
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima)
136 X * Bairdsryle (Calidris bairdii) 2021-10-21 Blåvand-/Hvidbjerg Strand (Varde)
137 X Dværgryle (Calidris minuta)
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2008-07-16 Ølsemagle Revle, S
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2016-07-10 Klydesøen, Amager
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2005-08-29 Klydesøen, Amager
141 * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla)
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2021-05-03 Fanø Nordveststrand (Fanø)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola)
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus)
145 X Tredækker (Gallinago media) 2008-05-13 Amager Fælled
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2000-08-05 Kofoeds Enge
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus)
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 2009-10-12 Blåvand
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos)
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2005-08-10 Ølsemagle
153 X Svaleklire (Tringa ochropus)
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2017-07-04 Bøtø, F og god obs Klydesøen 24.10.2020
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 1994-08-04 Ølsemagle
157 X Tinksmed (Tringa glareola)
158 X Sortklire (Tringa erythropus)
159 X Hvidklire (Tringa nebularia)
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-18 Hønen, Sønderho, Fanø
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 X * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola) 1995-08-11 Ølsemagle
163 X * Orientbraksvale (Glareola maldivarum) 2021-07-05 Margrethekog Syd (syd for Vidåen) (Tønder)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 2014-07-29 Vidå Slusen, Højer
165 X Ride (Rissa tridactyla)
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-29 Langø Havn, Nakskov Fjord
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 1994-10-23 Karlslunde
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2018-07-29 Thorsminde
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus)
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 2008-01-04 Esbjerg Havn
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2018-01-07 Hanstholm Havn
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 X * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii) 2006-06-09 Kronborg, Helsingør
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) 1991-11-09 København
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus)
179 X * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis) 2006-02-28 Nærum Gadekær
180 X Svartbag (Larus marinus)
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2010-02-16 Brabrand Sø, Århus
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus)
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Blåvand
184 X Sølvmåge (Larus argentatus)
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2005-11-12 Rødvig Havn
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) 2005-11-12 Rødvig Havn
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus)
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 2004-07-14 Lakolk Klitsø, Rømø
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia)
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis)
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons)
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea)
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2013-05-12 Utterslev Mose, København
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) 1995-08-03 Ølsemagle
200 X Sortterne (Chlidonias niger)
201 X Storkjove (Stercorarius skua)
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus)
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus)
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus)
205 X Søkonge (Alle alle)
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge)
208 X Alk (Alca torda)
209 X Tejst (Cepphus grylle)
210 X Lunde (Fratercula arctica) Børstrup Hage før og 16.10.23
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata)
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica)
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-14 Grenen
214 X Islom (Gavia immer) 2002-05-19 Skagen
215 X Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) 1997-05-10 Skagen
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 X * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris) 2015-05-07 Hirtshals Havn Østmole
218 Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus)
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1990-09-21 Gilleleje
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis)
221 X * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea) 2022-09-14 Børstrup Hage, Gilleleje
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea)
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 2009-09-24 Gilleleje
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2023-08-31 Rosenvold, Vejle Fjord
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 2002-04-21 Hellebæk
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus)
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 2008-03-19 Esbjerg Havn
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo)
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-06-01 Vestamager
236 X Skestork (Platalea leucorodia) 2004-05-07 Skjern Enge
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris)
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 2020-06-10 Hejresøen, Amager
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2002-05-09 Mandø
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2011-05-23 Vestamager
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2008-05-05 Veddelen, Møn
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea)
244 X * Purpurhejre (Ardea purpurea) 2001-10-03 Klydesøen
245 X Sølvhejre (Ardea alba) 2001-04-28 Gundsømagle
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 2002-07-02 Klydesøen
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus)
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 X * Ådselgrib (Neophron percnopterus) 2017-06-05 Tillitse, Lolland
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus)
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-21 Bøtø Nor, F
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2003-07-29 Smidie, Tofte Sø
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 2013-05-10 Nordstrand, Skagen
255 X * Stor Skrigeørn (Clanga clanga) 2003-10-02 Gjorslev Møllesø, Stevns
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos)
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-05-03 Dalby Skov
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis)
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus)
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus)
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1992-05-15 Skagen
267 X Hedehøg (Circus pygargus)
268 X Rød Glente (Milvus milvus)
269 X Sort Glente (Milvus migrans) 1992-05-15 Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla)
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus)
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-11 Jedsted Enge
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba) 2003-05-28 Janderup
275 * Dværghornugle (Otus scops)
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1997-03-23 Dalmosehal
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo) 1999-10-19 Sønderjylland
278 X Natugle (Strix aluco)
279 X * Høgeugle (Surnia ulula) 1983-12-18 Teglstrup Hegn
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1999-11-05 Dyrehaven
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 2005-05-04 Nær Aars
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 2000-03-31 Gilleleje
283 X Skovhornugle (Asio otus)
284 X Mosehornugle (Asio flammeus)
285 X Hærfugl (Upupa epops) 2003-04-27 Østrup, Gundsømagle
286 * Ellekrage (Coracias garrulus)
287 X Isfugl (Alcedo atthis)
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) 1999-07-12 Røsnæs
290 X Vendehals (Jynx torquilla)
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2013-12-18 Gram Slotspark
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1999-04-01 Hellebæk
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius)
297 X Grønspætte (Picus viridis) 2001-05-06 Gram Slotspark
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus)
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius)
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo)
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-08 Rømø Dæmning
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2003-10-25 Roneklint, Maderne, Præstø
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus)
308 X * Brun Tornskade (Lanius cristatus) 2012-11-05 Årslev Engsø, Århus
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 X * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides) 2020-11-08 Bredfjed, Lolland
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-16 Skallingen
312 X * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor) 2002-07-31 Porsemose
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor)
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2014-07-03 Knudshoved, F
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-24 Mandø
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 1986-05-30 Kongelunden
317 X Skovskade (Garrulus glandarius)
318 X Husskade (Pica pica)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes)
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone) 1990-01-01 histogpist
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax)
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus)
327 X Sortmejse (Periparus ater)
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus)
329 X Sumpmejse (Poecile palustris)
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) 2001-05-04 Sønderjylland
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus)
332 X Musvit (Parus major)
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus)
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus)
335 X Hedelærke (Lullula arborea)
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata) Odense
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris)
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2009-05-15 Ishøj Strand
340 X * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata) 2006-01-03 Stauningsø, S
341 X Digesvale (Riparia riparia)
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum)
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2003-05-21 Kongelunden
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus)
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix)
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 2021-06-03 Grenen, Skagen (Frederikshavn)
349 X * Himalayasanger (Phylloscopus humei) 1999-10-16 Blåvand
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) 2007-09-30 Ugandavej, Vestamager, S
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 1999-10-19 Blåvand
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2021-10-18 Blåvands Huk (Varde)
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2006-10-14 Korshage, Rørvig
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita)
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-05-11 Tane Sø
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 X * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus) 2019-10-18 Tipmosen, Ho
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2002-06-06 Kongelunden
361 * Nordsanger (Phylloscopus borealis)
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 2000-05-10 Bagsværd Sø
363 X * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 2004-09-03 Flyndersø, Rørvig
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus)
365 X * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola) 2019-05-19 Saltholm
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 2003-06-29 Varpelev, Tryggevælde Å
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris)
369 * Lille Gulbug (Iduna caligata)
370 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2020-06-18 Gedser Fuglestation
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina)
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 X * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) 2008-10-17 Grønningen, Blåvand
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia)
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 2004-07-05 Vasevej, Holte
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 2000-05-07 Løjsø
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla)
380 X Havesanger (Sylvia borin)
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 2013-09-11 Stevns Fyrhave
382 X Gærdesanger (Curruca curruca)
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis)
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 X * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2019-10-17 Mandø syddige
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala)
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1999-10-17 Blåvand
392 X Fuglekonge (Regulus regulus)
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
394 X Spætmejse (Sitta europaea)
395 X Træløber (Certhia familiaris)
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1999-04-25 Dyrehaven
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) 2002-08-13 Stubben, Østerbro
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor)
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus)
404 X Solsort (Turdus merula)
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-01-29 Zoologisk Museum, København
407 X * Brundrossel (Turdus eunomus) 2020-11-02 Sorthat Odde, Bornholm
408 X Sjagger (Turdus pilaris)
409 X Vindrossel (Turdus iliacus)
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos)
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus)
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula)
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica)
418 X Nattergal (Luscinia luscinia)
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1996-06-12 Ishøj
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2019-10-14 Allerød, S
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca)
423 X * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis) 2003-06-01 Molslaboratoriet, Mols Bjerge
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 2003-05-30 Skagen
425 X * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla) 2019-11-10 Folkeparken, Gentofte Sø
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros)
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-11 Ebeltoft Færgehavn
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra)
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1992-05-17 Skagen
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2019-10-17 Mandø By forland
432 X * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri) 2020-10-13 Tipmose & Heden ved Lysbjerge (Varde)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2016-10-20 Gilleleje Havn
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2007-10-27 Rørvig, S
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2022-11-01 Rindby Strand (Fanø)
437 X * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca) 1996-07-01 Stevns
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2012-01-28 Strandby Havn
439 X * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga) 2010-07-01 Saltbæk Vig, S
440 X Vandstær (Cinclus cinclus)
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 X * Alpejernspurv (Prunella collaris) 2006-04-18 Munkerup, S
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-18 Hirtshals
447 X * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis) 2023-03-22 Vollsmose
448 X Jernspurv (Prunella modularis)
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava)
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-05-06 Grenen, Skagen
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea)
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2011-11-03 Gribskov
454 * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii)
455 X Markpiber (Anthus campestris)
456 X Engpiber (Anthus pratensis)
457 X Skovpiber (Anthus trivialis)
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus)
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) 2003-12-14 Køge Sydstrand
461 X Skærpiber (Anthus petrosus)
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla)
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes)
465 X * Krognæb (Pinicola enucleator) 2004-11-07 Utterslev Mose
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula)
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris)
471 X Tornirisk (Linaria cannabina)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) 2002-05-11 Tane Sø
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) 1996-02-03 København
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus)
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Skallingen
478 X Stillits (Carduelis carduelis)
479 X Gulirisk (Serinus serinus)
480 X Grønsisken (Spinus spinus)
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus)
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis)
483 X Bomlærke (Emberiza calandra)
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella)
485 X * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos) 2016-10-14 Hønen, Fanø
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea)
488 X Hortulan (Emberiza hortulana)
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-12 Tornby Klitplantage, NJ
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2014-11-23 Sydhavnstippen, S
491 X * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys) 2018-05-01 Skagen
492 X * Pileværling (Emberiza rustica) 2014-09-14 Maglemosen, Vedbæk
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 * Hætteværling (Emberiza melanocephala)
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus)
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 X * Gul Sanger (Setophaga aestiva) 2022-10-13 Agger, Thisted
500 * Stribet Sanger (Setophaga striata)
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer