Danske Arter - Kronologisk

Sten Nielsen


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Tilbage til normal listefremvisning
# Dato * Navn Lokation Kort
2022
281 2022-09-09 Rovterne (Hydroprogne caspia) Vest Stadil Fjord
280 2022-09-06 Aftenfalk (Falco vespertinus) Randbøl Hede
2021
279 2021-11-13 Islom (Gavia immer) Hanstholm Havn
278 2021-09-25 Storkjove (Stercorarius skua) Høfde 96 - Agger Tange
277 2021-05-29 * Lille Bjergand (Aythya affinis) Bygholm Eng - østsøen
276 2021-05-29 * Rødhovedet And (Netta rufina) Bygholm Eng - østsøen
275 2021-05-28 Karmindompap (Carpodacus erythrinus) Krik
274 2021-01-15 * Mandarinand (Aix galericulata) Dalby Møllebæk
2020
273 2020-10-28 Thorshane (Phalaropus fulicarius) Sneum Digesø
272 2020-05-03 * Høgeørn (Aquila fasciata) Dalby Skov, Kolding
2019
271 2019-12-01 * Kohejre (Bubulcus ibis) Gullestrup, Herning
270 2019-08-20 * Sort Stork (Ciconia nigra) Hoven Mølle dambrug - Rohden Ådal
269 2019-01-18 * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) Gråsten Skovene v slottet
2018
268 2018-10-20 * Ellekrage (Coracias garrulus) Sårup, Tved Plantage Hanstholm
267 2018-01-26 * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) Hanstholm Havn
2017
266 2017-03-03 Kirkeugle (Athene noctua) Føvling
2016
265 2016-07-20 Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) Sparkærvej. Både ny matrikel og DK art
264 2016-06-01 Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) Kongens Kær, Vejle
263 2016-03-13 * Perleugle (Aegolius funereus) Gludsted Plantage
2015
262 2015-08-02 Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) Hønen, Fanø
261 2015-07-29 * Damklire (Tringa stagnatilis) Saltvandssøen Margrethekog
260 2015-07-29 Kærløber (Calidris falcinellus) Saltvandssøen Margrethekog
2014
259 2014-01-03 * Ismåge (Pagophila eburnea) Hanstholm Havn
258 2014-01-03 * Sneugle (Bubo scandiacus) Hansted reservatet
2013
257 2013-02-10 * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) Furesøen
2012
256 2012-07-19 Toplærke (Galerida cristata) Hirtshals
255 2012-05-11 * Stylteløber (Himantopus himantopus) Nagbøl Grusgrav
254 2012-05-10 Sortstrubet Lom (Gavia arctica) Grenen
253 2012-05-10 Hortulan (Emberiza hortulana) Grenen
252 2012-05-08 * Eleonorafalk (Falco eleonorae) Skagen Nordstrand
251 2012-01-28 * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) Hanstholm Havn
250 2012-01-28 Gråmåge (Larus hyperboreus) Hanstholm Havn
2011
249 2011-08-21 Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) Vester Torup Klitplantage
248 2011-05-15 * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) Bækbygård Strand
247 2011-03-27 * Brilleand (Melanitta perspicillata) Røjle Klint
246 2011-02-25 Bjergirisk (Linaria flavirostris) Sysselvej regnvandsbassin Vejle
2010
245 2010-01-26 Bjergpiber (Anthus spinoletta) Uldum Kær
2009
244 2009-10-17 * Prærieløber (Calidris subruficollis) Fuglsand - Skjern Enge
243 2009-06-06 Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) Sneum
242 2009-06-06 Odinshane (Phalaropus lobatus) Sneum Digesø
241 2009-04-19 * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Lønnerup Fjord
240 2009-04-08 Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Husted Mose
2008
239 2008-10-17 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata) Grønningen, Blåvand
238 2008-08-17 Temmincksryle (Calidris temminckii) Drættegrund, Æbelø
237 2008-07-17 * Indisk Gås (Anser indicus) Dons Nørresø
236 2008-06-21 Silkehejre (Egretta garzetta) Solkær Enge
235 2008-04-02 * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) Esbjerg Havn
234 2008-04-02 Rødhalset Gås (Branta ruficollis) Ballum Enge
233 2008-04-02 * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) Esbjerg Havn
2007
232 2007-09-16 * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Kogleaks Vejlerne
231 2007-09-01 Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) Stenderup Hage, Lillebælt
230 2007-05-03 Tinksmed (Tringa glareola) Kongens Kær
229 2007-04-01 Fløjlsand (Melanitta fusca) Anslet Hage, Lillebælt
228 2007-02-24 * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) Universitetsparken
227 2007-01-17 Søkonge (Alle alle) Vejle Havn
226 2007-01-13 Bjergand (Aythya marila) Binderup Bugt
2006
225 2006-09-16 Dværgryle (Calidris minuta) Solkær Enge
224 2006-06-11 Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Æbelø
223 2006-06-11 Kærsanger (Acrocephalus palustris) Æbelø
222 2006-06-11 Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) Æbelø
221 2006-06-07 Sortklire (Tringa erythropus) Solkær Enge
220 2006-06-07 Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) Solkær Enge - Kolding
219 2006-05-13 Hærfugl (Upupa epops) Hammerknuden
218 2006-05-13 Lille Flagspætte (Dryobates minor) Bastemosen
217 2006-05-04 Sort Glente (Milvus migrans) Vejle Losseplads
216 2006-04-30 Blåhals (Luscinia svecica) Varde Ådal
215 2006-03-25 Huldue (Columba oenas) Tirsbæk
214 2006-01-31 Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) Ferup Sø
213 2006-01-05 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii) Vorupør Mole
212 2006-01-05 * Høgeugle (Surnia ulula) Skradekær
211 2006-01-05 Stor Gråsisken (Acanthis flammea) Skradekær
2005
210 2005-12-03 * Nathejre (Nycticorax nycticorax) Rudbøl
209 2005-11-26 Skovsneppe (Scolopax rusticola) Elkjærholm Bæk
208 2005-11-15 * Jagtfalk (Falco rusticolus) Bøvling Klit
207 2005-09-08 Svaleklire (Tringa ochropus) Knabberup Sø
206 2005-08-15 Lunde (Fratercula arctica) Vejle Havn
205 2005-08-07 Vendehals (Jynx torquilla) Røserne, Frederikshåb
204 2005-08-07 Hedelærke (Lullula arborea) Frederikshåb Plantage
203 2005-08-05 Mudderklire (Actitis hypoleucos) Knabberup Sø
202 2005-07-17 Rødrygget Tornskade (Lanius collurio) Frederikshåb Plantage
201 2005-05-20 Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) Frøslev Mose
2004
200 2004-06-04 Natravn (Caprimulgus europaeus) Torup Plantage
199 2004-06-04 * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) Lund Fjord
198 2004-05-28 Græshoppesanger (Locustella naevia) Ferup
197 2004-05-24 Pirol (Oriolus oriolus) Æbelø
2003
196 2003-10-12 * Ørnevåge (Buteo rufinus) Vilslev Enge
195 2003-07-12 Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) Ødis Sø
194 2003-05-20 Pungmejse (Remiz pendulinus) Rands Fjord
193 2003-05-05 Lille Præstekrave (Charadrius dubius) Soldaterbroen, Dons Nørresø
192 2003-04-11 Ringdrossel (Turdus torquatus) Svinkløv
191 2003-03-08 Stor Tornskade (Lanius excubitor) Jordrup Skov
2002
190 2002-06-21 Vagtel (Coturnix coturnix) Vamdrup
189 2002-04-16 Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus) Dons Nørresø
188 2002-04-06 Tejst (Cepphus grylle) Frederikshavn
2001
187 2001-10-20 * Slangeørn (Circaetus gallicus) Bjerregård
186 2001-03-03 Sølvhejre (Ardea alba) Hindemaj
2000
185 2000-07-14 Engsnarre (Crex crex) Vr. Nebel
184 2000-06-01 Fyrremejse (Poecile montanus) Stallerup Sø
1999
183 1999-06-18 Biæder (Merops apiaster) Røsnæs
182 1999-05-23 Knarand (Mareca strepera) Skjern Enge
181 1999-05-23 Atlingand (Spatula querquedula) Skjern Enge
180 1999-05-23 Dværgfalk (Falco columbarius) Grønæltevej, Skjern Enge
179 1999-05-23 Pomeransfugl (Charadrius morinellus) Skjern Enge
178 1999-05-09 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor) Værnengene
177 1999-03-27 Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Vr. Nebel Å
1998
176 1998-10-20 Slørugle (Tyto alba) Kvong
175 1998-08-25 Lærkefalk (Falco subbuteo) Bankel Sø
174 1998-07-11 Stor Hornugle (Bubo bubo) Rodal, Egtved Ådal
173 1998-06-21 Kongeørn (Aquila chrysaetos) Lille Vildmose
172 1998-06-20 Mallemuk (Fulmarus glacialis) Bulbjerg
171 1998-06-20 Skestork (Platalea leucorodia) Bygholm Vejle
170 1998-06-15 Lille Fluesnapper (Ficedula parva) Stavshede Plantage
169 1998-03-12 Vandstær (Cinclus cinclus) Christiansdal, Haderslev
168 1998-02-22 Havlit (Clangula hyemalis) Halk Hoved, Lillebælt
167 1998-02-22 Havørn (Haliaeetus albicilla) Bankel Sø
1993
166 1993-05-15 Rødstrubet Lom (Gavia stellata) Vorupør Mole
165 1993-05-10 Vandrikse (Rallus aquaticus) Vejlerne
164 1993-04-13 Topmejse (Lophophanes cristatus) Torup Plantage
163 1993-03-11 Skægmejse (Panurus biarmicus) Han Vejle
162 1993-02-07 Snespurv (Plectrophenax nivalis) Tømmerby Fjord
161 1993-02-07 Bjerglærke (Eremophila alpestris) Tømmerby Fjord
160 1993-01-14 Skærpiber (Anthus petrosus) Nr Vorupør
159 1993-01-14 Sortgrå Ryle (Calidris maritima) Vorupør Mole
1992
158 1992-11-15 Pibesvane (Cygnus columbianus) Skjern Enge
157 1992-11-15 Fjeldvåge (Buteo lagopus) Skjern Enge
156 1992-08-15 Bynkefugl (Saxicola rubetra) Skjern Enge
155 1992-08-01 Småspove (Numenius phaeopus) Vest Stadil
154 1992-06-23 Rød Glente (Milvus milvus) Fovslet Skov
153 1992-06-11 Rustand (Tadorna ferruginea) Ballum
152 1992-06-07 Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) Kogleaks
151 1992-06-07 Sortterne (Chlidonias niger) Kogleaks
150 1992-05-10 Hedehøg (Circus pygargus) Ballum Enge
149 1992-05-09 Sule (Morus bassanus) Bulbjerg
148 1992-05-09 Rørdrum (Botaurus stellaris) Vejlerne
147 1992-05-09 Ride (Rissa tridactyla) Bulbjerg
146 1992-04-19 Nilgås (Alopochen aegyptiaca) Værnengene
145 1992-04-19 Mosehornugle (Asio flammeus) Værnengene
144 1992-03-17 Sortspætte (Dryocopus martius) Bølling Sønderskov
1991
143 1991-10-20 Sandløber (Calidris alba) Rømø
142 1991-10-13 Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) Ballum
141 1991-10-13 Blisgås (Anser albifrons) Ballum
140 1991-10-13 Bramgås (Branta leucopsis) Mandø
139 1991-09-30 Sortkrage (Corvus corone) Vonsild
138 1991-09-13 Stenvender (Arenaria interpres) Mandø
137 1991-09-09 Knortegås (Branta bernicla) Rømø
136 1991-09-09 Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) Rømødæmningen
135 1991-09-09 Storspove (Numenius arquata) Rømø
134 1991-09-02 Islandsk Ryle (Calidris canutus) Vadehavet
133 1991-08-08 Dværgterne (Sternula albifrons) Rømø
132 1991-07-13 Splitterne (Thalasseus sandvicensis) Frederikshavn
131 1991-06-09 Krikand (Anas crecca) Skjern Enge
130 1991-05-26 Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Houens Odde
129 1991-05-20 Skovhornugle (Asio otus) Drejens Skov, Kolding
128 1991-05-05 Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Værnengene
127 1991-05-05 Gul Vipstjert (Motacilla flava) Værnengene
126 1991-04-21 Fiskeørn (Pandion haliaetus) Hampen Sø
125 1991-04-03 Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) Egtved foderstof
124 1991-02-09 Isfugl (Alcedo atthis) Rørbæk Sø
1990
123 1990-10-01 Pibeand (Mareca penelope) Mandø
122 1990-10-01 Spidsand (Anas acuta) Mandø
121 1990-10-01 Blå Kærhøg (Circus cyaneus) Mandø
120 1990-10-01 Vandrefalk (Falco peregrinus) Mandø
119 1990-10-01 Stenpikker (Oenanthe oenanthe) Mandø
118 1990-08-14 Strandhjejle (Pluvialis squatarola) Rømø
117 1990-08-14 Hvidklire (Tringa nebularia) Ballum sluse
116 1990-06-15 Nattergal (Luscinia luscinia) Kolding
115 1990-06-08 Hvepsevåge (Pernis apivorus) Houens Hulskov
114 1990-06-03 Grønspætte (Picus viridis) Marielund, Kolding
113 1990-05-20 Bomlærke (Emberiza calandra) Kolding
112 1990-04-15 Sortand (Melanitta nigra) Lillebælt
111 1990-04-13 Skeand (Spatula clypeata) Skjern Enge
110 1990-04-13 Svartbag (Larus marinus) Vadehavet
109 1990-04-13 Hjejle (Pluvialis apricaria) Mandø
108 1990-04-13 Almindelig Ryle (Calidris alpina) Vadehavet
107 1990-04-13 Fjordterne (Sterna hirundo) Kolding
106 1990-04-13 Ravn (Corvus corax) Kolding
105 1990-04-13 Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) Kolding
104 1990-04-13 Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) Kolding
103 1990-04-13 Skovpiber (Anthus trivialis) Kolding
102 1990-04-13 Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Kolding
101 1990-04-13 Halemejse (Aegithalos caudatus) Kolding
100 1990-04-13 Træløber (Certhia familiaris) Kolding
99 1990-04-13 Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Kolding
98 1990-04-13 Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) Kolding
97 1990-04-13 Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Kolding
96 1990-04-13 Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Kolding
95 1990-04-13 Gulbug (Hippolais icterina) Kolding
94 1990-04-13 Munk (Sylvia atricapilla) Kolding
93 1990-04-13 Engpiber (Anthus pratensis) Kolding
92 1990-04-13 Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Kolding
91 1990-04-13 Gærdesanger (Curruca curruca) Kolding
90 1990-04-13 Tornsanger (Curruca communis) Kolding
89 1990-04-13 Havesanger (Sylvia borin) Kolding
88 1990-04-13 Misteldrossel (Turdus viscivorus) Kolding
87 1990-04-13 Gransanger (Phylloscopus collybita) Kolding
86 1990-04-13 Vindrossel (Turdus iliacus) Kolding
85 1990-04-13 Sumpmejse (Poecile palustris) Kolding
84 1990-04-13 Grønsisken (Spinus spinus) Boestofte
1989
83 1989-05-12 Sildemåge (Larus fuscus) Ertholmene
82 1989-05-12 Lomvie (Uria aalge) Ertholmene
81 1989-05-12 Alk (Alca torda) Ertholmene
1986
80 1986-06-15 Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) Amager Fælled
79 1986-01-01 Hvinand (Bucephala clangula) Sjællandsbroen
78 1986-01-01 Lille Skallesluger (Mergellus albellus) Sjællandsbroen
77 1986-01-01 Stor Skallesluger (Mergus merganser) Sjællandsbroen
1982
76 1982-05-20 Canadagås (Branta canadensis) Borreby Mose Stigsnæs
75 1982-05-20 Rørhøg (Circus aeruginosus) Borreby Mose Stigsnæs
74 1982-05-20 Brushane (Calidris pugnax) Borreby Mose
1981
73 1981-07-20 Hvid Stork (Ciconia ciconia) Rudbøl
1980
72 1980-06-20 Skarv (Phalacrocorax carbo) Bognæs Roskilde Fjord
71 1980-01-02 Sangsvane (Cygnus cygnus) Boestofte
70 1980-01-02 Tajgasædgås (Anser fabalis) Boestofte, Stevns
1979
69 1979-04-13 Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) Agersø
68 1979-04-13 Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus) Lyderslev Gadekær
67 1979-04-13 Fiskehejre (Ardea cinerea) Højstrup Strand
66 1979-04-13 Knopsvane (Cygnus olor) Lyderslev Gadekær
65 1979-04-13 Grågås (Anser anser) Lyderslev Gadekær
64 1979-04-13 Gravand (Tadorna tadorna) Boestofte
63 1979-04-13 Gråand (Anas platyrhynchos) Lyderslev Gadekær
62 1979-04-13 Taffeland (Aythya ferina) Stege Havn
61 1979-04-13 Troldand (Aythya fuligula) Stege Havn
60 1979-04-13 Ederfugl (Somateria mollissima) Agersø
59 1979-04-13 Toppet Skallesluger (Mergus serrator) Højstrup Strand
58 1979-04-13 Duehøg (Accipiter gentilis) Boestofte, Stevns
57 1979-04-13 Musvåge (Buteo buteo) Boestofte Stevns
56 1979-04-13 Spurvehøg (Accipiter nisus) Boestofte Stevns
55 1979-04-13 Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus) Boestofte, Stevns
54 1979-04-13 Tårnfalk (Falco tinnunculus) Boestofte, Stevns
53 1979-04-13 Agerhøne (Perdix perdix) Boestofte, Stevns
52 1979-04-13 Fasan (Phasianus colchicus) Boestofte, Stevns
51 1979-04-13 Blishøne (Fulica atra) Lyderslev Gadekær
50 1979-04-13 Vibe (Vanellus vanellus) Boestofte, Stevns
49 1979-04-13 Trane (Grus grus) Boestofte, Stevns
48 1979-04-13 Klyde (Recurvirostra avosetta) Agersø
47 1979-04-13 Strandskade (Haematopus ostralegus) Agersø
46 1979-04-13 Rødben (Tringa totanus) Agersø
45 1979-04-13 Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago) Agersø
44 1979-04-13 Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula) Agersø
43 1979-04-13 Mursejler (Apus apus) St Heddinge
42 1979-04-13 Stormmåge (Larus canus) Boestofte, Stevns
41 1979-04-13 Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Boestofte, Stevns
40 1979-04-13 Gøg (Cuculus canorus) Boestofte, Stevns
39 1979-04-13 Natugle (Strix aluco) Højstrup Skov
38 1979-04-13 Sølvmåge (Larus argentatus) Boestofte, Stevns
37 1979-04-13 Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Agersø
36 1979-04-13 Havterne (Sterna paradisaea) Agersø
35 1979-04-13 Stor Flagspætte (Dendrocopos major) Højstrup Skov
34 1979-04-13 Jernspurv (Prunella modularis) Boestofte, Stevns
33 1979-04-13 Rødhals (Erithacus rubecula) Boestofte, Stevns
32 1979-04-13 Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Boestofte, Stevns
31 1979-04-13 Gråspurv (Passer domesticus) Boestofte, Stevns
30 1979-04-13 Dompap (Pyrrhula pyrrhula) Boestofte, Stevns
29 1979-04-13 Grønirisk (Chloris chloris) Boestofte, Stevns
28 1979-04-13 Stillits (Carduelis carduelis) Boestofte, Stevns
27 1979-04-13 Gulspurv (Emberiza citrinella) Boestofte Stevns
26 1979-04-13 Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Boestofte, Stevns
25 1979-04-13 Bogfinke (Fringilla coelebs) Boestofte, Stevns
24 1979-04-13 Bysvale (Delichon urbicum) Agersø
23 1979-04-13 Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Boestofte, Stevns
22 1979-04-13 Husskade (Pica pica) Boestofte, Stevns
21 1979-04-13 Spætmejse (Sitta europaea) Boestofte, Stevns
20 1979-04-13 Tornirisk (Linaria cannabina) Boestofte, Stevns
19 1979-04-13 Digesvale (Riparia riparia) Agersø, Egholm
18 1979-04-13 Ringdue (Columba palumbus) Boestofte, Stevns
17 1979-04-13 Solsort (Turdus merula) Boestofte Stevns
16 1979-04-13 Råge (Corvus frugilegus) Boestofte, Stevns
15 1979-04-13 Skovspurv (Passer montanus) Boestofte, Stevns
14 1979-04-13 Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Helsingør
13 1979-04-13 Sangdrossel (Turdus philomelos) Boestofte, Stevns
12 1979-04-13 Sanglærke (Alauda arvensis) Boestofte, Stevns
11 1979-04-13 Stær (Sturnus vulgaris) Boestofte, Stevns
10 1979-04-13 Sjagger (Turdus pilaris) Boestofte, Stevns
9 1979-04-13 Silkehale (Bombycilla garrulus) Boestofte, Stevns
8 1979-04-13 Landsvale (Hirundo rustica) Boestofte, Stevns
7 1979-04-13 Fuglekonge (Regulus regulus) Højstrup Skov
6 1979-04-13 Musvit (Parus major) Boestofte, Stevns
5 1979-04-13 Gråkrage (Corvus cornix) Boestofte, Stevns
4 1979-04-13 Sortmejse (Periparus ater) Boestofte, Stevns
3 1979-04-13 Allike (Coloeus monedula) Helsingør
2 1979-04-13 Skovskade (Garrulus glandarius) Højstrup Skov
1 1979-04-13 Klippedue (Columba livia) Møns Klint
Annoncer