Danske Arter

Danske Arter

Jens Ole Byskov


Herunder er det muligt at vælge blandt alle krydslister, bl.a. årsartslister, kommuner, osv.


Se årsopdelt oversigt af Jens Ole Byskovs kryds

Dette er Jens Ole Byskovs Danske Arter

# X * Navn Dato Lokation Kort
1 X * Urfugl (Lyrurus tetrix) 1962-07-01 Hjerl Hede
2 X Agerhøne (Perdix perdix)
3 X Vagtel (Coturnix coturnix) 1967-07-21 Borreby Mose
4 X Fasan (Phasianus colchicus)
5 X Knortegås (Branta bernicla) 1966-11-26 Nordby, Fanø
6 X Rødhalset Gås (Branta ruficollis) 1997-03-10 Ballum Sluse
7 X Canadagås (Branta canadensis) 1967-03-02 Fiil Sø
8 X Bramgås (Branta leucopsis) 1967-05-08 Borreby Mose
9 * Indisk Gås (Anser indicus)
10 * Dværgsnegås (Anser rossii)
11 X Grågås (Anser anser)
12 Tajgasædgås (Anser fabalis)
13 X Kortnæbbet Gås (Anser brachyrhynchus) 1967-03-02 Fiil Sø
14 X Tundrasædgås (Anser serrirostris)
15 X Blisgås (Anser albifrons) 1967-02-07 Kysing Fjord
16 X Dværggås (Anser erythropus)
17 X Sortsvane (Cygnus atratus) 2021-04-17 Tjæreborg Enge
18 X Knopsvane (Cygnus olor)
19 X Pibesvane (Cygnus columbianus)
20 X Sangsvane (Cygnus cygnus)
21 X Nilgås (Alopochen aegyptiaca)
22 X Gravand (Tadorna tadorna)
23 X Rustand (Tadorna ferruginea) 1969-07-10 Skallingen
24 * Mandarinand (Aix galericulata)
25 * Sibirisk Krikand (Sibirionetta formosa)
26 X Atlingand (Spatula querquedula) 1966-04-23 Brabrand Sø
27 * Blåvinget And (Spatula discors)
28 X Skeand (Spatula clypeata) 1963-08-04 Nakskov
29 X Knarand (Mareca strepera)
30 X Pibeand (Mareca penelope) 1966-08-23 Kysing Fjord
31 X * Amerikansk Pibeand (Mareca americana) 2000-03-11 Nordby, Fanø
32 X Gråand (Anas platyrhynchos)
33 X Spidsand (Anas acuta) 1963-09-08 Gyldensten
34 X Krikand (Anas crecca)
35 X * Amerikansk Krikand (Anas carolinensis) Skern Enge
36 X * Rødhovedet And (Netta rufina) 1963-08-04 Nakskov
37 X Taffeland (Aythya ferina) 1965-05-08 Utterslev Mose
38 X * Hvidøjet And (Aythya nyroca) 1997-04-27 Bunken
39 X * Halsbåndstroldand (Aythya collaris) 2002-03-31 Skern Enge
40 X Troldand (Aythya fuligula) 1961-04-01 Odense Å
41 X Bjergand (Aythya marila) 1966-11-02 Kysing Fjord
42 X * Lille Bjergand (Aythya affinis) 1997-03-30 Harboøre Tange
43 * Stellersand (Polysticta stelleri)
44 X * Kongeederfugl (Somateria spectabilis) 2006-11-29 Hjerting
45 X Ederfugl (Somateria mollissima)
46 X * Brilleand (Melanitta perspicillata) 2006-02-11 Blåvand
47 X Fløjlsand (Melanitta fusca) 1966-04-07 Fanø Bad
48 * Amerikansk Fløjlsand (Melanitta deglandi)
49 X * Sibirisk Fløjlsand (Melanitta stejnegeri) 2009-10-16 Blåvand
50 X Sortand (Melanitta nigra)
51 X * Amerikansk Sortand (Melanitta americana) 2013-02-09 Blaavand
52 X Havlit (Clangula hyemalis) 1967-03-09 Fanø Bad
53 X Hvinand (Bucephala clangula)
54 X Lille Skallesluger (Mergellus albellus) 1966-12-19 Københavns Sydhavn
55 X Stor Skallesluger (Mergus merganser)
56 X Toppet Skallesluger (Mergus serrator) 1963-05-10 Fænø
57 * Amerikansk Skarveand (Oxyura jamaicensis)
58 * Hvidhovedet And (Oxyura leucocephala)
59 X Natravn (Caprimulgus europaeus) 1968-08-07 Blåvand
60 * Ørkennatravn (Caprimulgus aegyptius)
61 * Tornhalesejler (Hirundapus caudacutus)
62 * Alpesejler (Tachymarptis melba)
63 X Mursejler (Apus apus) Esbjerg
64 * Gråsejler (Apus pallidus)
65 * Orientsejler (Apus pacificus)
66 * Lille Sejler (Apus affinis)
67 * Kaffersejler (Apus caffer)
68 * Stortrappe (Otis tarda)
69 * Østlig Kravetrappe (Chlamydotis macqueenii)
70 * Dværgtrappe (Tetrax tetrax)
71 X * Skadegøg (Clamator glandarius) 2006-08-02 Birkepøl
72 * Gulnæbbet Gøg (Coccyzus americanus)
73 * Sortnæbbet Gøg (Coccyzus erythropthalmus)
74 X Gøg (Cuculus canorus)
75 * Steppehøne (Syrrhaptes paradoxus)
76 X Klippedue (Columba livia)
77 X Huldue (Columba oenas) 1967-04-21 Kongelunden
78 X Ringdue (Columba palumbus) Esbjerg
79 X Turteldue (Streptopelia turtur) 1968-05-21 Christiansø
80 X * Østlig Turteldue (Streptopelia orientalis) 2007-01-24 Bække
81 X Tyrkerdue (Streptopelia decaocto) Esbjerg
82 X * Sørgedue (Zenaida macroura) 2008-05-19 Skagen
83 X Vandrikse (Rallus aquaticus) 1966-09-04 Vejlen, Tåsinge
84 X Engsnarre (Crex crex) 1966-06-01 Brabrand Sø
85 X * Lille Rørvagtel (Porzana parva) 2008-05-29 Gulstav Mose
86 X * Dværgrørvagtel (Porzana pusilla) 2009-07-05 Sneum Engsø
87 X Plettet Rørvagtel (Porzana porzana) 1974-06-07 Bygholm Vejle
88 * Lille Sultanhøne (Porphyrio alleni)
89 X Grønbenet Rørhøne (Gallinula chloropus)
90 X Blishøne (Fulica atra)
91 X * Prærietrane (Antigone canadensis) 2021-04-07 Lille Vildmose
92 * Jomfrutrane (Grus virgo)
93 X Trane (Grus grus) 1965-07-14 Ølene
94 X Lille Lappedykker (Tachybaptus ruficollis) 1963-09-08 Gyldensten
95 X Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena) 1967-04-04 Kysing Fjord
96 X Toppet Lappedykker (Podiceps cristatus)
97 X Nordisk Lappedykker (Podiceps auritus) 1967-04-01 Fornæs
98 X Sorthalset Lappedykker (Podiceps nigricollis) 1965-05-08 Utterslev Mose
99 X * Triel (Burhinus oedicnemus) 2007-07-14 Rømø
100 X Strandskade (Haematopus ostralegus)
101 X * Stylteløber (Himantopus himantopus) 2003-05-28 Sneum Engsø
102 X Klyde (Recurvirostra avosetta)
103 X Vibe (Vanellus vanellus)
104 * Steppevibe (Vanellus gregarius)
105 X * Sumpvibe (Vanellus leucurus) 2000-06-08 Harboøre Tange
106 X Hjejle (Pluvialis apricaria) 1963-09-08 Gyldensten
107 X * Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva) 2000-07-25 Agger Tange
108 X * Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica) 1999-05-17 Rømø Sønderland
109 X Strandhjejle (Pluvialis squatarola)
110 X Stor Præstekrave (Charadrius hiaticula)
111 X Lille Præstekrave (Charadrius dubius) 1966-08-27 Brabrand Sø
112 X Hvidbrystet Præstekrave (Charadrius alexandrinus) 1962-07-02 Øster Hurup
113 * Sibirisk Præstekrave (Charadrius mongolus)
114 * Tibetansk Præstekrave (Charadrius atrifrons)
115 X * Ørkenpræstekrave (Charadrius leschenaultii) 2000-07-26 Margrethekog
116 * Kaspisk Præstekrave (Charadrius asiaticus)
117 X Pomeransfugl (Charadrius morinellus) 1969-05-29 Hanstholm
118 * Bartramsklire (Bartramia longicauda)
119 X Småspove (Numenius phaeopus) 1966-05-19 Søby Rev
120 X Storspove (Numenius arquata) Nissum Fjord
121 X Lille Kobbersneppe (Limosa lapponica) 1966-04-24 Fornæs
122 X Stor Kobbersneppe (Limosa limosa) Nissum Fjord
123 * Canadisk Kobbersneppe (Limosa haemastica)
124 X Stenvender (Arenaria interpres) 1966-09-04 Kelds Nor
125 X Islandsk Ryle (Calidris canutus) 1966-08-23 Kysing Fjord
126 X Brushane (Calidris pugnax) 1965-05-18 Kongelunden
127 X Kærløber (Calidris falcinellus)
128 X * Spidshalet Ryle (Calidris acuminata) 2011-09-09 Grønningen, Hvidbjerg
129 * Klireryle (Calidris himantopus)
130 X Krumnæbbet Ryle (Calidris ferruginea) 1966-09-05 Kysing Fjord
131 X Temmincksryle (Calidris temminckii) 1966-04-29 Kongelunden
132 * Rødhalset Ryle (Calidris ruficollis)
133 X Sandløber (Calidris alba) 1966-11-14 Blåvand
134 X Almindelig Ryle (Calidris alpina) 1965-05-18 Kongelunden
135 X Sortgrå Ryle (Calidris maritima) 1968-05-20 Christiansø
136 * Bairdsryle (Calidris bairdii)
137 X Dværgryle (Calidris minuta) 1966-08-20 Bøvling Klit
138 X * Hvidrygget Ryle (Calidris fuscicollis) 2005-05-29 Skagen
139 X * Prærieløber (Calidris subruficollis) 2005-09-06 Kammerslusen
140 X * Stribet Ryle (Calidris melanotos) 2001-05-16 Værnengene
141 X * Tyknæbbet Dværgryle (Calidris pusilla) 2005-05-30 Sneum Forland
142 X * Langnæbbet Sneppeklire (Limnodromus scolopaceus) 2020-12-07 Borre (Horsens Fjord)
143 X Skovsneppe (Scolopax rusticola) Solbjerg Plantage
144 X Enkeltbekkasin (Lymnocryptes minimus) 1966-12-27 Grønningen, Fanø
145 X Tredækker (Gallinago media) Gulstav Mose
146 X Dobbeltbekkasin (Gallinago gallinago)
147 X * Terekklire (Xenus cinereus) 2003-05-23 Kammerslusen
148 * Amerikansk Svømmesneppe (Phalaropus tricolor)
149 X Odinshane (Phalaropus lobatus) 1968-05-28 Borreby Mose
150 X Thorshane (Phalaropus fulicarius) 1967-04-01 Fornæs
151 X Mudderklire (Actitis hypoleucos) 1961-05-15 Vognsbølparken, Esbjerg
152 X * Plettet Mudderklire (Actitis macularius) 2020-10-17 Lønstrup Strand
153 X Svaleklire (Tringa ochropus) 1963-09-08 Gyldensten
154 X * Lille Gulben (Tringa flavipes) 2019-08-01 Nørresø, vest for jernbanen
155 X Rødben (Tringa totanus)
156 X * Damklire (Tringa stagnatilis) 2010-05-01 Sneum Digesø
157 X Tinksmed (Tringa glareola) 1966-05-06 Kysing fjord
158 X Sortklire (Tringa erythropus) 1966-05-06 Kysing Fjord
159 X Hvidklire (Tringa nebularia) 1963-09-08 Gyldensten
160 X * Stor Gulben (Tringa melanoleuca) 2020-11-18 Sønderho
161 * Ørkenløber (Cursorius cursor)
162 * Rødvinget Braksvale (Glareola pratincola)
163 * Orientbraksvale (Glareola maldivarum)
164 X * Sortvinget Braksvale (Glareola nordmanni) 1999-07-08 Vejlerne
165 X Ride (Rissa tridactyla) 1967-03-04 Blåvand
166 X * Ismåge (Pagophila eburnea) 2006-12-30 Langø Havn
167 X Sabinemåge (Xema sabini) 1968-10-12 Blåvand
168 * Tyndnæbbet Måge (Chroicocephalus genei)
169 X * Bonapartemåge (Chroicocephalus philadelphia) 2012-08-04 Blåvand
170 X Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus) Esbjerg
171 X Dværgmåge (Hydrocoloeus minutus) 1968-10-12 Blåvand
172 X * Rosenmåge (Rhodostethia rosea) 1988-05-09 Esbjerg Havn
173 X * Lattermåge (Leucophaeus atricilla) 2008-08-26 Blåvand
174 * Præriemåge (Leucophaeus pipixcan)
175 * Audouinsmåge (Ichthyaetus audouinii)
176 X Sorthovedet Måge (Ichthyaetus melanocephalus)
177 * Stor Sorthovedet Måge (Ichthyaetus ichthyaetus)
178 X Stormmåge (Larus canus) Esbjerg
179 * Ringnæbbet Måge (Larus delawarensis)
180 X Svartbag (Larus marinus) Esbjerg
181 X * Gråvinget Måge (Larus glaucescens) 2012-01-28 Universitetsparken Århus
182 X Gråmåge (Larus hyperboreus) 1969-04-03 Skagen
183 X * Hvidvinget Måge (Larus glaucoides) 1968-04-12 Skagen
184 X Sølvmåge (Larus argentatus) Esbjerg
185 X Kaspisk Måge (Larus cachinnans) 2012-08-19 Sneum Digesø
186 X Middelhavssølvmåge (Larus michahellis) Esbjerg
187 * Armensk Måge (Larus armenicus)
188 X Sildemåge (Larus fuscus) Esbjerg
189 X Sandterne (Gelochelidon nilotica) 1968-07-29 Blåvand
190 X Rovterne (Hydroprogne caspia) 1968-05-21 Christiansø
191 X Splitterne (Thalasseus sandvicensis) 1966-04-24 Fornæs
192 * Aztekerterne (Thalasseus elegans)
193 X Dværgterne (Sternula albifrons) 1962-07-01 Øster Hurup
194 * Brilleterne (Onychoprion anaethetus)
195 * Rosenterne (Sterna dougallii)
196 X Fjordterne (Sterna hirundo)
197 X Havterne (Sterna paradisaea) 1962-07-01 Vejlerne
198 X * Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida) 2000-04-29 Kammerslusen
199 X * Hvidvinget Terne (Chlidonias leucopterus) Tøndermarsken
200 X Sortterne (Chlidonias niger) 1962-06-01 Vejlerne
201 X Storkjove (Stercorarius skua) 1968-10-14 Blåvand
202 X Mellemkjove (Stercorarius pomarinus) 1970-08-31 Blåvand
203 X Almindelig Kjove (Stercorarius parasiticus) 1968-07-29 Blåvand
204 X Lille Kjove (Stercorarius longicaudus) 1970-09-10 Blåvand
205 X Søkonge (Alle alle) 1969-11-03 Blåvand
206 * Polarlomvie (Uria lomvia)
207 X Lomvie (Uria aalge) 1965-07-10 Christiansø
208 X Alk (Alca torda) 1965-07-10 Christiansø
209 X Tejst (Cepphus grylle) 1966-07-23 Sejerø
210 X Lunde (Fratercula arctica) 2008-05-30 Sneum Engsø
211 X Rødstrubet Lom (Gavia stellata) 1967-11-11 Blåvand
212 X Sortstrubet Lom (Gavia arctica) 1967-12-04 Fanø Bad
213 X * Stillehavslom (Gavia pacifica) 2018-08-15 Grenen, Skagen
214 X Islom (Gavia immer) 1971-08-10 Blåvand
215 Hvidnæbbet Lom (Gavia adamsii)
216 * Wilsons Stormsvale (Oceanites oceanicus)
217 * Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
218 X Lille Stormsvale (Hydrobates pelagicus) 1971-10-23 Gilbjerghoved
219 X Stor Stormsvale (Oceanodroma leucorhoa) 1969-09-27 Blåvand
220 X Mallemuk (Fulmarus glacialis) 1970-07-03 Blåvand
221 * Scopolis Skråpe (Calonectris diomedea)
222 * Atlantisk Skråpe (Calonectris borealis)
223 X Sodfarvet Skråpe (Ardenna grisea) 1969-09-27 Blåvand
224 * Storskråpe (Ardenna gravis)
225 X Almindelig Skråpe (Puffinus puffinus) 1968-07-31 Blåvand
226 X * Balearskråpe (Puffinus mauretanicus) 2009-07-24 Blåvand
227 * Tropeskråpe (Puffinus lherminieri)
228 X * Sort Stork (Ciconia nigra) 1968-08-09 Skallingen
229 X Hvid Stork (Ciconia ciconia)
230 * Pragtfregatfugl (Fregata magnificens)
231 X Sule (Morus bassanus) 1966-11-14 Blåvand
232 * Brun Sule (Sula leucogaster)
233 X * Topskarv (Phalacrocorax aristotelis) 1969-10-04 Blåvand
234 X Skarv (Phalacrocorax carbo) 1963-08-03 Nakskov
235 X * Sort Ibis (Plegadis falcinellus) 2002-05-20 Værnengene
236 X Skestork (Platalea leucorodia)
237 X Rørdrum (Botaurus stellaris) 1968-06-01 Tinglev Mose
238 * Amerikansk Rørdrum (Botaurus lentiginosus)
239 X * Dværghejre (Ixobrychus minutus) 1968-08-09 Skallingen
240 X * Nathejre (Nycticorax nycticorax) 2014-03-29 Sostrup slot
241 X * Tophejre (Ardeola ralloides) 2016-11-08 Slivsø
242 X * Kohejre (Bubulcus ibis) 2005-08-07 Skern Enge
243 X Fiskehejre (Ardea cinerea) 1962-07-01 Madum Sø
244 * Purpurhejre (Ardea purpurea)
245 X Sølvhejre (Ardea alba) Skern Enge
246 X Silkehejre (Egretta garzetta) 1969-07-09 Værnengene
247 * Krøltoppet Pelikan (Pelecanus crispus)
248 X Fiskeørn (Pandion haliaetus) 1968-04-11 Skagen
249 * Blå Glente (Elanus caeruleus)
250 * Ådselgrib (Neophron percnopterus)
251 X Hvepsevåge (Pernis apivorus) 1966-09-04 Dovns Klint
252 X * Gåsegrib (Gyps fulvus) 2016-06-26 Vesterris Plantage
253 X * Slangeørn (Circaetus gallicus) 2010-05-31 Harrild Hede
254 X * Lille Skrigeørn (Clanga pomarina) 1974-04-22 Skagen
255 * Stor Skrigeørn (Clanga clanga)
256 * Dværgørn (Hieraaetus pennatus)
257 * Steppeørn (Aquila nipalensis)
258 * Kejserørn (Aquila heliaca)
259 X Kongeørn (Aquila chrysaetos) 1969-09-25 Skagen
260 X * Høgeørn (Aquila fasciata) 2020-04-22 Hjortlund
261 X Spurvehøg (Accipiter nisus)
262 X Duehøg (Accipiter gentilis) 1966-09-04 Dovns Klint
263 X Rørhøg (Circus aeruginosus) 1962-07-01 Vejlerne
264 X Blå Kærhøg (Circus cyaneus) 1966-12-27 Fanø
265 * Amerikansk Kærhøg (Circus hudsonius)
266 X * Steppehøg (Circus macrourus) 1970-08-24 Helle Sø
267 X Hedehøg (Circus pygargus) 1966-05-29 Rindby, Fanø
268 X Rød Glente (Milvus milvus) 1969-04-04 Skagen
269 X Sort Glente (Milvus migrans) Skagen
270 X Havørn (Haliaeetus albicilla) 1968-01-13 Gavnø
271 X Fjeldvåge (Buteo lagopus) 1966-10-17 Kysing Fjord
272 X * Ørnevåge (Buteo rufinus) 2003-10-05 Vilslev Enge
273 X Musvåge (Buteo buteo)
274 X Slørugle (Tyto alba) 1969-06-25 Odder
275 X * Dværghornugle (Otus scops) 2003-06-14 Fiil Sø
276 X * Sneugle (Bubo scandiacus) 1966-04-10 Skagen
277 X Stor Hornugle (Bubo bubo)
278 X Natugle (Strix aluco) 1963-05-10 Odense
279 * Høgeugle (Surnia ulula)
280 X * Spurveugle (Glaucidium passerinum) 1970-12-22 Kongelunden
281 X Kirkeugle (Athene noctua) 1967-02-27 Århus
282 X * Perleugle (Aegolius funereus) 1971-11-24 Kongelunden
283 X Skovhornugle (Asio otus) Esbjerg
284 X Mosehornugle (Asio flammeus) 1968-06-01 Tinglev Mose
285 X Hærfugl (Upupa epops) 1969-04-24 Bøgebjerg, Fyn
286 X * Ellekrage (Coracias garrulus) 2018-10-24 Sårup, Hanstholm, Nordvestjylland
287 X Isfugl (Alcedo atthis) 1967-10-23 Stigsnæs
288 * Grøn Biæder (Merops persicus)
289 X Biæder (Merops apiaster) No
290 X Vendehals (Jynx torquilla) 1966-05-13 Marselisborg Skov
291 * Tretået Spætte (Picoides tridactylus)
292 X * Mellemflagspætte (Dendrocoptes medius) 2015-02-12 Draved Skov
293 X Lille Flagspætte (Dryobates minor) 1973-04-09 Nivå
294 X Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
295 * Guldspætte (Colaptes auratus)
296 X Sortspætte (Dryocopus martius) 1968-05-11 Grib Skov
297 X Grønspætte (Picus viridis) 1962-07-01 Rold Skov
298 * Lille Tårnfalk (Falco naumanni)
299 X Tårnfalk (Falco tinnunculus)
300 * Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
301 X Aftenfalk (Falco vespertinus) 1970-09-27 Skallingen
302 * Eleonorafalk (Falco eleonorae)
303 X Dværgfalk (Falco columbarius) 1967-09-30 Kysing Fjord
304 X Lærkefalk (Falco subbuteo) 1965-10-01 Kongelunden
305 X * Slagfalk (Falco cherrug) 2018-08-30 Ballum Forland
306 X * Jagtfalk (Falco rusticolus) 2007-10-27 Ballum Sluse
307 X Vandrefalk (Falco peregrinus) 1968-01-13 Basnæs
308 * Brun Tornskade (Lanius cristatus)
309 X Rødrygget Tornskade (Lanius collurio)
310 * Turkestantornskade (Lanius phoenicuroides)
311 X * Langhalet Tornskade (Lanius schach) 2007-10-15 Skallingen
312 * Rosenbrystet Tornskade (Lanius minor)
313 X Stor Tornskade (Lanius excubitor) 1965-10-11 Kongelunden
314 X * Rødhovedet Tornskade (Lanius senator) 2008-05-23 Blåvand
315 X * Rødøjet Vireo (Vireo olivaceus) 2011-10-20 Mandø
316 X Pirol (Oriolus oriolus) 1960-06-30 Esbjerg
317 X Skovskade (Garrulus glandarius) Esbjerg
318 X Husskade (Pica pica)
319 X Nøddekrige (Nucifraga caryocatactes) 1968-08-08 Ho Plantage
320 X Allike (Coloeus monedula)
321 * Sibirisk Allike (Coloeus dauuricus)
322 X Råge (Corvus frugilegus)
323 X Sortkrage (Corvus corone)
324 X Gråkrage (Corvus cornix)
325 X Ravn (Corvus corax) Skelde Kobbel Skov
326 X Silkehale (Bombycilla garrulus) 1960-10-07 Esbjerg
327 X Sortmejse (Periparus ater) Esbjerg
328 X Topmejse (Lophophanes cristatus) Esbjerg
329 X Sumpmejse (Poecile palustris) Esbjerg
330 X Fyrremejse (Poecile montanus) Frøslev Mose
331 X Blåmejse (Cyanistes caeruleus) Esbjerg
332 X Musvit (Parus major) Esbjerg
333 X Pungmejse (Remiz pendulinus) 1970-07-27 Kasted Mose
334 X Skægmejse (Panurus biarmicus) 1968-06-02 Mjang Dam
335 X Hedelærke (Lullula arborea) Esbjerg
336 X Sanglærke (Alauda arvensis)
337 X Toplærke (Galerida cristata) 1961-04-02 Odense
338 X Bjerglærke (Eremophila alpestris) 1966-10-07 Grønningen, Fanø
339 X * Korttået Lærke (Calandrella brachydactyla) 2014-09-22 Blåvand
340 * Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
341 X Digesvale (Riparia riparia) Esbjerg
342 X Landsvale (Hirundo rustica)
343 * Klippesvale (Ptyonoprogne rupestris)
344 X Bysvale (Delichon urbicum) Esbjerg
345 X * Rødrygget Svale (Cecropis daurica) 2021-05-14 Myrthue Eng
346 X Halemejse (Aegithalos caudatus) 1961-04-28 Skamlingsbanken
347 X Skovsanger (Phylloscopus sibilatrix) 1961-06-15 Esbjerg
348 X * Bjergløvsanger (Phylloscopus bonelli) 1970-09-25 Blåvand
349 * Himalayasanger (Phylloscopus humei)
350 X Hvidbrynet Løvsanger (Phylloscopus inornatus) Fouvrfeldt Sø
351 X Fuglekongesanger (Phylloscopus proregulus) 2007-10-10 Nørre Lyngvig Fyr
352 X * Schwarz' Løvsanger (Phylloscopus schwarzi) 2017-10-16 Grønningen
353 * Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
354 X * Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus) 2008-10-30 Blåvand
355 X Løvsanger (Phylloscopus trochilus) Esbjerg
356 X Gransanger (Phylloscopus collybita) Esbjerg
357 X * Iberisk Gransanger (Phylloscopus ibericus) 2002-04-21 Tane Sø
358 * Grøn Sanger (Phylloscopus nitidus)
359 * Østlig Lundsanger (Phylloscopus plumbeitarsus)
360 X Lundsanger (Phylloscopus trochiloides) 2008-10-16 Hvidbjerg Strand
361 X * Nordsanger (Phylloscopus borealis) 2008-08-12 Blåvand
362 X Drosselrørsanger (Acrocephalus arundinaceus) 1966-08-27 Brabrand Sø
363 X * Vandsanger (Acrocephalus paludicola) 1970-08-30 Blåvand
364 X Sivsanger (Acrocephalus schoenobaenus) Esbjerg
365 * Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
366 X * Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum) 1997-06-10 Fanø Bad
367 X Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus) Esbjerg
368 X Kærsanger (Acrocephalus palustris) Esbjerg
369 X * Lille Gulbug (Iduna caligata) 2018-10-15 Mandø
370 X * Bleg Gulbug (Iduna pallida) 2020-06-18 Gedser Odde
371 * Spottesanger (Hippolais polyglotta)
372 X Gulbug (Hippolais icterina) Esbjerg
373 * Stor Græshoppesanger (Helopsaltes fasciolatus)
374 * Stribet Græshoppesanger (Locustella lanceolata)
375 X Græshoppesanger (Locustella naevia) 1968-05-02 Christiansø
376 X Flodsanger (Locustella fluviatilis) 1969-06-07 Birkepøl
377 X Savisanger (Locustella luscinioides) 1968-06-02 Gråsten
378 * Cistussanger (Cisticola juncidis)
379 X Munk (Sylvia atricapilla) Esbjerg
380 X Havesanger (Sylvia borin) Esbjerg
381 X * Høgesanger (Curruca nisoria) 1970-08-29 Blåvand
382 X Gærdesanger (Curruca curruca) Esbjerg
383 * Asiatisk Ørkensanger (Curruca nana)
384 X Tornsanger (Curruca communis) Esbjerg
385 * Sardinsk Sanger (Curruca sarda)
386 * Rødstrubet Sanger (Curruca cantillans)
387 X * Iberisk Sanger (Curruca iberiae) 2011-04-20 Blåvand
388 * Makisanger (Curruca subalpina)
389 X * Sorthovedet Sanger (Curruca melanocephala) 2011-09-09 Blaavand
390 * Sortstrubet Sanger (Curruca ruppeli)
391 X Rødtoppet Fuglekonge (Regulus ignicapilla) 1968-05-11 Grib Skov
392 X Fuglekonge (Regulus regulus) 1960-10-12 Esbjerg
393 X Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes) Esbjerg
394 X Spætmejse (Sitta europaea) 1961-04-02 Odense
395 X Træløber (Certhia familiaris) Frederikshavn
396 X Korttået Træløber (Certhia brachydactyla) 1968-06-02 Gråsten Slotspark
397 X * Rosenstær (Pastor roseus) Vest Stadil fjord
398 X Stær (Sturnus vulgaris)
399 X * Ensfarvet Stær (Sturnus unicolor) 2002-04-21 Tane Sø
400 * Gulddrossel (Zoothera aurea)
401 * Olivenskovdrossel (Catharus ustulatus)
402 * Eremitdrossel (Catharus guttatus)
403 X Ringdrossel (Turdus torquatus) 1966-04-10 Marselisborg, Århus
404 X Solsort (Turdus merula) Esbjerg
405 * Gråstrubet Drossel (Turdus obscurus)
406 X * Sortstrubet Drossel (Turdus atrogularis) 2007-02-03 Universitetsparken, København Ø
407 * Brundrossel (Turdus eunomus)
408 X Sjagger (Turdus pilaris) Esbjerg
409 X Vindrossel (Turdus iliacus) Esbjerg
410 X Sangdrossel (Turdus philomelos) Esbjerg
411 X Misteldrossel (Turdus viscivorus) Esbjerg
412 * Vandredrossel (Turdus migratorius)
413 X Grå Fluesnapper (Muscicapa striata) Esbjerg
414 * Brun Fluesnapper (Muscicapa dauurica)
415 X Rødhals (Erithacus rubecula) Esbjerg
416 * Dværgnattergal (Larvivora sibilans)
417 X Blåhals (Luscinia svecica) 1968-05-18 Christiansø
418 X Nattergal (Luscinia luscinia) 1965-05-19 Kongelunden
419 X * Sydlig Nattergal (Luscinia megarhynchos) 1969-06-14 Brabrand Sø
420 * Rubinnattergal (Calliope calliope)
421 X * Blåstjert (Tarsiger cyanurus) 2008-10-30 Blåvand
422 X Broget Fluesnapper (Ficedula hypoleuca) Esbjerg
423 * Hvidhalset Fluesnapper (Ficedula albicollis)
424 X Lille Fluesnapper (Ficedula parva) 1966-05-13 Århus
425 * Tajgafluesnapper (Ficedula albicilla)
426 X Husrødstjert (Phoenicurus ochruros) 1966-07-08 Århus
427 X Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus) Esbjerg
428 X * Stendrossel (Monticola saxatilis) 2020-06-12 Ebeltoft Færgehavn
429 X Bynkefugl (Saxicola rubetra) Esbjerg
430 X Sortstrubet Bynkefugl (Saxicola rubicola) 1968-08-02 Blåvand
431 X * Sibirisk Bynkefugl (Saxicola maurus) 2011-09-25 Blåvand
432 * Stejnegers Bynkefugl (Saxicola stejnegeri)
433 X Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
434 X * Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina) 2005-10-13 Nyeng Ho
435 X * Ørkenstenpikker (Oenanthe deserti) 2005-10-30 Veststadil Fjord
436 X * Vestlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica) 2011-11-04 Thorsminde
437 * Østlig Middelhavsstenpikker (Oenanthe melanoleuca)
438 X * Nonnestenpikker (Oenanthe pleschanka) 2005-10-16 Esbjerg Havn
439 * Hvidkronet Stenpikker (Oenanthe leucopyga)
440 X Vandstær (Cinclus cinclus) 1967-02-12 Moesgaard
441 X Gråspurv (Passer domesticus)
442 * Spansk Spurv (Passer hispaniolensis)
443 X Skovspurv (Passer montanus)
444 * Snefinke (Montifringilla nivalis)
445 * Alpejernspurv (Prunella collaris)
446 X * Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella) 2016-11-19 Hirtshals havn
447 * Sortstrubet Jernspurv (Prunella atrogularis)
448 X Jernspurv (Prunella modularis) Esbjerg
449 X Gul Vipstjert (Motacilla flava) Esbjerg
450 X * Citronvipstjert (Motacilla citreola) 2015-06-11 Keldsnor
451 X Bjergvipstjert (Motacilla cinerea) Lerbæk Mølle
452 X Hvid Vipstjert (Motacilla alba) Esbjerg
453 X * Storpiber (Anthus richardi) 2000-10-25 Sønderho, Fanø
454 X * Mongolsk Piber (Anthus godlewskii) 1998-11-24 Bork
455 X Markpiber (Anthus campestris) 1968-05-10 Melby
456 X Engpiber (Anthus pratensis) Esbjerg
457 X Skovpiber (Anthus trivialis) 1961-06-04 Esbjerg
458 * Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
459 X Rødstrubet Piber (Anthus cervinus) 1967-09-23 Kysing Næs
460 X Bjergpiber (Anthus spinoletta) Vejlerne
461 X Skærpiber (Anthus petrosus) 1966-04-24 Fornæs
462 X Bogfinke (Fringilla coelebs)
463 X Kvækerfinke (Fringilla montifringilla) Esbjerg
464 X Kernebider (Coccothraustes coccothraustes) 1965-05-12 Furesø
465 * Krognæb (Pinicola enucleator)
466 X Dompap (Pyrrhula pyrrhula) 1961-04-28 Skamlingsbanken
467 * Ørkendompap (Bucanetes githagineus)
468 X Karmindompap (Carpodacus erythrinus)
469 X Grønirisk (Chloris chloris)
470 X Bjergirisk (Linaria flavirostris) 1966-12-27 Grønningen, Fanø
471 X Tornirisk (Linaria cannabina)
472 X Stor Gråsisken (Acanthis flammea)
473 X Lille Gråsisken (Acanthis cabaret) Esbjerg
474 X Hvidsisken (Acanthis hornemanni) Skern Enge
475 X Stor Korsnæb (Loxia pytyopsittacus) 1968-04-12 Skagen
476 X Lille Korsnæb (Loxia curvirostra) 1966-07-10 Brattingborg, Samsø
477 X Hvidvinget Korsnæb (Loxia leucoptera) 2002-11-23 Grev Moltkes Plantage
478 X Stillits (Carduelis carduelis) 1960-07-27 Esbjerg
479 X Gulirisk (Serinus serinus) Kongelunden
480 X Grønsisken (Spinus spinus) 1965-10-11 Kongelunden
481 X Lapværling (Calcarius lapponicus) 1969-04-05 Skagen
482 X Snespurv (Plectrophenax nivalis) 1967-01-07 Skagen
483 X Bomlærke (Emberiza calandra) Esbjerg
484 X Gulspurv (Emberiza citrinella) Esbjerg
485 * Hvidkindet Værling (Emberiza leucocephalos)
486 * Klippeværling (Emberiza cia)
487 X * Gulgrå Værling (Emberiza cineracea) 2005-05-29 Skagen
488 X Hortulan (Emberiza hortulana) 1968-05-11 Gilbjerghoved
489 X * Gærdeværling (Emberiza cirlus) 2019-07-17 Tornby Klitplantage
490 X * Dværgværling (Emberiza pusilla) 2004-10-05 Blåvand
491 * Gulbrynet Værling (Emberiza chrysophrys)
492 * Pileværling (Emberiza rustica)
493 * Gulbrystet Værling (Emberiza aureola)
494 X * Hætteværling (Emberiza melanocephala) 1970-07-07 Blåvand
495 * Brunhovedet Værling (Emberiza bruniceps)
496 X Rørspurv (Emberiza schoeniclus) Esbjerg
497 * Hvidstrubet Spurv (Zonotrichia albicollis)
498 * Mørkøjet Junco (Junco hyemalis)
499 * Gul Sanger (Setophaga aestiva)
500 X * Stribet Sanger (Setophaga striata) 2006-10-15 Manø
501 * Rosenbrystet Kernebider (Pheucticus ludovicianus)
Annoncer